Nákaza

• USA Contagion (více)

Podnikatelka Beth Emhoffová se vrací ze služební cesty z Hong Kongu, kde se nakazí neznámým virem. Brzy onemocní i její syn Clark. Bethin stav se stále zhoršuje a o dva dny později se zhroutí s těžkými záchvaty. Její manžel Mitch ji odváží do nemocnice, ale žena přesto umírá. Patologové konstatují, že byl napaden mozek a centrální nervový systém meningo-encefalitickým virem. Zdrcený Mitch se vrací domů, a nachází syna Clarka mrtvého. Mitch je okamžitě izolován, ale ukáže se, že je vůči nákaze imunní. Se svou dospívající dcerou se pokusí odjet z města, ale národní garda jim v tom zabrání. Nastává chaos, nepracují sociální služby a objevuje se rabování obchodů a domů. Smrtící, vzduchem přenosný vir, který nemocné zabíjí během několika dnů, se rychle šíří po celém světě. Lékaři se snaží najít lék a minimalizovat paniku, která se šíří ještě rychleji než samotný virus. (TV Nova)

dol2004

Velice zajímavý a nenudný film. A do takových 70% stopáže filmu má obrátky, ale pak jsem se začal jaksi motat (nebojte nakonec se rozmotáte). Dlouho jsem přemýšlel mezi 3* a 4*, no nakonec jsem dal více, protože jsem o filmu přemýšlel déle než u ostatních, prostě nedé se tak lechce vyprchnout. ()

Mr.Roman

Niektorí lepší ako druhý (myslené hereckými výkonmi), jednoducho obrovská plejáda hviezd, na ktoré sa niekedy zbytočne veľa vsádzalo. Contagion má totiž čierneho koňa na úplne inom mieste. Je ním pútavý štýl rozprávania a gradácie príbehu, ako aj neuveriteľná schopnosť veľmi efektívne podať a spracovať množstvo informácií a dejových línií do prekvapivo veľmi prehľadného celku a prikovať tak diváka k filmu. ()

coromoro

Veľmi ma zaujal experiment vo filme, zvládnutý excelentne, až mi to pripadá ako nemožné zhrnúť takýto film do 2 hodín. Soderbergh je jednoducho úžasný, Nákaza vyznieva veľmi realisticky, zobrazuje situáciu v dnešnom farmaceutickom biznise a s autorom sa plne stotožňujem. Kľudne by som zvládol aj dvojnásobok. (F+S company) ()

situs

Skvělá práce. Soderbergh sleduje několik - v dané situaci - pravděpodobných scénářů, z nichž žádný zbytečně emocionálně nepodbarvuje, morálně nevyzdvihuje či neodsuzuje. V tomto tématově vybalancovaném, minimalisticky silném a místy až dokumentárním duchu nechává na divákovi, aby si na události vytvořil vlastní názor, především však na nezbytnou rozporuplnost jednání jednotlivých postav, v čemž tví zárověň síla, tj. uvěřitelnost celého příběhu. ()

Jager_JK

Kdybych měl po filmu hodnotit i následující kontrolovaní se sám sebe, na co zrovna sahám a u koho zrovna stojím, tak za 4. ()

Marat

Velmi zvláštní film. Pro mě zvláštní tím, že hodnotím 5ti hvězdičkama, ale podruhe se na něj asi už nepodívám. Celou dobu jsem měl takový zvláštní pocit, který se popsat nedá. Ten film si mě podvědomě prostě něčím získal ()

curfew77

Po všech stránkách nadupané řemeslo, nic víc, ale pozor, ani o chlup míň. Zdánlivý odstup funguje, počet klišé žádná celá nula nic a ta muzika! Herecká extraklasa uměřeně perfektní a nemálo scén je opravdu mrazivých: nechtěl bych tenhle film vidět v éře, kdy byly zprávy plné prasečí chřipky. I ten konec sedl jako prdel na hrnec, nemám tudíž s CONTAGION žádný vážnější problém. Jistě, hlavou i kiny to nejspíš prošumí a za půl roku si na to nevzpomenete ani vy, ani já, ani nikdo, ale přesto - stojí za to vidět! 80 %. ()

miki68cz

Trochu ploché, trochu levné, trochu nijaké, trochu nedotažené, na druhou stranu bez zbytečných gest a pozlátka běžného z amerických filmů, skoro dokumentární atmosféra, hvězdně obsazeno, ne už tak zahráno. Slušně odvedená práce, nic víc nic míň. Doporučuji, stojí za to vidět, avšak snadno zapomenutelný zážitek. ()

lusa

Jediné, čo som si uvedomila bolo, ako všetci starneme (keď už Matt Damon hrá otca a Gwyneth mamku). Inak netuším, čo týmto kto chcel povedať, niekto sa nakazí a celý zvyšok sa hľadá liek, zatiaľ čo populácia vymiera... ()

DUBINARO

Začátek filmu a první polovina byla skvělá.Jakmile se film přehoupnul do finále, tak mi přišlo, že konec byl nějak unáhlený a chtělo jej rozvinout do delší délky. Nevím na co měl film poukázat.Celou dobu sledujeme nákazu a hledání pacienta "nula". ()

Něrpa

Ale jo, šlo to. Rozjelo se to a pak to uvadlo. Bohužel tu už je Smrtící epidemie a Kmen Andromeda, kteří Nákazu zašlapou do země. ()

Mykhaluu

Napínavé jak potvora. Hrající herci i v malých roličkách. Perfektní nervující hudba. Člověk nevěděl komu věřit. Vadil mi tam jen ten Blogger, proto za čtyři! ()

KucC

Nejsem si moc jistý, jak tento snímek hodnotit. Ono toho ani k hodnocení moc není, celý snímek byl dost povrchní, nebyla tam ani jedna chvilka, kdy by se děj ponořil nějak víc do problému. Prostě takových trošičku nudných 109 minut. Ale filmové zpracování pěkné. ()

Hank

2020 edit: Třeba ocenit přesnost a kvalitní rešerši, ale i tak je to sice aktuální, nicméně stále žánrová nuda. 2012: Když je tu nákaza, tak tu bude asi časem i vakcína a všechno bude zase dobré. Do toho klasicky dvě strany - dobro a zlo, kdy se nakonec i zlo stane dobrem, takže nakonec vše dobře dopadne a všichni to přežijem. A samozřejmě tu máme ještě zlé Číňany. Soderbergh se utopil v nudných schématech, ničím nepřekvapil a de facto upadl velmi rychle v zapomnění. ()

gicous

Soderbergh natočil Nákazu v téměř dokumentárním stylu. Žádné představování postav, žádné sbližování, žádné emoce, pouze jasné, chladné a přímočaré zpracování příběhu, který je postavený na klasickém schématu - objevení viru, jeho šíření a nakonec nalezení vakcíny. Nikdo z hereckých hvězd nemá nějaký větší prostor, všichni hrajou minimalistické role a každý z nich je pouze jedním z mnoha. Nákaza se mi líbila hlavně díky tomu, jakým způsobem pracuje s detaily v jednotlivých záběrech. Ty pomáhají budovat tíživou a nepříjemnou atmosféru šířícího nebezpečí a chaosu mezi lidmi na celé planetě. Po skončení filmu jsem měl neodbytný pocit, že si hnedka druhý den musím koupit gumové rukavice a roušku. Ono, nikdy nevíte, co na vás někde v autobuse číhá. ()

unrocker

Skvěle natočené, úžasně nápadité a řemeslně bravurní. Moc se mi tento snímek líbil, jen tak dále. Ohrané téma nákazy je v tomto snímku dobře udělané a člověk se u tohoto snímku baví a sleduje dějovou linii s napětím. ()

minima

Hrozně odosobněné, bez emocí (kromě hereckých). Na to, jaký měl herecký ansámbl se ale film moc nepředvedl. Ani nejsem schopná vyzdvihnout jediný z příběhů, protože ani jeden nijak zvlášť nezapůsobil, nezanechal žádnou hlubší stopu, než že to bylo zajímavé. Celkově to nepůsobilo ale až tak špatně, záběry bez mluvy jen za doprovodu hudby byly rozhodně efektní. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech