• George Stobbart
  ****

  Skvelý dokument, detailne sa venujúci všetkým dielom série = pre fanúšikov Nightmare on Elm Street povinnosť. Pre ostatných "iba" zaujímavá vec, i keď trochu viac natiahnutá, keďže tým 4 hodinám by pár zostrihov asi naozaj prospelo. Ináč je tu ale všetko čo tu má byť, obzlášť ma potešilo, že sa dokument nezasekol na filme New Nightmare, ale rozpitval aj crossover Freddy vs. Jason. Tu sa zároveň trochu ponúka porovnanie s dokumentom série Piatku 13teho: "His Name Was Jason: 30 Years of Friday the 13th", ktorý sa mne osobne páčil trochu viac, jednak vďaka vydareným medziscénkam s Tomom Savinim a jednak vďaka prijateľnejšej stopáži. To však kvalitu tohto počinu nijako neznižuje, rovnako ako absencia rozhovorov so známejšími tvárami, ktoré sa v sérii objavili (Johnny Depp, Patricia Arquette, Breckin Meyer), hlavní sú predsa Wes Craven a Robert Englund.(25.10.2010)

 • DJ Obelix
  *****

  Tak jsem se konečně dočkal a po loňském shrnutí série Pátek třináctého ( http://www.csfd.cz/film/253920-his-name-was-jason-30-years-of-friday-the-13th/ ) se ke mně dostal 4 hodinový dokument o (imho) nejlepší hororové sérii a postavě všech dob. Když to vezmu dopodrobna, nevyhnu se srovnání s výše zmiňovaným dokumentem o Jasonovi. V první řadě je Never Sleep Again nepoměrně delší, což ovšem fanouškům vůbec nepřijde a celých 240 minut uteče jako voda. Na druhou stranu nutno říci, že Never Sleep Again mi přišel mnohem více jako jako "film o filmu" - ve smyslu mála invence. Jason měl obrovskou výhodu v charismatickém průvodci v podobě Toma Saviniho a vtipně natočených předělů. Zde naproti tomu jedeme striktně chronologicky (1, 2, 3, 4, Freddy's Nightmares, 5, 6, 7, Freddy vs. Jason) bez výrazných odboček. Na dokumentu mi trochu chybělo, že herci, kteří se díky sérii vyšvihli nejvýš (Johnny Depp, Patricia Arquette) se natáčení této pocty nezúčastnili. Jinak však nechybí vůbec nikdo důležitý. Mezi vrcholy filmu řadím "gay" rozbor druhého dílu a celou část o Freddy vs. Jason - především pak výbornou historku Monicy Keena o tom, co způsobilo její seznámení s Elm Street v dětství a cameo Jasona Mewese :-). Poslední srovnání - zatímco His name was Jason bylo pojato více akčně, nešlo tolik do hloubky a vzniklo především jako reklama na remake Pátku třináctého, tak Never Sleep Again je uctivou poctou NoES sérii, která nový film naprosto ignoruje. Shrnuto a podtrženo, Never Sleep Again: The Elm Street Legacy je povinností pro každého fanouška, který na této sérii vyrůstal, ale neuškodil by mu trochu inovativnější přístup. Pod 5* ale jít nemohu, nebo si pro mě Freddy přijde. P.S.: Smekám klobouk před Wesem Cravenem, který i přesto, že překročil sedmdesátku, tak vypadá neuvěřitelně aktivně. Nemám nejmenších pochyb, že s přehledem natočí celou novou sérii Vřískotu, kterou má naplánovanou. EDIT: Zhruba po roce a půl jsem si teprve sehnal bonusy k DVD a musím říct - WOW! To jsou snad DALŠÍ 2 HODINY MATERIÁLU!!! Smekám před tvůrci tohoto veledíla!(5.6.2010)

 • viperblade
  *****

  Nebudu říkat, že mi to uteklo jako voda, protože poslední půlhodina se už docela táhla. Ale i tak to znamená, že předchozí tři a půl hodiny mě dokázaly zabavit… Never Sleep Again: The Elm Street Legacy je skvělý nejen jako rekapitulační dokument o všem, co se týká Freddyho Kruegera (filmy, TV seriál, hračky) ale zároveň hodně rozšířený pohled do zákulisí toho, jak to tenkrát vypadalo v New Line Cinema ("chtěli jsme vždy nějakého nového, mladého režiséra, který by přinesl do filmu vlastní vizi a kterému bychom nemuseli tolik platit"), že na setu vždy nebyla jen sranda, ale hlavně komplexní pohled na nejzábavnější a nejcharismatičtější vraždící ikonu filmového plátna. Byla sranda pozorovat, jak se Freddy vyvinul v průběhu filmů a jak na všechny filmy vzpomínají jejich hvězdy. Pokud jste fanoušek Elm Street série, tak neváhejte a jděte do toho. 90 %.(7.1.2015)

 • Raziel_cz
  *****

  Vše, co jste kdy chtěli vědět o Noční můře z Elm Street. O všech Nočních můrách z Elm Street. Každý díl původní série (a Freddy vs. Jason) tu především, ale ne výhradně jeho tvůrci rozebírají až na kost a nebojí se zhodnotit, co se povedlo a nepovedlo, jaké problémy u toho museli řešit, jak sofistikované speciální efekty museli bastlit (pro mě nejvíc fascinující pasáže) s omezeným rozpočtem nebo jak se stalo, že je dvojka nejvíc gay horor ever. Má to čtyři hodiny, je to naprosto vyčerpávající a všechny ty informace, postřehy, fakta a behind-the-scenes záběry jsem hltal a hltal bych je, i kdyby to mělo hodin deset. Ultimátní elmstreetovský dokument, kde je po kupě naprosto všechno, co se o těch filmech dá zjistit. V krásném obalu, s parádními stop-motion předěly a s hlasem Heather Langenkamp uvádějícím jednotlivé pasáže. Jo, trochu škoda, že se tam nevyjadřuje Johnny Depp, Patricia Arquette nebo Laurence Fishburne, ale sakra, to už je v kontextu těch 240 minut fakt jenom detail. Absolutní pecka. A to ty filmy vlastně ani nemám tolik rád.(22.5.2018)

 • Slasher
  ****

  Výborná a díky délce stopáže i relativně velmi důkladná pitvačka celé série, která pokrývá výhradně základních 7 dílů (každý dostane prostor cca. 25 až 40 minut), ale slovo padne i na FREDDY’s NIGHTMARES (TV show), FREDDY vs. JASON a (kdyžtak krátce v rámci bonusů) zbrusu nový remake. Základem jsou interview, a je tu opravdu skoro každý jen trochu podstatný (i když trochu zamrzí neúčast hvězd Johnnyho Deppa a Patricie Arquette). Rozebrání charakterů, triků, zpětné zhodnocení výsledku (někdy i sympaticky sebekritické), fotky a mraky zajímavostí, jako např. že Freddyho make-up byl inspirovaný pizzou/ ona barevná kombinace na svetru byla zvolena jako jedna z nejhůře stravitelných pro lidské oko/ do dvojky se prvně nepočítalo s Robertem Englundem/ vtipné povídání o tom, jak je dvojka ‚gay‘/ Craven se podílel na původním a temnějším scénáři trojky/ o zneužívání dětí Freddym se radši pomlčelo, a prvně vyrobená dětská mrtvolka ve trojce byla moc ‚disturbing‘, takže se vynechala/ z trojky vyletěla i tato podivnost/ původní (a zajímavý) scénář k šestce psal Peter Jackson/ atd... Je až obdivuhodné, kolik lidí dali tvůrci na toto vzpomínání dohromady, a vyplatilo se. Nehledě na to, jste-li Freddyho fanoušek, či jen tak trochu se zajímající divák, ty 4 hodiny(!) pravděpodobně utečou jako voda – tak dobré to je.(1.6.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace