Alois Nebel (M. Krobot), obyčejný nádražák v zapadlém místě jesenických hor, je mlčenlivý muž, kterého pronásledují vzpomínky z dětství, z doby, kdy poválečné Sudety opouštěli Němci. Jako dítě byl svědkem něčeho, co se mu neustále v mysli vrací. Násilí jednoho starousedlíka, jehož objektem byla mladá německá žena Dorothe. Jsme ale v období krátce po sametové revoluci, místní ještě kšeftují s ruskými důstojníky ze sovětské posádky a krajem se potuluje „Němý“, mladík, který se hodlá pomstít. Atmosféra bohem zapomenutého kraje s jeho věčně deštivou a mlhou zahalenou tváří houstne… Adaptace stejnojmenného komiksu vznikla kombinací hraného a kresleného filmu – metodou tzv. rotoskopie. (Česká televize)

gogos

Po výtvarné stránce se snímek povedl na jedničku. Značně však pokulhává po té obsahové... Alois Nebel má perfektní atomsféru a chvíli je i artově zajímavý, po čase pak člověk začne hledat pointu a smysl a to bohužel nenachází. Velkou výhodou je určitě délka - těch 80 minut se dá v pohodě přežít. Jako pokus zajímavý ale po scénáristické stránce odfláknuté. Horší 3*... ()

blackrain

Po vizuální stránce je film naprostá bomba a v tomhle se mu originalita upřít nedá. Nedá se mu ani upřít ta hutná atmosféra. Příběh plyne velmi ukolébavajícím tempem. Proto mě více bavilo rozpoznávat jednotlivé herce, kteří propůjčili postavám tváře a hlasy. Po celou dobu sledování měl ale zajímalo pouze to, jak by film dopadl, kdyby nebyl animovaný. Jestli by dokázal spoustu lidí oslovit. Miroslav Krobot neměl chybu. ()

kaylin

Co je na "Aloisovi Nebelovi" nejlepší? Chce se mi říct, že je to píseň "Půlnoční" od Václava Neckáře. O tomhle filmu se hodně mluví, a to hlavně díky animaci, která je řemeslně naprosto skvělá, ale dívat se na ní v kině, přiznám se, že po tom netoužím. Trochu se mi z ní točí hlava. Uznávám ovšem, že natočit něco tak náročného, to chce odvahu a odhodlání. V tomhle směru "Alois Nebel" nezklamal. Co je naprosté zklamání, to je zbytek filmu, tedy hlavně příběh. Herecké výkony jsou dobré. Miroslav Krobot využívá pro roli naprostý minimalismus, lidé si pak budou více pamatovat Wachka v podání Leoše Nohy, který je dokonalým příkladem českého vychytralíka, který udělá jakoukoli prasárnu, aby si trochu polepšil. Skvěle hraje i Alois Švehlík. Jenže v čem hrají? "Alois Nebel" v podstatě nemá žádný děj, ale je shlukem na sebe navazujících scén, které jsou propojovány postavou Aloise Nebela a jeho osudem. Jsou zde prostřihy, jsou zde epizodky, ale všechno je tak nějak jen ukázkou toho, jak by mohl vypadat podobný film, kterému by se dal pořádný příběh. Je to jen další ukázka našeho alibismu. Dáme tomu skvělou formu, to by mělo stačit. Nestačí. Prostě nestačí. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/07/happy-feet-2-bobr-cislo-4-musketyri.html ()

topi

Miluju Jesenický lesy a hvozdy, miluju starý nádražní putyky, miluju zapadlá nádražíčka...a miluju PRIESSNITZ!!! Pro mě absolutní spokojenost, parádní atmosféra, hned bych šel do kina ještě jednou!! Perfektní je animace, herci jsou úžasní a je vidět, že doba je vždy stejná, at´ už jde o odsun Němců ze Sudet po druhé světové válce, nebo o odsun Rusáků po Sametové revoluci. ()

movieband

Alois Nebel je jedním z nejpovedenějších filmových děl české kinematografie. Ponurá atmosféra, zdařené prostředí Jesenických vrchů, skvělá animace, trio Krobot, Švehlík, Roden a vcelku podařený děj dělá z Nebela vážně solidní podívanou. 5* a 78 % ()

Maq

Máte-li mentální úroveň dvanáctiletého chlapce a chcete něco napsat, comics je řešením pro vás. Pak někoho napadne z toho udělat film a vznikne něco graficky zajímavého. Je to tedy zajímavě graficky podaný hloupoučký comicsový příběh. ()

Philcze

Chápu a v podstatě souhlasím se všemi kritikami, které na tento snímek v poslední době míří, ať už o primitivním příběhu, problému s motivací postav i nesrozumitelnému kontextu pro většinu zahraničních diváků. Jenže ten film je v rámci českého zaprděného filmování tak neodolatelně svěží, i když vlastně vypráví stále o tom samém a nijak objevně. Vizuálně a herecky vytříbené vítězství formy nad obsahem. 7+/10 ()

Vědma

No tedy, dát si tolik práce a tak si vyhrát s filmem, který je lautr o ničem, a který rozhodně nemůže pochopit divák odjinud než z Čech - nebo spíš z bývalého Československa a řeknu vám, že i tomu to dá zabrat. Protože film může pracovat s náznaky a nedořečením, ale pořád ještě divák musí znát základní premisu a tady vlastně do půlky jaksi tápe kdo je kdo a o co sakra jde. Samozřejmě - atmosféra je dobrá, výtvarná stránka krásná, ale co to pomůže. Je to škoda. ()

willow666

Mám pocit, že takhle to vždycky vypadá, když se Češi snaží o umění. Forma se mi líbí moc, jenomže tady nad obsahem nejen zvítězila, ale žádný obsah se ve filmu vlastně neobjevil. Škoda. ()

L_O_U_S

Jen několik úsečných poznámek: Padlo to tady už nesčetněkrát, ale příběh je opravdu slabší. Ať mi nikdo netvrdí, že tu nebyl prostor pro rozvinutí. ... Za pikantní považuju to, že hláška o Václavu Havlovi zazněla v našem kině během státního smutku po jeho úmrtí. Druhý den bylo kino kvůli státnímu pohřbu zavřeno. ... Díky za celkem věrohodně přenesenou porevoluční atmosféru. (693., 22. XII. 2011) ()

Dont

Od tohoto filmu jsem měl možná až příliš velká očekávání, a proto jsem byl asi zklamán. Po úvodní slibné honičce, úvodu do děje a seznámení s hlavní postavou, přicházejí pasáže, které mě příliš nebavily. Prakticky celá prostřední část filmu odehrávající se v Praze mi připadala nudná. V závěru se film zase trochu zvedne, i když teda scéna „vyřizování starých účtů“, na kterou je divák průběžně připravován, mi přišla taky tak nějak zbytečně osekaná. Dalo se to z toho asi vytěžit víc. Rád bych dal čtyři hvězdy, ale bohužel nebylo to tak povedené. ()

Skip

Není to vyloženě špatný film, ale to, co fungovalo perfektně v komiksu, tady jaksi vyznívá do ztracena. Nevím, kam se vytratila atmosféra a jistá syrová poetičnost. ()

Chrysopras

Tak kampak nás pan Nebel dovezl? Do velmi dobré atmosferické podívané, kde forma vyhrává nad obsahem. Vizuál a soundtrack jsou skutečně peckový. Nekulhají ani herecké výkony v čele s Krobotem a Nohou. Ovšem ten děj... Pokud máte aspon tři ze všech pěti pohromadě, složíte si to hodně rychle. A to je škoda. Aspon, že potěší drobné maličkosti a historické vsuvky. Shrnu to ale tak, že stačilo vidět před filmem tři trailery na další české kousky, aby si člověk uvědomil, že jde v českém kontextu o těžkej nadprůměr, kterej se ani ve světě neztratí! ....Weißbach 9:38... ()

Parlay

„Alois Nebel“ těží především z jeho technického zpracování (a s ním úzce spjaté atmosféry), které je vskutku brilantní a činí snímek neobyčejným a povedeného hudebního doprovodu (nejvíce mě oslovila skladba „Stínohry“ v podání M. Rottrové). Tyto nezpochybnitelné klady ovšem ostře kontrastují s plytkým dějem a jeho nevýrazným podáním. Jedná se zkrátka o ukázkový příklad formy vítězící nad obsahem. ()

ibeh

Melancholie, ponuro, vize, výtvarné černobílo, hudba a děj, který pro mě nebyl nudný. Neakční komorní příběh, který mě oslovil. Naše doba je příliš rychlá, není na škodu se občas trochu zastavit. Bylo na co koukat a o čem přemýšlet. Na kino jsem si netroufla, ale v klidu domova mě tento originální snímek rozhodně nezklamal. ()

Kate...

Některé filmy jsou výborné i se svým pomalým tempem a ne příliš spletitou dějovou linií. Pravdou je, že by Alois Nebel ode mě pět hvězdiček nedostal, kdyby se jednalo o normální hraný film. V tom jsou na špičce jiní. Ale v kombinaci s práci všech těch animátorů, jejichž jména zabrala většinu závěrečných titulků, můžeme pozorovat něco neobyčejného. Zamilujeme si černobílé zasněžené Jeseníky, kouzlo nádražního prostředí a vše vyčteme z obrazů, výrazů obličeje a jsme rádi, že se zbytečně netlachá. Líbí se mi filmy s atmosférou, s odkazy do minulosti a možností si všechno hezky prohlédnout a tím ocenit práci animátorů. O vydařené hudební stránce není třeba psát, bylo řečeno mnoho a já souhlasím s těmi pozitivními výroky. A směle se přidám k těm, kteří si komiks rádi přečtou. ()

easaque

k filmu jsem apriori přistupoval s despektem, tak mě mohl jen překvapit. Neměl však čím a "převratná" animace mě po chvilce přestala bavit a hledal jsem nějaký záchytný bod v příběhu ... bez úspěchu. Navíc ve mě nevzbuzoval žádné emoce - teda kromě nudy a tak hvězdička je nanejvýš přiměřená známka. Tento film je prostě jen nafouknutá bublina, která brzo splaskne tím, že do pokračování se už nejspíš investovat nebude a bez něj nemá smysl. [ PŘÍBĚH: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let

14.05.2019

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny

10.05.2017

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014