Sváko Ragan (TV film)

Komedie

Československo, 1976, 3x61 min

Humor nežný, inteligentný z rýdzo slovenskej dediny. Skvelá možnosť, ako si rozšírit slovnú zásobu o skvelé slová, vy kmíni. Sonda do prostredia ľudí, ktorí sa každý s každým poznali, a tak sa problémy ľahko riešili. A hlavne s rozumom, spravodlivo a nebolo potrebnej politickej korektnosti. Úžasný Jozef Króner, ktorý svojim hlasom a hereckým výkonom posúva film o tri levely ďalej, ako by bol bez neho.(26.12.2014)

"Každé bremeno znesie trošku špásu". Vynikajúci humor, skvelý Kroner. Krásne naturálne zobrazenie slovenskej kultúry a tradícií spolu s autentickým nárečím utvára atmosféru, ktorá je nenahraditeľná. Nádherný humor a scény z krčmy, v ktorých sa rozprávajú vtipy na úkor svokier. To ako ma Sváko ohúril je nepopísateľné. Sváko patrí medzi klasiku a ja dúfam, že tam navždy zostane. A že aj za 100 rokov sa mladí ľudia so záujmom rozhodnú pozrieť tento skvelý počin tak ako aj ja...5(3.2.2015)

Excelentny 3 - dielny film z kopaniciarskeho prostredia s nezabudnutelnym Jozkom Kronerom pod reziou Martina Tapaka a hudbou Svetozara Stracinu. Vyborna zmes humornych pribehov v roznych prostrediach kde sa SVAKO RAGAN pohyboval. Tymto hercom co su tam obsadeni su tieto postavy ako site na telo. Vyborne RAGANOVI pritom pomahali cigan Krajicek, stryco Marcin, novinar Docolomansky, Pietor, mlady Bednarik. Teraz nezabudnutelne sceny - http://www.youtube.com/watch?v=NSK6TNgPCG0(3.8.2012)

Zařazení Sváka Ragana na ČT? Skvělý nápad! Veliké osvěžení v té záplavě vyšeptalých českých snímků. Kouzelná exkurze na slovenský venkov a půvabně vyprávěné příběhy se svérázným hlavním hrdinou. Ohromujícím způsobem výpravně natočeno (tolik lidí v dobových kostýmech, tolik zboží na trzích, těch uniforem...). Dočolomanskému a spol. veliké uznání za kaskadérskou scénu na řetízkovém kolotoči. Já bych zvracel určitě...(7.12.2010)

Klasická slovenská komediálna televízna miniséria o živote Slovákov na Záhorí a v okolí v medzivojnovom období so všetkým, čo s tým súvisí (remeslo, jarmoky...), ale zameraná hlavne na humornú časť. Herci sú výborní a uveriteľní, najlepší je bez debaty Jozef Kroner (v niektorých scénach dokáže rozosmiať iba pohľadom). Film popretkávaný humornými scénami z krčmy a z tanečných zábav, životnými príhodami, Raganovou životnou filozofiou, západoslovenskými nárečiami (v pár scénach im fakt nie je rozumieť) a samozrejme nezabudnuteľnými hláškami, ktoré spolu vytvárajú obraz jednoduchého (rozumej prostého) života na dedine, ktorý teba brať s nadhľadom... Výborná slovenská klasika.(29.8.2013)

• - Filmovalo sa v Trnave, v Jablonici, v Modrej, vo Vrbovom a v Jablonovom, v ktorom dodnes stojí dom sváka Ragana. (EleKtris)

• - Pre krčmu U Tvarožkov a rómsku osadu Kováčikov sa vytvorili umelé priestory. (EleKtris)

• - Skutočný Sváko Ragan sa volal Martin Lacko a narodil sa v roku 1847 na Brezovej ulici. (Jaroo)