Sebbe (festivalový název)

Švédsko, 2010, 80 min

Babak Najafi

Babak Najafi

Simon Pramsten

Pomalu plynoucí drama dvou ztracených lidiček Sebbeho a jeho matky, které vás chytne za srdce svou ponurostí a bezútěšností v jejich nelehké životní situaci. Velmi citlivý Sebbe, který ve svých patnácti letech má jako každý mladý kluk své sny, ale musí se potýkat s tvrdou realitou nejen ve škole, ale i doma, kde i přes svou lásku k matce cítí a je mu dáno i najevo, že je pro ní jen další z mnoha přítěží. Sebastian Hiort af Ornas hrál svou roli skvěle a jeho smutný výraz ve tváři se přenesl i na mě, takže emoce fungovaly. Na debutní snímek Babaka Najafiho, až na pár momentů se to určitě povedlo. SPOILER: na dárek matka peníze neměla a na cigarety a chození do restaurace ano? A s tím dynamitem na konci to bylo absolutně nereálné! KONEC SPOILERU. Po vizuální stránce vynikající a za závěrečnou písničku musím určitě přihodit jednu hvězdu.(23.10.2014)

Zlinfest 2010: Podobný námět jako u belgického snímku Regata. Sebastian žije v nelehkých sociálních podmínkách pouze s matkou, která si ráda vypije. Zanedbává školu, kde je terčem posměchu a šikany, uzavírá se sám do sebe. V jednom okamžiku mi snímek také silně připomněl Klass...Režie: Babak Najafi.(4.6.2010)

Presne takéto filmy mám rada, pretože sa im dá ľahšie veriť. Však koľko je takýchto príbehov, kde matka pije, nevie sa poriadne postarať o svoje dieťa ... a to dieťa tým trpí a predsa ju miluje. Zase raz perfektné Švédsko. Výborne natočené, krásna hudba a obaja, aj Sebastian a aj Eva, zahrali svoje role naozaj vynikajúco.(10.12.2015)

Fanasticky nasnímané sociální drama, kterému padá řetěz hlavně když režisér sáhne po obzvláštňujících efektech a naruší tak magicky blízkou vazbu postav a skvostné kamery Simona Pramstena. Nicméně obraz sociálního prostředí göteborgské spodiny je tu bolestně autentický a detailní, což jen podtrhuje úchvatný výkon Sebastiana Hiorta af Ornäse, který to nikým nechtěné stvoření vystihl neskutečně trefně. Babak Najafí je nepochybně velký talent, takhle ryzí severská žánrovka je toho názorným příkladem. Silné ****.(28.3.2011)

Celkom zaujímavá dráma, ktorá však nie je až taká dobrá, ako som si myslel. Keby sa ma niekto opýtal na nejaký dej, tak by som mu toho veľa nepovedal. Akurát že je to o ťažkom živote jedného 15-ročného fagana zo sociálne slabej vrstvy, ktorý má matku alkoholičku a zlodejku. Chýbala však tomu nejaká scénka, pre ktorú by som si mal film zapamätať, dokonca aj samotná šikana mi prišla až príliš mierna. Lepšou alternatívou je určite spomínaný Klass (2007) - hlavne kvôli brutalite, príp. Min bedste fjende (2010) - hlavne kvôli obsahu, a dokonca aj tie scénky šikanovania mi pripadali lepšie a bolo ich viac, a to tam hrali malé deti. Nakrútené to bolo dobre, herci to zahrali bravúrne, aj prostredie bolo výborné. Napriek tomu ma dráma nechala úplne chladným.(27.12.2010)

• - Jména všech hlavních postav se shodují se jmény jejich představitelů. (Čulo)

• - Film byl viděn tak málo lidmi, že Švédský filmový institut nemohl udělat statistiky. (Čulo)