3 sezóny v pekle

• Slovensko Tri sezóny v pekle (více)

Režisér Tomáš Mašín se ve své filmové prvotině inspiroval životními osudy básníka E. Bondyho. Téma ztracené literární generace v čase připravovaného komunistického převratu a prvního politického procesu totalitního režimu se vyjadřuje k otázkám vztahu umělce a společnosti i k zločinům, které komunismus vědomě na české kultuře páchal. Mašín nevypravuje životopisný film, ale vytváří vlastní postavu tvůrce, jehož životní hybnou silou je provokace a vzpoura i odpor ke všem ideologiím a ustáleným životním konvencím. Přes tuto svou fiktivní postavu tak vykresluje pozoruhodně autentický obraz let 1947–1949. Hlavní osou filmu je milostný vztah dvou silných individualit - rebela a básníka Ivana a o několik let starší, vyzývavé, životem protřelé Jany. Jana a Ivan tvoří svým způsobem tragikomický pár žijící v šíleném tempu, bez odpovědnosti a myšlenek na zítřek. Ivanovo peklo představuje nejen jeho zjitřená básnická představivost a tvůrčí hyperaktivita, ale právě Jana, jejíž inteligence a hédonistický styl života zažehnou v Ivanovi plamen skutečné vášně. V hlavních rolích hrají Kryštof Hádek a polská herečka Karolina Gruszka, představitelka jedné z hlavních rolí filmu Davida Lynche Inland Empire. (Česká televize)

venison

Mno, asi jsem blbá, mladá, nebo tak nějak, ale mě se to moc nelíbilo.. Celý film na mě působil nějak chaoticky.. Huba střihl ve vedlejší roli jeho skvělej standard, Hádkovi jsem uvěřila roli záporáka, chválim i výběr neokoukaných polských tváří jako Karolina Gruszka, no, a Kraus.. Kraus je zkrátka super moderátor, ale herec? ()

neoBlast

Je s podivem, že téměř proti sobě nasadili čeští distributoři toliko výrazné filmy jako jsou 3 sezóny a Protektor, podobné nejenom historickým tématem, ale i vizuálním stylem. Najbrtův majstrštyk je rozhodně zábavnějším pojednáním, ale i Tomáš Mašín se ukázal ve velmi silném prvním filmu - nenapadá mě jiný český debut s takto skvělými produkčními hodnotami. Jen houšť. 70 % ()

Mytologie

Filmová balada o životě a přežívání Egona Bondyho, jedné z kontroverzních postav české filozofie a literatury, v průběhu let 1947-1949. „K večeru/na všechno seru / Pak si u Umprumu / koupím flašku rumu / Sedím u ní sám / cejtím se jak pán / Za malou chvíli / jsem už opilý / Pěkně koukám dolu / na trnože stolu / Nikdo o mně neví / že jsem marxist levý.“ Jako sedmnáctiletý těsně před maturitou přerušil studium na gymnáziu, odešel od otce, začal se toulat a psát básně, v níž kriticky reflektuje maloměšťácký kapitalismus a následně nastupující socialismus. Film je pojat nejen optikou kontroverzní lásky ke Krejcarové, ale také velkoryse umělecky výtvarným zpracováním, které Mašín dokázal i přes jistou klipovitost dopracovat do nejmenších podrobností. K dokonalosti mi chybí realističtější vylíčení dějových souvislostí. Hádek a Gruzska se ve filmu odvázali jen ke slabýmu odvaru oproti dramatu jejich vztahu ve skutečnosti. ()

SkyHawk

Kryštofa Hádka jsem si nikdy bůh ví jak neoblíbil a ani tímto snímkem se moje váhy nepřiklonily na kladnou stranu. Ač jeho výkon byl určitě sympatycký, stále mi tam něco chybělo. Na druhou stranu Karolina Gruszka byla určitě příjemným překvapením a film táhla nahoru. Společně s Hádkem jim to i na scéně fungovalo. Scénář také nebyl špatný. Přesto více jak 3,5 hvězdičky dát nemohu. V moři posledních českých špatných filmů se ale rozhodně neutopí. ()

sochy.zirafka

Poválečné buřičství v podání naivního mladíka plného ideálů, romantický vztah s (z jeho pohledu) dokonalou Janou a jeho neúplné vystřízlivění při střetu s "novým pořádkem, ve kterém pro lidi jeho typu není místo" asi nemá v novodobé české filmové tvorbě obdoby. Ač byl příběh průměrný, zpracování, zejména vizuální a hudební složka, film velmi zvedá. Spolu s Protektorem bych ho zařadil mezi české filmy roku. ()

BetuSKA

Hlavní hrdina, pan "zázrak poezie", si mne nijak nezískal, jeho krásná šílená společnice mne uchvátila. Smysluplný komentář bohužel v této chvíli sesmolit nedokážu, hlavní je, že tam byla žirafa.... ()

sskrblik

Když jsem poprvé spatřil v kině upoutávku na 3 sezóny v pekle, tak jsem hned věděl, že tenhle film mě nesmí minout. Samotný film je trošku něčím jiným než by se z traileru mohlo zdát. Film má dvě roviny. Ta první zobrazuje bohémský umělecký život jednoho "prokletého" básníka. Pojetím je to poněkud nevyvážené, někdy se mi hlavní role Hádka líbila a někdy mě opravdu uráželo co vidím, protože v danou chvíli to byla zoufalá hra a pokus ze sebe něco dělat, co ve skutečnosti není. Rozhodně zajímavou postavou byla kontroverzní Jana nad jejímž chování mi zůstával rozum stát. V druhé filmové rovině se vše mění v poměrně vážné drama s depresivnější atmosférou doby. Po vizuální stránce je to skutečně na české poměry opravdu dobře natočené, ale příběhu pořád něco chybí, aby byl ucelenější. Psychologie postav tu pokulhává a člověk těžko může soudit jestli jsou charaktery tak charakterní jakými se zdají býti. Nicméně to vůbec nevadí, o to víc je celý příběh zajímavější a dokáže překvapit. Hudební doprovod podtrhuje ve spoustě věcech celý film. Moje očekávání film splnil. Něco mezi *** a **** ()

lucascus

Hezký, řekl bych nenáročný, film. Nehraje si na nic velkého - ukazuje období temnoty z pohledu mladého a blbého kluka. Který nemá o světě páru ani potuchu, a hraje si na boha. Šeredně si to odskáče, zaplatí vysokou daň a to kvůli chvíli své originality. Zpestřením filmu byla Gruszka, nádherná žena i herečka - doufám, že to není její poslední role v českém filmu, a rovněž perfektní byl i Kryštof Hádek - naděje českého filmu. ()

IvyH

Příběh začíná v roce 1947 odchodem Ivana (Kryštof Hádek) od otce, který mu brání žít bohémských životem. Děj se výrazně láme v období roku 1948, ve kterém dochází k únorové revoluci a následnému uzurpování moci komunistickou stranou. Po nezávazném nočním veselí a ledabyle pronášených básní o moci proletariátu a surrealismu zůstává jen deziluze promítnutá ve scéně, kdy Ivan recituje do prasklého zrcadla. Mění se pak i celá atmosféra snímku. Surrealismus sice ve filmu zůstává (žirafa v léčebně, oživlá figurína), více se však koná, než mluví a hlavně, více prostoru dostává femme fatale Jana (Karolina Gruszka), ke které se Ivan nastěhuje. Postava Jany však trpí jednou velkou nevýhodou – je nešťastně předabovaná Tatianou Vilhelmovou, což jí dost ubírá na fatálnosti. Tam, kde by měla pronášet nadčasové soudy a hrdinsky vykřikovat "Odmítám se z nich posrat!“, je Jana svým hlasem degradována na pouhou karikaturu neohrožené rebelky. V roce 1949 se pak Ivan s Janou snaží zrealizovat svůj útěk do Paříže. Jakoby si tak najednou vzájemně vyměnili role. Z dospělejší, zkušenější a daleko více znalejší Jany se stává mladá provokatérka, která se odmítá podřídit komunistické diktatuře, Ivan naopak ví, že bez aspoň krátkého zapojení do procesu práce nebudou mít peníze se někam dostat. Zoufalá doba si však žádá zoufalé činy, takovým přelomovým skutkem je i Ivanův pokus pašovat drogy do Vídně. Jeho cesta s věncem patří k nejsilnějším momentům filmu, jen beze slov prostupuje plátnem napětí, které vyprchá až se závěrečnými titulky. Film inspirovaný životem básníka Egona Bondyho vyvolá jistě mnoho otázek a snad také proto zanechává své hrdiny po třech sezónách v pekle na otevřeném konci... Celovečerní debut Tomáše Mašína tak svou výborně zpracovanou stylistickou i obsahovou stránkou dokazuje, že v naší polistopadové kinematografii je stále možné zvládnout natočit film s nosným příběhem, který podtrhují zvolené filmové prostředky. Už to není buď výborný scénář nebo vizuální hrátky, 3 sezóny ambiciózně spojují obojí a nechávají tak naději do budoucna – pro filmové hrdiny i budoucí diváky ()

cross

Po technické a řemeslné stránce světově natočený český film s vynikajícím obsazením (naprosto fantastický Martin Huba je v přijemné harmonii i s méně obsazovanými herci), průměrným příběhem a špatnými postsynchrony... Mašín se jako debutující režisér skutečně vytáhl a i když mě první polovina filmu nějak neoslovila, ve druhé dokázali tvůrci ledasco dohnat. 3 sézóny jsou takovou malou jistotou pro spoustu diváků ale vysloveně nadšených z nich bude asi jen hrstka... Slabší 4* ()

Guzo

Letošní rok (vlastně loňský, psáno 7.1.2010) jsem moc českých filmů neviděl, ale Protektor byl zaručeně nejlepší za dlouhou dobu a 3 sezóny v pekle není o mnoho "horší". Kryštof Hádek mile překvapil v roli Ivana Heinze, jehož jméno zas tak známé oproti Bondymu není. Překvapilo ale i všechno ostatní, protože od filmu jsem toho moc nečekal (obzvlášť když jsem do té doby znal z Bondyho života skoro jen to jméno ;-), ale o to příjemnější to pak bylo. Tak jen doufam, že se trend dělat moderní filmy v českém kabátě (nebo naopak?) udrží.. ()

KryštůVek

pro mne především cenný střípek v mozajce stvárňování našich dějin. v tomto případě éry, které jsem se nemohla osobně zúčastnit a kterou se tedy pokouším představit si prostřednictvím skládání z takovýchto "subjektivních" fragmentů "objektivní" reality. protže každý pohled je vlastně pravdivý, jen svým vlastním způsobem. ()

Pražák

"Oni ti tvoji Češi za kamny umí být pěkný svině..." Kdyby tohle byl průměrný český film měl bych neskonalou radost nad úrovní české kinematografie. Bohužel není. Obrazově vytříbené, dějově se nedivím, že od toho dal Bondy ruce pryč. ()

ghatos

Narcistická básnička Tomáše Mašína. Hádkovi to fakt moc nesedlo. Hysterická žena vamp vzbuzuje taktéž rozpaky. Tahle dvojka produkuje "bouři rozervanosti" českých svobodomyslných skorofilosofů. Zní to hodně pofidérně že? Podle toho to také vypadá. Rozplizlá rádoby umělecká freska strašlivě otravuje. Jediné dvě postavy stáli za pozornost, Martin Huba a Miroslav Krobot hráli moc dobře. 41%. Výborný komentář: Tetsuo ()

klima777

1) Zbyněk Fišer by z tohoto filmu radost neměl [o žádnou reklamu nestál (ani jako juvenilní pako, ani jako tichý a skromný filosof permanentního vzdoru)]. 2) Možná je až příliš polopatický a naivní. Nebo naopak komerčně velmi dobře zacílený a "vyčůraný". 3) Překvapivě se mi líbil. Hodně. Asi by bylo správné udělit 3 hvězdy a "někdy na shledanou". Tváří v tvář zdejšímu hodnocení (a zvláště některým komentářům), jsem se posléze rozhodla Mašínův počin lehce nadhodnotit (3,5 hvězdičky). ()

ra1n odpad!

No nezlobte se, ale víc než "odpad" dát ani nemůžu. Totiž ne nadarmo Bretonův citát zní "jediné, co činí člověka důstojným, je bouřit se," ovšem ve filmu je idea nutnosti revolty místo nezadatelně etické otázky prezentována jako prázdné fráze a gesta narcistního (pubertálního) vola se kterými se spláchne i marxismus a alibisticky neobjasněná motivace příklonu k němu (závěr to vážně nijak nezachraňuje). To by možná (ale jen možná) nebyl takový problém, kdyby zde nebylo ani přímé spojitosti filmové postavy s jejím předobrazem. Z Bondyho díla lze snadno vyčíst, že nic z toho pro něj pouhá manýra samozřejmě nebyla a jakkoli tvůrci prohlašují, že film prý o Bondym není, hlavní postava vystupuje jako autor Bondyho veršů, které zde bez původního kontextu a motivací ztrácejí veškerý svůj význam a vtip (a jejichž opět cíleně povrchní výběr a kreténská recitace taky moc nepomohly). Narozdíl od přiznaných životopisných filmů, které riskují kritiku svou historickou nepřesností, nebyla právě odvaha se k Bondymu prostě otevřeně přihlásit a natočit to poctivě a nebyla ani odvaha natočit něco zcela vlastního a zároveň Bondyho osobnost s jeho básněmi vynechat úplně (asi proto, že se zrovna hodilo, aby to filmu posloužilo jako propagační materiál). ()

V.Silver

3 roky jsem odkládal 3 sezóny v pekle. A asi se to 3x vyplatilo :) Hádek byl skvělý, přesvědčivý a osobitý, podobně podmanivě byla vykreslena i dekadentní doba, ve které začínal se svou básnickou tvorbou. Občas jsem si všiml zajímavé práce s kamerou, ale především mi učaroval hudební podkres, který seděl naprosto přesně. Konečně další český film, který je kompaktní jak ve svém sdělení, tak ve způsobu podání. Už jen dodám... no, HOVNO. Američani se svým Howl můžou jít vycpat, nezachytili tam ani půlku toho, co Mašín na příběhu Egona Bondyho. 90% ()

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti