X-Men: První třída

• USA X-Men: First Class (více)
USA, 2011, 126 min

Režie:

Matthew Vaughn

Kamera:

John Mathieson

James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Kevin Bacon, January Jones, Nicholas Hoult, Rose Byrne, Lucas Till, Edi Gathegi, Jason Flemyng (více)

Malému Erikovi, který se s matkou dostal do koncentračního tábora, zastřelí Sebastian Shaw, jenž zde působí jako vyšetřovatel, jeho maminku přímo před očima, aby ho donutil pohybovat s předměty. Erik totiž při svém příchodu do tábora dokázal otevřít silou vůle bránu v okamžiku, kdy ho oddělovali od jeho matky. Ve stejné době malý Charles v bytě svých rodičů v Londýně nachytá v kuchyni ženu, která se vydává za jeho matku, ale když ji obviní, že je zlodějka, žena se změní v malou modrou mutantku Raven. Je po válce a Charles se uchází o místo na univerzitě a doprovází ho krásná žena, jeho kamarádka Raven. Raven také dospěla a umí na sebe brát jakoukoliv podobu. V té době Erik hledá po světě Shawa, aby se mu pomstil. Zároveň agentka americké tajné služby MacTaggertová zjistí, že Shaw je nebezpečný zločinec, který se snaží rozpoutat světovou válku mezi USA a Sovětským svazem. MacTaggertová přijde také na to, že Shaw není jen tak nějaký zločinec; je obklopen podivnými mutanty, které za sebe nechává dělat špinavou práci a kteří disponují schopnostmi, jež obyčejný člověk nemá. MacTaggertová se proto rozhodne najít na univerzitě vědce Charlese Xaviera, aby jí pomohl Shawa dopadnout. Tím není nikdo jiný než onen malý Charles... Charles Xavier díky svým telepatickým schopnostem přesvědčí šéfy ze CIA a je společně s MacTaggertovou do špionáže zapojen. Ve chvíli, kdy se Charlesovi a MacTaggertové podaří Shawa najít, zrovna bojuje s Erikem, jenž ho konečně našel. Shawovi se ale ze souboje podaří uniknout a Charles jentaktak Erika zachrání. MacTaggertová, Charles a Erik se dají dohromady, aby porazili Shawa, o němž teď vědí, že pracuje pro Sovětský svaz... Charles a Erik se rozhodnou najít po světě dostatek mutantů, kteří by jim vedle Raven pomohli v boji proti Shawovi. Několik mutantů se jim podaří objevit a získat pro spolupráci se CIA. Následně se Charles a Erik vydávají do Ruska, aby chytili Shawa. Shaw však vymyslel úskok – do Ruska poslal pouze svou mutantskou pomocnici Emmu a sám připravil s několika dalšími mutanty útok na centrálu CIA. Útok se mu podaří, centrálu dobude a lidské agenty zabije. Následně nabízí mutantům, kteří dosud byli s Charlesem a Erikem, aby se k němu přidali a spolu s ním zničili lidstvo... Na místě také zabije mutanta Darwina, který se nechce vzdát. Na jeho stranu se přidává mutantka Angel a další mutant. Po návratu na základnu jsou Erik a Charles rozhodnuti zbylé mutanty proti Shawovi a jeho poskokům vyškolit. Shaw v Rusku zatím zmanipuluje ruské generály, aby rozmístili rakety na Kubu jako odpověď na americké rakety, které vydíráním amerického generála nechal Shaw rozmístit v Turecku. Zdá se, že USA a Sovětský svaz směřují k jaderné válce... (TV Prima)

Swoser

Nerad to přiznávám, ale nesnáším Sci-Fi. Prostě mi nějak nesedí. Ale tady klidně udělám výjímku. Jako u všech X-Menů jsem byl spokojen, ale tady i uchvácen. Skvělé efekty, herecké výkony i scénář. Zkrátka akční i zábavná podívaná. Teším se na další díl. ()

Sunny.69

Jsem evidentně jediný divák, kterému to přišlo hodě špatné, hodně nudné, hodně trapné a místy až kýčovité... a hodně přitažené za vlasy?! ()

Nolanofil

Veľmi slušné , ako nová časť úvodnej trilógie a po posledných dvoch X-Menovských dobrodružstvách, viac ako uspokojivé. Všetko je tu pekne rozohraté a hravé, efekty kvalitné a herci pevne usadený vo svojich postavách. Samozrejme Fassbender vedie a scéna s ponorkou nemá chybu a má neuveriteľný citový náboj, tak isto ako posúvanie satelitom. Keby takto vyzeral Wolverine origins, na Prvú triedu by prišlo určite viac ľudí do kina. ()

Lilloos

Sice to trvalo, ale Matthew Vaughn mě konečně dokázal uspokojit! Po zvrácených úchylárnách Hvězdném prachu a Kick-Assovi přichází s parádní zábavou, která šlape jak v akčních scénách, tak když se začne víc vykecávat. Navíc dokáže zkrotit úctyhodné číslo potvůrek (i když členové badass group fakt moc prostoru pro hraní nedostali) a přitom stále nechat dostatek pódia hlavním hvězdám Michaelu Fassbenderovi a Jamesi McAvoyovi, kteří válí jak na stará kolena nikdy. Příběh nenásilně vysvětluje souvislosti z původních X-Menů a rozvíjí osudy ústředních hrdinů, což je pro fanoušky téhle ságy příjemná podívaná. Jo, už jsem do toho taky spadla! ()

warrenur

Tak som si pozrel premieru a bol som celkom milo prekvapeny. Som rad, ze kvalitativne klesajuca tendencia "X-men-sagy" sa pod Vaughn-ovou taktovkou opat spamatala. Pribeh 'Magneta' i 'Profesora X' ma vskutku zaujal a potesil i tandem novych mutantov a ich schopnosti, cim v niesol svetlo do legendarnej a jedinecnej jednotky, kde som uz vtedy mal mnoho otazok. Zvuk, vizual i herci...paradicka. Bacon je klasik a ako zaporak to vali na pohodicku. Ceresnickou bola, korenista hlaska 'Wolwerina' a pokorny odchod adresatov, ktorym bola urcena. :)) Par trikov mi sice pripadalo ako zpred 15tich rokov a par "USA-Hero-klisoidno-trapnych hlasok", ale na komixovy zaner tohoto rozsahu ich nebolo tak vela, ze by to zasadne rusilo. Bavil som sa...a o to predsa ide. Opat raz sa oplatilo ist si pozriet film na platne. ()

G900

Podle meho se Vaughn sveho ukolu zhostil velice, velice dobre! Jako fanousek X-Menu jsem byl plny ocekavani a hlavne obav. Obav, aby vse nedopadlo jako Wolverine (i kdyz i to bych prezil). A jsem nadmiru spokojen. Nebudu znovu psat uz napsane a jen dodam, ze okamzite po objeveni se prvnich zaverecnych titulku na spodu promitaciho platna jsem mel chut se na film podivat znovu. A to myslim hovori samo za sebe. P.S. Verte mi nebo ne, ale mym petihvezdickovym hodnocenim se celkove hodnoceni prehouplo z 87 % na 88 % :D (172. hodnoceni, cas a datum hodnoceni: 23:55, 2. cervna 2011) ...Konecne i ja mam pocit, ze jsem soucasti systemu... ;) Update 00:03 - pribyla dve nova hodnoceni a znovu to kleslo na 87 % :( P.S. Vadi mi, jak je v obsahu napsano: 'proc se z nejlepsich pratel stali nepratele na zivot a na smrt?' Myslim si, ze kazdy kdo X-Meny alepson trosku zna vi, ze v jejich pripade se o nejakem nepratelstvi na zivot a na smrt neda mluvit... ()

Snake.Charmer

Pátý film s X-meny, který musí nezasvěceného plně uspokojit a znalce tohoto fenoménu přivést do extáze. Pečlivě napsané dialogy, skvěle zrežírované s hravostí která je Vaughnovi vlastní, herecké obsazení Magneta a profesora Xaviera snad ani nemohlo být lepší, a záporáci jsou taky charismatičtí, jak mají být. Přehledně zrežírovaná velkolepá akce, skvělé triky. Spousta silných scén, u kterých je velmi těžké rozhodnout, která se vryla pod kůži nejvíc. Navíc vysoce cením každej americkej film, v kterym skopčáci šprechtěj německy, ve švajcu francouzsky a kde rusáci gavarej pa rusky. K tomu pár odkazů, které musí každého fanouška X-menů potěšit. A jako bonus Wolverine, kterej je ostrej jak břitva i bez adamantiovejch drápů. Promiň Bryane, ale nový a nejlepší vůdce mutantů se jmenuje Matthew Vaughn. ()

Kjuk

Jedním slovem FAMÓZNÍ!! Podle hodnocení jsem čekal hodně, ale ne tohle. Myslím si, že o filmu už bylo řečeno v komentářích až až, já bych chtěl jen upozornit na to, že vidět všechny předchozý díly je velkou výhodou, ikdyž se to dá přežít, pokod jste nějakej vynechali. Myslím si, že se v tomhle X-menovi vysvětlilo skoro všechno a je opravdu zážitek si na tehle film zajít do kina! Nejilnější scéna byla pro mě bezkonkurenčně Magneto versus ponorka, to jsem byl opravdu na vrcholu blaha!! A vím, že už jsem na to asi starej, ale chci taky nějaký supr mega schopnosti kurva!! ()

TaanStari

Beast, Mystique, Banshee, Havok, Angel - fail. Azazel, Emma Frost, Magneto, Shaw, Wolverine a Mystique cameo - win. A zbytek? Strašně rozpačitý a v mnoha momentech protiřečící ostatním filmům. A bez jediného herce z původní sestavy (5 sekund Jackmana a Romijn nepočítám) to prostě není ono. ()

Wawer

Herci, akce, režie, hudba, přesah, Wolverin, 60s look, vše je přesné a suveréní, má to grády, má to spád, jen je tu pár hluchých, případně chaotických pasáží, ale jinak je to nadupaný film, který potěší jak komixové nadšence tak i náhodné kolemjdoucí, prostě poctivá filmařina ()

ashtangi

Hodně rozpačité 4*. Upřímně mě hodně překvapilo to hodnocení, ale pochybuji, že se na 88% tento film udrží. Ačkoliv jsem viděl všechny X-Meny, nepovažuji se za fanouška a tento film nejspíš zaujme právě skalní fanoušky. Pro mě lehce nadprůměrná žánrová podívaná a přehled zvučných jmen. Čtvrtou hvězdu dávám za January Jones, která konečně dostala větší příležitost, tentokrát celosvětovou a nejen pro Mad menovské fanoušky, ukázat své půvaby. ()

Pavlinenka

Yeees, skvělá podívaná. Vyvážené dávky vtipu, akce, dialogů! Přerod Erica v Magneta - to jeho stálé balancování na hraně a konečná přeměna byla úžasná. Michael Fassbender je Eric/Magneto jak vyšitý, stejně tak Jamese McAvoy jako Prof. X do role sedne. Hugh je už jenom třešnička na dortu. Po delší době film, který vyloženě nadchne!!! ()

El-Barto

Po obrovském překvapení jménem Kick-Ass jsem měl mutantí prvňáčky jako neočekávanější film tohoto léta. Nepochyboval jsem, že by s touhle látkou Vaughn neporadil, ale že to bude takováhle pecka jsem fakt nečekal, poctivě si dal záležet na všem důležitém, co jsem o X-menech nevěděli, natočil to dynamicky, chytře a zábavně. Chci tuhle partu s výborným obsazením vidět ještě jednou, chci minimálně ještě jednou vidět Fassbendera jako mocného Magneta, ta role mu vážně sedla, a proti němu McAvoye. Cameo Jackmanova Wolverina a jeho "go fuck yourselves!" mi na tváři vykouzlilo pořádný úsměv, no a pak, že to bez něj nepůjde:) Pro mě se jedná o zatím nelepší X-meny, 9/10. "Teď ještě abych začal plešatět!" ()

LordBeeDoO

Po dlouhé době film, na který je radost se dívat a který je i radost vnímat :-) Jsem rád, že tento film se nedrží aktuálního trendu převádět cokoliv do 3D a pokud možno naplnit děj nějakými prázdnými dialogy, aby se neřeklo. První třída zaujme příběhem, zaujme výbornými hereckými výkony i provedením. Navíc má film myšlenku, dynamiku a pořádnou stopáž. Rozhodně film, který stojí za to vidět. ()

Vakomlok

James McAvoy a Michael Fassbender jsou jako budoucí Magneto a Profesor X výborní! Film má vtip, nadhled a ačkoli tam není přehršel akce, působí jako celek strašně nadupaně. Takhle si představuju opravdu dobrou komiksovou adaptaci. ()

KOZEL84

To byl fofr,že nevím kde mi hlava stojí a furt mám pocit jako by mi něco uteklo.X-meny mám nějaké prokleté a stejně jako u předchozích sem i na tohle chodil do kina tak dlouho,až sem na to nešel.Vaughna mám za nepochopitelně přeceńovaného,ale Singer to je můj kamarád,takže očekávání bylo tak napůl (na zdejší hype seru).Není to lepší než Singerovi dva díly,ale myslím,že to potřebuje jen trochu dozrát a brzo si to dám znova.Na obsazení mají X-meni štěstí.Mě hodně potěšil Bacon a lepšího Magneta než je Fassbender může střihnout fakt asi jen McKellen.Nějak z toho nemám úplně pětkový pocit i když je to určitě návrat do vrcholové formy,ale i vzhledem k mému hodnocení předchozích dílů (5-5-3,5-3) je dám.PS:koukal sem podruhé a 4 budou lepší.4aPůl ()

Med_Tw

Tak jak sem byl zkeptickej tak mě to příjemně překvapilo. Co dodat , od herců po režii, kameru, efekty prostě výborně odvedená práce... Zasloužěnejch 5* ()

Pidzey

X-meny považuji za nejlepší komiksouvou adaptaci(spolu s Iron manem a animovaným Asterixem) a tohle je opravdu První třída.Chytře natočený film s propracovaným scénářem a kvalitně hrajícími herci.Skvěle zvládnutá akční složka,efekty i vztahy mezi postavami.Po dlouhé době nemám co vytknout. ()

Sedmá Mission nabírá posily

Sedmá Mission nabírá posily

12.01.2020

Sedmý film v sérii Mission: Impossible dorazí 23. července 2021, o režii se znovu postará Christopher McQuarrie, který si zároveň napsal i scénář. Jako bonus pak natáčí sedmý a osmý díl zároveň,… (více)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

Co čeká Jennifer Lawrence?

Co čeká Jennifer Lawrence?

14.10.2015

Jen málokdo by asi polemizoval o tom, že je teď nejviditelnější mladou herečkou Jennifer Lawrence. Hvězda Hunger Games a X-Menů se od svých 22 let chlubí Oscarem, nijak ji to ale nevede k tomu, aby… (více)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku