Dívka, která si hrála s ohněm

• Švédsko

Flickan som lekte med elden

• Dánsko

Pigen der legede med ilden

• Německo

Verdammnis

• Německo

Stieg Larsson: Verdammnis

Dievča, ktoré sa hralo s ohňom

The Girl Who Played with Fire

Mysteriózní / Thriller / Krimi / Drama

Švédsko / Dánsko / Německo, 2009, 129 min

Musím říct, že jsem se ze začátku musela nutit, abych "nezměnila program", protože po parádním tématu Mužů, kteří nenávidí ženy, mi to nepřišlo tak atraktivní. Nicméně, poznenáhlu, ovládla pole Lisbeth a pomalinku jsem začala být nadšená. Jak tak člověk pozoruje a získává další informace, tak chápe, proč ta holka dělá, co dělá. A fandí jí. Teď samozřejmě rychle sehnat poslední díl tohoto triptychu, a jedem! (jednu hvězdičku z plného počtu přece ale jen strhávám, protože... z jedničky jsem byla absolutně v šoku, dala jsem si ji do topky, z některých scén mi bylo špatně- ale právě to všechno dohromady bylo zajímavé, dvojka ubírá plyn, ale jen trošku..)(16.5.2013)

Úžasná trilogie! Pořád jsem se nemohla dokopat k tomu, abych si pustila takové dlouhé snímky. Ale když už jsem se k tomu rozhodla, určitě jsem nelitovala! Od začátku poutavé, měla jsem chuť se na všechny 3 díly podívat hned v jednom dni. Určitě všem, koho aspoň trochu berou krimi filmy, doporučuju! Druhý díl ve stínu prvního trochu upadá, ale určitě neztrácí na kvalitě!(15.6.2011)

Nevěděla jsem proč hodnocení pokračování výborného Muži kteří nenávidí ženy najednou tak klesá, i když tam je pořád Lisbeth a tak :). A nevím to doteď, protože sice to není taková pecka jako první díl, ale nový případ pro Lisbeth a Mikaela Blomkvista je pořád slušně napínavý, i když je maličko podivně zamotaný, což se nedá popisovat, protože by to nešlo bez spoilerů :). Každopádně atmosféra tu pořád je a pořád tu jsou i nápady jak udělat výborný thriller bez toho, aby musel být nějak až příliš explicitní nebo využíval násilí nějak účelově. Je to přímočařejší a už to není tak pěkně rozvrstvené jako v prvním díle ale každopádně je tu Lisbeth :), která to může vytáhnout vysoko i bez extravagantního účesu nebo image, je tu Mikael Blomkvist a je to navíc ještě ke všemu zábavné, takže i když to není taková pecka, tak přinejmenším na ty čtyři hvězdičky se to vytáhne úplně v klidu. Navíc ve všech dílech téhle série je taky svěží skandinávské prostředí se starými městy i novou zástavbou a taky krásnou přírodou, ale přitom bez nějakého příliš sluníčkového počasí nebo podobně, takové evropské prostě a to je dobře, protože zas tak často se ke mě nedostanou thrillery takhle dobré, ale přitom z evropy :).(17.8.2011)

Musim rict, ze me druhy dil knihy bavil vic nez ten prvni, ale to bude spis tim, ze se ke mne vubec nedostaly informace o tom, co se v nem bude dit nebo jak skonci. U prvniho dilu jsem bohuzel znala konec predem, coz sice nemeni nic na tom, ze je to skvela kniha, ale tady jsem si mohla vsechny prekvapive zvraty a postupne sestavovani kusu skladacky uzit naplno. Film bohuzel vsechny kvality knihy opet pohrbil - s vyberem hercu jsou zase uplne mimo a herecke vykony nejen ze se nezlepsily, jsou snad jeste horsi, pokud je to vubec mozne. Dokonce i Noomi je tu nejaka nemastna neslana. Tvurci se snazi vypichnout jen dulezite momenty, ale tim se ztraci kouzlo tapani a podezirani. Larsson to se samotnym koncem dost prehnal, takze jsem trochu doufala, ze by to ve filmu mohli poupravit, aby to nebylo tak moc pritazene za vlasy, lec nestalo se. Jsem zvedava, co s timhle nametem provedou Americani. Verim, ze se toho za par let dockame a ze se mi to bude libit vic nez tohle.(9.6.2012)

Možná to nebylo tak dobré jako první díl, ale pořád to bylo hodně dobré. Opět přesně podle knížky (no skoro přesně), ke kill billovské scéně vyhrabání z hrobu bych měla pouze připomínku, že Uma byla víc umazaná od hlíny, a to byla prosím v rakvi, na rozdíl od Lisbeth. S třetím dílem počkám, až dočtu knížku.(12.12.2010)

• - Do role Ronalda Niedermana si filmaři původně vybrali Dolpha Lundgrena. Ten ale roli odmítl, a tak ji získal Micke Spreitz. Kdyby roli Lundgren přijal, byla by to jeho první role ve filmu z jeho rodné země. (Cheeker)

• - Blomkvist (Michael Nyqvist) jezdí v autě Toyota Prius. Když startuje auto, je slyšet obvyklý hlasitý zvuk motoru, ve skutečnosti však Toyota Prius startuje potichu. (Cheeker)

• - Spoiler: V knižní předloze autor poměrně detailně popisuje, v jaké poloze leží Lisbeth ve svém hrobě, v takzvané poloze plodu. Má nohy přitažené k hlavě a ruku umístěnou tak, že se jí do vzniklého prostoru nedostane hlína a ona se tak neudusí. Uvážíme-li, že ve filmu Lisbeth leží na zádech a hlína jí padá přímo na obličej, měla by se teoreticky během pár minut udusit. (Lukaash)