Sir „P", devadesátiletý papoušek šedý, který kdysi patřil Edouardu Daladierovi, se na pozvání ředitele Francouzského kulturního institutu ocitne v roce 2008 v Praze jako živá relikvie z dob Mnichovské dohody. Sir „P" po Daladierovi jeho hlasem dodnes opakuje některé důležité věty a prohlášení. Papouška za dramatických okolností unese český novinář Pavel a na základě papouškových kontroverzních citací Daladiera rozpoutává mezinárodní politický skandál. (Falcon)

Praxis

Ačkoliv si myslíte, že to bude srandovní komedie o jednom papouškovi, najednou přijde šok a zhruba po třiceti minutách změna celého aranžmá filmu, kdy začne "film o (ve) filmu", a to tak skutečným stylem, že si asi pět minut říkáte, jestli to náhodou nebude asi dokument. Naštěstí si to začne celé samo ze sebe vtipně utahovat, ale zároveň tak trochu zbytečně šťourat v historickém odkazu, který dodnes vzbuzuje hádky nejen v hospodě čtvrté cenové, ale i mezi kamarády vysokoškoláky a vzdělanými lidmi. Ano, každý národ má svoje trauma, ale v tomto filmu si z Mnichovské zrady utahuje krapet "divně". Někdy vtipně, někdy trochu vážně, a někdy až příliš zbytečně. Myslím, že odkaz do minulosti je třeba neustále mladým připomínat, a tak tomu i tento film pomohl. Ovšem mystifikace je možná někdy až tak velká, že jsem místy dokonce dostal chvilku pocit, že to tak, jak to říkají herci ve filmu (děj se nesmyslně a dlouze zastavil), je snad pravda. Ale naštěstí jen na chvilku. Herci výborní, Myšička exceluje a opravdu to není žádná oddychová komedie. Spíš taková dramedie. 75% ()

Lukrecie

Pro mě FILM ROKU a dle mého si zasloužil více než 2 Lvy! Jeden z mála "kousků", které musím vidět vícekrát. :) ()

petrsv

Začátek dobrý, ovšem co měl znamenat ten zbytek, to se mi až do konce filmu nepodařilo dát dohromady. Těšil jsem se na komedii, i když s prvky dramatu, ale budiž (v ČR dnes málokdo dokáže natočit čistou komedii). Dostal jsem kousek filmu, pak jakýsi film o filmu, což mělo zřejmě mít nějaký vysoce intelektuální význam. Jestli to mělo přinést jiný pohled na dějiny, tak by to mělo být jen pro dospělé, protože v dětech to vyvolá spíše zmatek. Dějiny minulého století není snadné pochopit a tento pseudofilm k tomu pochopení rozhodně nepřispívá. Takže nakonec těžko říct, jaký vůbec mělo smysl to natočit. ()

Pierre

Petru Zelenkovi se opět podařilo vytvořit skvělý absurdní film, u kterého jsem se několikrát zasmál hodně nahlas. Hodně jsem se bavil už o úvodní půlhodinovky, kdy film vypadá jako další typická Zelenkova absurdní komedie, tentokrát  o bizarním  přátelství muže a papouška, který opakuje věty Edoarda Daladiera. Už tam jsem si říkal, že to je fakt další skvělý nápad, který Zelenku napadl a některé situace jako partnerská hadka v autě přerušovaná papouškem byly úžasné. Jenomže to pořád není všechno. Film  si najednou začne ještě více blbnout a přepne do formy filmu o filmu o papouškovi, který jsme sledovali první půlhodinu a Zelenka začne předkládat spíše svůj další fiktivní dokument, který mě ale opět přišel vícekrát ohromně vtipný, udělal si několikrát srandu i sám ze sebe  a přinesl další výborné absurdní nápady. Asi  nejvíce mě roztlemilo čekání na francouzskou hvězdu, které dopadne přivedením  záhadného chlapíka (kterej neměl ani webovky.)....a to jsem ještě netušil, jak to zrovna s touto postavou dopadne.:D Ale těch napadů je tam teda  mnohem víc. Opravdu zběsilé a náročné natáčení se spoustou komplikaci  a vlastně i vtipný pohled do filmařiny obecně. K tomu ale film není jen dvojice originálních příhod s absurdním humorem, ale má i přesah do historie. Líbila se mi hlavně pointa, že natáčený film vyvolal v Čechách stejné reakce jako Mnichovská dohoda i zamýšlení o přejímaní nejednodušších výkladů historie. V těch alternativních historických vykládech (které z toho dělají ještě unikátnější věc , než už film sám je) jsem se trochu ztratil. Ale jinak skvělý šílený experiment, který je fakt hodně vtipný a pokud můžu film z roku 2015 ještě považovat za novodobobý, tak mi jím Zelenka jenom potvrdil svůj status současného krále českých komedií (snad ještě s Jiřím Havelkou.)  Určitě se nenechte zmást hodnocením. Zelenka se svou partou vás pobaví, I pokud nemáte alergii na peri, barvy...nebo Mnichov! P.S Myslel jsem si, že si s tím jménem Tomáš Bambušek si dělají srandu, jako odkaz na legendárního Tomáše Magnuska, a on se ten herec (ano, přiznám se že jsem ho neznal), tak fakt jmenuje?:D Tak to je další zajímavá mystifkace.:D ()

zipper111

Petr Zelenka je prostě jinde. Takhle nápaditý, vtipný a hlavně zároveň velice chytrý film jsem od českého režiséra neviděl už hodně dlouho. Pecka, které do absolutna ale něco chybí. Přesto je to výborná alegorie a metafora, která si hraje s divákem po celou dobu, ale není to nefér hra, protože na první pohled skrytá vodítka jsou vidět po celý film... Povedené 4*. ()

kaylin

Petr Zelenka je velmi specifický a velmi dobrý autor. Tohle není jen hra s dějinami, tohle je hra s filmem, hra na diváka, který si není jistý, co vlastně sleduje. A tenhle kotrmelec nezažijete jednou, ale spíše několikrát. I přes formu se zde neztrácí myšlenka, která je velmi zajímavá a které bych klidně věřil. A to vše se zvláštním humorem. ()

rt12

Prvních 30 minut dobré, ale pak jsem se přestala bavit. Souhlas s Opeth - Originální, myšlenkové, nezařaditelné a tak. Jenže mě film zklamal a nic na tom nezměnilo, že místy to bylo vtipný. Ztracena v Nudě. ()

topi

Ještěže máme režiséra Petra Zelenku, který absolutně vybočuje z dnešní české produkce obrovským obloukem. Jeho filmy jsou originální a vtipné, stejně jako jeho perfektní mystifikace Ztraceni v Mnichově. Nápad Edvarda Beneše, že podepsání Mnichovské dohody bylo cílené je naprosto geniální. Potěšila i hudba debutujícího Matouše Hejla a použití šansonů od Radůzy. Na každý nový film tohoto ojedinělého tvůrce se budu nesmírně těšit. ()

Dr. Hawkeye

Je to tak trochu jako Visací zámek 1982-2007, Mňága - Happy End nebo Rok ďábla dohromady, ačkoliv tady mi ta mystifikace vlastně až tak neseděla. Spíš jsem se mnohem víc bavil módem filmu o/ve filmu, který ví, že je film o/ve filmu (možná až moc zbytečné pomrknutí s plakátem Americké noci) a je natáčený na mě důvěrně známých místech (ateliéry Barrandov) a objevují se v něm mě známí lidé. Zkrátka, Zelenka zase nezklamal. Asi si to dám ještě jednou a o to víc si užiji první půlku... ()

Helo

Zřejmě nejgeniálnější a zároveň nejdivnější českej film, se kterým jsem měl prozatím tu čest. Navíc ta struktura vyprávění mi způsobila nehoráznej WTF moment už asi v první třetině filmu, ze kterýho jsem se pak asi 10 minut vzpamatovával, načež se mi teda znova podařilo přistoupit na hru filmařů, což tenhle skvost dotáhlo až k ultimátnímu hodnocení. Zároveň se tím vysvětlila i chyba ve filmu, která vlastně nakonec ani nebyla chybou, ale naopak potěšujícím detailem (bunkr). ()

decouble

Mě to Zelenkovo věčný schovávání se za mockument připadá už trochu únavný. Tohle je navíc dost nekonzistentní film. Na každej dobrej vtip (např. prodávání paštiky a uzenin; český štáb opět cítí francouzskou zradu) je tu jeden trapnej (např. ta stylizace postav po letech - asistent režiséra rastamanem a vůbec celý to trapný přehrávání a přehánění nešťastných příhod během natáčení). Do toho melodramatický podtóny vedlejších linií a najednou před koncem šokantní historický exkurz, který je možná odvážný a zajímavý, ale působí tak hrozně vynuceně (celý to nazpaměť naučený předříkávání), až z toho bolí oči a uši. Do toho věčný pláč nad těžkou řeholí českého filmaře. OK, nemaj to kluci lehký, ale mohlo by se nad tim už přestat brečet? Anebo to bylo součástí hlubší sondy do duše ublíženýho českýho človíčka a mělo to podtrhnout celkovou myšlenku? Celkově spíš tak 5/10. ()

salalala

Je dobře, že máme tvůrce typu Petra Zelenky, protože jsou nesmírně potřeba. I když víte, z čeho je Ztraceni v Mnichově sestaven, stejně vás plno věcí překvapí. V úvodu sledujeme docela zajímavou komedii o novináři a papouškovi, v níž jsou určité detaily trochu zvláštní (tu umělý papoušek, tu vypadá telefonování hodně divně), aby se zhruba po třiceti minutách stalo něco, co film postaví do totálně jiného světla a odstartuje tím klasickou Zelenkovu mystifikaci, která je naprosto úžasná a především inteligentní. Celou dobu nenudí a hodně nenuceně si dělá legraci z filmařů, Čechů jako takových a nabízí jiný (a dost odvážný) pohled na mnichovskou dohodu. Je tu plno úchvatných momentů, které dokazují, jak inteligentní a svérázný tvůrce Zelenka je, a že se nemusí ohlížet na diváka a podbízet se mu. Jak už je u něj zvykem, herecké výkony jsou prvotřídní, přesto jsou tu někteří, kteří naprosto vynikají. Jsou jimi fantastický Martin Myšička, který si dělá legraci sám ze sebe a neznámý Tomáš Bambušek, jenž je jako zapálený režisér stejně skvělý. Celá atmosféra filmu je naprosto dokonalá a příběh tak chytrý, že stojí za analýzu a opakované zhlédnutí. Pocitově to sice není na plný počet (Rok ďábla se mi přece jen líbil o chloupek víc), ale vzhledem k mnohovrstevnatosti, chytrosti a inteligenci celého příběhu a jasné dramaturgické promyšlenosti, která je u nás stále ještě hodně vzácná, to k němu má dost blízko a možná po další projekci hodnocení zvýším. Zatím 90%. PS: Závěrečné storyboardy jen dotváří celou atmosféru a bylo by zajímavé, kdyby Zelenka tenhle film opravdu natočil. ()

kajas

Zelenka je prostě svůj. Nezastírám, že z jeho počinů jsem si neoblíbila ani opěvované "Knoflíkáře", ani "obyčejné šílence" (naopak mě oslnila seriálová "Terapie"). A z tohohle mnichovského případu mi ještě po několika dnech jde hlava kolem. Těžko se mi hledají slova k hodnocení. Kamarádka se mě po odchodu z kina ptala, jestli to opravdu takhle bylo. Takže se Zelenkovi a jeho přátelům klaním, protože mystifikovat umí dokonale. Letošní rok je zkrátka bohatý na kvalitní české snímky a já jsem hodně zvědavá, mezi koho budou rozděleny filmové ceny. ()

hygienik odpad!

Šiel som na komédiu a dostal som pre mňa príliš sofistikovanú všehochuť, v ktorej je účelom humoru kritika napr. Miloša Zemana??, Čechov, Francúzov, filmu ako média, pozitivisticklej interpretácie histórie...bohvie čoho všetkého. Áno, väčšinu významov som nepochopil. Forma ma nudila. Dúfal som, že idem na druhý Rok ďábla, miesto toho som videl skôr druhých Karamazovcov. Nuž čo, v Mníchove som sa evidentne stratil. ()

ibeh

Jsem moc ráda, že můžu po dlouhé době zase tak dobře ohodnotit nový český film. Je to typická zelenkovina, chytře vtipná, fabulační, kontroverzní, střílející do vlastních řad. Zkrátka taková má oblíbená. V Modřanském biografu bylo asi 20 lidí a chechtali jsme se o sto šest. Např. u scén s alergií :-) V druhé části už je film více k zamyšlení, závěr zase originálně vtipný. A to je dobře, je to opravdu profesionální dílko. A dvojka Myšička a Taclík, herecký koncert jako vždy. ()

Chrysopras

Česká noc! Aneb jak se dělá koprodukce. Ne zrovna lehce zařaditelná česká pocta filmu, která přiznaně opisuje od Americké noci ( kterou mám hodně rád ). K tomu ale dokázal P. Zelenka naroubovat historickou zápletku kolem Mnichova a za to opravdu klobouk dolů. Takovej scénář tu myslím dlouho nebyl... Jednu věc jsem ale kousal hůř a to je herecké obsazení, především p. Bambuška - pánové ( zejména ze štábu ) mě úplně nepřesvědčili. Řekl bych, že zrovna Zelenka by dokázal vdechnout filmu mnohem větší autenticitu, kdyby se obsadil i do role režiséra ( viz Truffaut ). Vzhledem k hereckým výkonům tedy nedávám plnej kotel, ale ještě jednou respekt za odvážnej film, kterej se v českym kontextu opravdu vymyká. ()

23. Český lev - výsledky

23. Český lev - výsledky