Hollywood, 1927, George Valentin (Jean Dujardin) patří k největším hvězdám němého filmu. Poznáte ho podle tenkého knírku, typické bílé kravaty a fraku. Jeho účinkování v exotických příbězích o intrikách a hrdinských činech znamenalo velký úspěch pro filmové studio Kinograph, v jehož čele stojí magnát Al Zimmer (John Goodman). Sláva Georgovi vynesla elegantní manželku Doris (Penelope Ann Miller), každý den ho vozí do práce oddaný šofér Clifton (James Cromwell) a vítá ho vlastní usměvavá tvář z plakátů Kinographu. Na filmové premiéře spontánně reaguje na bouřlivé davy fanoušků a reportérů. Jakoby svým postavám z oka vypadl a jeho hvězdná kariéra se zdá neohrozitelná. Hollywood však brzy ovládne nový fenomén: mluvený film. George touto technickou novinkou opovrhuje a označuje ji za nevkusné pobláznění. V roce 1929 chce Kinograph úplně zastavit výrobu němých filmů a George se musí rozhodnout: buď přijme zvuk, jako to udělala mladá vycházející hvězda Peppy Miller, nebo bude riskovat pád do zapomnění. (oficiální text distributora)

MIMIC

Keď tento film dostal Oskara, práve som bol v Paríži, raňajkoval v kaviarni a cez obrazovku sledoval celý ten cirkus, takže ma celkom zaujímalo, do čoho vlastne pôjdem. Zdieľam (ne)skutočné nadšenie pre tento druh nostalgie a páči sa mi i koncept odmietania zvukového filmu hercom nemého filmu ako podobenstvo o neochote komunikovať. Zápletka však pôsobí ako vygenerovaná počítačom (alebo starnúcim Woody Allenom), takže vo výsledku funguje len príjemné zahriatie pri srdiečku. Nuž čo, vďaka aj za to. ()

Snorlax

Trošku jsem se bála, že se Francouzi dopustili remaku amerického Němého filmu, ale ani náhodou! Ani nenapodobovali Blierovi Herce. Tohle je výborný němý film, který si jde svou vlastní cestou. Velice se mi líbí využití těch několika málo ozvučených vsuvek, režie vůbec hýří nápady a vtipem. A Dujardin a Bejo předvádějí výborné výkony. ()

dr.horrible

Na každej jednej scéne je poznať obrovské množstvo práce, ktoré Hazanavicius (a vlastne všetci) odviedli. Každý jeden úsmev, všetká tá hra s tieňami a formou ako takou (hlavne moja obľúbená scéna na schodisku; natočená asi najkrajšie z celého filmu), bravúrne zvládnutá technická stránka, a Berenice Bejo, dodávajú Artistovi presne to čaro starých filmov a robia z neho naozaj krásnu poctu (nielen) starému Hollywoodu. Radosť pozerať. ()

Legas

Němý film o němém filmu. Nápad dobrý, ale na 100 minut nestačil. Malinká naděje nástupu zvukového filmu, tedy i naznačená změna v nečekaném zvuku u položené sklenice, zůstala jen u nenaplněného snu po zvukových hrátkách toužícího diváka Legase a u noční můry hlavního hrdiny. Strohý příběh filmu sluší, ale ve finále, kdy je vše to krásné (hudba, výprava, herecké výkona a vůbec celá formální stránka filmu) okoukáno, začíná mírně nudit. Finále je opět roztomilé a probudí. ()

Šakal

Za odborníka na němou éru se (narozdíl od místní většiny) rozhodně nepovažuju, takže vzletné fráze typu „skutečná pocta němému filmu“ ode mě neuslyšíte, stejně jako nedokážu objektivně posoudit, zda snímek těží především ze své jinakosti (od současné produkce) a v záplavě těch dnešních nabubřelých rychlokvašek podle šablony působí jako kouzelný roztomilý životabudič, přičemž v éře, které vzdává hold by zapadl do šedého (pod)průměru nebo má skutečné nepopiratelné kvality, nicméně (nejen) zde je pro mě osobně nejdůležitější subjektivní pocit a ten je převážně (až na pár drobných výtek) veskrze pozitivní. Milé, hravé, nápadité, (v mých očích) neprvoplánové, s cílem „donutit“ diváka se zamyslet. Film má v divákovi vyvolávat emoce, až už pozitivní či negativní a v případě snímku M. Hazanaviciuse The Artist toho (alespoň v mém případě) bylo dosaženo, byť paradoxně s dovětkem, že právě ještě více emocí (narozdíl od nepopiratelných hereckých kvalit) předaných skrze plátno mi brání ve vyšším hodnocení a nějaké trvalejší uchování si v paměti (troufám si rozhodně tvrdit) tu nehrozí. Přirovnal bych to k mladistvím prázdinovým románkům. Poblouzní, ale (v drtivém počtu případů) rychle odezní a vyšumí. Nicméně „líbivým (prázdným) pozlátkem“ bych snímek přecejenom neocejchoval, z prostého důvodu, neboť z něj (ne)čistý kalkul jednoduše necítím resp. chci věřit, že je za tím „něco víc“. Přičemž jedno se musí tvůrcům nechat. Udělali skutečné terno, co se castingu týče. Nejen naprosto přirozené ústřední duo J. Dujardin-B. Bejo, ale i zdatně jim přihrávající J. Goodman resp. J. Cromwell jsou tím, co tento snímek (v divákových očích) dělá tak přirozeným (uvěřitelným). P.s. málem bych zapomněl. Pouze slova uznání zaslouží i Georgův věrný (psí) parťák Uggie. Haf :-) 75% p.p.s. a ano (souhlas viz uživ. Sofia) uvidíme, co s tím udělá (případná) druhá projekce ()

Anderton

Veľmi milý, hravý film, ktorý bohužial dopláca paradoxne na svoju slávu a množstvo ocenení. Niekoľko oscarov totiž vzbudzuje dojem, že sa jedná o filmovú udalosť posledných piatich rokov, tak tomu ale nie je. Minulý rok vládli filmy venované histórii kinematografie a z tohto súboja na diaľku mi vychádza víťazne Scorsese. Hazanavicius asi nečakal taký fenomenálny úspech, takže mu nemôžem vyčítať, že mi jeho film nepripadá geniálny. ()

Frajer42 odpad!

Nuže, asi si neodpustím srovnání s filmem zpracovávajícím podobné téma, ale diametrálně odlišnou cestou. Ano, mluvím o Hugo a jeho velký objev. Kdybych měl mezi těmito dvěma filmy zvolit ten, který mi připadal lepší, tak by to byl asi Hugo. Popravdě se mi, ale nijak výrazně nelíbil ani jeden z nich. Zatímco Hugo vsadil na nejmodernější 3D technologii, tak The Artist se vrátil o více než pár desítek let zpět. Ústřední herecká dvojice hrála pěkně a pěkně i vypadala. Alespoň co se tedy něžnější polovičky týče. Ovšem příběh už pěkný nebyl. Přesněji řečeno, příběh byl debilní. Musím se přiznat, že jsem se nudil, a to tak že hodně. Naštěstí tento film disponuje dostatečně poslouchatelnou hudbou, takže jsem se zvládl dívat až do konce. Stejně jsem ten konec neustále vehementně přivolával. A tak trochu jako reakci na vaše přehnaně vysoké hodnocení tomu svému trošku uberu a dám odpad. P.S. A to má tahle blbost náběh i na oscara! EDIT: Taky že ho dostala. ()

Dzeyna

Neuvěřitelné! Nikdy bych nečekala, že mě natolik zaujme černobílý a ještě ke všemu téměř němý film. Ze začátku jsem byla spíše nemile překvapena, že se zde vůbec nemluví, na 100% celý film ovládly grimasy a doprovodná hudba a celková atmosféra, takže je divák opravdu vtáhnut do děje a nemůže odtrhnout oči i kdyby chtěl, ale postupně jsem si tento "styl" natočení a celkového rozvržení oblíbila a byla jsem opět zklamaná v posledních pár minutách, když jsem uslyšela lidské hlasy. Je zde úžasně znázorněno, že někdy prostě slova nejsou potřeba. Jean Dujardin je velice příjemný, charismatický a opravdu nepotřebuje hlas na to aby zaujmul. Oproti němu Bérénice Bejo je krásná žena, která se umí "prodat" a je samozřejmě dokonalá, ať už v jakékoliv oblasti. ()

DwayneJohnson

The Artist je určitě povedený film. Jako pocta tomu němému, je skoro dokonalý. Herecky také naprosto v pořádku a s Oscarem pro Jeana nemám vůbec žádný problém. Jen ta hlavní soška za nejlepší film, ta mi vůbec nesedí. Ale to je asi téma jinou diskuzi. ()

Ant

Němý film, který mě neuspal. Bravo! Na druhou stranu mám dojem, že ti, co ten film vynášejí do nebe, asi nikdy neviděli žádný snímek z klasického Hollywoodu. Artist je milý film o tom, s čím se vyrovnávali herci při přechodu z němého filmu na zvuk. To byl pro mě asi nejzajímavější a nejdojemnější aspekt příběhu. Co se týče té romantiky, tak si vždycky holt raději pustím Clarka Gabla. ()

nascendi

Videl som prakticky všetky významné nemé filmy. Viaceré z nich pre mňa znamenali nezabudnuteľný zážitok. Očakával som teda od filmov, ktoré sa dejom i použitými prostriedkami vracajú do tejto éry, že budú pre mňa znamenať porovnateľný zážitok. Ale ani Scorseseho Hugo, ani tento na Oscara ašpirujúci zázrak ho nepriniesli. Prvé minúty filmu boli skvelé vďaka do detailov zachytenej dobe končiaceho nemého filmu. Lenže potom už nič. Slabučký príbeh, ktorý som videl v neporovnateľne lepšej verzii (Spievanie v daždi) ma nudil a uspával. Úplne vážne si myslím, že tento film nemusel byť nakrútený. Minimálne ja by som sa bez neho pokojne obišiel. ()

Slarque

Dostali mě jak Američana! Typicky americký příběh ve zdařile inscenované dobové formě. Film, který se trefil jak do retro nálady, tak do právě aktuálního vzdávání pocty dějinám kinematografie. Sice si myslím, že filmy sklonku dvacátých let byly úspornější a takovýto příběh by odvyprávěly minimálně o čtvrt hodiny rychleji, ale nebudu hnidopich... Žádná slabá místa tu nebyla a s historkou o filmu, který nikdo nechtěl, kdo z Akademiků by jim ten hlas nedal. Jen mě děsí, že film vidělo opravdu hodně lidí, tak snad nebude příští rok několik nových černobílých němých filmů (nejlépe ve 3D). ;-) ()

Arsenal83

Nielen pocta nemému filmu, ale hlavne ukážka toho, že dobrý príbeh sa dá zobraziť aj bez slov, stačia len grimasy. Hoci bez titulkov sa v podstate aj tak nedá pohnúť. Len mi to prišlo trocha prvoplánové. Urobíme nemý film v modernej dobe, samozrejme čiernobiely nech to má duch doby, a automaticky budú ceny. ()

eLeR

Od začiatku do konca som to hltala, Dujardin neskutočný a Bejo tiež, hudba úplne božská. Odo mňa plný počet bodov. ()

dopitak

Film je v pořádku, ale tenhle "formát" si prostě nemůžu užít víc. Je to asi jako skvělý muzikál, jemuž se nedostává písniček. Tady možno šetřit slovy, protože o tomhle filmu se ještě bude hodně mluvit a psát. ()

iamek

Naprosto dokonalé. Fantastická hudba, parádní režie, nezapomenutelné herecké výkony, šikovný pes, skvělá kamera a interiéry. Dokonalost co ve světě filmu scházela. Snad to posbírá co nejvíce Oscarů. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

06.01.2013

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

„Clooneyho Indy“ sbírá hvězdy

06.10.2012

O válečném thrilleru The Monument´s Men jsme psali jako o vážnější a méně akční variaci na Indyho. George Clooney se jako producent, režisér, scenárista a také hlavní představitel inspiroval… (více)

Natalie Portman – milenka nacistů?

Natalie Portman – milenka nacistů?

18.09.2012

Není nad vydatný bulvární titulek. Ale už nás znáte a víte, že se za ním obvykle skrývá zápletka připravovaného filmu. Studio Universal chystá film s jasným tahem na oscarovou branku. Předloha:… (více)