3 sezóny v pekle

• Slovensko Tri sezóny v pekle (více)

Režisér Tomáš Mašín se ve své filmové prvotině inspiroval životními osudy básníka E. Bondyho. Téma ztracené literární generace v čase připravovaného komunistického převratu a prvního politického procesu totalitního režimu se vyjadřuje k otázkám vztahu umělce a společnosti i k zločinům, které komunismus vědomě na české kultuře páchal. Mašín nevypravuje životopisný film, ale vytváří vlastní postavu tvůrce, jehož životní hybnou silou je provokace a vzpoura i odpor ke všem ideologiím a ustáleným životním konvencím. Přes tuto svou fiktivní postavu tak vykresluje pozoruhodně autentický obraz let 1947–1949. Hlavní osou filmu je milostný vztah dvou silných individualit - rebela a básníka Ivana a o několik let starší, vyzývavé, životem protřelé Jany. Jana a Ivan tvoří svým způsobem tragikomický pár žijící v šíleném tempu, bez odpovědnosti a myšlenek na zítřek. Ivanovo peklo představuje nejen jeho zjitřená básnická představivost a tvůrčí hyperaktivita, ale právě Jana, jejíž inteligence a hédonistický styl života zažehnou v Ivanovi plamen skutečné vášně. V hlavních rolích hrají Kryštof Hádek a polská herečka Karolina Gruszka, představitelka jedné z hlavních rolí filmu Davida Lynche Inland Empire. (Česká televize)

MrPierc

Bouřlivé mladí, které chce provokovat, revoltovat, trpět, milovat, opíjet se. Složitá doba, velké změny, utahování svobody - to vše zažívá náš básník, který se zamiluje, ale doba je zlá. Výborné kostýmy, střízlivá kamera, málo barevné. Film ukazuje hlavně národ Čechů, který vždy byl papežštější než papež a udával jako na běžícím páse a že ne každá svině před válkou je sviní i v době komunismu ( a naopak ). Doufám, že tenhle film dostane Českého lva i když u nás je klidně možné, že to dostane Líbáš jako bůh, protože u nás jsme v ČR u nás jsou jiná pravidla než u normálních lidí. ()

Sinn

Předlohu jsem nečetla, z filmu jsem nadšená...herecké obsazení, kamera, hudba i poezie, báječný...jen škoda toho zlomu básnické rebélie v dejmetomu obyčejný život s obyčejnými starostmi...a ten dabing je taky pěkná bída.. ale celkově pozitivní dojem.. ()

Abes

Vlivem vtíravých ideálů nemá ponětí, pod silou zvrácené moci, pod rouškou temné noci, v Čechách vžité jak klišé svobody odnětí. ()

Crawler-D

Nekonformní hrdina odhaluje svou masku jak v konfrontaci s nezkrotnou dívkou, tak v momentě, kdy svou masku strhává komunismus. Hádkovy proslovy mohou působit poněkud škrobeně, ale floutkovství a svobodného ducha básníka ztvárnil perfektně a hodně mu ve vyznění pomáhá fantasticky umělecká, na Čechy netypická kamera a výprava, která má skutečný dotek své doby. Rozbombardovaná Vídeň? Paráda! ()

nithiel

Rozhodně nový vítr v zatuchlé atmosféře české kinematografie, výborná kameram vtipné surrealistické vize hlavního hrdiny a dějiny podívané bez patosu a moralit. Jediná výtka míří ke scénáři, chápu že měl ukázat jak odlišeně uvažuje a mluví undergroundový básník, ale co občas vylezlo z Janiných úst se jen tak neslyší. ()

Agoran

U filmu o básníkovi jsem očekával méně příběhu a více myšlenek hlavní postavy, což platilo jen v první části filmu, přesto jde o velmi kvalitní filmový zážitek. ()

ifa

Na české vody pěkně vykrmený kapřík, mrštný, lesklý, hravý. Ale pořád je to jen ten český kapr, který by tu zaoceánskou cestu nemusel přežít. 75 % ()

bourec

Dobrý.Kryštof Hádek tady podává slušnej výkon,film mě po počátečních rozpacích ze scénáře dost bavil,a nakonec mě to uteklo jak voda.V dnešní šedi českýho filmu světlá vyjímka.70%. ()

agathon

Taková pop-artovka se v českých luzích a hájích letos již dvakrát podávala - jednou s Normalem a podruhé s Protektorem. A i tentokrát mi připadá, že v naší kotlině může vzniknout to, čemu Umberto Eco (ne nutně pejorativně) říká mid-cult a být to současně opravdu "žůžo". Kašlu na to, že úvodní kamerové hrátky a la Josef Sudek, jsou možná trochu přes čáru, a některé výstupy nevázané Jany jsou trochu příliš "bohémské" (až mi tím lezla na nervy a upřímně jsem nechápal, co na ní hlavní hrdina vidí...). Mně se to líbilo pro svou stylovou neochvějnost a hru na to, čemu se v českém filmu říká happy end. Podle mého soudu tudy cesta vede. Nicméně českým filmem roku pro mne pořád zůstává ten Najbrt. ()

campix

3 sezóny v pekle jsou na české poměry vcelku zajímavé a řekl bych, že i spíše nadprůměrné. Dobová atmosféra je zachycena dobře, ale například Protektor nebo Normal se povedli lépe. Herecky klasicky zahrané, nic co by výrazně rozčilovalo (snad jen dabing Karoliny Gruszky). Potěšilo mě obsazení Jana Krause a Matěje Rupperta. Viděl jsem, ale nějak nic z toho. ()

zette

Velmi dobry film o kratkem zivotnim useku mladeho basnika. Scenar by mohl byt mozna vice dejove rozvinutejsi, na druhou stranu ale svou rozharanosti lepe kopiruje samotny zivot Ivana. Film upouta slusnou vypravou, hudbou a kamerou. Pak take hereckymi vykony, Hadek je velmi talentovany herec, nejsem si vsak jisty, ze se do sve role hodil. Nezklamali ani Gruszka, Kraus, Huba a Krobot. Myslim, ze jde celkem o vyrazny cesky film za posledni roky, za rok 2009 ale drzi u me primat Protektor. ()

magnolia

asi bych byla radši, kdyby to mělo závěr v duchu "natočeno podle skutečné události" - protože bondy s černou skončili opravdu, hm, zábavně. ale i tak super... ()

c.tucker

Mé očekávání nebylo překonáno, ale i přes drobné zklamání jsem z celku byl potěšen. Vizuální zpracování bylo úžasné, ale příběh byl pln klišé, takových co bych od toho měl očekávat, ale myslel jsem si, že to bude trochu odlišnější. Hádkovi bych toho 17-ti letého neuvěřil, ale toho jednadvacetiletého už asi jo. Herci hrají znamenitě, i když ty postsynchrony jsou dost okaté a v některých scénách dost ruší. ()

dr.fish

Nádherná práce co se týče interiérů. Atmosféra filmu je skvělá. Celou dobu jsem sledoval všechny ty flašky, nedopalky a jinej bordel válející se kolem hlavních hrdinů, že jsem se moc ani nesoustředil na děj. Naštěstí v té době moc neprobíhal, jen ten namyšlenej hajzlík pořád na plátně vykřikoval jednu blbost za druhou. Hnal to tak do extrémů, že jsem mu začal přát, aby už dostal přes hubu. Pak přes tu hubu dostal, a docela jsem mu to už ani nepřál. Na konci jsem byl už na jeho straně a uvědomil si, že to vlastně bylo tak trochu i o mně. Takže bylo o čem přemýšlet. ()

mortak

Vymakaný vizuál zastírá chabý scénář, který není ničím jiným, než banálním romantickým milostným příběhem. Ona-on na pozadí dějinných změn. Dočkáme se snad všech tradičních klišé v těchto příbězích (s vrcholným "jeden život končí, jiný začíná", který sráží film na úroveň Soukupova Větru v kapse). Mašín incenuje mytologii, nikoliv realitu a jediný umělecký prvek filmu - pohled do rozbitého zrcadla či přes lom tabulek skla - to nezachrání. Chybí mi tu válečné zážitky, protože viděné a prožité hrůzy učinily z Jany a Ivana dezintegrovaná pírka ve větru (jedna Janina věta je málo). Bondyho považuji za slabošského hedonistu, typického představitele pub-filosofie (řečeno jeho hlavním výrazovým prostředkem - stojí za hovno). To, že tvořil za socialismu, z něho paradoxně učinilo známou figuru, protože jinak by rychle upadl do zapomnění. ()

Angelopul

Jelikož mám Bondyho rád, přátelé mi říkali ať raději na tento film nechodím, že se mi nebude líbit. No nakonec to nebylo až tak strašné. Jasně, film dost klišoidně popisuje určitou epochu naši historie, tomu se asi v našich luhách a hájích nevyhneme a ano, v poslední třetině se z filmu stává již mnohokrát viděné nemastne neslané drámo, které bychom mohli umístit do jakýchkoliv kulis. Na druhou stranu film je visuálně velmi pěkně zpracovaný a vyzdvihnout se dá i fakt, že se vůbec někdo pokusil život a dílo Egona Bondyho alespoň trochu popularizovat. Těžko ale říct, zdali by se samotnému Egonu film líbil. Tomu je to ale jedno, protože s něžnou opatrností prdí do hlíny. ()

SHI-SHA

První polovina je příšerná! Pokud však vydržíte, odměnou Vám bude skutečně napínavé vyvrcholení. Snad první vážná role Hádkovi sluší. ()

blitzer

Vítězství formy nad obsahem. Takový dojem ve mně ze 3 sezón v pekle převládá. Moc se mi líbila výprava - kulisy historické Prahy, válkou poničené Vídně, auta, kostýmy a další dobové propriety výborně přiblížily život na přelomu 40. a 50. let minulého století. Moc filmů z tohoto období dnes nevzniká a o to víc mě mrzí, že zde příliš nebyl využit potenciál, který éra nástupu komunistů k moci skýtá. Asi to ani nebylo záměrem tvůrců, ale tehdejší hutnou atmosféru, tak jak si ji představuji, jsem z filmu necítil. Prostředí „pražské kavárny“ plné rozmařilých bonviánů je mi na hony vzdálené, a proto mě nepříliš dějový příběh nijak zvlášť neuchvátil (byť nemůžu říct, že bych se vyloženě nudil). Něco se začalo dít až ke konci, kdy bylo bohémství hlavního hrdiny konfrontováno s tvrdou realitou zosobněnou represivními složkami nového režimu. Kdyby se celý film více soustředil na tuto příběhovou linii, býval bych měl z jeho sledování větší požitek. ()

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti