Sviňák

• Velká Británie Filth (více)

Krt.Ek

Nefalšované antihrdinství, Bruce Robertson, apoštol sviňáctví - a proč říct ne čáře koksu, nespoutanému sexu (čas od času v poutech) a šikaně všeho v okolí pěti mil, když život, má-li být potěšením, musí na sebe vzít podobu hry, zdá se, že s jediným pravidlem, a to že silnější vyhrává? Když se nad tím zamyslím, je vlastně s podivem, jak těžko se mně jako lacinému moralistovi (ehm: vlastně to takový podiv, jak jsem naznačoval, není) opouští svět, kde zní tak dobře míněné otcovské rady, jako že: "všichni ty stupidní kreténi z manželskejch poraden sou debilové, pomáhá jediný: šukat v jednom kuse, původ všech manželskejch problémů je v sexu, ženský milujou bejt prcaný, ať tvrděj, co chtěj, když nešukáš ženskou, se kterou máš bejt, pak se vytvoří vzduchoprázdno a přirozená hrozba někoho jinýho, můžeš si bejt jistej, že se kolem vomete ňákej zmrd a tu díru jí zacpe, zacpe jí to pár cenťákama svýho masa, a když ti nedá, tak běž a najdi si jinou." 80% ()

wikked

Skvělý, chvílemi až neuvěřitelně vtipný a zároveň bizarní film o drogově/alkoholické jízdě skotského policisty v podání brilantního McAvoye, pro nějž jsou kolegové a známí jen figurky na cestě do vlastního pekla. Pokus o seriózní katarzi v závěru trošku pokulhává v určitých scénách, ale vše je opět vykoupeno závěrem. Celý film ještě vylepšuje přisně eRkový skotský dialekt a krásně "nevhodná" hudba. Vánoční film jako vyšitý! ()

kareen

Při sledování mi neustále běželo hlavou: proč se k sakru James McAvoy doteďka zahazoval v rolích romantických slušňáků? Jo, je to nekorektní, amorální, občas nechutné a rozhodně ne pro každého, ale je to všechno podáno s takovou nadsázkou, že jsem to sežrala i s navijákem, zvláště ten boží konec. ()

MartinezZ

(Spoiler!) Komedie? To jako fakt? Thriller? To jako fakt fakt? Jedna hvězdička za to, jak to James zahrál. Jediné, co si ale z filmu odnáším, je pocit, že na můj vkus Jamesova postava chcípla příliš pozdě. ()

Korbitch

Nemůžu si pomoct, ale tohle nebylo dle mých představ. Těšil jsem se na další filmovou verzi Welshova románu, protože Trainspotting i Acid House patří ke zlatému fondu. Bohužel mi tohle těžce nesedlo. Film nemá děj, střídají se v něm jen menší či větší šílenosti, až dospěje tam, kam by asi každý magor v tomhle kolotoči dospěl. Největší problém je ten, že hlavnímu "hrdinovi" fandit vážně nejde a jiná postava vás nemá šanci zaujmout. Je to tam totiž blb vedle blba. Není to komedie, není to krimi ani drama...není to možná ani film. Jen slet těch nejodpornějších lidských vlastností, podivností, závislostí a zvráceností. Zklamání. ()

SaNcHeZ_cz

Téměř na pět. Jon S. Baird přivádí další filmový výlet do zvráceného světa Irvinea Welshe. Neskutečně uhozená podívaná, ve které naprosto neskutečným způsobem exceluje James McAvoy coby titulní hrdina Bruce, trpící bipolární afektivní poruchou. To se ostatně odráží i na snad nejvíce sedícím zpracování, které jen podtrhuje rozličnost a extrém jeho života. Parádní herecké obsazení a výborný soundtrack jsou tu jako velmi vítaný bonus. ()

Lukrecie

Moc se mi líbila netradiční forma, jakou byl film natočen. Silně mi to připomnělo svou nezávislostí, drsností a syrovostí severské filmy, které mám osobně moc ráda. I když počkat......Skotsko vlastně na severu je :) Jo a hudba byla výborná, všechny filmy, kde dělal hudbu Clint Mansell, byly nezapomenutelné, právě také díky signifikantní hudbě. ()

javak810i

Stačilo mi jednou shlédnout trailer a věděl jsem, že na tenhle film zajdu i kdyby mi ta čsfd projekce nevyšla. "Sviňák" začíná jako skvělá, drsná a nekompromisní komedie, výstižně parodujicí současnou skotskou společnost a záliby zkorumpovaných policistů. Vtipné, akční a bez servítek. Filmy jako "Spring Breakers" nebo "This is the end" by se mohly učit... Zhruba v polovině ale nastane zlom a z filmu se stane napínavé drama s až surrealisticky hororovými prvky. Nezbývá než tleskat scénáři, protože něco podobného tu dlouho nebylo. A taky Jamesovi McAvoyovi, který mě svým perfektním hereckým výkonem schizofrenního poldy příjemně překvapil. Zkrátka tenhle film je nářez a má pořádné skotské "koule". Za mě 5 hvězdiček, aye? ()

Ilidien

Georgi Georgi, ty se snad nedočkáš, máš prostě na ty konce pořádnou smůlu. Bairda omlouvá alespoň to, že se o dokonalé ztvárnění snad ani nesnažil. Od začátku vše vypadalo velice nadějně. Příběh se odehrával na irské farmě, kterou majitel Orwell pojmenoval Edinburgh. Manipulativní prasácký prase Charles Xavier, využívajíc svých mentálních schopností, ovládá ostatní zvířátka na farmě a šikanuje je. Vše dělá, aby byl povýšen na ministra ministerstva Lásky. V tom ovšem nalezne u krbu novodobé koksové látky, které začal míchat a užívat, aby utišil svou nekontrolovatelnou a v poslední době nenaplněnou sexuální touhu. Do této doby by Orwellovo srdce plesalo. Vše ale končí naprosto jinak, když konec pohltí klasický a musím přiznat i nepostradatelný a nutný happy end. Snad už jen chyběly poslední titulky, že všechna zvířátka žila šťastně až do smrti!! Od filmu jsem nic nečekal a dostal jsem plnou porci jak zábavy k zamyšlení, tak skvělých hereckých výkonů! Bravo! ()

CBD

Takový milý, ničím neurážejcí sluníčkový vánoční film. Nevím jak vy, ale přesně tohle jsem potřebovala. A ač McAvoyovi nejspíš ani tu nominaci nedají, Oskara by si zasloužil. Souhlas s Botičem, že dalším filmem Jon S. Bairda by mělo být něco od Chucka Palahniuka. Taková Neviditelná monstra by byla nadmíru fajn. ()

Asgy

Špína. Sviňák. Sedí to oboje, ale faktem je, že to neskutečně šlape. Ke konci teda trochu méně, ale ta skotská atmosféra je cítit na míle daleko. ()

ivishka

Spousta skvělých herců s příšerným skotským přízvukem mě tak trochu uvedla do rozpaků. Hodnotím tedy pouze herecké výkony, které byly skvělé. To, že má hlavní postava posedlost sexem a kokainem jsem pochopila, ale lezlo mi na nervy, jak se neustále poškleboval a jeho příšerný porost na tváři mi tak trochu připomínal dámské přirození. Jenže velká spousta lidí si myslí, že když se dá dohromady nesmyslný scénář a spousta efektivních šňupacích a š**acích scén - a vy z toho máte patřičný hokej v hlavě - , že budete tak zmatení a dáte plný počet hvězdiček. Pro mě je opak pravdou. Jsem zmatena a pobouřena podobnými filmy a na tento se doufám už nikdy podívám. (Mimochodem knihu jsem nečetla a už ani nemám zájem.) ()

havLord

Pro mě od první minuty tutovka. Propadání se Bruce Robertsona do stále větších sraček je velmi sugestivně zahrané. Čím blíže konci, tím větší prasárny, a tím sevřenější hrdlo jsem měl, a přitom Baird tyto tuze deprimující a nízké momenty lidského života stále naprosto funkčně kloubí s jistým humorem, i když navýsost nevybíravým. 90% ()

GodComplex

Strasne to klame, skoro cela prvni pulka vypada jako naprosto totalni kravina se sprostym obsahem a naprosto prisernym skotskym prizvukem, ze jsem mel co delat abych to nevypnul a nenapalil tomu odpad, ale nekde v druhe pulce se to zlomi, Clint Mansell zacne konecne hrat, nasadi to haluz feeling ala Lynch (viz. scena prasete schovaneho za posteli, odkaz na Twin Peaks) a cele to zacne dostavat alespon nejaky smysl, ktery tomu zachrani par hvezd. 4/10 ()

O.Peta

Nevím jak Sviňáka ohodnotit. Kdyby do mě chvíli někdo hučel a argumentoval, jak je výbornej, nechal bych se přesvědčit asi stejně rychle jako o opaku. Chvílemi mě to bavilo, Chvílemi jsem byl zhnusenej, přesto bych po prvních dvou třetinách mohl uvažovat i o vyšším hodnocení, jenže k závěru už moje pocity byly úplně opačný. Nejvíc se mi ze všeho líbily asi songy, který během filmu zazní, což filmu k dobru moc přičíst nemůžu. McAvoy nemůže být úplně normální, jeho Bruce mi přijde zahranej moc věrohodně, až mám obavy o jeho duševní zdraví. :) ()

qualkalim

Zanrovka, ktera sice nic objevneho nerika, ale diky McAvoyovi (po bozim Transu opet stoprocentni) tech devadesat minut rychle utece a v nejlepsich chvilich pripomina jednu skvelou kultovku Dannyho Boylea. Spokojenost. ()

zipper111

Tak to byla neskutečná paráda! První polovina má drajv jak sviňa, druhá půlka už je pozvolnější, drsnější, temnější a nakonec vlastně i podstatnější, vše do sebe začne zapadat a vy se už ani tolik nesmějete. Je to přesně jako drogy-nejdřív je to paráda, bezstarostná jízda, postupně to ale začne jít do kopru. Tedy alespoň tak si to interpretuju já. :) Musím si to přečíst, protože film je brutální. McAvoy v jeho životní roli, doporučuju nekoukat se na trailer, protože ten prozradí nejeden vtípek, a navíc je tak výborně sestříhaný, že je snad ještě lepší než samotný film. 5* ()