Dorian Gray

Lidé se odjakživa bojí stárnutí, ovšem někteří více. Představte si, že byste si navždy mohli zachovat krásnou mladou tvář a místo vás by stárnul váš portrét. Jak tento proces ovlivní lidskou duši a charakter? Příběh Doriana Graye byl již mnohokrát z filmován a stal se legendou. Dorian Gray byl mladý anglický aristokrat, kterému v životě nic nechybělo. Měl hezkou tvář, peníze a věděl, jak na ženy. Jenže se bál stárnutí. Až jednoho dne si nechává udělat portrét a vysloví tajné přání - chce aby za něj stárnul jeho obraz. A přání se splní. Dorianu Grayovi zůstává tvář nevinného mladíka, zatímco obraz nese stopy času i všech hříchů a zločinů, kterých se dopustil. Ale žádné tajemství se nedá udržet navždy a minulost ho po letech dohání v podobě Hallwarda i bratra dívky, jejíž smrt kdysi způsobil... (HBO Europe)

Herráček

Nechápal jsem ty oslavy na Rachel Hurd-Wood, ale musím přiznat, že na svůj věk hraje lépe než obstojně. Co se týče knižní předlohy, tak jsem opět byl tabula rasa a moje znalost končila (jako snad u většiny) povědomím o hlavní zápletce. Snahou o horor se zde nešetřilo, ale ne vždy to vycházelo. Záběr v metru byl asi už i na mě moc přehnanej. Ale na druhou stranu ta atmosféra starého Londýna, Colin Firth, Rebecca Hall a obraz samotný... Až na drobné nedostatky jedno z toho lepšího, co se ke mně letos dostalo... ()

Tjaden

Kniha je vynikající, nemá nijak náročný děj, ale obsahuje mnoho zajímavých a na svou dobu přelomových myšlenek. Bohužel je velmi těžké převést všechny tyto myšlenky a pocity na filmové plátno. Tvůrci museli děj za pomoci různých berliček poupravit, aby diváka nenudil, což jim podle mě úplně nevyšlo. Ponuře zpracovaný Londýn i výběr herců se povedl, ale i tak nejsem s výsledkem moc spokojený. Některé knihy jsou prostě nezfilmovatelné. ()

Jaccobos

Reakcí na umírněnost, přehnanost konvencí a pravidel byl román O. Wilda - Obraz Doriana Graye. Ať už kritizovali dekadenti cokoli, v kontrapunktu a snaze o svobodu došli moc daleko. Ze začátku mi film hodně evokoval Ďáblova advokáta s Al Pacinem. Je vidět, že zkušenost s pokušeními a bojem s nimi se moc nemění a díky tomu je Dorian Gray stále velice aktuální. Líbí se mi vývoj Doriana od zpupných proslovů: "Nic si neodpírej... Svědomí je jen slušné slovo pro zbabělost", se ke konci dostane i poznání: "Rozkoš je velice odlišná od štěstí". No a potom můj oblíbený Londýn ! :) ()

jondoe

Po precitani par komentarov som cakal nudnu adaptaciu znamej knihy, ktoru som necital, ale pribeh som poznal. Nemozem vsak povedat, ze by som sa nudil. Prave naopak. Pribeh ma hned od zaciatku vtiahol do deja a ja som si spolu z postavou Doriana Graya uzival jeho zvrateny zivot az do zaverecnych titulkov. Pribeh mladika, ktory sa stal bezcitnym a krutym clovek, vdaka obrazu, ktory starol namiesto neho bol v tomto filme dobre zachyteny a nemal som problem uverit, ze chce taky zivot viest. Oscar Wilde napisal vskutku originalnu knihu, ktoru si asi precitam a ak je tak putava ako tato jej podarena adaptacia, tak sa na nu tesim. Plne hodnotenie vsak nedavam z dovodu ze hlavny predstavitel Ben Barnes sice svoju ulohu zvladal, ale v par momentoch a to hlavne ku koncu filmu zacal trosku prehravat. Co je skoda, pretoze takmer cely cas stal film iba na nom. Rozhodne vsak film odporucam. Nie je to take zle ako sa o nom pise. Ja som si ho uzil a ku plnemu hodnoteniu mu chyba iba chlpok. Silne styri hviezdicky. ()

Lisabellla

Jak mám příběh Doriana ráda, jak obdivuji Colina, tak mne tento Dorian zklamal. Zklamal mne o to více, že jsem od něj něco čekala. Ach já hloupá. Harryho role byla tedy (nepřekvapivě) zvládnutá na jedničku. Doriana bych si představovala hezčího, roztomilejšího, sexy, nevinnějšího a na pohled daleko lépe zahraného. Beník nepředvedl nic extra. Je mi to jedno, on za to dostal zaplaceno, ale já jeho práci rozhodně podporovat ani doporučovat nebudu. ()

SheenaStaley

Po ďalšej projekcii som musela zmeniť hodnotenie na 4 hviezdičky. Za to, bol z mojho uhlu pohladu, zodpovedný hlavne Colin Firth (a všeobecné poňatie jeho postavy), pretože mi celý čas pripadalo ako keby mal všetky svoje myšlienky a filozofie dopredu nacvičené a len čakal na aspoň trošku hodiacu sa príležitosť kedy sa vyjadriť. (Je samozrejme, že reálne to herec nacvičené má ale vo filme by to nemalo byť cítiť.) A tak sa z voľnomyšlienkárskeho Henryho, ktorého cynizmus bol viac humorný (a bol v predlohe jednoznačným stelesnením Wildeového "ducha" ) a celý jeho vplyv na Doriana bol hlavne zmysle, že mu nasadil chrobáky do hlavy, ktoré mladý zmätený a ješitný chlapec nezvládol zpracovať, stalo najprv akési zlé svedomie a neskor smutný cynický chlap ktorý (ako mu aj Dorian vo filme povedal) sa nikdy neodvážil žiť podla vlastných filozofií a nakoniec dokonca pokrytec. Spracovanie sa mi však aj napriek nepodobnosti hlavnej myšlienky filmu s knihou celkom páčilo, takže zatiaľ ostanem pri štyroch hviezdičkách aj napriek viacerým výtkám. :) ()

Wally

Neurazí, nenadchne...klobouk dolů před C. Firthem a to hlavně v první polovině filmu, kdy je jeho cynismus nádherný... ()

iXtr3m3

Slabé tri či lepšie dve. Keby som nebol pozeral pred nedávnom všetky tri série Penny Dreadfull, dám možno aj viac, aj napriek tomu, že som film videl v čase jeho vzniku. Ale po stvárnení Doriana Greya v menovanom seriáli je tento hollywoodsky film nič len obyčajná TV tvorba. ()

Loki_Six

"There's no shame in pleasure. Man just wants to be happy. But society wants him to be good. And when he's good, he's rarely happy. But when he's happy, he's always good. You do want to be good, don't you, Mr. Gray, and happy?" ()

WathanajX

„Pokušení se člověk zbaví jen, když ho okusí.“ Literární klasika, kterou jsem ovšem nutno podotknout nedokázala přes veškerou snahu dočíst. Na filmové zpracování jsem byla velmi zvědavá i přes průměrné hodnocení… Klady: Celkové pojetí děje bylo skvělé a knihu se povedlo velmi zdařile převést na filmové plátno s perfektně vybraným hlavním představitelem. Stejně jako s překvapivým záporákem. Herecky vše fajn. Na rozdíl od pro mě nudné, utahané a ukecané knížky mi film příjemně utíkal a rozhodně jsem neměla takový problém ho dokoukat až do konce. Zápory: Vím, že to neměl být úplně horor ale doufala jsem, že ten obraz bude vypadat mnohem víc odporně a děsivě. To byla škoda. Atmosféru kolem hlavní postavy bych také čekala trochu jinou než jen neustálé válení se v neurčitém počtu postelí s neurčitým počtem všech možných děv… Trochu drsnější nádech by filmu jen prospěl ale zase taková katastrofa to nebyla. Hodnocení: 65 % / 6 z 10 - Vcelku pohodový film pro večerní projekci. Jednou se k němu i já možná vrátím. (21.) ()

MareT.

Atmoféra filmu je naprostá bomba, stejně jako Londýn, ve kterém se odehrává. Hlavní obsazení se povedlo a scénář byl místama pomalu, ale přece jenom gradován do hororového finále. To vše zabalené do průměrného scénaře s výbornou hudbou. Pro televizní večer jako dělaný, do kina jděte jenom pokud milujete zažitek z toho, že vůbec jdete do kina. ()

Plasticine

film se sice jmenuje Dorian Gray, ale s Wildeovým Dorianem to má společného snad jen ten obraz. děj se rozjíždí pomalu, fascinující přeměna osobnosti Doriana, je tu téměř neznázorněna (jako protivný zmetek působí od začátku), kamera průměrně televizní, ale přesto film s dobrými hereckými výkony. za co 4*? když ono se na to tak pěkně dívá... přiznávám, že jsem úplně propadla hororové atmosféře prohnilého Londýna a podmanivému soundtracku. ()

zbysik

Příliš obyčejný film s absencí zapamatovatelných scén. Mezi elementy filmu, které táhnou Doriana Graye do alespoň mírného nadprůměru, patří především charizmatické ztvárnění hlavního hrdiny Benem Barnesem či jeho "rádce" Colinem Firthem, nadprůměrný scénář, který je propleten několika k zamyšlení hodnými myšlenkami, temné ztvárnění dobového Londýna. ()

bila.tecka

Dorian Gray JE přece Jude Law, spolu se Stephenem Fryem mohli znovu zazářit. Škoda... Poslední filmová adaptace Wildovy klasiky je vizuálně nádherným obrazem (vyzdvihuji práci kostymérky), Dorianova proměna mladého naivního aristokrata ve zhýralého zločince si všímá víc sexuálních hrátek než tlaků v jeho mysli. Nicméně film má docela slušnou atmosféru. ()

Merkin

Dílo Oscara Wildea z pohledu řekněme netoliko psychologického jako spíš obrazně-názorného. Zajímavě vykreslený nespoutaný život, dobře zvolený Barnes alias Dorian, dostatečně pesimistické pozadí i hudba. Scénář sice občas pokulhává za kamerou a některým knižním pasážím Parker nevěnoval dostatek času na úkor noblesních párty a klubů, stejně tak hloubka originálu je zde pouze lehce nastíněná, nicméně v tomhle podání mně modernost a snaha o show nevadily. Pro čtenáře a fanoušky knihy se jedná o zajímavou interpreteci, pro milovníky milovníků o pěknou podívanou, akorát pro ty, co snad místo četby chtějí zvolit plátna, tam bych doporučila ještě si počkat na propracovanější snímek. ()

Oblivion

Nějak mi, až na hrubě načrtlou dějovou linku, uchází spojitost s Wildeovým dílem. Film naprosto postrádá atmosféru a sofistikovanost knihy. Přeerotizované a povrchní. ()

Aslan

Dorian Gray je prorockým dielom, ktoré hovorí o tom kam sa bude uberať západná spoločnosť v ďalších storočiach. Tento príbeh bol napísaný v roku 1890, človek by si myslel že včera. Všetky pseudo hodnoty dneška zachytil tento starý muž. Zbožňovanie ľudskej mladosti a krásy, zbožňovanie sexuality, zbožňovanie neviazaného života a absolútnej slobody až po zničenie samého seba. A tiež nám poukazuje na dôsledky tohto splneného sna. Absolútne vyčerpanie svojho bytia, s ktorého nás vyslobodí len jedno. Prijať pravdu, postaviť sa jej v tvárou tvár a prijať dôsledky. Určite sa v budúcnosti budem venovať aj jeho literárnej predlohe. ()

Bety88

Na tuhle adaptaci jsem se hodně těšila, protože Ben Barnes alias rajcpvní princ Kaspian z Letopisů Narnie má určité kouzlo, ale jsem trošku zklamaná. Oscar Wilde by se asi místy v hrobě obracel. Z Doriana udělali zhýralce, který ojede vše co má nohy( a myslím tím opravdu vše),zavraždí jednoho malíře(spíš ho rozseká) plus pár sado maso scén. Když tohle vše odmyslím, tak to nebylo zas tak špatné, ale čekala jsem od toho trochu víc, možná kdyby to pojmuli trochu klasičtěji, udělali by lépe. Ale asi si to dnešní doba nějakým zvráceným způsobem žádá. Kéž by bylo méně takových zvrácených Dorianů. P.S. knížku jsem nečetla,takže je to čistě můj neznalý laický názor. A jestli to fakt takový bylo už v tý době, tak potěš koště. ()