Severní Afrika uprostřed 2. světové války. Major Donald Craig z britských pozemních sil je v roce 1942 zachráněn ze zajetí skupinou židovských bojovníků a dopraven na velitelství plukovníka Johna Harkera. Ten mu vysvětlí, že ho jako experta potřebuje pro misi, jejímž úkolem je přejít libyjskou poušť do Tobruku a zpomalit postup nacistů tím, že vyhodí do vzduchu Rommelovy zásoby paliva. K tomuto úkolu je vytvořena devadesátičlenná společná jednotka britských speciálních sil a německých židů. Mají v plánu proniknout do Tobruku jako německý konvoj s britskými zajatci. Skupině se během cesty podaří těsně uniknout několika střetům s nacisty i italskými jednotkami. Když se ale podaří utéct dvěma zajatým nacistickým vyzvědačům, uvědomí si Harker s Craigem, že mají mezi sebou zrádce. (TV Nova)

cross

Standardní válečný film, jehož hlavním kladem je velmi kvalitní zpracování (exteriéry,bitvy) a neuvěřitelně explozivní závěr, na nějž muselo padnout nespočet litrů hořavin. Kvalitně odvedená práce, které však chybí hlubší příběh a jenž tak zůstává pouze akční válečnou podívanou. ()

rozbris

Vždycky jsem si myslel, že starčí filmy se nemohou rovnat filmům novým a tak jsem to ani nechtěl moc vidět, ale nakonec se stal opak a byl jsem velice nadšen. Připadalo mi to velice realistické, až na ten výbuch tho bunkru, ale to lze přehlédnout. ()

Han22

O válce v Africe a Tobruku už jsem pár filmů viděl, ale tenhle měl zatím největší drajv. Skupina Britů spolu s německými Židy se vydává na pochod pouští k Tobruku, aby vyhodila palivové sklady do vzduchu a zastavila postup Rommelových jednotek. Jejich plán je hrát si na německou kolonu se zajatci a zkoordinovat útok s pomocí námořních a leteckých sil. Je tu velitel židovských jednotek, který myslí na budoucnost a Izraelský stát, britský velitel který Židům zrovna nevěří a také expert na poušť co se do hrdinství moc nehrne. Cestou se neustále něco děje - němečtí špioni, minové pole, agilní britský letec či "přátelské" jednotky Němců, Italů či Arabů. Navíc v jednotce je zrádce. Pravá zábava ale vypukne v Tobruku, kde přichází strhující akce plná tanků, děl, brutálních obětí a také finální ohnivé peklo. Zajímavé postavy, vynikající rozmanitá akce a důležitý cíl na konci. Suma sumárum solidní válečňák na 4*. ()

zdeny99

Pro mě obrovské překvapení, i když se spoustou chyb a zvláštních charakterů vojáků, kteří nemají žádný strach a jsou od začátku do konce velkými hrdiny. Ale to budiž vem čert, protože tohle je fakt velkej válečnej nářez od začátku do konce. Už to jak se schovali v pouštním údolí z jedné strany Italům a z druhé Němcům, což vyústilo v souboj těchto dvou zpřátelených států, byla hodně povedená finta. Stejně jako projetí minovým polem a celá cesta až k Tobruku, kde si milovníci velkých výbuchů fakt přijdou na své. Tam prostě hořelo snad vše kromě moře. Někdy snad jen zamrzí ty ateliérové scény, kdy je poznat, že jedou před plátnem, ale to vinnou té doby, kdy byl film natočen. Stáří se již hodně podepsalo, ale i přesto je vidět, že i dnes po více jak 50 letech je to skvostné válečné dílo. Ve své době to musel být impozantní válečný film. [760. hodnocení, 28. komentář, 67%] ()

helraiser

Takovej klasickej válečný film té doby, se všemi klady i zápory co k tomu patří. Závěrečná akce byla ovšem potěšující. ()

martins

Solidní válečný film s méně hvězdným obsazením. George Pepparda jsem zde poprvé viděl v jiné úloze než v seriálu A-tým. Děj filmu není nijak napínavý, ale závěrečná scéna vše vynahradila. ()

Branicky

Takový klasický válečný film na téma záškodnické akce v týlu nepřítele. Příběh je zasazen do Afriky, konkrétně Tobruku Z postav zaujme ústřední trojice klasicky složená z mužů s odlišnými charaktery a motivacemi k boji. Filmu sluší vcelku dobře ztvárněné bojové scény - zvláště ohnivý konec je efektivní. Jen jsem si říkal, že by tam měli uhořet i s tím tankem, když tam zahynuli Němci, ale britští vojáci jsou asi z azbestu.... ()

Jrk

Klasicky valecny film. Jedine co me prekvapilo bylo to zpracovani. Vynikajici efekty, dobre masky a uchazejici vykony. Na to ze je to cesky film. Ovsem film me jinak ani dejem, ani koncem vubec nenadchl proto me hodnoceni je tkaove jake je. Proste pouze dobry valecny film bez konce. ()

Puchyr

Jsem milovník válečných filmů a fanoušek především těch starších protože mají lepší scénař než dnes. Dnes se spíš hledí na efekty a na hvězdné herecké obsazení. Tím nechci urazit moderní tvorbu válečných filmů myslím opravdu jen minimum. Tobruk mě nesmírně baví, zatímco česká verze? Nevím kolik té dám ale asi co nejméně, Zklamání a nuda. Od začátku po předčtení plánu jsem si říkal to bude něco. A bylo nekonečná cesta pouští nakonec našla konec. Film měl všechno to co jsem u nového postrádal. Bylo tu bombardování města, angličané střílející po sobě, domorodé kmeny, perfektní bitvu která i přes dokonalý plán nevyšla, ale hlavní že benzínové sklady shořely a Romel musí posvejch. Starý ale skvělý, Reřie, zvuky, výprava, herecké výkony a dos slušné efekty. Moc mě bavil. ()

Junis07

Takovéhle filmy se dnes už opravdu netočí, pro někoho možná průměr, ale pro mě téměř špičkově provedené bojové scény, kam se hrabe dnešní hollywoodská produkce s počítačovými triky :-) Myslím že fanoušci klasických válečných filmů, kde se složitě neřeší morální dilemata, anžto je válka a není na to čas, a kde se víc střílí než kecá, si přijdou na své. Milovníci hollywoodských happyendů budou však zklamáni. Mimochodem - jednání představitelů Třetí říše s Jeruzalémským muftím se skutečně odehrálo. ()

Jaká to rozkošná válka

Jaká to rozkošná válka