Píše se rok 1973 a svět je ve studené válce. Britská vláda ale tuší, že má problém. Právě byl při jedné z akcí zpravodajské služby v Budapešti zabit britský agent. Zdá se, že tajná služba má ve svém středu zrádce, tajného nepřátelského špióna, takzvaného „krtka“. Bývalého člena tajné služby, George Smileyho, vyhledá člen vlády a pověří ho pátráním po krtkovi. Smiley si k sobě vyžádá dva pomocníky, Petera Guillama a bývalého spolupracovníka Mendela. Smiley vychází z úvah, které měl ohledně „krtka“ bývalý velitel tajné služby, jemuž neřekl nikdo jinak než „řídící“. Řídící uvažoval, že krtek se musí nacházet mezi nejvyšším velením. George Smiley tedy zúží okruh podezřelých na čtyři hlavní postavy. Těmi jsou současný „řídící“ Percy Alleline s krycím jménem „Švec“, jeho zástupce, Bill Haydon/Krejčí, Roy Bland/Voják a poskok a bezskrupulózní oportunista, Toby Esterhase. George se vrací hluboko do minulosti a vzpomíná, jak právě Percy přišel s celou řadou zajímavých informací, jejichž zdroj ale nechtěl odhalit. Tehdy to přímo před řídícím na poradě vyvolalo velkou hádku. Nicméně tajemný zdroj informací byl označen jako součást operace „Magie“. George má za to, že krtka řídí ruský diplomat Polyakov, kterému v tajné službě přezdívali „Karla“. S Polyakovem se George už v minulosti potkal a moc dobře ví, že Polyakov je nerovný soupeř, protože je fanatik. George začíná mapovat změny, které nastaly po odvolání původního řídícího. To, že postupuje správně, mu potvrdí návštěva bývalé agenturní analytičky, Connie Sachsové. Právě ona si všimla důležitosti Polyakova v hierarchii sovětské londýnské ambasády. Obratem byla z tajné služby vyhozena Tobym Esterhasem a Allelinem. George také záhy najde oficiálně mrtvého britského agenta, Jima Prideauxe, který měl být zabit v Budapešti. Jim je nedobrovolně uklizen na venkov, kde učí v jedné malé škole. George má rovněž nečekanou návštěvu přímo ve svém domě. Najde tam na druhou kolej odsunutého agenta Rickiho Tarra. Ten mu vypráví, jak se na misi v Istanbulu sblížil se sovětskou agentkou Irinou, která byla ochotná přeběhnout k Britům výměnou za informace o „krtkovi“. Tarr tehdy o Irinině nabídce vedení informoval, to však nereagovalo. Kdo však o sobě dal vědět, byli Rusové. Irinin manžel byl zavražděn a sama Irina zmizela. Tarr, který se do ní zamiloval, by jí rád pomohl do bezpečí Británie. George začíná hledat důkazy přímo v tajné službě. Ty mu tajně opatřuje Peter, který je z úřadovny vynáší... (TV Prima)

togaf

Povídaví film, který byl pro mě stejně napínaví jako James Bond. Závěrečné vysvětlování bylo skvěle zrežírované, ani sám Hercule Poirot by to nevysvětlil lépe. A "krtka" jsem sama neodhalila, takže jsem byla i náležitě překvapená. A ten konec...paráda. ()

FilmFan24

Na stříbrném tácu naservírovaný důmyslný špionážní thriller, který je tak chladně odtažitý a důmyslně propletený až z něj mrazí. Chvíli mě trvalo se v něm orientovat, ale civilní herectví všech zúčastněných mě doslova pohltilo a nepustilo. Pohledy, náznaky, hovory o tom kdo s kým a proč, kterým Gary Oldman se smutným a nic neříkajícím pohledem vévodí... ()

Hamaradža

Nezvyčajná a veľmi sofistikovane rozprávaná špiónska dráma interpretujúca studenú vojnu ako smutné obdobie plné nedôvery, vypočítavosti, podrazov a citového vyprahnutia, v ktorom každý chybný krok môže začať tretiu svetovú vojnu a preto pre emócie nie je priestor. Nebudem sa tváriť že som po prvom zhliadnutí pochopil všetky súvislosti, ale dojem to na mne zanechalo, napriek tomu že sa Alffredson vyhýba akýmkoľvek "popovým", či diváka vťahujúcim postupom. ()

TominoLa

Od Tomase Alfredsona jsme mohli vidět dva filmy a jde vidět, že tenhle pán má řemeslo v malíku. Dal do kupy neskutečnou partu herců a rozehrál parádní hru. Ač to plyne pomalu tak mi ty dvě hoďky utekly poměrně rychle. A ještě den po shlédnutí na něj nemohu přestat myslet. Vyvolává spousty otázek a já už se těším až si to budu moci z opakovat a je možné, že s hodnocením půjdu výše. ()

Dont

Pro mnohé až příliš komplikované a nepřehledné, pro mnohé nudné a nezáživné. Film rozhodně není určen širokým masám diváků hltajících komerční blockbustery. Ti budou pravděpodobně zklamáni. Film asi ocení spíše menšinová část publika, která je ochotna číst mezi řádky a užít si precizní zpracování tématu špionážního thrilleru na britský způsob. Postavy nejsou černobílé, divák je díky paranoidní atmosféře neustále udržován na pochybách, množství flashbacků stěžuje orientaci v ději, názory či závěry Smileyho i ostatních jsou často pouze naznačeny, málokdy vyřčeny naplno. Ale právě tyto atributy míchají ten správný koktejl a vytvářejí vynikající špionážní drama. Výborný herecký výkon Garyho Oldmana, jeho hraní jen očima jsem si užíval. ()

Aleee89

(viděno 1. 2. 2012) Opět jeden z těch snímků, které by mě asi nezaujaly na první pohled, ale na něhož jsem se podívala kvůli nadcházejícím Oscarům. Moje pocity jsou smíšené. Zaujal mě Gary Oldman, tvůrcům se podařilo dobře vykreslit atmosféru doby. Jenže bohužel se film táhne, dvě hodiny a kousek se jenom mluví a mluví, až vám z toho jde hlava kolem (a to mám jinak umluvená dramata ráda). A co víc, snímek je strašně nepřehledný a chaotický, tvůrcům se přede mnou podařilo dokonale skrýt motivace postav, vlastně samotný příběh byl tak trochu o ničem, jako by se nic nestalo a nic nevyřešilo. Přese všechny výtky však nakonec hodnotím poměrně vysoko, atmosféra a herci přece jenom udělají kus práce. ()

Skip

Příšerně rozvleklé špionážní drama, které se po formální stránce zřejmě bude mnoha lidem líbit, ale pro mě to bylo zdlouhavě otravné a herci mi tam připadali jak duchem nepřítomní. Pár silnějších momentů by se našlo, ale já už na ně zase zapomněl, protože jsem byl rád, že je konec. ()

Sheldra

Takhle nějak jsem si vždycky představovala život špiona – místo akčních honiček mravenčí práce a nervy nadranc, místo protřepanýho-nemíchanýho martiny přelouhovanej english breakfast, geniální krásná kolegyně, ovládající osm jazyků a deset bojových umění, má ve skutečnosti metrák, polorozpadlej barák a dvacítku už nějakou dobu za sebou. Ani ten špion sám samozřejmě nevypadá jako model, kterej právě vylezl ze solárka v obleku od Armaniho. Kdepak, je to chlápek, kterýho si na ulici ani nevšimnete, ale kterej si všimne vás. Všimne si vůbec spousty věcí, až na to, jak jednou řekla M, že je někdy natolik zaměřenej na svoje nepřátele, až přestane sledovat svoje přátele. Ono se to ve špionským světě někdy trochu překrývá, takže nepřítelem může být fakt kdokoli – pánové Tinker, Tailor, Soldier nebo Spy; kolega, co se tuhle vrátil z Istanbulu v jinou dobu, než měl; člověk, se kterým si každej den dáváte kafe... Komu to pořád připadá jako nuda, toho mi může bejt akorát líto. Možná sledování takovýho filmu nevypumuje hladinu adrenalinu na hranici infarktu, ale určitě nadchne všechny, kdo si potrpí na inteligentní a rozvětvenou zápletku, prvotřídní klasický herce, vynikající scénář, přesnou režii, hutnou atmosféru studený války (kdo dosud nepochopil, proč se jí tak říká, může se přesvědčit nyní) a minimalistický hudební doprovod seňora Iglesiase. Aby sis tuhle skvělou dávku vychutnal, nemusíš být ani salonní intelektuál, Dadeli, to tě ujišťuju. ()

Huntelaar

Je to tak pomalé, až je to uhrančivé. Za epilog a ty Smileyho popelníky, podobné jsem nosil za svých mladých let, přidávám několik procent nahoru. ()

Chrysopras

Ano, neni to úplně jednoduchý na orientaci a chvílema jsem se opravdu ztrácel. Ale tuhle stránku u mě přebila taková ta správná atmosféra čišící z celýho filmu, kde dominují ingredience: špionáž, 70ky a studená válka. Hlavně na rozjezdu jsem si v tomhle ohledu pošušnával. A herecká uměřenost Garyho ( tenhle týpek taky snad dokáže zahrát všechno! ) taky boduje. SPOILER: nejvíc mě rozsekala ta scéna zpěvu sovětský hymny na večírku, tipuju, že to tak fakt chodilo :-) ()

Fanucci

Krásně natočené (detailní záběry), super výprava - hl. vypiplané interiéry a vystihnutá atmosféra 70. let. Děj se rozvíjí pomalu, ale pro milovníky špionážních filmů je toto balzám na duši (hl. po shlédnutí Mission Impossible 4:-). Naprosto fantastický Oldman v roli málomluvného a stoicky klidného agenta Smileyho...a v neposlední řadě se mi moc líbilo jak je ve filmu prezentována postava hl. agenta KGB - až démonicky. A to se přitom na plátně neukáže skoro vůbec...působí jako takové nekonkrétní, nepolapitelné zlo. Filmu to ohromně prospívá a dodává na napětí. ()

d-fens

ocenenia : BAFTA 2011 - Najlepší britský film ◘◘◘◘ Zatiaľ iba neutrálne 3 hviezdičky, pretože toto je (pre mňa) na jedno pozretie proste príliš komplikované - som na tom asi ako užívateľ Silas :) .... každopádne už po prvom zhliadnutí môžem zodpovedne povedať, že zo mňa by žiaden špión nikdy nebol :) .... ak som ale tie záverečné pousmiatia pochopil správne, tak Oldman bol vlastne ten "hlavný komplic", a to som tak nejak tušil od úvodu (najmä podľa jeho starostlivo vypointovaného "vzezření" typického Sovieta-agenta) ....... Ono je to tak trochu aj film na objednávku doby, pretože nie je až také tajomstvo, že Briti majú s Rusmi dnes rovnaké starosti, ako za "starej dobrej" Studenej vojny... teda aspoň sa to hovorí :) ......... ♠♥♣♦ Noooo! Keďže by som dnes asi nezaspal s pocitom, že som z tejto špionážnej hry úplne zmätený, musel som si to pustiť ešte raz, tentokrát som bol oveľa pozornejší, pripravil som sa aspoň hrubým oboznámením sa s pôvodnou knihou cez wiki, preventívne som mal otvorený "cast list" z imdb, aby som sa v tej spleti postáv zorientoval, nehanbím sa povedať, že často som použil funkciu "Pause", ale...STÁLO TO ZA TO!!! Nemám rád, keď sa človek musí na film "špeciálne" pripravovať, nemám rád, keď bez znalosti knižnej predlohy v príbehu tápa, nemám v láske takéto filmárske krížovky a šachy, ale v tomto prípade všetko odpúšťam. Veľmi predcízny film, a dokonca si na rozdiel od niektorých myslím, že vôbec nie je "pomalý", "vleklý" alebo "vláčny". Naopak, myslím si že je tak strhujúco nabitý informáciami a dejom, že by kľudne mohol byť ešte o 20-30 minút natiahnutý, snáď pre jednoduchšiu zrozumiteľnosť - to by už ale zase stratil zo svojej úžasnej hutnosti-pevnosti. Ale predsa len, nie je pre film, ktorý nemá ašpirácie byť zaradený do kolónky "artové" alebo "klubové" (čo je myslím prípad aj tohto kúsku), dobré, ak ca. 80% (? nechce sa mi veriť, že kompletne vstrebať tento film na prvý krát sa podarilo viac ako 1/5 divákov, ale možno je chyba v mojom intelekte:) Samozrejme divákov "podkutých" znalosťou le Carrého predlohy do tejto štatistiky nerátam;) divákov odchádza z prvej projekcie zmätene (viď moju domnienku po prvom zhliadnutí, že tým sovietskym "krtkom" je samotný Smiley :D) ..... Som rád, že som mu dal druhú šancu - dostavil sa zážitok "osvietenia".... akoby som v priebehu dnešného večera (noci) videl dva úplne odlišné filmy. Nadšenie! .... len dúfam že to nadšenie nevychádza iba zo sebastredného pocitu uspokojenia s vlastným "intelektom" :)) ..... a po 12 hodinách mi to aj tak vŕta v hlave - ono sa to dá predsa len vysvetliť aj v neprospech Smileyho ako "megakrtka" ()

GILLWANDER

Jedno mi nedá spať a stále mi vŕta v hlave. Prečo má tento film také nízke hodnotenie? Užívateľom sa nepáči takýto vysoko kvalitný thriller, ktorý ešte okrášlili pôvabní herci? Fakt neviem... Oldman je perfektný, diktuje si tempo a sám sa stáva stredobodom pozornosti. Niet sa prečo čudovať, hral znamenite. Samotný scenár (obdržal nomináciu na Oscara) je motorom filmu, do ktorého lejú postupne benzín vynikajúci herci. Hudba je dokonalá, kamera prvotriedna a réžia nenecháva nič na náhode a často diváka prekvapuje. Pre mňa prekvapenie, ktoré ma neobvykle oslovilo. 80% ()

sofiapetra

Bohužel nevím, o čem to bylo, protože jsem se na to nedokázala dívat (soustředit se, ani se zorientovat). Po půl hodině zcela marné snahy jsem usoudila, že mi je vlastně šumák, jak to bude dál a vzdala jsem to. A tu půl hodinku jsem tomu věnovala jen proto, že je to další film, který má v oblibě Jo Nesbo a veřejně ho doporučuje. Ale jelikož mě zklamal už jeho první tip (Ať vejde ten pravý), černou vlajku kvůli tomu vyvěšovat nebudu. A hodnocení se samozřejmě zdržuji. ()

KoRniky

Tak tohle mě hodně mrzí. Těšila jsem se na to jako blázen, plejáda londýnských hereckých legend. Bohužel mě to i přesto nezaujalo. Pořád jsem se ujišťovala, že to je jen ze začátku takové nepřehledné a podivně nudné a že se to časem zlepší. No ale nezlepšilo. Buď je to náročné filmové dílo ne pro každého, a já to holt nepochopila, nebo je to prostě jak si já osobně myslím nuda. Byla jsem v tom dost ztracená, ať jsem se snažila sebevíc. Ale dám tomu ještě někdy šanci, třeba to bude napodruhé lepší. ()

Axis

V MI6 nenosí Walther PPK, nejezdí stříbrným Aston Martinem ani Fordem Capri, ale nosí kostěné obroučky s tak velkými skly aby bylo na všechny vidět. ()

berusche

Tak tady jsem jednoznačně vypadla z kola já. Po dvaceti minutách jsem nit nenalezla, po 45 jsem nechápala, kromě základního motivu, o cože jako tady jde, ztratila jsem se úplně v postavách a na závěr jsem teda vůbec nijak zvlášť moc netušila, kdo vlastně s kým peče. Možná moje chyba, možná má nepozornost, ale nikdy jsem neměla pocit, že bych byla takhle mimo, jako jsem byla tady (navíc, zprasené titulky tomu rozhodně nepřidaly). ()

easaque

tak jsem se chtěl po delší době podívat na filmovou novinku, na kterou lákají po městě plakáty. Schválně jsem si vybral nejméně akční a naopak nejvíce zajímavý dle upoutávek i podle zdejšího hodnocení... a šlápl jsem opět vedle ;-( Kdyby byl film natočený přímočaře, tak by z toho byl průměrný film o špiónech a tak režiséra napadlo, že to divákům zpestří a zamotá. Podle mého názoru to ale už hodně střihem překombinoval a po chvilce sledování jsem byl vedle a velmi těžko jsem se v něm orientoval. Tím ztratil u mě smysl a zaslouží si nanejvýš 2 hvězdičky. [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Jigy

Špičkový, skvěle obsazený špionážní film z doby hluboké studené války. Skvělá atmosféra, prostředí a promotanec vztahů a zálulisních her. Přetahovaná mezi brity a sověty je v plném proudu a zde to je vidět v celé své syrovosti. Čistá práce Garyho Oldmane představuje špičku ledovce tohoto úžasného snímku. Skutečně jsem do konce čekal, jestli můj typ na krysu vyjde nebo ne. A bylo to jen o chlup. ()

Režisér Sněhuláka hledá vykoupení

01.05.2014

Další špionážní adaptace na cestě

Další špionážní adaptace na cestě

30.03.2014

John le Carré je britský klasik thrillerové špionážní literatury a v poslední době se s kvalitními adaptacemi jeho knih roztrhl pytel. První vlaštovkou byl Nepohodlný, zfilmovaný před 10 lety, ale… (více)