Sváko Ragan (TV film)

Komedie

Československo, 1976, 3x61 min

Pocas tuhej normalizacie este stale dokazala ceskoslovenska kinematografia vyplodit vyborne veci /Marecku, podejte mi pero, Jachyme, hod ho do stroje, Svako Ragan ...../ V tomto pripade ide o vybornu "zahoracku trilogiu" na cele s rovnako vybornymi hercami : Kroner /Obchod na Korze/, Kronerova, Pavelekova. Zahoracky dialekt mam rad a aj ked som mnohemu nerozumel, film je urcite blizsi narodnej mentalite Slovakov nez kadejake sikmooke cinske kung fu hluposti /pardon, Bruce Lee/. Odporucam kazdemu, koho fascinuje kopaniciarske prostredie Myjavy, mentalita obyvatelov obyvajucich tento kraj, senky, humna so senom, huncutske ruralne vidiecke medziludske vztahy ..... pripadne nejaka ta zabijacka osipanej. Vzdy som mal rad tento kraj, a rad tu chodim. V podstate normalizacny kult a dalsi krasny dokaz toho, ze aj za normalizacie vznikali pamataniahodne a pozeraniahodne filmy. 95 %(26.1.2013)

Som z oblasti Myjavsko-Staroturanských kopaníc a je to skutočne nádherný pocit "očut ve filme totok krásné nárečé kerým sa u nás vyprává." Jožko Kroner bol geniálny herec ktorý vedel zahrať proste všetko. Žiadna póza alebo charakter preňho nebol problém. Kopanice sú nádherná a rázovitá oblasť nášho krásneho Slovenska a nie len preto že tu bývam. A to ako Sváčko volajú budíkom do Bratislavy je asi tá najnezabudnuteľnejšia alebo ak chcete najkultovejšia scéna v dejinách slovenskej kinematografie..(21.10.2008)

„To je ten muzikant?“ – „Svágo Ragan, to je kmín. A jeho rodina je tiež kmín.“ Výborná myjavácka televízna 180-minútová mini-séria Martina Ťapáka (RYSAVÁ JALOVICA alebo PACHO, HYBSKÝ ZBOJNÍK) s parádne si užívajúcimi hercami (Dočolomanský, Kronerová, Hlaváček, Krajíček), medzi ktorými samozrejme exceluje Jozef Kroner (OBCHOD NA KORZE, Martin Pichanda z TISÍCROČNEJ VČELY) ako nezbedný a vynaliezavý sváko, raz taký raz onaký, ale zakaždým... no skrátka ako to povedal cigánsky muzikant, „pán Ragan, ja vám niečo poviem, čo vám ešte nikto nepovedal, vy ste človek“. Svojrázna povaha kopaničiarskeho národa, ich nezameniteľný slovník a huncútske dedinské vzťahy, víno, jarmoky, kone, humná, šenky...(19.1.2007)

To boli časy - mal som osem rokov, bol som u babky na Dobrej Vode (cez kopec do Brezovej) a babka zháňala po dome svoj kroj, pretože sa "bude natáčať film z Jozefom Krónerom" a potrebujú tam ženy v krojoch. Čo viem, tak všetky babky z okolia povyťahovali zo skríň svoje staré národné odevy a išli na komparz: Také to bolo vtedy jednoduché - takmer všetky kroje vo filme sú autentické a pravé. Po nejakom čase išla premiéra v televízii a, pravdu povediac, príliš ma to neoslovilo, asi najskôr preto, že celá rodina pri televízore hľadala v každom zábere z jarmokov známych a príbuzných. Naposledy som si to pozrel (už asi desiaty krát) so svojím pätnásťročným synom a nič sa nedá robiť - je to nádherné dielo, humor baví aj po štvrťstoročí (pritom je oveľa starší) a sú tam aj vážnejšie pasáže, takže dokopy to pasuje jako rit na šerbel. Jozef Króner bol skrátka pán herec. A keď sa tam objaví Lubomír Lipský je jasné, že bude porádná sranda...(14.8.2012)

Klasická slovenská komediálna televízna miniséria o živote Slovákov na Záhorí a v okolí v medzivojnovom období so všetkým, čo s tým súvisí (remeslo, jarmoky...), ale zameraná hlavne na humornú časť. Herci sú výborní a uveriteľní, najlepší je bez debaty Jozef Kroner (v niektorých scénach dokáže rozosmiať iba pohľadom). Film popretkávaný humornými scénami z krčmy a z tanečných zábav, životnými príhodami, Raganovou životnou filozofiou, západoslovenskými nárečiami (v pár scénach im fakt nie je rozumieť) a samozrejme nezabudnuteľnými hláškami, ktoré spolu vytvárajú obraz jednoduchého (rozumej prostého) života na dedine, ktorý teba brať s nadhľadom... Výborná slovenská klasika.(29.8.2013)

• - Skutočný Sváko Ragan sa volal Martin Lacko a narodil sa v roku 1847 na Brezovej ulici. (Jaroo)

• - Filmovalo se také na hradě Červený kameň. Filmovalo se i v obci Vrbová a Lakšárská Nová Ves. (M.B)