Pomsta Růžového pantera

• Kanada

Revenge of the Pink Panther

Komedie / Krimi

Velká Británie / USA, 1978, 104 min

Nemyslím si, že by v Pomstě Růžového pantera šla laťka humoru nějak výrazně dolů, spíše naopak. Tenhle film mi připadá ještě lepší než třetí díl "Návrat". Všechno důležité je na svém místě, navíc Clouseau tady používá převleky, ve kterých ho miluji nejvíce (obzvlášť jako Číňan a vypasený Kmotr nemá chybu) a seznámíme se i s jejich výrobcem, už-zase-vrchní inspektor Dreyfus pronese senzační smuteční řeč, Cato toho v Hongkongu zničí více než samotný inspektor, půvab Dyan Cannon nelze přehlédnout a Henryho Manciniho obzvlášť během finále přeslechnout. Škoda, že je tenhle Panter poslední, kterého se Sellers dožil. Následující rýžovačku na peníze si mohl Blake Edwards odpustit.(20.11.2014)

I pátý díl má kvalitou blíže trojce a čtyřce, než prvním dvěma ze série. Nepochybně i tady je moje hodnocení ovlivněno dabingem (Filmové studio Barrandov, Dabing pro ČST Praha, 1986), a přestože z těch původních dabingů poprvé Herberta Loma nenamluvil Rudolf Hrušínský ale Soběslav Sejk, také zásluhou skvělého Eduard Cupáka v záporné roli i tenhle film stojí za to. Začátek s blázincem a záměnou je ovšem lepší než blázinec v Hong Kongu.(15.1.2012)

Začátek filmu je docela nudný, ovšem film se rozjede jakmile se objeví Clouseau v půjčovně kostýmů a jeho "Plombááá!" nemá chyby. Mnohé scény postupně gradují, a také slovní komika českých dabérů si krásně pohrála s našim jazykem "Bojím se, že přefiknu papoucha a on mi uletí" (scéna s nafukovacím papouchem v "hustej mlži"). Českým divákům bezesporu přidal dabing na kvalitě dalších pár bodíků a Oldřich Fišer by za tento dabing zasloužil metál. Z Růžových panterů je to jeden z lepších dílů.(11.1.2011)

Takže poslední regulérní panteří film. Bohužel již nedosahuje kvalit předchozích snímků. Film je místy spíš krimi než komedie a některé komediální výstupy jsou už trochu trapné a podbízivé. Fanoušek panteří série je sice potěšen z návratu Dreyfuse, ale zároveň si uvědomí, že to tvůrci snímku zas tak moc nedomysleli, když ho v předchozím díle pohřbili (resp. že ho v tomto oživili). Sellers i Lom jsou naprosto bezchybní; to se bohužel už nedá říct o Kwoukovi, který je (nejen) s těmi brýlemi spíš trapný. Na co však určitě nezapomenete, je Sellersův Kmotr a také pohřební/smuteční proslov Dreyfuse (u toho jsem až brečel smíchy ;-)). No, takže abych to shrnul-pořád je to nadprůměrná zábava, musím ale s těžkým srdcem snížit hodnocení z 5* na 4* (když jsem byl mladší, bavil jsem se víc). Cato: "Stejně teď musím podnik zavřít, když jste zase naživu." Clouseau: "Ano, ano, za normálních okolností bys to samozřejmě musel udělat, ale co se děje teď, normální není. Někdo se mě pokusil zabít!" Cato: "Ale to je normální."(17.12.2007)

Nechápu, proč to některým připadá jako počátek úpadku celé série. Podle mě je to naopak jeden z nejlepších dílů série. Když to srovnám s prvním dílem - Růžový panter, tak je to obrovský rozdíl. Zatímco růžový panter byl velmi suchý, nudný, nezáživný a jediné jeho světlo ztělesnoval Peter Sellers se svými vtipnými scénami, tak pomsta růžového pantera, je svižný, záživný díl. Herbert Lom zde sice nedostal tolik prostoru, jako v jiných dílech, ale filmu to moc nevadilo. Když se tam ukázal, tak to prostě stálo za to (smuteční řeč na Closeauvě pohřbu). Děj byl třeba trochu zamotanější, ale byl alespoň záživný, nenudil jsem se, jako u Růžového pantera. Vtipných scének tam podle mě bylo dost a byly ještě k tomu vtipnější, než v jiných dílech. Nápad s mafií také vyšel, filmaři z toho vytěžili maximum, dát vetší prostor Catovi bylo také senzační. Nevím v čem by měl film nějaké výrazné slabiny.(18.8.2012)

• - Přestože se komisař Dreyfus (Herbert Lom) stal v předešlém díle série Růžový panter znovu zasahuje (1976) obětí laseru, kdy po jeho zásahu zmizel, objevuje se v Pomstě růžového pantera bez jakékoliv souvislosti živ a zdráv. (doktofaust)

• - Plánoval se i šestý díl Romance růžového Pantera. Kvůli smrti Petra Sellerse ale nikdy nevznikl. (Pierre)

• - Další díl Peter Sellers ani režisér Blakem Edwardsem přijmout nechtěli (přesto byl však plánován další film), a to jak kvůli znovu narostlým sporům, tak i kvůli nesnášenlivosti role Petera Sellerse. Jelikož však produkční společnost United Artists chtěla v natáčení pokračovat, rozhodla se odvolat režiséra a vyplatit mu 2,5 milionu amerických dolarů. Nakonec se však jako režisér zase vrátil, a to kvůli smutné události, že Peter Sellers nečekaně umřel. [Zdroj: Zdeněk Bauer – kniha Herbert Lom, nejslavnější český herec na světě] (mar48)