Sváko Ragan (TV film)

Komedie

Československo, 1976, 3x61 min

To najlepsie zo slovenskej dediny. Z jednej strany Slovacko sa sudi a z druhej zahoracky svako - a potom, ze tu kultura nebyla... Co vznikne, dyz sa zkrizi opica s korytnacku? Zahorak v prilbe ;]] Na vojne reve porucik: Nastuuuuup! A ony Indro sa vydrape na prvy stlp, co zbada. A oficir sa ho pyta: Z ktoreho si druzstva? JRD Gajary! ____A tak podobne ;]](11.8.2005)

Herecký koncert majstra KRÓNERA a veľmi pekne vykreslené charaktery postáv, jedovaté slovenské neresti a bohatý naturel - to fšetko nájdete ftomto kultovom seriály,ktorý som dlhé roky ignoroval (aj vďaka debilným vysielacím časom) a až teraz som k nemu "dospel" Miško si tu švihol postavičku právnika ako predzvesť jeho životnej úlohy v TISÍCROČNEJ VČELE a tie Jožkove prekáračky sú skvosty. Bohuotcuprisahám! :)(19.4.2006)

Klasická slovenská komediálna televízna miniséria o živote Slovákov na Záhorí a v okolí v medzivojnovom období so všetkým, čo s tým súvisí (remeslo, jarmoky...), ale zameraná hlavne na humornú časť. Herci sú výborní a uveriteľní, najlepší je bez debaty Jozef Kroner (v niektorých scénach dokáže rozosmiať iba pohľadom). Film popretkávaný humornými scénami z krčmy a z tanečných zábav, životnými príhodami, Raganovou životnou filozofiou, západoslovenskými nárečiami (v pár scénach im fakt nie je rozumieť) a samozrejme nezabudnuteľnými hláškami, ktoré spolu vytvárajú obraz jednoduchého (rozumej prostého) života na dedine, ktorý teba brať s nadhľadom... Výborná slovenská klasika.(29.8.2013)

"Každé bremeno znesie trošku špásu". Vynikajúci humor, skvelý Kroner. Krásne naturálne zobrazenie slovenskej kultúry a tradícií spolu s autentickým nárečím utvára atmosféru, ktorá je nenahraditeľná. Nádherný humor a scény z krčmy, v ktorých sa rozprávajú vtipy na úkor svokier. To ako ma Sváko ohúril je nepopísateľné. Sváko patrí medzi klasiku a ja dúfam, že tam navždy zostane. A že aj za 100 rokov sa mladí ľudia so záujmom rozhodnú pozrieť tento skvelý počin tak ako aj ja...5(3.2.2015)

Přes dvě hodiny mi trvalo sžívání se s postavami, dialektem i rázovitým prostředím a když se mi to konečně podařilo, přišel konec. Svět lidových taškářů a filutů ožil yznovu kráte po seriálu Slovácko sa nesúdí a přinesl další spousty zfilmovaných anekdot a příhod ze života. Škoda jen, že logicky se tak událo formou mozaiky malých událostí, která je málokdy mým šálkem kávy. Teprve, když v mnoha střípcích začínám vnímat obraz postav, obraz Myjavy, teprve tehdy si to začínám užívat. A to jsem tady úplně nestihl. Snad při druhém zhlédnutí, při vstupu do už známé řeky, to bude lepší. Nyní lepší ***.(24.10.2008)

• - Skutočný Sváko Ragan sa volal Martin Lacko a narodil sa v roku 1847 na Brezovej ulici. (Jaroo)

• - Filmovalo se také na hradě Červený kameň. Filmovalo se i v obci Vrbová a Lakšárská Nová Ves. (M.B)