Hvězdná brána

• USA Stargate (více)

Vědecká expedice objevila poblíž pyramid zvláštní objekt pokrytý neznámými symboly. V přísném utajení ho začala zkoumat armáda, uběhla však dlouhá řada desetiletí, než se našel člověk, který by nápis rozluštil. Egyptolog Daniel Jackson zjistil, že znaky představují souřadnice pro cestu vesmírem na jakousi vzdálenou planetu. Padlo rozhodnutí vyslat tam průzkumnou jednotku pod velením plukovníka O'Neila. Symbol umožňující návrat na Zem ovšem na hvězdné bráně chybí, bude zřejmě teprve na místě určení. Expedice nutně potřebuje Danielovy znalosti, mladý vědec se tedy volky nevolky stává jejím členem. Nepraktický intelektuál se ocitá v prapodivném světě na úrovni staroegyptské civilizace, kde všichni lidé ve strachu otročí božskému vládci a nebezpečí číhá na každém kroku... (oficiální text distributora)

Poga

Jeden za malá normálnych, pozeratelnych a dobrých filmov od Emmericha. Dnes, zo odstupom času, už vlastne taká klasika. 4/5 ()

Sashmen13

Film, který položil základy pro jeden z nejlepších sci-fi seriálů své doby. Fucking legend! A teď se chystá reboot. Uvidíme... ()

soukyd33

Netuším jestli to je podle nějaké knihy, ale je to vymyšlené dobře. Příběh, akce, humor, napětí a dokonce i smrt. Doporučuji. Hvězdiček 5 ()

Nataniel73

Hviezdna brána je samozrejme veľkofilm se vším všudy. Výborná kamera, skvelá výprava, perfektné herecké výkony (špeciálne oceňujem predstaviteľa boha Ra, ktorý to zahral ukážkovo démonicky). Kontrast dvoch absolútne rozdielnych chlapov s odlišným nazeraním na svet (Kurt Russell a James Spider) prináša tomuto sci-fi thrilleru potrebný ľudský rozmer, čiže divák nemá najmenší problém vcítiť sa do kože týchto hrdinov. A úprimne. Kto z nás by sa nechcel stať súčasťou výpravy na neznámu planétu? Vo filme ma nadchlo množstvo vydarených akčných scén, priam fantastické prostredie planéty a z dobrodružného filmu sa v závere stala akčná jazda par excellence. Hviezdnej bráne dominuje okrem vyššie spomenutých prvkov aj výrazná hudba Davida Arnolda. Nedostatky tu nevidím takmer žiadne (možno okrem istej naivity príbehu). A tak je u mňa Hviezdna brána v TOP 20 všetkých filmov a s radosťou dávam 90%. ()

Qer

Skvělý film, ke kterému se rád vracím. Rozhodně lepší než seriál, který oproti filmu působí hloupoučce. To ale nezastírá fakt, že původní snímek je doslova prošpikován nelogickými chybami ve scénáři, které by v dnešní době možná neprošly. Takže proč celých pět hvězdiček? No protože to je skvělé dobrodružštví s originálním námětem a vynikající hudbou. ()

Bragi66

Přiblblé egyptské kulisy, juvenilní roztěkaný vědec, americké komando proti paprskovým holím. Přihrbená klasika, kterou ani Kurtova přísnost nenarovná. Vrcholná hláška: "Pozdravuj Tutanchamona, ty záchode!". ()

Sopholojong

Nepamatam bombastickejsie ohudobnene uvodne titulky z 90's, ako k nejakemu spektaklu za pol miliardy dolarov. A ze tato vyprava za hranice casu a vesmiru i tak vyzerala. Hmatatelne efekty, pustnejsia vyprava ako v Star Wars, faraonske zlo a Emmerich v tej najparadnejsej forme pred uber-destrukcnym Independence Day. Ta prestupova "hviezdna brana" s modrym maglajzom dodnes vyzera absolutne cool, no a Kurt je ten najlepsi military badass of nineties. Skoda, ze Roland tak totalne vypachol a dnes uz nakruca len sracky na jedno, alebo ziadne pouzitie (Moonfall). ()

quokam

Hrubou chybou bylo jiz jen videt par dilu serialu a az pak film. Uz ten serial mne moc nenadchl a v tom filmu nebyla ani jasna kontinuita se serialem. Jack ONeal proste nebyl Jack ONeal, a to nejenom proto, ze vypadal jinak, ale i proto, ze i jednal jinak. Nedodival jsem se, film jsem nepochopil. Ale nemohu dat palec dolu, protoze se preci jenom jedna o klasiku zanru a ve sve dobe prelomovej film. ()

slavikzbojni

Je to film ktorý sa dá pozerať aj po rokoch. Nič nesxtráca na aj keď vieš ako to skončí. Emmerich je majster fantasy žýnru nedá se nic dělat soudruzi.. ()

FiVe

Originální a legendární sci-fi námět za který dávám čtvrtou hvězdu. Jinak je zpracování filmu tak za *** Ale na tu dobu rozhodně lepší než následný seriál. ()

Damnsinead

Banda Amíků si udělá výlet na vzdálenou planetu. Domorodci jsou přátelští, jejich božstva bohužel ne. Z božstev se vyklubou uzurpátorští ufoni. Amíci to vyřeší po svém, půjčí domorodcům bouchačky a revoluce může začít. To je zhruba tak celá zápletka.  Na to, že má film přes dvě hodiny, a forma definitivně převládla nad obsahem, se na to ale dobře dívá (když si odmyslíte účes Kurta Russela).  Nenudila jsem se, líbila se mi dobrovodná hudba,  a dvě hodiny uběhly jako nic. Ve srovnání se seriálem to není žádná bomba, ale jako samostatný film obstojí. 65% ()

Vena69

Jako velký fanoušek seriálu jsem si ani na chvilku nedovedl představit, že by i film (bez Teal'ca, Carterové a bez možnosti rozvíjení postav jako v seriálu) mohl být tak dobrý. Ale Emmerich to dokázal. Kurt Russell a James Spader během několika minut donutí diváka, aby si jejich postavy zamiloval. Jsou uvěřitelní a divák se do nich dokáže vcítit. (Především scéna, ve které Daniel vysvětluje symboly na bráně a cestování vesmírem mě opravdu nadchla. Postava Jacka pak dostane prostor až ke konci, ale o to je výsledek lepší.) Dobré obsazení se však vztahuje i na ostatní postavy - Jaye Davidson je jako Ra naprosto dokonalý. Kromě herců mě opravdu potěšil i výběr kostýmů, masky, prostředí, hudba..... vlastně všechno až na pokulhávající zvukové efekty se zde opravdu povedlo. Scénář se na rozdíl od seriálu drží dost při zemi, obsahuje (logické) jazykové bariéry a hrdinové potřebují více času na řešení problémů, ale vůbec mi to nevadilo. Celkové zpracování filmu je méně mainstreamové než seriál, Emmerichův svět je složitější a méně přátelský než ten seriálový, objevuje se zde krev a je tu i trochu méně humoru. (Je to vidět i na hudbě, která je hodně podobná, ale přece jen o něco temnější než ta seriálová.) S čistým svědomím však mohu říci, že jsem naprosto spokojený - seriál je prostě dokonalý, ale Emmerichův film příliš nezaostává. 9/10 - jeden bod bych strhl za ty zvukové efekty. Pravděpodobně se jedná o nejlepší Emmerichův film. ()

bax

Reálne má film tak na 4 hviezdičky, ale tá piata je už len z nostalgie. Spomínam si totiž na to ako rodičia doniesli tento film na VHS z požičovne. Mohol som mať tak 6 rokov a spoločne sme ho večer pozerali. Vtedy mi celý dej prišiel strašne strašidelný. Z odstupom času mi to však príde ako výborné sci-fi (už ale nie tak strašidelné) so skvelým námetom a je to bezpochyby najlepší Emmerichov film, ktorý navyše otvoril dvere pre vznik skvelého seriálu. ()

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

AFO bude bořit mýty

AFO bude bořit mýty

06.04.2019

Blíží se 54. ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Čeká vás 6 dní plných vědy, poznání, filmů a mnohem víc! Od 23. do 28. dubna si nenechte ujít tuto… (více)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze