Ghost in the Shell 2.0 (festivalový název)

• Japonsko

Kōkaku kidōtai 2.0

Ghost in the Shell 2.0

Animovaný / Akční / Sci-Fi

Japonsko / USA, 2008, 85 min

Kvalita filmů ze série Ghost in the Shell je různá, ale nejméně dva představují ve svém žánru absolutní špičku: Ghost in the Shell 2: Innocence a právě tento film. Většina lidí asi ocení vedle úchvatné animace filozofické úvahy o umělém životě a hranici mezi životem člověka a stroje, mě ale spíš naprosto umrtvila (pozitivně) nedějová sekvence "déšť ve městě" - to je ryzí poezie a přehlídka melancholického krásna současně, neoddiskutovatelně geniální pasáž.(26.8.2010)

Bohužel během filmu jsem se zamotal v dějové linii, musel jsem si to pustit 2x. Některé úseky nedávali vůbec šajn proč to tak má být, ale jinak luxusní animovaná záležitost. Odpouštím i ten zmatený závěr. Akce, akce a bum bác zavěrečné titulky. Proč ne, třeba zas příště. Ale i tak silně nadprůměrný snímek. 80%(4.3.2011)

existencionální bladerunnerovská temná scifi, plná promyšlených sekvencí a dialogů o tom, co je opravdový život. Jedno z vrcholů scifi, i přes pár slabších pasáží. Celý příběh ale je zvlášť konzistentní, a v některých momentech ta hloubka a propracovanost vylezá na povrch v nádherném vítězství nad rádoby chytrostí mnoha dalších děl a taky diváka, který pak musí zapojit všechny mozkové bunky, aby se udržel v ději. Nakonec dochází k otázce, kdo je vlastně zlo? A závěrečná slova jsou opravdu promyšlené do posledního detailu. Inteligentní jako hrom. The Net is vast and infinite. PS: co se týče vizuálu, po většinu času udržuje tu až snovou a přetechnizovanou atmosféru, Cgi scény ale zbytečné. Vylepšení dalších scén ale zcela funkční a přitažlivé. A ústřední hudba je dokonalá(18.4.2012)

Tak z tohohle filmu mi v hlavě utkvěla velice zvláštní hudba a proto mám na něj vesměs příjemné vzpomínky, do pozadí to potlačilo i to, že mi během filmu bylo celkem divně z toho, co se dělo na plátně, nevím ani jak to popsat, ale myslím si, že to znova už vidět nechci. Je to skvělý film, mám ráda anime a tohle je kultovní snímek, ale opravdu se dostane člověku pod kůži a tam vibruje a to není zrovna dvakrát příjemný. Jinak opět viděno na velice příjemném festivalu Future Gate v Bio Oko, který doufám navštívím i následující rok.(2.4.2014)

Hodnotit tohle a původní GITS je jako hodnotit původní a remasterovanou verzi staré trilogie Star Wars - trochu nesmysl. Identické filmy, rozdílné audiovizuální zpracování - ale hodnotí se to tu jako dva samostatné filmy. Za těchto podmínek samozřejmě musím dát plný počet, protože GITS je trochu taková moje... no, srdeční záležitost. :)(22.8.2011)