Nákaza

• USA Contagion (více)

Podnikatelka Beth Emhoffová se vrací ze služební cesty z Hong Kongu, kde se nakazí neznámým virem. Brzy onemocní i její syn Clark. Bethin stav se stále zhoršuje a o dva dny později se zhroutí s těžkými záchvaty. Její manžel Mitch ji odváží do nemocnice, ale žena přesto umírá. Patologové konstatují, že byl napaden mozek a centrální nervový systém meningo-encefalitickým virem. Zdrcený Mitch se vrací domů, a nachází syna Clarka mrtvého. Mitch je okamžitě izolován, ale ukáže se, že je vůči nákaze imunní. Se svou dospívající dcerou se pokusí odjet z města, ale národní garda jim v tom zabrání. Nastává chaos, nepracují sociální služby a objevuje se rabování obchodů a domů. Smrtící, vzduchem přenosný vir, který nemocné zabíjí během několika dnů, se rychle šíří po celém světě. Lékaři se snaží najít lék a minimalizovat paniku, která se šíří ještě rychleji než samotný virus. (TV Nova)

Sfinkter

Velmi aktuální v dnešní situaci ohledně Covid-19, spousta věcí se shoduje s realitou. I přesto snímku chybí určitý filmový drive. ()

Raven0

Chladné jako psí čumák ve své pedantské popisnosti, ale o to více děsivé a realistické ztvárnění průběhu jedné zákeřné nemoci. Naše civilizace je sice krásně propojená, člověk během okamžiku procestuje celý svět, variace nekonečných možností bere dech... Ale zároveň křehkost takové společnosti je až děsivá. Příliš mnoho promněných, příliš mnoho rizik a příliš málo účinných řešení... ()

Beky

Film, který není tím za co se vydává, poměrně solidně nudí, herecké výkony žádné ( slušně zahrála jen Winslet ), vůbec nepocítíte, že se to může stát i vám, nám, všem, peníze nebyly, ale čísla jsou zadarmo, film by se mohl jmenovat 1. den = 2, 2. den = 4, 3. den = 8...atd. je zajímavé jak Steven Soderbergh si pohrál s hvězdama filmu, všechny tři herečky byly v pár scénách a Jude Law dokonce vyfasoval postavu, která je blbá a nebo úplně blbá...nic, doporučuji snímek Smrtící epidemie, není to žádný Shake, ale pořád lepší než tento blábol, který vládne akorát solidní hudbou!! 40%. ()

terunka003

Zajímavé, svým způsobem odpudivé a strašidelné, depresivní, úzkostné × zase Amerika, poetický konec. Celkem dobré drama o mutujících virech a ne zas tak vzdálené budoucnosti. Film je to svižný, bez nějakých větších ukecaných pasažích, stále se něco děje, ať už se umírá, nebo se zachraňují příbuzní či se hledají protilátky na nový smrtící vir. Herecké výkony celkem dobré, hudba jako z filmu o zombících. Nejkrásnější byl ale konec, aneb Den první. ..a na záchodcích po filmu jedna slečna povídá druhé: "Proto nejím maso." Škoda, že jsem nezareagovala nějakou pohotovou odpovědí typu: "Vše je z přehršlé hygieny," či něco podobného.. ()

Hnedoocko

Husí kůže již při prvních scénách, nevěřícné pohledy na rychlý spád děje, neustávající myšlenky na to, zda se něco takového opravdu může stát. Přesně tyto pocity ve mě vyvolal tento film. V kině jsem nezažila větší klid a upřímně, nečekala jsem, že Gwyneth Paltrow zemře hned v úvodu filmu a následně se objeví na pitevním stole. Opravdu na mě tvůrci filmu udělali dojem, už jen tím, jak skvěle to bylo natočeno. ()

Cocacolix

Z tohodle filmu vážně zamrazí... Nevidím do toho, ale realisticky to opravdu působí. A teď nemyslím samotnou nákazu, jako spíš věci vedle toho - hysterie, chování jednotlivců, davu, vlády... ()

_DAVE_

Mrazivé pojetí kde Soderbergh nechává zcela náhodně umírat několik hereckých es dává jasně najevo, že je to myšleno opravdu vážně. Nikdo zde není vyloženě hlavním hrdinou. Že by prequel k filmu "28 týdnů poté"? Často to tak vypadá. ()

noriaki

Pamatujete si na katastrofické prognózy o kapsu technické civilizace kvůli problému Y2K? Svět byl naštěstí spasen armádou programátorů, takže se až na pár ojedinělých výpadků nic nestalo, a počítače nám oddaně slouží i ve třetím tisíciletí. Sotva planeta zažehnala jeden globální problém, objevily se tři vlny dalších. Lidstvo postupně přežilo SARS, Ptačí chřipku H5N1 a Prasečí chřipku H1N1, a nepochybně přežije i konec Mayského kalendáře. Každé správné ohrožení planety a všeho živého si zaslouží svůj vlastní vysokorozpočtový hollywoodský film. Epidemie smrtelných chorob nejsou výjimkou. Téma svádělo k příběhu plnému hysterických scén citového vydírání, příkladů nesmyslného obětování, či pokrytecké morálky. Režisér natočil řemeslně kvalitní, inteligentní a odtažitý snímek, ve kterém jsou postavy až na druhém místě. Přestože se na filmu podílela plejáda hvězd, je s nim zacházeno jako s komparzem. Herci umírají, jako by ani neměli šest nominací na Oscara. Emoce jsou skryty pod povrchem a ve skutečnosti o ně vůbec nejde. Důležitý je popis událostí jednoho trýznivého dne za druhým. Contagion se může pochlubit nebývalou věcností a objektivitou, bohužel za to platí daň v podobě jakési obyčejnosti. Filmu chybí alespoň jedna velká zapamatovatelná scéna, či postava se kterou by se divák mohl ztotožnit. Bez nich mi zmizel z paměti ani ne do týdne. ()

elanius

(9/2012, BluRay1080p). Najlepšia na celom filme je jednoznačne kombinácie perfektnej hudby so zvláštnou pochmurnou atmosférou a farebnosťou filmu. Ani jeden zo známych hercov nedostáva priestor aby bol hlavnou postavou, všetci len dopĺňajú dej z hľadiska svojich profesií vo filme. Mám rád podobné filmy, len som už možno až moc zvyknutý na klasickú kostru katastrofákov, asi mi k tomu tie emócie proste patria a tu ich bolo moc moc málo....ako vôbec nejaké (7/10) ()

venison

Hvězd víc než na nebi a rozpočet tak velkej, že by se dal krájet.. Bohužel u mě i přes výběr aktuálního tématu moc film nezabodoval.. Příběh vyzněl spíš jako dokument než nadupaná celovečerák.. Jediné, co mi přišlo jako velmi pozitivní jsou charaktery postav - nikdo (snad krom Matta Damona) tam není typický klaďas nebo záporák.. To je u USA filmu velmi potěšující :-) Smrtící epidemie (1995) s Dustinem Hoffmanem je mnohem lepší.. ()

BoncheR

Takýchto filmov tu už síce bolo habadej ale aj tak sa mi tento páči zo všetkých katastrofických filmov o chorobe najviac. ()

Pavlínka9

Na jednu stranu se mi to moc líbilo,na druhou mi to ovšem připomínalo klasický film ČT1 či TV Nova pro sobotní odpoledne u kávy :) Myšlenka je to vynikající - epidemie v dnešní společnosti a dobrým způsobem znázorněné, jak se to v dnešní době dokáže skvělým způsobem šířit, aniž by si to člověk uvědomoval. Zvučná jména, celosvětový problém a ukázka toho, jak to v určitých situacích opravdu ve světě chodí... Realita či blízká budoucnost? ()

lennyd

Stačí si potřást rukou, sednout si v autobuse či použít bankomat. A pokud ten před vámi byl nositelem viru, máte to zpečetěné. Tedy pokud se armádě lékařů a vědců nepodaří urychleně nalézt lék, který by šíření viru zastavil. Nebo pokud se totálně neodizolujete od zbytku světa. Čas ale kvapí, nakažených přibývá, společnost se hroutí a lék je stále v nedohlednu... Hned na začátek přiznám, takovéto filmy miluju - a taky si při nich uvědomuju, že pánem tvorstva není člověk, jak se mylně domnívá, ale daleko menší stvoření. Virus. Steven Soderbergh celé toto téma pojal trochu více jako dokument, než jako film - a ono to kupodivu docela fungovalo (asi má člověk ještě v živé paměti paniku, která zavládla nedávno po šíření viru SARS, ptačí a prasečí chřipky). Soderbergh si také do svého filmu vybral hvězdné herecké obsazení - a vůbec neváhal jednu z hlavních hvězd odpravit už v prvních minutách filmu. O to víc prostoru dostaly ostatní hvězdy - Laurence Fishburne, Kate Winslet či Marion Cotillard a skvělý Jude Law. A pokud už bych měl něco Soderberghovi vytknout, tak to byla celá příběhová linie s Mattem Damonem - ta byla absolutně zbytečná, a pro mne kapánek rušící.. ()

anli

Režisér Steven Soderbergh tentokrát sáhl po knize Robina Cooka a natočil dramatický thriller,který je postaven především na reálném budování atmosféry ze šíření neznámého viru,na který začínají po celém světě umírat lidé.Scénář je plně funkční a celý film působí opravdu velmi realisticky.Divákovi je servírována čirá hrůza,strach a panika z neznámé epidemie,na kterou se odborníci snaží najít vakcínu.Ona reálnost spolu se skvělými herci(osobně jsem si nejvíce užil trio Fishburne-Law-Winslet)je nejvyšší deviza filmu a ona dramatická chladnot a virová"chemie"z filmu přímo čiší.Je to opravdové drama,kde se svádí boj o miliony životů,ačkoliv to tak vůbec nevypadá.Film se obešel bez akčních scén,takže ten,kdo je potřebuje,bude samozřejmě nespokojen.Vím,že Soderbergh si na akční scény nepotrpí,myslím ale,že tady by dvě-tři nápadité akci filmu prospěly a ještě by zvedly už tak velmi slušmou dramatičmost celého snímku.Režisér buduje atmosféru postupně a velmi precizně a pomalu,ale jistě přibližuje diváka k pacientovi"nula"a jeho nakažení,tedy"den první".Pomáhá mu k tomu také skvělá hudba Cliffa Martineze a výborné ,a pro většinu diváků neznámé interiéry a postupy ,při takovýchto situacích.Přestože jsem byl s filmem spokojen,myslím,že trochu vypilovanější scénář by podpořil ještě o něco hutnější atmosféru,která se místy ztrácí a občas bych přivítal trochu dramatičtější tempo,které by více evokovalo onen strach z neznámého viru.I přesto jde ale o skvěle natočený snímek s vynikajícimi herci a opravdu nadprůměrného zástupce tohoto žánru.Dávám tedy,vůbec ne nakažlivých,75% a asi si přestanu potřásat při pozdravu rukama. ()

Diego

Krom hereckých es a výkonů je to procházka virovým sadem, kde jen občas zahlédnete emoční kvítek..občas.... Kvalitou a žánrem podobné: Blindness, Happening ()

skretik

Miestami 4*, miestami 2* => celkovo 3* priemerné... Začiatok výborný, človeka strhne do deja, potom to len tak nejako ubieha, dni plynú a človek len čumí na čas, kedy ten film skončí, lebo je to všetko vlastne jasné... Úplne úplný záver je super, vysvetlenie sa hodilo :). Hudba fajn. ()

drake31

Contagion je filmom ktorý je cítiť strachom, paranojou, panikou. Je nesmierne útlocitný, a skvelá réžia zabezpečuje kvalitný zážitok. Snové obsadenie hrá tak ako sa patrí, a hviezdami sú pre mňa Kate & Gwyneth - ktoré síce nemali až toľko priestoru ale dokázali ho využiť najlepšie. Soderbergh si ma so svojim špecifickým štýlom získal, ale nie až na toľko aby som hodnotil lepšie - môže za to prevažne "odfláknutý" koniec. A btw. Cliff Martinez - kráľ tohtoročných soundtrackov. ()

JohnSmith

Soderberghovi filmy někdy trochu nezvládám, nudí mě. Tentokrát tomu bylo jinak. Ne že by to bylo bůhví co, ale bylo to koukatelný,zajímavý a hlavně ne moc dlouhý ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech