Mladá dívka Jane Eyrová utíká přes vřesoviště a na kost promoklá končí u dveří domu Riversových. Duchovní John Rivers se jí ujímá a spolu se sestrami Dianou a Mary jí poskytnou útočiště. Jane si chce najít práci. Neustále vzpomíná na to, co jí až dosud život přinesl... Po smrti rodičů si ji vzala k sobě sestra jejího otce, matka rozmazleného Johna, který jí ubližoval. Na radu pana Brocklenhursta pak byla poslána do školy pro sirotky, kde se jí dostalo rovněž hrubého zacházení. Nakonec jí pan Rivers nabídl skromné učitelské místo ve venkovské dívčí škole, kterou právě založil ... Po odchodu ze sirotčince nachází Jane práci jako guvernantka francouzské schovanky pana Edwarda Rochestera na jeho panství Thornfield Hall. Chovají se k ní pěkně a Jane si vybuduje vřelý vztah s malou Adele Varensovou. Pan Rochester přijíždí na odlehlé panství jen zřídka a první setkání s Jane nedopadne dobře: kůň se před Jane splaší, shodí jezdce a ten si poraní kotník. K Jane a služebnictvu se chová odtažitě, až nepřátelsky, oceňuje ale Janinu přímou a čistou povahu. Jednou v noci vzbudí Jane podivné zvuky a vzápětí objeví v Rochesterově pokoji požár, který pak společně uhasí. Rochester jí děkuje. Brzy ráno pak nečekaně odjíždí. Začíná se šuškat o jeho svatbě se slečnou Blanche Ingramovou, která brzy nato přijede na Thornfield. K Jane se společnost chová přezíravě, Rochester jí ale začne dávat najevo, že mu na ní záleží. Jane mu pomůže ošetřit tajemně zraněného přítele z Jamajky, který přijel na návštěvu, Rochester ale odmítá sdělit, kdo ho zranil. Jane krátce navštěvuje svou tetu. Ta je po mrtvici, která ji sklátila poté, co její marnotratný syn John utratil celé jmění  a spáchal sebevraždu. Ukáže se, že před třemi lety dostala dopis od příbuzného z Madeiry, který žádal o adresu Jane, protože ji chtěl adoptovat. Ona ale odepsala, že Jane zemřela ... Po návratu do Rochesterova domu Jane nabízí, že si najde nové místo, až se pán ožení. Ten ji ale místo toho požádá o ruku. Paní Fairfaxová ji před ním varuje, Jane je ale šťastná. Když se snoubenci ocitnou před knězem, vstoupí náhle muž, pan Mason z Jamajky, a oznámí, že Rochester je už 15 let ženatý s jeho dcerou. Jane je zdrcená, o to víc, že Rochester jí pak ukáže svou šílenou ženu, nebezpečnou pro své okolí, která žije zavřená s ošetřovatelkou nahoře v domě. Rochesterovi ji vnutil otec a on ji přese všechno nedokázal umístit do blázince. Přísahá Jane lásku a chce s ní žít, ta ale odmítá a z Thornfieldu odchází ... (TV Prima)

Mamie

Skvělé zpracování úžasného příběhu, Mia i Michael to zahráli perfektně, avšak mé srdce si získala už dřívější adaptace v hlavních rolích s Timothym Daltonem a Zelah Clarke. ()

majo25

Dielo Jana Eyrová som mal čoby školák v povinnom čítaní. A kedže som slohy neznášal, ako drvivá väčšina školákov, nenávisť sa logicky preniesla aj na všetky povinne čítané knihy. Navzdory tomu som sa k tomuto dielu po dlhej dobe vrátil vďaka filmu. A musím povedať, že hoc to nie je moja šálka čaju, jedná sa o kvalitnú prácu tvorcov. Veľmi citlivo vyobrazený príbeh podporený výbornými hereckými výkonmi som zhltol. V neposlednom rade zato môže aj atmosféra trvale zahlmenného Anglicka. Aj preto možno odpustiť pár drobným dejovým odchýlkam od románu či nedanie dostatočného priestoru etude v dievčensko-sirotčinskej škole, ktorá je pre príbeh podstatnejšia, než si tvorcovia mysleli. ()

angel74

Přiznávám se bez mučení, že tahle filmová adaptace slavného viktoriánského románu Charlotte Brontëové Jana Eyrová se určitě řadí k těm nejoblíbenějším, co jsem kdy viděla. K hlavním kladům bezpochyby patří velmi zdařilá kostýmní výprava, mistrná kamera a tajuplná atmosféra, která dýchá z převážné většiny záběrů. Snímek také zdobí všudypřítomný romantismus doby dávno minulé. Ovšem nejvíce nadšená jsem byla z ústřední dvojice v podání Mii Wasikowské a Michaela Fassbendera. Tak náramně to mezi nimi jiskřilo, že jsem jim věřila každičký pohled, dotek i polibek. (85%) ()

ivet.ka

Velice šikovně zpracovaná adaptace Jany Eyrové. Pro mě má mnohem větší kouzlo než její předchozí verze z roku 1996. Možná je to tím minimalismem, intimní atmosférou nebo skvělými herci. Každopádně je tento snímek příjemným zážitkem a doporučuji vyrazit na něj do kina. Neuvěřitelně na mě zapůsobila práce se světlem. Cary Fukunaga dokázal starému příběhu vtisknout novou vášeň. Přečtěte si celou recenzi. ()

3n3my

Jedno z mála príjemných prekvapení roka 2011 - z tých o niečo menej očakávaných filmov. Skvelí herci, réžia, atmosféra, v spojení s dokonalou predlohou vytvorili filmový zážitok, ktorý sa dá považovať za adekvátnu náhradu knihy. A z pána Fukunaga sa nám zdá sa kryštalizuje veľmi zručný režisér. ()

Pilgrimka

Špica. Neskutečně vyjímečný film. Ten film snad ve mě dokázal vzbudit všechny emoce. Dokázal mě dojmout, rozesmát, nadchnout, vyděsit (jo, Fukunaga by se s klidem na duši mohl pustit do nějakého hororu, protože se mu povedlo pár scén se solidníma lekačkama). Fukunaga to tak báječně zrežíroval a vytvořil tak úžasnou starodobou, britskou a místy temnou atmosféru, až jsem se divila, že mi během filmu nevletěla do pusy nějaká moucha. Snad se víc rozjede a v budoucnu mě s něčím novým překvapí. Fassbender má charizma až na půdu a velký cit pro hraní, tak mě mrzí, že ho Fukunaga víc nevyužil. Wasikowska byla v minulém životě určitě Jana Eyrova(ikdyž je to smyšlená postava) a Amelia Clarkson....Jo...Vsadím všechny struny, že z té holky jednou něco bude. A Marianelli tomu dodal ty správné noty, všechna čest. ()

bartias

Cary Fukunaga režíruje literární klasiku romantismu jako horor s prvky nadpřirozena, který se odehrává v nehostinné, a přitom zvláštně malebné, krajině. Nikdy předtím nevypadal britský region Yorkshire jako postapokalyptická pustina. Jana Eyrová díky tomu získala zvláštní novou přitažlivost podpořenou skvělými herci. Škoda, že nakonec není ještě tajemnější. ()

Madlenka26

Určitě co se týče atmosféry a určité naivity toho byl film plný . Až častokrát na mě Jana působila tak trochu až moc naivní což mi ubíralo na celém konceptu filmu. Příběh je na můj vkus až příliš nudný a občas jsem našla i pár nudných scén, ale na film se 3* to určitě není. Postava pana Rochestera byla asi z celého filmu to nejlepší a trochu postrádám nějaký smysl děje, to že se k sobě vrátili je sice pěkné ale né nijak ohromující. Adekvátní a čisté 4* ()

reky

Wasikowska a hlavně Fassbender (opět) výborní, po formální stránce více než povedené pokoukání s několika elektrizujícími slovními výměnami mezi ústřední dvojicí, celkově však bohužel jaksi studené a výraznější emoce nevyvolávající. 70 % ()

otík

Možná ne tolik komplexní adaptace známého románu Charlotte Brönteové jako byla ta verze od Franca Zeffirelliho, ale v mnohém tentofilm doplňuje. Herecky výtečné představení, škoda jen spíše umělecké, než funkční hudby. ()

okkac

Nečekal jsem, že mne tak uhrane adaptace literární klasiky z období puritánské Anglie. Citlivý, ale přesto trochu krutý příběh Jany Eyrové zasazený do malebného a skvostné nasnímaného prostředí anglického venkova, kde by mi činila jedna radost se tam jen tak procházet. Hudba a herecké výkony jen podtrhují kvality filmu. ()

sir-dave

Moje první setkání s Jane Eyre. Osobně mě tohle dlouhé milostné drama příliš neoslovilo. Začátek trochu vtáhl do děje, když ale hned vzápětí přišla celková výplň filmu o vychovatelce žijící u bohatého majitele Rochestra, začal jsem se nudit a chtě nechtě uvažovat jak přestavět kino na noční bar. S pomalu přicházejícím koncem a závěrem se to zvrhlo v telenovelu. Imogen Poots na plátně hodně poskromnu. Režijně, herecky zvládnuto dobře ale určeno spíše pro ženské publikum případně lidi, kteří mají na tento žánr vřelejší vztah. 30% ()

Noviik

Asi bych si měl nasypat popel na hlavu, ale moc jsem si tohle filmové zpracování nevychutnal. Herecké výkony všech jsou naprosto skvělé. Proměna Michaela Fassbendera i Jamieho Bella byla dokonalá, poznal jsem je až dlouho v průběhu filmu. Celkový spád filmu mi ale nevyhovoval. ()

Radiq

Opravdu zručně odvedená práce. Kniha, o které jsem si myslel, že mě nikdy nemůže zaujmout, ve filmové podobě od Cary Fukunagy rozhodně zaujala. A není to jen zásluha Mii Wasikowsky a Michaela Fassbendera (i když z velké části jo), ale i tím celkovým zpracováním. Dějově se mi to sice několikrát dvakrát nepozdávalo, jak se řiká, ale to člověk musí prominout, aby se držel předlohy. To neurčité zakončení mě taky trochu zklamalo a musel jsem si na internetu dohledat, jak to vlastně celé dál pokračovalo a dopadlo. Rozhodně to je ale film, kterej mě bavil, několikrát překvapil a libil se mi. Otázka je: potřebuju ho vidět znovu? Odpověď je: ne, protože těch zpracování Jany Eyrové je tolik, že se rači podívám na jiné... ()

vesper001

Bezbarvá adaptace s bezkrvou hrdinkou. Hodnocení je výborné, bohužel film bezduchý a bezvýrazný. Co do scénáře i vizuálu. Jana zírá do prázdna – smutně, zasněně, zkormouceně, zamyšleně a většinou tupě. Modrokrevník se chová podivínsky, neuroticky, chaoticky, pateticky a většinou tupě. Ostatní postavy jsou sadistické, cynické, hrabivé nebo tupé – a právě ty se chtějí oženit s Janou. Rochesterově manželce je věnován minimální prostor a hospodyně je natvrdlá, čímž ale o úroveň převyšuje ostatní a zvedá tuhle adaptaci o hvězdičkovou vrstvu výš. ()

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky