Píše se rok 1973 a svět je ve studené válce. Britská vláda ale tuší, že má problém. Právě byl při jedné z akcí zpravodajské služby v Budapešti zabit britský agent. Zdá se, že tajná služba má ve svém středu zrádce, tajného nepřátelského špióna, takzvaného „krtka“. Bývalého člena tajné služby, George Smileyho, vyhledá člen vlády a pověří ho pátráním po krtkovi. Smiley si k sobě vyžádá dva pomocníky, Petera Guillama a bývalého spolupracovníka Mendela. Smiley vychází z úvah, které měl ohledně „krtka“ bývalý velitel tajné služby, jemuž neřekl nikdo jinak než „řídící“. Řídící uvažoval, že krtek se musí nacházet mezi nejvyšším velením. George Smiley tedy zúží okruh podezřelých na čtyři hlavní postavy. Těmi jsou současný „řídící“ Percy Alleline s krycím jménem „Švec“, jeho zástupce, Bill Haydon/Krejčí, Roy Bland/Voják a poskok a bezskrupulózní oportunista, Toby Esterhase. George se vrací hluboko do minulosti a vzpomíná, jak právě Percy přišel s celou řadou zajímavých informací, jejichž zdroj ale nechtěl odhalit. Tehdy to přímo před řídícím na poradě vyvolalo velkou hádku. Nicméně tajemný zdroj informací byl označen jako součást operace „Magie“. George má za to, že krtka řídí ruský diplomat Polyakov, kterému v tajné službě přezdívali „Karla“. S Polyakovem se George už v minulosti potkal a moc dobře ví, že Polyakov je nerovný soupeř, protože je fanatik. George začíná mapovat změny, které nastaly po odvolání původního řídícího. To, že postupuje správně, mu potvrdí návštěva bývalé agenturní analytičky, Connie Sachsové. Právě ona si všimla důležitosti Polyakova v hierarchii sovětské londýnské ambasády. Obratem byla z tajné služby vyhozena Tobym Esterhasem a Allelinem. George také záhy najde oficiálně mrtvého britského agenta, Jima Prideauxe, který měl být zabit v Budapešti. Jim je nedobrovolně uklizen na venkov, kde učí v jedné malé škole. George má rovněž nečekanou návštěvu přímo ve svém domě. Najde tam na druhou kolej odsunutého agenta Rickiho Tarra. Ten mu vypráví, jak se na misi v Istanbulu sblížil se sovětskou agentkou Irinou, která byla ochotná přeběhnout k Britům výměnou za informace o „krtkovi“. Tarr tehdy o Irinině nabídce vedení informoval, to však nereagovalo. Kdo však o sobě dal vědět, byli Rusové. Irinin manžel byl zavražděn a sama Irina zmizela. Tarr, který se do ní zamiloval, by jí rád pomohl do bezpečí Británie. George začíná hledat důkazy přímo v tajné službě. Ty mu tajně opatřuje Peter, který je z úřadovny vynáší... (TV Prima)

GodComplex

Gurmanske spionazni retro. Ta rekonstrukce autenticke 70's britske atmosfery je naprosto neskutecna. Z posledni doby me napada prirovnani ke Corbijnove Americanovi, ale tohle jde jeste dal, uz ten zrnity look by se dal krajet, jen cekate kdy na vas vybafne Cowley z CI5. 8/10 ()

Laxik

Ach ti Britové a ty jejich hrátky s kamerou... Těžko rozhodnout, těšil jsem se v podstatě na to samé, co jsem dostal. A že jsem se těšil. Ale ten konec... celou dobu se to sice vleče, ale vleče se to tak napínavě a obrazově úchvatně, že se člověk baví. Ale že se bez minimální akce obejde i závěr, že je krtek odhalen tak nějak mimochodem, to jsem nečekal. To se mi nelíbí. Ale když ti herci byli tak skvělí a tak britští, Gary Oldman byl ve své minimalističnosti tak geniální. A to nemluvím o emocionálním koncertu závěrečných minut, tedy době následující po odhalení krtka. Sakra, já nemůžu jít pod čtyři, prostě nemůžu. A přeci bych asi měl. Ale nemůžu. ... Jo a krásný, krásný soundtrack. /// Po druhém zhlédnutí ruším všechny výtky, tenhle film je výtečný. ()

MikO_NR_1909

Inteligentná nuda. Alfredson si berie na paškál viac než znesie. Dej koncipuje do veľmi zložitých častí, čo by nebolo zlé, pokiaľ by za tou zásterou bolo niečo mimoriadne. Takto iba zneisťuje prvopozerateľov takým spôsobom, aby sa v tom vŕtali a oplácali svoju náklonnosť. K technickým stránkam : absentuje hlbší a častejší mysteriózny podklad, ktorý by eliminoval scenáristickú zložitosť a vyvolal hlbšie chcenie. Chýba ťahúň, ktorý by sprevádzal všetky kľúčové momenty (nemyslím tým Oldmana, ktorý hral výborne) a konieckoncov väčšie návaly napätia, ktoré by nevychádzali z mechanickej prostoduchosti knižnej predlohy. Medzi výhody patrí samozrejme štýl rozprávania a strih, bez ktorých by špionážne filmy nemohli ani existovať. ()

Freemind

Nevím, opravdu nevím. Čtyři hvězdy bych měl dohodit už jen proto, že jsem strávil asi hodinu pročítáním diskusí rozebírajících vyznění jednotlivých scén a potenciálních možností finálního rozuzlení. Formálně jde o naprosto bezchybnou práci. Gary Oldman, Mark Strong a Colin Firth zahráli vysoký standard, Tom Hardy se od tohoto filmu vyšvihl do mé desítky oblíbených herců - scénu, kdy jeho postava vzpomíná na Irinu, zahrál jako Pan Herec. Je taky možné, že tou překomplikovaností se to skutečně přiblížilo reálnému světu mezinárodní špionáže ... Na druhou stranu jsem si to ale moc neužil právě proto, že mě v polovině přestalo bavit sledovat časové přesuny v životech tuctu postav (kde ty hlavní měly navíc 2 až 3 jména). Mám rád sofistikované, archetypální souboje dobra se zlem, tohle byla zmatená šarvátka mezi zbloudilými pěšáky znepřátelených vojsk. ()

Macejko

Čo sa týka réžie a hercov, ťažká profesionalita. Ako celok ma však film ani raz nestrhol, hoci ma rozhodne nenudil. Trochu ma to ale mrzí, rád by som bol nadšený podobne ako niektorí. ()

zipper111

Bohužel, film staví na zápletce, že jeden z pěti vysoce postavených agentů MI6 je špión. Jenže celý film se točí v podstatě o kolo hlavní postavy a sice Garyho Oldmana, který má právě špióna odhlalit. O tom, co jsou zač ti agenti, se ve filmu v podstatě nic nedozvíme, divák nemá šanci si nějak utvořit názor na každého z obviněných a už vůbec ho závěr nemůže zaskočit, šokovat, štvát nebo mu fandit. Jelikož je nakonec úplně jedno kdo je špión, stejně ho v podstatě ani neznáte. A to je podle mě nejvetší vada jinak docela pekně natočeného snímku, kde již zmiňovaný Oldman zachraňuje co se dá. 3* ()

slord

Špionážny film s nabitým hereckým ansáblom, ktorý asi fakt nie je pre mňa. Nudil som sa pritom, ale som rád, že tie dve hodiny ubehli na to celkom rýchlo. Herecky to bolo zahrané veľmi dobre, ale nenašiel som v tom čo som hľadal. 5/10 ()

Tony.cs

Přehlídka atmosférických pohledů kamery, reálná podoba a herecká západka do dveří filmových labužníků. Hlavně Oldman. Je vynikající v každém detailu obličeje. ()

Tirion

Tinker Tailor Soldier Spy - to je naprosto úžasné špionážní drama. Nečekejte něco na styl Bonda ani MI, ale prostou a syrovou realitu. S úžasnou režií a scénářem najdete v exkluzivním, britsky úhledně zabaleném balíčku především excelentní herecké výkony "ostrovní" špičky a hlavně v životní formě hrajícího Garyho Oldmana. Tohle je prostě nutnost pro filmového fanouška! ()

SarumanKo

Primus inter pares v žánri špionážneho filmu. Formálne aj obsahovo harmonicky zladený a napriek žánrovému zameraniu nadmieru realistický. Označenie "anti-bondovka" mi príde akurátne - je zrejmé, že Le Carré má kancelársku rutinu práce v tajnej službe odžitú a Alfredson že ju vie dostať do obrazu akoby ju mal odžitú. To majstrovské narábanie s informáciami, motívmi a detailmi je z knihy prevedené do filmu nemenej majstrovsky, je to pútavé, správne komplikované a núti to premýšľať, ale robí to s prehľadom a gráciou. Studenovojnová paranoja je len jedným z motorov, ktoré poháňajú škálu nejednoznačných charakterov v podaní absolútnej hereckej smotánky z Britských ostrovov. Tróni im samozrejme „strhujúco nenápadný“ Oldman spoza svojich rámikov. Ak sa filmu správne otvoríte, to dlhočizné a údajne „divácky neprístupné“ pátranie po krtkovi v srdci tajnej služby nebude ničím iným, než premysleným, silnými emóciami a vnútorným napätím pulzujúcim skladačkovým príbehom. Fetišisticky dokonalé a precízne zábery a lahodné vizuálne retro vyvolávajú dojem nie spotrebného tovaru, ale uvedomelého umeleckého diela. (10/10) ()

Alementina

Jako dítě jsem milovala Bodieho a Doyla a i jiné snímky s podobnou atmosférou a tématikou a tenhle snímek mi to připomněl v té nejlepší podobě. Stará klasika, stará atmosféra a je to poctivě natočeno. Celou dobu jsem přemýšlela, kdo bude krtek... ()

ABLABLABLA

Co tohle mělo jako znamenat fakt nevím. Hrozně jsem se na film těšila....navnadil mě zajímavý název, výborné herecké obsazení, dobré plakáty a trailer....to je ale vše. Samotný film je hroooooooooooooznáááááááááááááááá nuda. Ale vážně a kdo tvrdí snad něco jiného, tak fakt nevím, co vám na to říct, asi bych vás poslala ke specialistovi na poruchy vnímání, protože kdo u tohoto nezíval nebo nemyslel půlku filmu na něco jiného, tak je divný. Ale abych filmu úplně nekřivdila, tak hrozná nuda to bylo jen prvních 50 minut. Pak už to byla jen normální nuda s pár malinkými místy napětí ale bez akce....jediný kdo to tam trošku rozhýbal byl Tom Hardy (ach ten jeho krásný hlas). Ostatní herci jsou taky prvotřídní...proti tomu žádná..ale neměli tu co předvést, vlastně nikdo tu neměl, co předvést. Jediný napínavý okamžik najdete zde 1:31:38 - 1:32:08 plus mínus...chtěla jsem vám ji najít na netu, ale nepoštěstilo se mi to. Je to scéna, kdy to Smileymu všechno dojde...ale nějakých 30 napínavých sekund za celý film je poněkud málo, nemyslíte? Takže 2* maximálně. ()

kaylin

Špiónské filmy jsem nikdy moc nemusel, ale některé stojí za zhlédnutí. Poslední Bondové mě docela nadchli, ale "Jeden musí z kola ven" rozhodně není něco jako James bond. Je to naprosto jiný film, s jinou, hodně depresivní atmosférou. Nečetl jsem žádný román od Johna le Carrého, ale pokud mají stejnou atmosféru jako film, musí být na čtení výborné. Film natočil Tomas Alfredson, který se blýskl filmem "Ať vejde ten pravý". Ani upírský horor, ani špiónský thriller nejsou naprosto příjemnými na dívání, ale o to větší mohou zanechat dojem. V obou případech máte pocit, že se stane něco zlého. Atmosféra i vizuální stránka jsou podány takovým způsobem, žena vás dopadne tíže. Budete mít možná chvílemi pocit, že vás film udusí, že jím neprosvětluje slunce, a pokud, tak jen takové zvláštní, matné. Režisér dostal na hraní skvělé herce. Výčet mužských představitelů je téměř ohromující: Gary Oldman, Mark Strong, John Hurt, Colin Firth, Toby Jones, Ciarán Hinds a Tom Hardy. Ani jeden není neznámý herec, některého znáte alespoň podle obličeje. Je zajímavé, že se zde nevyskytuje ani jedna známější herečka. Ženy, jako kdyby byly v tomto filmu upozaděny. Malinko mi to sem tam přišlo jako "Mnichov", ale bez patosu, bez zbytečné vaty. Jako přízrak zde působí scéna z oslavy, jako kdyby se odehrávala v jiném světě. Jsem docela zvědavý, jestli se postava George Smileyho vrátí, protože knih je o něm napsáno více a Gary Oldman mu dal neskutečné charisma. Obyčejná vizáž, pod kterou se skrývá rozhodně zajímavý člověk. A nebezpečný člověk. Docela by mě taky zajímalo, jestli si Mark Strong zahraje někdy kladnou postavu. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/12/motocyklove-deniky-proposition-v-zajeti.html ()

Maq

Carrého předlohu neznám. Připomíná to špiónské knížky od Forsytha, ale tohle je méně akční a lidštější. Zápletka je hezká a komplikovaná a teprve na druhé shlédnutí mi všechny podrobnosti řádně došly. Při domácí projekci mi to docela vyhovuje, otázkou je, co to dělá s diváky v kinech. Některé střihy a záběry jsou navíc volené tak, jakoby to Alfredson záměrně dělal ještě méně čitelné. --- Já jsem s tímto filmem spokojený. Chytrý, pozorně zpracovaný, decentní, záměrně starosvětský (příběh je ze 70. let), taková lahůdka, která na filmovém menu často nebývá. ()

slunicko2

Někomu se ten film líbí, ale já to nejsem. 1) Ke sledování mě nalákala zvučná herecká jména, o to větší bylo zklamání. Šedivé zamlžené kontury obrazu dobře ilustrují postavy bez charismatu a nepříliš srozumitelný nudný děj. 2) Irituje mě i střih snímku. 3) Zvláštní poznámku si zaslouží hrozná čeština dabingu (přeložit Control jako "řídící" a oslovovat ho: "řídící, mám pro vás nové zprávy..." je jako z pomocné školy a prokazuje to očividnou neznalost angličtiny). 4) Autenticita prostředí a situací je mi k čertu, když se při tom zoufale nudím. Možná jsem měl špatný den. Ale spíš to prostě není film pro mě. ()

Philcze

Stará škola je slabé slovo. Pomalu plynoucí, ale velmi vtahující thriller s luxusním hereckým obsazením doplněn o neselhávající Alfredsonovu režii. V záplavě jmen jsem se napoprvé v pár momentech malinko ztrácel, proto zatím "jen" za čtyři, s odstupem času mi však tenhle návrat k šedesátkovým thrillerům šmakuje čím dál tím víc. A u Oldmana s Cumberbatchem jsem si vychutnával každé jejich slovo. 85% ()

salalala

Svým způsobem hodně unikátní film. Moc podobných filmů, jejichž přednosti by byly zároveň i jejich slabostmi, totiž není. Tomas Alfredson jede od začátku moc fajn a příjemné pomalé tempo, nikam nespěchá a hezky pozvolna vypráví spletitý příběh. A takhle jede až do konce a nikdy nezrychlí, což by asi bylo minimálně dvakrát potřeba, protože to množství informací nejde pobrat. Alfredson se tak vyžívá ve své preciznosti a detailnosti, že prakticky nedá divákovi šanci všechno strávit a zpracovat. Zážitek je pak lehce pokažen. Řemeslně jde ale o naprostou špičku. Precizní a přesná režie, která přesně ví, co a jak chce ukázat a prozradit, důraz na ty nejmenší detaily (precizní dobovka - kostýmy, účesy, zkrátka všechno) a paranoidní atmosféra, že by se dala krájet. Od první do poslední minuty je to napínavé a do závěrečných chvil divák netuší, kdo je tím "krtkem". Tak nějak samozřejmé jsou perfektní herecké výkony, mezi nimiž není slabých míst. Gary Oldman přece jen trochu víc vyniká, protože má nejvíc prostoru a jeho minimalismus je fantastický, Colin Firth, Tom Hardy, Mark Strong, Ciarán Hinds, Toby Jones i ti ostatní jsou ale výborní, o moc nezaostávají a je radost se na ně dívat. Scény, ve kterých se na sebe dvě postavy třeba jen koukají, patří k absolutním vrcholům. Navrch ještě krásná a podobně táhlá hudba. Znalost knihy v tomto případě rozhodně pomůže ve všech souvislostech. Jen tak dál, milý Tomasi Alfredsone. 80% ()

kovi55

Škoda jen, že mě bavila až poslední dvacetiminutovka filmu. :-D Na druhou stranu jsem si nikdy nemyslel, že může být nuda až takhle neuvěřitelně zamotaná. 40% ()

Režisér Sněhuláka hledá vykoupení

01.05.2014

Další špionážní adaptace na cestě

Další špionážní adaptace na cestě

30.03.2014

John le Carré je britský klasik thrillerové špionážní literatury a v poslední době se s kvalitními adaptacemi jeho knih roztrhl pytel. První vlaštovkou byl Nepohodlný, zfilmovaný před 10 lety, ale… (více)