Irčan

• USA The Irishman (více)
USA, 2019, 209 min

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Rodrigo Prieto

Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Bobby Cannavale, Harvey Keitel, Ray Romano, Stephen Graham, Anna Paquin, Stephanie Kurtzuba, Jack Huston (více)

V tomto kritiky uznávaném filmu Martina Scorseseho nájemný zabiják Frank Sheeran (Robert De Niro) vzpomíná na tajemství, která střežil jako věrný člen zločineckého klanu Bufalinových. (Netflix)

Dixieboy

Mafiánský filmy moc nemusím... nic novýho nepřináší. Vždy je to jen o vyřizování účtů s neustále stejnými dialogy... Stopáž 3,5 hodiny mě odradila úplně,každopádně jsem se do tohopustil a překvapivě mě to chytlo... De Niro, Pacino, Pesci, Keitel, Romano,... koncert legend, který u mě zafungoval na plné čáře. Až jsem se sám divil. ()

Dikinsn

Za mňa sklamanie, Réžia, kamera, hudba super, avšak odsýpanie príbehu je pomerne ťažkopádne. Niekedy nestačí len nazbierať staršie herecká esá (ktorí hrajú bravúrne)- chce to viac. Napriek tomu si to pekné 3* zaslúži. ()

Mart2n

Velké loučení Scorseseho, jednoho subžánru a legendární filmové party. Vůbec nevadí, že se Scorsese trochu víc opakuje, jindy vykrádá nebo to párkrát zaskřípe. Nic podobného už nikdy nevznikde... Buďme rádi za tu možnost se rozloučit. Za ještě jeden koncert The Beatles by se taky nikdo nezlobil {8/10} ()

McMurphy

Jako velký fanoušek Goodfellas, Casina a dalších nejen Scorseseho “mafiánských” filmů jsem rád, že Netflix umožnil vznik této rozlučky těch nejlepších herců daného subžánru a po x letech dal prostor Al Pacinovi vrátit se k typu role, na kterých si udělal jméno, De Nirovi to samé a hlavně vytáhnul z důchodu Joea Pesciho, který to stejně jako Pacino dotáhnul rovnou až na svou další oscarovou nominaci. Irishman je pro mě kompletní filmové dílo. ()

jefimyc

Scorsese vie urobit atmosferu, dobovo presny a v liniach ale preco k*rva narval dochodcov do postav 50tnikov. Ked si pozriem fotky z filmov, kde ma De Niro okolo 50tky, tak to je uplny iny clovek, ina chodza, mimika...to nie len pc omladena tvar, to nestaci a marty by to mal vediet!!! ()

Spielbergo

Tři a půl hodiny dlouhá a neskutečně nudná parodie na gangsterky. Bůh požehnej tomu, kdo vymyslel rychlé přetáčení. Proč je film tak dlouhý si uvědomíte cca po 10 minutách, kdy se nic nestane, zato se asi 3x jede někam autem nebo někdo někam dlouho kouká a mlčí. Tyto scény jsou pak proloženy cca 30 minutami podstatného příběhu. Další z neskutečně přeceňovaných filmů. Obsazení prakticky všech žijících herců ze všech mafiánských filmů historie je snad Scorseseho vtipem a pokusem udělat si z diváků prdel. Tolik vyzdvihované digitální omlazování herců jsem vůbec nepostřehl, De Niro může být počítačově vyžehlený jak chce, ale jeho pohyby jsou stále jen pohyby 76letého dědka. Při akčních scénách chodí jako s plínou a pistoli drží jako prase kost. Kdyby s ní střílel svým stylem pew-pew, odkoukaným z dětských her s kapslíkovkou, netrefil by ani vrata od stodoly, natož něčí hlavu. Jeho výraz se navíc za těch 200 minut snad jedinkrát nezmění a jen dokazuje, že jeho herectví skončilo už před desetiletími. Pak si zřejmě nechal našít nastálo jeden ze svých oblíbených šklebů, protože už ho asi nebavilo výrazy jakkoli měnit. Ostatní byli zřejmě vybráni jen aby nalákali na svá jména, protože jediný, kdo je alespoň trochu podobný své postavě, je představitel Davida Ferrieho, který proslul zejména svou výpovědí k zavraždění Kennedyho, kteroužto neuváženost přežil přesně o 1 týden. Sumasumárum, přeobsadit film, zbavit se geriatrického parku, prostříhat a zkrátit max na 90 minut a bylo by to vcelku zajímavé dílko. Takto ze soucitu za mizernou jednu hvězdu. ()

swinevenca

Běžím z Pradědu nad ránem, nedobrou Holbou omámen, teambuilding stojí za hovno, dát si filmák je záhodno. V pokoji chrápe kolega, doma furt videa z Lega, co po Avengrech vkus vzkřísí? Určitě novej Scorsese...Partička z podsvětí, po letech na srazu, s tím množstvím obětí, mohla by do Svazu. V partě je Blekota, Jekota, Mekota, žádnej si neváží cizího života. Šťastnější nepřítel jde do bezvědomí, můj odpor nepřišel, co na to svědomí? Amen, já pravím Vám, mě může rozčílit, jen jeden mafián ...Pacino král je filmáku, Scorsese má to na háku, jak švec se drží kopyta, i když už trochu klopýtá. Konec je moc pomalinký, z herců se staly rozinky, digitál vrásky maskuje, artróza přesto pracuje. - Tak jsme se tu všichni sešli, co myslíš, osobo? Jestli ti to nevoní, co je nám do toho. Tak jsme se tu všichni sešli, co myslíš, osude? Nato nelze říci než "víckrát to nebude". ()

pafka

Scorsese a De Niro opet spolu a opet slibuje peknou kjlasickou podivanou. K tomu jeste Al Pacino a neni potreba k tomu nic dodavat. No, vypadalo by to tak, ale dodat neco musim. Proc je to tak silene dlouhe? Nemuzu si pomoct, ale omacky je tam dost, je to skoda unikat a delat odbocky od takovyho deje. Ale holt panove umi, jen uz to trosku je vyvareny cajovy pytlik s kvalitnim cajem, ovsem ty prvni varky chut uz je bohuzel pryc. ()

papuchalk

Věděl jsem, že já určitě nebudu cílovka tohoto filmu, a když jsem navíc zjistil, že film má asi tři a půl hodiny, tak jsem si byl jistý, že na tohle se nikdy dívat nebudu. No ale po nějaké době jsem si řekl, že to zkusím, nenechám si přeci ujít jeden z nejlepších filmů roku 2019. Takže, opravdu jsem to nevydržel, a po 20ti minutách začal některé pasáže přeskakovat. Dále, v první polovině filmu mi vadil CGI obličej De Nira. Na jeho obličeji viditelně přeskakovaly pixely. V kině to asi nevadí, ale blu-ray kvalita na dobrém displeji neodpustí v tomto směru nic. S čím jsem měl ale větší problém.. mě byl De Niro vyloženě nesympatický a myslím, že už by neměl nikde hrát. Nemá na to charisma (jaký rozdíl proti Pacinovi a Pescimu). Měl jsem několikrát nutkání to vypnout, ovšem v poslední třetině se začalo konečně něco dít, od kradení hovězího masa jsme se přesunuli do vyšších pater politické mafie, a tak mě to postupem času začalo víc zajímat, protože bylo zřejmý, že tohle je docela zásadní téma - pro jednu z nejdemokratičtějších demokracií světa je to něco jako vylejvání všech svých splašků a špíny na veřejnost. Konečné řešení Hoffy je poměrně emocionální záležitost, i když o věrohodnosti by se dalo polemizovat donekonečna, to by se ale dalo i o celém filmu. Takže nakonec se nejedná o bůhvíjaký propadák, svý momenty to má, ale že by to byl nějaký majstrštyk to ani omylem. No jak jsem tušil, mafiánský filmy mě nikdy moc nebavily, zkrátka nejsem ta cílovka : )) ()

PMakufka

Kdybych mohl přidat ještě hvězdu, tak ji tam dám. Ve filmu hraje stará garda a to co jim jde asi nejlépe... De Niro, Al a Joe Pesci jsou neskutečně dobří. Dlouhé, ale nenudíte se u toho. Poslední půlhodka je smutnější, ale očekávána, Takový je život. Čeká nás to všechny. Prostě SUPER. ()

srolyma

Nesmyslně dlouhý a neúměrně natahovaný příběh o amerických odborářích a jejich napojení na mafii. Utahané, nezáživné, téměř bez akce, z důvodu množství postav poměrně nepřehledné. Na druhou stranu od De Nira a Al Pacina výborně zahrané. ()

pollstro

Gangsterský mafiánský příběhový epos, který je svým obsahem možná vůbec tím největším, co Scorsese kdy vytvořil. Takřka nostalgická filmová vzpomínka, ve které se ohlíží za svojí vlastní velkolepou kariérou a opakovaně vytváří stylistický, rozsáhlý, charakteristický a několika vrstvený časový příběh z prostředí mafie, která se tentokrát nachází v těch nejvyšších vrstvách americké společnosti. Pravděpodobně poslední film svého druhu, který si svůj získaný čas a pozornost filmové veřejnosti náležitě užívá skrz pomalé, pečlivé a detailní tempo vyprávění, které vyžaduje absolutní soustředění. Při detailnějším rozboru není Irishman pouhým dokazováním si vlastní velkoleposti. Naopak odměnou je hluboce dojemné závěrečné vyznění celého příběhu, který je svou chladností strhující, a který zasadí divákovi dlouhý knockout, jenž rozproudí led v žilách, a zároveň zanechává strašidelnou připomínku životních a osobních ztrát, při kterých dochází k uvědomění si smrtelnosti každého z nás, což z Irishmana dělá nejintimnější Scorseseho gangsterku, která se oproti předchůdcům více soustředí na osobní rovinu plnou emocí a odkazů na životní cestu každého jedince. Rozloučení s filmovou etapou všech zúčastněných, s úctou, respektem a pokorou. O to víc je smutnější, mrazivější a děsivější, že se s největší pravděpodobností s ničím takovým už nesetkáme. ()

Elessar.

Knižka bola velice zaujímavá veľmi dobre sa čítala, je vidno, že to nepísal ani jeden zo zúčastnených, ale slová Franka Sheerena boli prepísané do pútavejšej podoby (Belfot fakt nevie poriadne písať). Toľko k predlohe. Vidieť Scorseseho prácu s hereckými legendami je nádherné. K omladzovacím technikám, ja neviem, možno to bolo veľké sústo, ale čo si budem sťažovať, páni odviedli výbornú prácu. Chcelo to kino.. ()

Kebabkony

Další kmotr se sice nekoná, ale po vizuální a příběhové stránce nemám co vytknout. Jediný problém je, že to má přes 3 hodiny a v hodně místech to je strašně utahaný až nudný. 7/10 ()

M.J

Scorsese opět dokazuje, že na něho ti "mladí " režiséri stále nemají a vytahuje naprostý skvost, který se může srovnávat s Mafiány či Casinem... Netflix věděl, proč tolik investovat..Zase bude bude mít větší prestiž + hlavně bude bojovat o oskary....Moment...Ono to mělo 3 a půl hodiny ? Já bych si dal ještě možná ještě dvě! ....... Naprostý herecký koncert všech zúčastněných..... 9/10 EDIT... Uprostred me ty “odborářšké kličky “ uplne netahly ... ()

Scorsese vs. Marvel znovu

Scorsese vs. Marvel znovu

31.10.2023

Tvůrce Medvěda chystá krimi

Tvůrce Medvěda chystá krimi

29.06.2023

Autor populárního seriálu Medvěd Christopher Storer se upsal režii dlouho připravované adaptace knihy spisovatele Dona Winslowa The Winter of Frankie Machine pro studio Paramount. O zfilmování románu… (více)

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

21.02.2023

Seriál Bridgerton je největším hitem Netflixu