Nevím, jestli jsem někdy viděl normální film z Finska. Asi ne. Ale na druhou stranu pokaždé zaujmou. Kazatel zla má v sobě masového vraha v metru, do toho zní finský metal, který je někdy tvrdší, jindy mírnější, občas zazní i finské nadávky, ale co bylo nejhorší, že film jako takový prolítnul snad milionem filtrů, aby asi navodil hustější atmosféru a prostě aby byl hrozně celej cool a ve výsledku mu to snad pohoršilo, protože ke konci už jsem všech těch efektů měl akorát tak plný zuby. Každopádně to mělo něco do sebe. Nejlepší byla hláška "Pokud jsem Satan, tak je to vůle boží" :-D(16.7.2012)

,,SLZY KURVY USCHNOU V PEKLE“..... /// Timo je inspektor u Helsinský policie. Tramadol používá nejen jako recept na zabijáky, ale aby potlačil stále živé vzpomínky na šťastné manželství a starší dceru. Je to totiž minulost. Protože však ani ve Finsku nepadaj lidi pod soupravy metra jen tak, má novej případ. POSLOUCHEJ! ZACHRAŇ SE! Je to všechno součástí Božího plánu? Spíš SVATÁ PRÁCE jednoho psychopata. Neškodilo by přidat na tempu (ale má to ,,svůj“ severskej styl), chybí víc emocí, víc charisma. Příběh zajímavej, ale tohle všechno už to vlastně bylo. Hlavně ,,vyšumí“ působivý biblický podtext a zůstává tu jen magor, kterej si hraje na Mesiáše. /// Každopádně lepší 3*. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Pochopím proč si mám dávat bacha na šmejdy kupující knihy s křesťanskou tématikou (POZOR! nemusí jít vždycky o šmejda!). 2.) Jsem nadrženej a svádím to na Ďábla. (že píchám jako ďábel se nepočítá!) 3.) Navštěvoval jsem seminář ,,Význam spasení 2010“. 4.) Zjistím jak ve filmu zní Perkele od AMORPHIS. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(8.6.2011)

„Bůh je všemocný. Je-li ve mně Satan, je to vůle boží.“ Argumentace jak (mešní) víno aneb s některými religiózními psychopaty zkrátka nejde rozumně diskutovat.. Poldové vypadající jako členové motorkářského gangu, traumata, metal, emo, rodinné tragédie, prýštící krev. Seven light říznutý undergroundem Antalova Kontroll, to vše zalité chladnou vodou tisíce jezer, která tentokrát svým bezobsažným sdělením jen proteče a vsákne se do půdy zapomnění. Spása byla na dosah..(16.4.2012)

Nemám veľké skúsenosti s "Fínama", no keďže ostatné krajiny naokolo susediace takmer nikdy nesklamú, bola voľba tohto snímku takmer istotou. Typická chladnosť severu zachovaná, atmosféra pomerne slušná, len škoda, že ostalo viac menej pri krimi, než thrillero prvkoch. Mám rád, keď neviem čo od príbehu očakávať, no tu má divák v tomto smere skrátka smolu. Všetko je dané, všetko je jasné ... žiadne prekvapenie.(17.2.2017)

Skvela krimi. Takova ktera stoji za trosku casu nez se postesti ji nalezt. Tradicni skandinavsky , ale neokoukany mix detektivky a rodinneho dramatu s koreny hluboko v minulosti. Nadmiru spokojen podotykam, ze je to nejen dejove velmi zajimava "hricka", ale tez po umelecke strance a samozrejme(jak je u skandinavskych filmu zvykem) technicke velmi zdarila zalezitost.(6.5.2011)

• Snorlax

První polovina je roztříštěné cosi a pak začne rychlý hon na sériového vraha. Vyšetřováním se film příliš nezabývá, což je vlastně dobře, protože vrah je odhalen sérií náhod, které by neprošly ani v pohádce. Zběsilý střih první poloviny může způsobit slabším povahám závrať, silnější pouze otrávit. A závěrečný happyend už skutečně byl nad mé síly.(21.4.2019)

• kajda.l

Některá témata by měla být svěřována jen jistým tvůrcům, v tomto případě bych to rád viděl v rukou Davida Finchera zahrané Bradem Pittem. "Kazatel zla" určitě není špatným filmem, hned úvodní výtečně natočená a nasnímaná scéna diváka spolehlivě navnadí, jenže postupem času hlavně díky hojnému využívání flashbacků, které plynulost děje pouze zdržují a až primitivně vysvětlují okolnosti činů a pohnutek hlavního hrdiny, které divák i tak dokáže vytušit. Filmu navíc škodí místy televizní look alá "Kobra 11" a celá škála hloupých dialogů (titulky se mi zdály OK a finsky neumím, abych je mohl kritizovat) a v neposlední řadě zbytečně patetický (dojemný) konec. Škoda, očekával jsem solidní evropskou kriminální nakopávačku, ale dostal jsem jen průměrný film na nudný večer. 55%(6.7.2011)

Finský metal a drsná thrillerová krimi, která severskou depresivní atmosféru přímo vnucuje. Takhle nějak bych si představoval Sedm na finský způsob. 70%.(22.7.2011)

Studená severská kriminálka stříknutá emo stylem a kapkou rodinného dramatu. Chvilkami jsem měla pocit, že se to řítí odnikud nikam, trochu přehnaně si to občas hrálo na Se7en, Vraždy podle Jidáše a podobné filmy, ale jako průměr dobrý.(10.8.2011)

Skvělý námět, finské prostředí, žádná slaďárna. Kazí to množství efektů, zejména zvukových a kamerových.Kameraman byl nejspíš pod vlivem koktejlu toho, o čem je ve filmu zmínka. Střih se taky zrovna moc nepovedl, někde je to totálně zmatené.(23.6.2016)

Jako ukázka finskej úchylů všeho druhu fajn, jinak nic moc... Děj nemá logiku, postavy jsou plochý a jejich motivace nejasná. Hlavního hrdinu jsem vůbec nechápala, vztahy v rodině taky ne, snad jen hlavní padouch byl sympaťák, ale nakonec se z něho vyklubal taky jenom nekonzistetní kvazimesiáš.(18.11.2011)

Ač sem už spousty skandinávskejch filmů zkritizoval,a ty měli dost vysoký hodnocení,tenhle je opravdu dobrej,ale vysoký hodnocení tolik nemá.Nevim čim to je,ale asi tam neni tak důkladná psychologie,a neni tam tolik nudy jako ve většině severskejch filmech.Tohle je ale hdně povedený,navíc je tam jedna skladba od finskejch bohů Amorphis,který miluju..70%.(15.1.2012)

Vynikající skandinávské krimi. Váhal jsem mezi 4 a 5, ale vzhledem k tomu, že severské filmy mají trochu jiný nádech a atmosféru, kterou mám rád, tak i pro tuhle neokázalost dávám nakonec 5.(2.6.2012)

Typicky finsky zvláštní, zvláštní a dobré. I když mouchy v podobě přílišné bizarnosti postav a jejich nelidskosti, rozuměj v dosluvném významu, a trochu jednoduchého scénáře, tu jsou. Ale stále je to napínavá, zajímavá kriminálka s bonusem v podobě finsky husté atmosféry.(26.12.2013)

Slusny mierne nadpriemerny film z Finska o tom, ako chlap musi dopadnut nielen vraha co zabija ludi, ale mimochodom sa dotycnemu ruca aj manzelstvo a k tomu par zaujimavych severkych lokacii, ktore su dostatocne fascinujuce : 70 %(3.12.2016)

Deprese, otupělost, zmar, bolest, samota. Aneb kriminálka na finský způsob. Kinematografii z krajiny tisíce jezer znám výhradně skrz díla Akiho Kaurismakiho, a i když jsou jeho filmy vesměs mlčenlivé, smutné, občas drsné a tvrdé, přesto nepostrádají jistou poetiku a radost ze života. Nic takového se tady nekoná, Kněz zla je syrová jízda ze země která jakoby vypadla z black metalové písničky. Lidé jsou tu agresivní, krutí jak k sobě tak k ostatním, a policajti vypadají jako několikanásobní vrazi a skuteční vrazi jsou ještě horší. V tomto světě žije Timo, elitní detektiv který po násilné smrti své dcery upadl do vleklé krize. Rozpadá se mu manželství, přestává zvládat práci, a jediné na co dokáže myslet je pomsta. Režisér je nemilosrdný, nechává diváka projít Timovým peklem a nepoleví od začátku do konce. Děj zvolna plyne a postupně zahušťuje už tak hutnou atmosféru, závěr je skoro hororový a vyždímal ze mě poslední zbytky emocí. Kněz zla určitě nesedne každému, ale milovníci severských dramat si přijdou na své.(6.1.2012)

Vcelku bezobsažná kriminálka s vrahem konajícím z banální příčiny. Žádné filosofické hutné drama s přesahem nečekejte. 55%.(8.6.2011)

Drsný finský thriller, který si bere vše dobré ze spousty známých drsných amerických thrillerů a převádí to do finských reálií. Policejní inspektor Timo je nešťastná troska (kvůli zavražděné dceři), která řeší nový případ - psychopata. Šedivý filtr kamery, atmosférická podívaná a dobří herci jsou hlavním důvodem k vidění, stejně jako ucházející scénář (i když se celý film krade na mysl myšlenka - "to už jsem někde viděl..."). 80 %(28.9.2011)

Dosti drsná finská kriminálka, která je více zaměřená na pocity než na nějaké rafinované kontrukce kriminálního činu a spletité vazby. Vynikající kamera a zajímaví herci. Je vidět, že Fini točí trochu jiným stylem než zbylé skandinávské země. Některé záběry na vyhřezlý mozek a podobně byly už docela zbytečné. Jako krimi doporučuju.(30.5.2011)

Opět velmi drsná severská kriminálka, která diváky nešetří občasnými brutálními scénami, takže určitě nedoporučuji slabším povahám. To já ale nejsem, byla jsem příjemně překvapená, film si udržel mojí pozornost až do konce a velmi se mi líbil závěr filmu.(15.8.2018)

<< předchozí 1 2