Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

Dokumentární / Horor

USA, 2010, 240 min

V podstate nič , čo by si fanda nevedel zistiť sám ( snáď mimo ten vizuál ). Nebola som fanynkou série a ani nebudem - no pár vychytáviek sa určite nájde...myslím si však , že ak sa pred tohtoročnou HW premiérou vykopne dokument obsahujúci len blah-blah - v podstate všetkých , ktorí Freddyho ulicou čo i len prešli , alebo o nej počuli - tak je to diagnóza HP ( Hladná Peňaženka ). Ale pre fanúšikov série - parádny " FULL - ELM / BONUS - SERVICE ! "(8.5.2010)

Nebudu říkat, že mi to uteklo jako voda, protože poslední půlhodina se už docela táhla. Ale i tak to znamená, že předchozí tři a půl hodiny mě dokázaly zabavit… Never Sleep Again: The Elm Street Legacy je skvělý nejen jako rekapitulační dokument o všem, co se týká Freddyho Kruegera (filmy, TV seriál, hračky) ale zároveň hodně rozšířený pohled do zákulisí toho, jak to tenkrát vypadalo v New Line Cinema ("chtěli jsme vždy nějakého nového, mladého režiséra, který by přinesl do filmu vlastní vizi a kterému bychom nemuseli tolik platit"), že na setu vždy nebyla jen sranda, ale hlavně komplexní pohled na nejzábavnější a nejcharismatičtější vraždící ikonu filmového plátna. Byla sranda pozorovat, jak se Freddy vyvinul v průběhu filmů a jak na všechny filmy vzpomínají jejich hvězdy. Pokud jste fanoušek Elm Street série, tak neváhejte a jděte do toho. 90 %.(7.1.2015)

Výborná a díky délce stopáže i relativně velmi důkladná pitvačka celé série, která pokrývá výhradně základních 7 dílů (každý dostane prostor cca. 25 až 40 minut), ale slovo padne i na FREDDY’s NIGHTMARES (TV show), FREDDY vs. JASON a (kdyžtak krátce v rámci bonusů) zbrusu nový remake. Základem jsou interview, a je tu opravdu skoro každý jen trochu podstatný (i když trochu zamrzí neúčast hvězd Johnnyho Deppa a Patricie Arquette). Rozebrání charakterů, triků, zpětné zhodnocení výsledku (někdy i sympaticky sebekritické), fotky a mraky zajímavostí, jako např. že Freddyho make-up byl inspirovaný pizzou/ ona barevná kombinace na svetru byla zvolena jako jedna z nejhůře stravitelných pro lidské oko/ do dvojky se prvně nepočítalo s Robertem Englundem/ vtipné povídání o tom, jak je dvojka ‚gay‘/ Craven se podílel na původním a temnějším scénáři trojky/ o zneužívání dětí Freddym se radši pomlčelo, a prvně vyrobená dětská mrtvolka ve trojce byla moc ‚disturbing‘, takže se vynechala/ z trojky vyletěla i tato podivnost/ původní (a zajímavý) scénář k šestce psal Peter Jackson/ atd... Je až obdivuhodné, kolik lidí dali tvůrci na toto vzpomínání dohromady, a vyplatilo se. Nehledě na to, jste-li Freddyho fanoušek, či jen tak trochu se zajímající divák, ty 4 hodiny(!) pravděpodobně utečou jako voda – tak dobré to je.(1.6.2010)

Vše, co jste kdy chtěli vědět o Noční můře z Elm Street. O všech Nočních můrách z Elm Street. Každý díl původní série (a Freddy vs. Jason) tu především, ale ne výhradně jeho tvůrci rozebírají až na kost a nebojí se zhodnotit, co se povedlo a nepovedlo, jaké problémy u toho museli řešit, jak sofistikované speciální efekty museli bastlit (pro mě nejvíc fascinující pasáže) s omezeným rozpočtem nebo jak se stalo, že je dvojka nejvíc gay horor ever. Má to čtyři hodiny, je to naprosto vyčerpávající a všechny ty informace, postřehy, fakta a behind-the-scenes záběry jsem hltal a hltal bych je, i kdyby to mělo hodin deset. Ultimátní elmstreetovský dokument, kde je po kupě naprosto všechno, co se o těch filmech dá zjistit. V krásném obalu, s parádními stop-motion předěly a s hlasem Heather Langenkamp uvádějícím jednotlivé pasáže. Jo, trochu škoda, že se tam nevyjadřuje Johnny Depp, Patricia Arquette nebo Laurence Fishburne, ale sakra, to už je v kontextu těch 240 minut fakt jenom detail. Absolutní pecka. A to ty filmy vlastně ani nemám tolik rád.(22.5.2018)

Nostalgické ohlédnutí za celou touhle sérií (loňský remake naštěstí ignoruje), při němž vzpomínají nejen všichni herci a režiséři, ale i scenáristi, maskéři nebo hudebníci (viz. Alice Cooper). Je opravdu s podivem, kdo všechno se tu podělí se svou kapkou krve do téhle promazané mašiny. Dostanou se nám naprosto vyčerpávající informace o každém dílu, ať už výroba speciálních efektů, zábavné historky nebo vynechané scény. Největší prostor samozřejmě dostane první díl, ale připomeneme si i televizní seriál a Freddyho battle s Jasonem. Při závěrečném shrnutí tří nejdůležitějším mužů (Craven, Englund, producent Shaye), co jim Noční můra dala a co pro ně vlastně znamenala, si můžete hezky všimnout jejich lesklých očí. Ano, ty zážitky jsou nezapomenutelný, takže díky za ně, hoši. Pro fanoušky nutnost, pro mě jistá modla.(7.8.2011)