Sir „P", devadesátiletý papoušek šedý, který kdysi patřil Edouardu Daladierovi, se na pozvání ředitele Francouzského kulturního institutu ocitne v roce 2008 v Praze jako živá relikvie z dob Mnichovské dohody. Sir „P" po Daladierovi jeho hlasem dodnes opakuje některé důležité věty a prohlášení. Papouška za dramatických okolností unese český novinář Pavel a na základě papouškových kontroverzních citací Daladiera rozpoutává mezinárodní politický skandál. (Falcon)

JimmyII

Metafilm geniální na tolika úrovních, že to ani nejde jednoduše slovy popsat. Co začíná jako absurdní komedie, se v půlce překlápí do pseudodokumentu, který je současně ještě absurdnější crazy komedií, dokonale zrcadlí první půli (včetně nejmenších vizuálních WTF momentů), ale také výpovědí o českém sebemrskačství a popasováním se s dědictvím Mnichova pomocí textu Jana Tesaře. Tohle vážně umí jenom Zelenka. Dokonalé úplně ve všem. Víc než pět hvězd, tohle je nejlepší český porevoluční film! ()

Lachtaan

Zelenka je režisér vizionář a už Modelářem mě přesvědčil, že jeho rozhodně nesmíme házet do jednoho pytle s většinou českých kolegů. Tahle kontroverze je ovšem ve své druhé polovině už tak silně divácky nepřístupná, že ji dostatečně ocení jen tací, co mají k filmařině blíž než jen z pohledu zábavy. První půlka skvělá, zbytek semtam leccos vysvětlí, ale už spíš dojíždí na setrvačnost. [viděno na HBO Max 11.6.2022] ()

P.L.U.C.K.

Normálně bych dal o hvězdu méně nebo bych o tom rozhodnutí aspoň trochu polemizoval, ale možnost vidět, že dnešní český film experimentuje? To je jako sen popeláře, který přijde domu a má prázdný koš. A hlavně můj tajný sen, který si vysloužil můj obdiv. ()

hroubek

Ztraceni v Mnichově aneb malý český zázrak. Kdyby mě někdo řekl, že budu odcházet z kina tak nadšený, jako jsem odcházel, tak bych mu řekl, že se praštil do hlavy. Film si mě svými trailery a plakáty vůbec nezískal a na rovinu přiznám, že jsem si myslel, že tu bude nějaká blbost. A nakonec z toho vylezl jeden z nejlepších českých filmů za posledních pár let. Ztraceni v Mnichově je film, který má do typické české produkce hodně daleko. Je to velmi uvědomělé dílo a moc dobře víc co chce říci a taky to tak dělá. Hraje si vyprávění, s dějem a hlavně s divákem, kterému nedává všechno zadarmo a očekává od něho jistou míru spolupráce(přistoupení na pravidla filmu). A z mého pohledu je tohle naprosto osvěžující u českého filmu. O kolika český filmech můžete z fleku říci, že bychom je mohly pustit v zahraničí a nemusely se za ně stydět?? A tady teď nemluvím jen o tom jak film vypadá vizuálně, ale o jeho výpovědní hodnotě. Režisér Petr Zelenka odvedl moc dobrou a s obrovskou lehkostí prodal svůj snímek, který je prostě zajímavý. Spoustě lidem nesedne, že je to prostě velký film o filmu, že se v něm řeší události z Mnichova. Mě osobně se nejvíce líbil ten přesah. O tom jak vypadá natáčení, jak se všechno kazí, co režisér(jak hrající tak i skutečný) chce svým filmem říci, jak je to vtipně trefné a co ten film o nás říká. Nakonec film dokáže i dojmout, rozesmát a dát několik otázek k zamyšlení. Herci jsou super a předvádí zajímavé výkony, i když půlce filmu hrají sami sebe. Trošku mě mrzelo, že ve filmu je několik zbytečných odboček a taky, že by mohl být delší. Ztraceni v Mnichově je jeden z nejlepších českých filmů za posledních pár let a my bychom měly být u toho. ()

Master19

Poprve, co dávám Zelenkovi méně než 4* a nemám na výběr. Hluché pasáže a na druhé straně geniální momenty. Rozhodně nadprůměrný český film, ale znova už vidět nemusím.... ()

Eleanor05

Takže za 1) pokud bych se chtěla dívat hodinu a čtvrt na to, jak se natáčí film, pustím si raději libovolný "film o filmu", který většinou bývá dlouhý kolem dvaceti minut. Tvůrci oněch "filmů o filmu" zřejmě vědí, proč je netočí delší. 2) Nepřipadá mi vhodné zlehčovat situaci v Československu, později v Protektorátu Čechy a Morava za 2. světové války až do té míry, že se zdejším obyvatelům vlastně "nic tak strašného nedělo". To už není ani černý humor, ale přímo urážka. 3) Pokud mám ve filmu v hlavních rolích obsazené herce, kteří nemají dostatečné charisma (Myšička), popřípadě ani dostatečný talent, pak není zábavné se na ty čtyři herce a zbytek (předpokládám, že z 90% neherce) dívat. Martin Myšička není špatný, pokud hraje vedlejší role, tohle ale nemá šanci utáhnout. Ani Plodková a Schneiderová mě nebavily. 4) Hlavní myšlenkou filmu je téma mýtu a jeho dekonstrukce, zde dokonce několikanásobná. Což je sám o sobě velmi chytrý nápad. Ovšem na toto téma se naneštěstí zaměřuje až poslední půlhodina filmu. Hodina a čtvrt před tím je zbytečná, místy hodně nevkusná a občas i vulgární nuda. Zdá se mi, že Petru Zelenkovi se (možná záměrně) podařilo kolem svého posledního filmu taky vybudovat jeden mýtus - a sice, že je to dobrý snímek. A podle zdejšího hodnocení se mu tento mýtus docela daří udržovat... ()

Castrator odpad!

Slušně natočený film podle neskutečně debilního scénáře. Další nevtipný, nudný a rádoby chytrý "mystifikační" film (kolikátý už?) od člověka, který neumí psát scénáře. Průměrné diváky to netankuje, stačí jim málo ke štěstí, když se film tváří důležitě a chytře, bude u nich mít takováto patlanina úspěch vždy, Zelenka si hraje na umělce, točí kokotiny, ty pak jako strašně intelektuální díla servíruje lidem a oni samozřejmě hýkají blahem a každému serou, jak tam tu genialitu vidí (protože oni jsou přece tak geniální, nebo skoro geniální), přidají nějaký ten plk o "malém čekém člověku" aby se vyčlenili z davu a dali o sobě vědět, že oni jsou dál, mnohem dál než ten malý český člověk. Řeči o pocitu, že nám někdo pořád ubližuje nebudu komentovat, kdo Mnichovskou dohodu vidí jinak než jako předhození Čech a Moravy Hitlerovi za účelem získání času a oddálení války je demagog, dement, antičech a neměl by věřit každé hovadině, kterou Zelenka převzal z příšerné Tesařovy knihy. Strašná sračka, naštěstí si mohu ta skoro dvě kilča odepsat z daní. Zajímavé komentáře: většina odpadových a několik jednohvězdičkových. ()

sskrblik

Komu se nelení tomu se Petr zelení. Tak trochu neočekávaně čekaný předstíraný film o filmu, dalo by se s klidným svědomím charakterizovati. Přičemž právě ona mystifikace diváka dokonale zabaví po celou stopáž filmu, aniž by se musel nadále rozvíjet původní banální příběh papouška. Ten by sám o sobě jistě nebyl toliko zajímavým na to, aby utáhl sto minut. Pro mě ze zhlédnuté filmografie Petra Zelenky kvalitou návrat ke Knoflíkářům či Mnága a Žďorp Happy End. ()

Brain-D

Z počátku zajímavá satira, která postupem času tlačí na pilu. Vše mi postupně přijde takové nucené a hlavní myšlenka, kam se snímek snaží dostat diváka není nijak převratná. 60% ()

Autogram

Nečakal som, že tohtoročným filmom s veľkým F bude akurát film o..., ako to napísať, aby to nebol spoiler... To sa ani nedá, takže zostaneme pri papagájovi, ktorý je takmer hlavnou postavou, ale film o ňom nie je. V oboch rovinách filmu som v ňom videl veľkú metaforu, o ktorej som čakal, že bude tou hlavnou myšlienkou filmu. Ako môže zastúpiť všetkých politikov, ktorí nám papagájujú svoje frázy a tak aj samotný papagáj môže pohnúť dejinami a vzťahmi medzi národmi. Americká noc sa vo filme nezdôrazňuje nadarmo, tvorcovia ju majú v malíčku, nielen na plagátoch. Čomu vo filme nakoniec treba veriť, si vyberie každý sám, a aj to dejepisné okienko treba brať s rezervou. –––– Jaký štěstí? Mne neposral pták, ale rekvizitář. ()

ghatos

Zelenka to promakané má. Sofistikovaně si pohrává s formou i obsahem. Já osobně mu asi nikdy nepřijdu na chuť. Musíte být na stejné vlně jako režisér. Nevyhovuje mi jeho úzkoprofilový intelektuální styl. Ztraceni v Mnichově jsou natočeni pro marginální diváckou skupinu (kolegové z branže, divadelní či alternativní diváci). To samozřejmě ještě neznamená automaticky, že to je dobré. O historii se zajímám hodně, ale přiznávám svou neznalost Tesaře. Jeho pohled obohacuje diskuzi, avšak nesouhlasím s ním. Lehce se mu dá oponovat...viz, co by řečeno v Historii CS: Měli jsme bojovat proti Hitlerovi v roce 1938? Eduard Stehlík: Stále hovoříme o kalkulu, o možnosti volby, a je to o tom, co volit v této chvíli - jestli bojovat "všemi opuštěni". Nedá mi, než si vzpomenout na projev velitele hraničářského pluku 6, plukovníka pěchoty Bohumila Boreckého ze září 1938. Ten těsně před mnichovskými událostmi vystoupil před své vojáky se slovy: Budeme bojovat, protože žádný národ se nemůže pochlubit tím, že stál osamocen proti celé Evropě a že z toho boje vyšel vítězně. Vzpomeňme zpěvu husitů, nepřátel se nelekejme, na množství nehleďme. A protože se historie opakuje, tak vyjdeme z tohoto napohled zoufalého boje vítězně. Stůjte všichni tam, kam vás republika postavila, a našim společným heslem budiž: "Neprojdou!" Osobně se domnívám, že všechno, co se dává na pomyslné misky vah, počet divizí, vyzbrojenost, dokončenost opevnění, mělo jít stranou, protože šlo o to, zda bojovat, nebo nebojovat. Z hlediska armády jsme bojovat nemohli, ale bojovat jsem měli. Za okupace jsme měli ztráty na důstojnickém sboru takové, jako měla jakákoli jiná armáda, která bojovala. Měli jsme popravené, umučené, desítky tisíc lidí přišlo o život. Ti lidé měli mít alespoň možnost přijít o život při boji s puškou v zákopu, a ne někde jako dobytek na jatkách, v koncentračním táboře nebo plynové komoře. Tam se něco zlomilo, my jsme volili, jak jsme volili. Osobně se domnívám, že to bylo rozhodnutí chybné. 49%. ()

mcleod

Místy hodně vtipný film má několik fiktivních rovin, kterými Zelenka navázal na své dřívější pseudodokumentární komedie Mňága - Happy End a Rok ďábla. V tomto filmu ale šel o kus dál. Nejdříve se koukáme na nepříliš záživný film o papouškovi, který vnese do českého mediálního prostoru mezinárodní skandál, ve kterém je však cítit jakési nepochopení. Z tohoto rádoby filmu však režisér přechází do pseudodokumentu o filmové produkci, který je vlastně nakonec tím reálným filmem. Tím vše z předchozího snímku vysvětluje a zároveň vytváří několik rovin fikcí. První je klasická pseudodokumentární, se kterou má Zelenka mnoho zkušeností. Příběh se pak odvolává na Mnichovskou dohodu... je diskutována historická esej Jana Tesaře Mnichovský komplex, autoři snímku přemýšlí, jak ji zakomponovat do filmu, samotný příběh v pozadí však věrně kopíruje představovaný pohled na "mýtus zrady", který si vybudovali sami Češi a následně z ní všechny obvinili, přestože měli na dosah velký úspěch. Právě tato paralela působila asi nejvtipněji. Dosud pak přemýšlím nad tím, zda je Zelenka stoupencem Tesařova pohledu nebo šlo z jeho strany o zakomponování další "fikce" do jeho filmu a vlastně i do společenské diskuze... to se mu v takové míře nepovedlo ani jedním jeho předchozím fiktivním "dokumentem". Toto považuji na celém filmu za jeho nejzajímavější aspekt. I když byla ve filmu nějaká hluchá místa, tak mu určitě nejde upřít originalitu a budování vtipných, propracovaných a provokativních fikcí, jak je Zelenkovým dobrým zvykem. ()

Kacounek

Velmi originální počin. Kdyby se první třetina filmu protáhla do celovečeráku, byla by to maximálně lehce nadprůměrná komedie (Je tedy pravda, že moje divácká nálada byla při sledování snímku spíše v této rovině). Takto Zelenka svůj projekt povýšil nejen do zajímavého pesudokumentu o natáčení filmu, ale také nás donutil zamyslet se nad Mnichovskou dohodou a Benešovými dekrety. Knihu Mnichovský komplex od Tesaře jsem zatím nečetla, ale jistě ji vyhledám. Že byl Eduard Beneš opravdu takový génius? Jistě to myslel s našim národem a republikou víceméně dobře, ale nakonec se to obrátilo proti nám (Já osobně mu historii nevyčítám). Doma jsme se shodli, že jde spíše o zajímavou spikleneckou teorii :-)). ()

voleman

Ztraceni v Mnichově je velmi spletitý a při tom zábavný a snadno pochopitelný film. Je to film, který se nedá jen tak popsat, ten se prostě musí vidět. Je to film, který se těžko k něčemu přirovnává. Je to něco, co je v našich luzích a hájích v záplavě samých sociálních dramat, nebo lidových slaboduchých komedií opravdu velmi originální a netypické. Při tom si ale nedokážu představit, že by film s podobným humorem a zpracováním mohl vzniknout jinde než u nás. Právě narážky na typické České chování film svým způsobem drží pohromadě a dávají mu naprostou věrohodnost. Je to film s tak spletitým a přitom skvěle zfilmovaným scénářem, že před Petrem Zelenkou musím opravdu smeknout. Také všichni zúčastnění herci hrají naprosto přesvědčivě, a všechny jejich role jsou zcela naturální, hlavně pak v dokumentární části jim jejich fiktivní postavy zcela uvěříte. Jediné co by se filmu dalo vytknout je možná trochu utahanější konec, který trochu ztrácí oproti zbytku filmu tempo. Je to ale zanedbatelnost, která ve finále film, který zábavně reflektuje naší společnost a při tom je skvěle a zcela originálně natočen nijak výrazně nekazí. 90% ()

Georgex

Na české poměry velmi netradiční a dovolím si tvrdit ojedinělý snímek, který rozhodně není pro každého, někomu může sednout, jiného může k vzteku vytočit. Nicméně jedno se novému počinu Petra Zelenky vytknout nedá, je to chytré a v mnoha ohledech až děsivě pravdivé drama s komediálním nádechem, které šije do všech stran. Rozhodně se nejedná o čistou komedii, u které se budete smát od začátku do konce, ale pokud máte rádi sofistikovanou zábavu, tak zde ji rozhodně naleznete. Moje hodnocení 75%. ()

23. Český lev - výsledky

23. Český lev - výsledky