Nejznámější román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1925) nebyl zprvu právě populárním čtivem, i když během jednoho roku od prvního vydání vznikla divadelní adaptace, již na Broadwayi režíroval George Cukor, a podle ní také hollywoodský film režiséra Herberta Brenona, jenž se bohužel nedochoval. O pár let později byla kniha prakticky zapomenuta a teprve po dalších, poválečných vydáních se dočkala zaslouženého uznání i čtenářské obliby. Kniha zachycuje „jazzový věk“ bouřlivých dvacátých let, kdy nečekaná hospodářská prosperita byla často vykoupena ztrátou morálních hodnot a kdy „stará“ aristokracie těžce snášela nastupující konkurenci z řad nejrůznějších zbohatlíků, z nichž mnozí byli zapojeni do bujícího organizovaného zločinu. Podruhé byl román zfilmován v roce 1949 (režie Elliott Nugent, titulní role Alan Ladd) a potřetí v roce 1974 (režie Jack Clayton, titulní role Robert Redford). S ještě větším časovým odstupem, až v roce 2013, vznikla zatím poslední verze, režírovaná australským tvůrcem Bazem Luhrmannem, v níž si hlavní postavu zahrál Leonardo DiCaprio. Na rozdíl od svých předchůdců měl Luhrmann k dispozici pokročilou technologii digitálních efektů, jež mu dovolila mimořádně přesvědčivě zrekonstruovat dobové reálie i tehdejší atmosféru New Yorku a jeho nejbližšího okolí. I ostatní postavy hrají známí představitelé Carey Mulliganová (Daisy), Tobey Maguire (vypravěč Nick Carraway) a Joel Edgerton (Tom Buchanan). Největší devízou snímku je však jeho promyšlená vizuální stránka, která byla mj. vyznamenána Oscary za nejlepší výpravu a kostýmy, jež vytvořila režisérova manželka Catherine Martinová. (Česká televize)

fr3ak

Prvních zhruba 30 minut je to krásná, barevná živoucí jízda, pak se to paradoxně po příchodu samotného Gatsbyho změní v nudnou a utáhanou romanci jak z nějaký telenovely... Každopádně tomuto filmu děkaji za objevení Elizabeth Debicki, ze které jsem nespustil oči pokaždé když se objevila na scéně. Velmi zajímavá žena. ()

Wargoo

Musím priznať, že ak by som 2 dni pred pozretím tohto filmu nedočítal Fitzgeraldovu predlohu, asi by som to nevydržal pozerať dokonca... Je pravda, že Fitzgerald asi už v 1925 vedel, komu to píše na telo (DiCaprio bol úplne presná verná kópia svojej predlohy), ale vadila mi tam Carey Mulligan, ktorú mohli nahradiť hocijakou inou herečkou, pretože ona mi tam skrátka nepasovala, rovnako ako tá obria golfistka Elizabeth Debicki. Zato Tobey bol zasa verná kópia Nicka Carrawaya. Chválim režiséra, že vcelku verne stvárnil celú knihu, ale ruku na srdce, scenárista sa mohol viac natrápiť, a neísť odslova doslova podľa knihy, ale mohol to kľudne skrátiť o dobrých 20-30 minút a výsledok by bol oveľa zaujímavejší. Takto som len videl obrázky toho, čo som čítal, nič viac a nič menej. Vyčítam odfláknutú prácu scenáristu, pretože len spísal to, čo už bolo v knihe, a dokonca si dovolím tvrdiť, že Luhrman ani scenár nepotreboval, stačilo len natočiť to čo bolo v knihe. Umenie scenáristu je predsa vytvoriť na základe predlohy niečo originálne, to to bolo len "copy-past" !!! K nižšiemu hodnoteniu isto prispeje aj fakt, že som tento rýdzo bigscreenový film videl len na notebooku, ale do kina som sa na to skrátka neodvážil... Možno by bol zážitok lepší, a možno práve nie. Leo nesklamal, Tobey potešil... Film rýchlo vyprchá z hlavy. 3***, za hercov, a vernú podobu s knihou (to však hodnotím aj ako zápor). 63,322% ()

Iwiiik

Já bych to zase tak tragicky neviděl. Luhrmann se dopustil v mých očích sice dvou fatálních chyb, jednak po vzoru Scorseseho Huga, kameru totálně přesral barevnými filtry a navíc do první poloviny hraje úplně šest pět hudba aneb dvacátá léta podkreslená debilním diskotékovým tuc tuc? Asi by americká intelektuální smetánka z břehů Mississippi nepochopila, že jde o dobrý mejdan, kdyby nebylo slyšet nějakého toho rapujícího bubáka. Nicméně druhá polovina už je hodně autentická a skoro jsem si připadal jako tenkrát, když jsem Fitzgeraldova Gatsbyho četl. Celkově vzato, podle recenzí jsem čekal průser u kterého se bude F.Scott obracet v hrobě, ale zdaleka to není tak hrozné. ()

BazzoxCZ

Film vskutku dobře natočen jak graficky,střihem tak scenářem ale nějak mi do té jedné hvězdy chyběl ten citový dopad na mé nitro (to jsem u toho filmu chtě ale nedostal) ()

Toka

Až tak mě to za srdce nevzalo. Navíc mi trochu neseděla přehnaná sytost barev do prostředí děje, ale jinak nic proti ničemu. ()

John8

Takový Moulin Rouge bez muzikálových čísel, za to ale spoustou šarmu a okázalé grafiky. Být více filmu jako posledních 40 minut bylo by hvězd více. ()

JankaJBLK

Krásne film s dávkou romantiky ale nie tou prehnanou (ako poznám zo Steeloviek, alebo Pilcheroviek), ale úplne obyčajná realistická romantika. Dicaprio ako vždy výborný, najprv som ho mala za bohatého horenosa a nakoniec vyšlo najavo, že opak je pravdou. Bol len nešťastný chudobný človek, ktorý bol ochotný pre lásku k žene urobiť hocičo...Krásne natočené, musela som dať 5* inak to nešlo. Titanic je ale predsa len srdcovka, na tom som vyrástla, ale tento film ho veru veľmi dobieha:) Výborne.. ()

Pauliii

Překvapilo mě to svojí plochostí, délkou, bezpointností. Okázalost filmu je neúměrná příběhu. Přípomíná mi to moc pěknou barbínku, se kterou si jednou pohrajete, ale až vám bude dvacet, tak si na ni ani nevpomenete. (za to tu panenku bez ruky darujete ještě svým dětem, protože má duši.) ()

Kaktusak12

Skvěle udělaný film, i herci jsou fajn, DiCapriovi role sedí,stejně tak i spidermanovi Maguireovi. V slabších místech děje, film zachrání soundtrack, který je vážně povedenej. ()

Ydrosten

Delší dobu jsem odolával, protože tyhle nezařaditelné filmy nejsou nic pro mě. Tohle není drama, komedie, thriler, muzikál a já nevím co ještě všechno. To je prostě pro někoho jiného, kdo takové filmy umí ocenit. Já osobně na tomto filmu nenašel nic co by mě mohlo nějak ohromit - jednoduše jsem se nudil. ()

BOURQUE

Vizuálne predimenzovaný film ale obsahovo zachytávajúci skutočné osobnosti ľudí, ktoré sa skrývajú za oblečením. Herecké divadlo obsahuje niekoľko klišé momentov, ale T. Maguire so svojou jednoduchosťou zachraňuje to, čo sme už považovali za stranené. PS: Musím spomenúť tzv. „sociálna sieť“ efekt vo filme – posledná rozlúčka s pánom Gatsbym. Osobné hodnotenie: 74% (***) ()

Ombak▼Penari

Vizuálně úchvatné, nádherně kýčovité jak obálka červené knihovny, ale celkově to za srdce nijak extra nevzalo a chvílemi to byla vysloveně nuda. Pro DiCapria role nikterak složitá či výjimečná. Carey Mulligan mi tam absolutně neseděla, nedokázala ničím oslnit. ()

hazaba

Obrazově velkolepá podívaná, jak jsme u Luhrmana zvyklí, příběhově to není nic extra - pořád jsem čekala na něco, z čeho si sednu na zadek či co mě dojme, jako tomu bylo u Moulin Rogue, ale nestalo se. Takto si budu film spojovat pouze s hlasem Lany Del Rey, která tu má skvělou písničku. ()

BeranSon

Neupře se lehká dětinskost, kýčovost a vybledlost, ale napříč tomu, je tento film, filmem, který dokáže zaujmout a okouzlit. Baz Luhrmann a jeho klasická režie je cítit nejen v každém monologu, ale hlavně v každé scéně. Představuje nám nadmíru překrásnou krajinu New Yorku z roku 1922 k ní jsou přihozeny prvotřídně do svého stylu zamotané postavy, z niž každá má svou specifickou polohu, či účel. Takže vzniká film, při kterém si divák prsty kousat nebude, láska, intriky, božská láska, lehký nádech fantasy ve vyšperkovaných záběrech a zase ta láska... Herecky to je jen a jen pocta knižní předloze. Výtky ovšem jsou, tou největší jen až přílišné rozmazání filmu co se týče zpomalených záběrů, wow momentů a podobných serepetiček, které by se chytli, ovšem museli by být po málu. Sečteno a podtrženo jsem spokojen a nebráním se sledovat znovu. - 8/10 - ()

Wallis3

Pompéznost byla do očí bijící. Styl filmu a vizualizace s kamerou zase na pohodu. Vůbec mi k tomu nesedla hudba,jakoby se o století migli, takže se nezlobte, příteli, máte to za tři stáry. ()

Olík

Velkolepě kýčovitý lunapark, stylové pozlátko, milostný kosočtverec z vaty.....vyberte si samy. Já osobně ani sám nevím jak se k Luhrmannově odkazu klasických bijáku postavit. Místy toho na mne bylo moc, Leo to vždycky svou přítomností nakopl, pak zase skok do vody ve značkovém kvádru....taková nekonečně dlouhá horská dráha. Určitě vizuální nadstandard i ten příběh tam taky najdete, ale možná bylo toho všeho až příliš. ()

mala_kea

Největším překvapením je, když člověk nic nečeká, a vlastně ani nic nedostane. Knihu jsem nečetl, ale smysl, kterým je příběh vyprávěn, mě opravdu nudil. Šeď střída tmu a to je tak všechno. Spletenec asi 10ti filmů prostě musí bavit jen náročné povahy nebo citově slabé. Jsem rád, že jsem filmu nevěnoval takovou pozornost, jakou zažíval v době své "slávy". O nic nepřijdete. ()

Shredo

Nablýskané a načančané kulisy, vymódené herecké osadenstvo priam až spĺňajúce kráľovské štandardy, dojemná hudba, zápletka ala milostný trojuholník a i tak sa snímok ku divákovi nepriblížil a je vzdialený jak East and West Egg. Spočiatku tajomno o pánovi Gatsbym (ktoré sa ešte dalo) nakoniec vystriedala nuda a nezáujem o jeho origin, čo je smutné keď je na tom hlavne koncipovaný dej. Výraz "old sport" od Capria bol priam až iritujúci. ()

anitae

Velkého Gatsbyho 2013 jsem se hodně bála, protože mě jeho filmový předchůdce vždy dokonale uspal. Film bych rozdělila na dvě půlky - první hodně nudná, ale pěkně barevná a líbivá, bujaré večírky... pak konečně rande Gatsbyho s Daisy...potom už jen čekání na tragický konec=pro mě nadprůměrné, ale místy poněkud nudné drama. Viděno 3D, hudba podivně moderní, ale třeba u Marie Antoinetty se mi moderní hudba líbila. 3,5* ()

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

04.05.2014

Muži v černém nás sice naučili, že „Elvis není mrtvej. Odletěl domů.", tohle zakončení ale u jeho nové biografie nečekejte. Ve Warner Bros. ji totiž chystají s muzikálovým klasikem Bazem Luhrmannem … (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014