Sviňák

• Velká Británie Filth (více)

Jordan

prvá polovica ma pobavila svojou "neurvalosťou" - komédie takéhoto razenia sa dnes už tak často nevidia... druhá však podkopáva nohy prvej (a vice versa), akoby autorovi zťažkla "prdel", snažil sa naplniť rozjarenú uletenú formu nejakou vážnejšou myšlienkou, no výsledok je rozbitý a nekonzistentný celok, ktorý nefunguje - záver je banálny, neuveriteľný, slabý po stránke motivácie, myšlienky a "vysvetlenia" a vrhá pochybné svetlo na mnohé z toho, čo sa dialo predtým; škoda, lebo to má po drive a herci si to v karikovaných podobách rôznych archetypov a figúrok užívajú a svedčí im to; ()

Frajer42

Na Sviňáka jsem se dlouho těšil a hodně od něj očekával. Když jsem kdysi viděl film Trainspotting od stejného knihopisce, tak vidění Sviňáka bylo neodmyslitelné. Moc se mi to líbilo. James McAvoy zde působil naprosto slizce, jako správný sviňák. MUDr. Xavier Crement by ho ve svých knihách jistě nazval exemplárním kokotem. Hnán traumatem minulosti se pokoušel ze všech sil o svoje povýšení. Vzhledem k tomu, že veškerý policejní sbor kolem něj byl prezentován jako parta absolutních idiotů, tak to vypadalo, že drží povýšení ve svých rukou a je otázkou času. Kromě toho, že měl rád bílý prášek a sex, tak když zrovna byla nálada, tak si občas rád potýral své kolegy a odstraňoval tak z cesty veškerou svoji konkurenci. Nakonec byl však poražen sám sebou, což se dalo čekat. Utíkal před něčím, čemu nebylo úniku. Postupem stopáže se z pokryteckého bastarda bohužel stává zničený uplakánek, který už projevuje pouze záchvěvy bastardství, ale rozhodně to neubírá na kvalitě filmu. Přesně takhle si představuji takové ty lepší feťáky. Takřka dokonalé. Lepší 4*. ()

boshke

Sviňák je dosti pozoruhodný film a jsem moc rád, že jsem měl možnost ho v rámci ČSFD projekce zhlédnout. Škoda jen, že v průběhu stopáže působí, jako by se nemohl rozhodnout, bude-li černou, nekorektní, nemorální komedií nebo psychologickým dramatem. Nebo něčím mezi tím. Což mi výsledný dojem z něj poněkud kazilo. Škoda toho, neb většinu filmu jsem se smál, atmosféra dobrá, soundtrack (jak výběrem písní, tak instrumentální hudbou) vynikající, vše zabaleno v jednom krásném skotském balení s hereckým koncertem Jamese McAvoye s fekálním vousem, kterého si díky tomuto filmu začnu více všímat... 80% ()

MikeCool

Další z řad filmů, které nabývají na síle až postupem času. První půlhodinka pro mne nebyla až tak záživná, spíše malinko nudná, ale zdálo se mi, že po té, pro mě ne moc záživné půlhodince, to najelo na svižnější a koukatelnější břehy. Poslední čtvrtina byla emotivní procházka růžovým sadem. V den, kdy jsem si Filth pustil, pouštěl jsem si pořád písničku Creep od Radiohead a v duchu jsem si říkal, že by nebylo tak od věci, aby tato pecka zazněla někdy v nějakém filmu. Když jsem tuto epickou skladbu slyšel na vlastní uši v poslední desetiminutovce tohoto filmu, během níž končil až epickým způsobem i film, spadla mi čelist údivem a po dlouhé době jsem měl prožil pocit tzv. husí kůže. ()

Dzeyna

Musím uznat, že je to hodně zajímavý film. Ze začátku to vypadá jako skvělá komedie, ovšem postupně se to změní na celkem děsivé drama se spoustou krve a hnusu. Hlavní aktér je vážně skvělý a předvedl zde skvělý výkon. Celkový děj je hodně zajímavý a nutí diváka k zamyšlení. ()

leila22

"Něco je se mnou špatně. Mám nějaký hodne moc vážný problém." McAvoy ako dokonalé stelesnenie tej najväčšej špiny, ktorú keď šňupnete, preniknete do sveta Bruce Robertsona. Nechápem ako to ten chlap stále robí, ale raz je za absolútneho sviniara, inokedy za nebezpečného schizofrenika a napriek tomu zostáva v mojich očiach za sympatáka. ()

Kudly4

Hodně šílený film. Hnus, drogy, sex, masturbace. Má to šíleně hnusnou atmosféru až jsem chvilkama chytal depku . Doporučuji :o) ()

Okara

Tak tohle mě odrovnalo. Do kina jsem šel s představou tuctové komedie, kterých je v zimním období jak naseto. Ani jsem si tak nějak nezjišťoval, o čem to vlastně bude či kdo stojí za vznikem. Zpozorněl jsem ale téměř okamžitě, když mě do oka brnklo jméno Irvine Welsh. A ani jsem se nenadál a už to jelo. Naprosto šílená jízda, kdy se zastaví jen na najetí lajny, exnutí whisky nebo návštěvu bordelu. Myslel jsem si, že dojem ze Sedmi Psychopatů už si asi nikdy znovu nezažiju, ale Filth se tomu přiblížil skoro až na dotek. Skloubení tupého, "puberťáckého" humoru spolu s trochou inteligentního, který svou kvalitou si odvažuji tvrdit šlape na paty takovému Ritchiemu nebo McDonaghovi, a špetkou (spíše hromadou) pořádně černého koření, mě vzalo za srdce, bránice i dokonce slzný žlázy a dojem zanechalo neuvěřitelný. Určitě je potřeba opakovaná projekce, přeci jen složitou dějovou rovinu člověk kvůli podání nemá šanci tolik stíhat. Doporučení pro pozornější: všimněte si nápisu na lécích, zpětně se tak hezky složí puzzle. Jo a nezapomeňte, že ženská je spokojená jen když je dobře najebaná. A obutá. Najebaná a obutá. Více zde. Nejlepší soundtrack z filmu 100% ()

swamp

Tolik jsem od toho čekal... McAvoy je dobrej, Irvine Welsh ještě lepší. Ale to nedělá film filmem. Bohužel se zde občas dostavila nuda a místy mi vadila nekonzistentnost chování postav. No, raději si dám asi tu knihu - anebo se mrknu na Boyleův brilantní Trainspotting. :) ()

DwayneJohnson

James je teď rozhodně v kurzu. Jde od filmu k filmu, jedna jeho role střídá druhou. Na tuhle novou jsem si ale musel nějaký čas zvykat, což se nakonec přece jen povedlo. Skoro přesně na míru, i když to byla asi první záporná, kterou pamatuju. Cynický, arogantní policajt na cestě za možným povýšením, hromada koksu, intrik, sexu, plus nezvykle rozkošně obrýlený Eddie, to jsou všechno věci, které mně opravdu udělali moc dobře. Tak asi na tři a čtvrt hvězdy a bez jeho hnusné, zrzavé bradky. ()

Slarque

Černá komedie o jednom skotském poldovi, které občas spadne řetěz, a překvapivě zvážní. James McAvoy je výborný, až mi připadalo, že bez něho by to vůbec nefungovalo. Sviňák není špatný, ale už tu byly zábavnější tripy. ()

Happens

Co McAvoy dokáže zahrát, je za hranicí rozumu. Celý film s komediálně laděným nábojem má přesah do surového thrilleru (dětem vstup zakázán, jen na vlastní nebezpečí), místy děj sklouzne do psychicky narušené mysli, aby byl paradoxnější a šílenější každou další vteřinou. Film je jízda, která nebrzdí a jen zrychluje. Film šokuje, baví, odpuzuje, přitahuje, drtí a smutní. Vtahuje. A ta božská skotská angličtina!!! ()

SeBig

Já jsem čekal fakt mega prdel a dostal jsem.. takovej odvar prdele. McAvoy zvládá na jedničku.. to ostatní se jen táhne za nim jako smrad. ()

Chrustyn

Nepříjemná jízda do hlubin odporné duše, toho nejnechutnějšího policajta, jaký se kdy ve filmu pohyboval. McAvoy je exkluzivně slizký, ale film se po celou dobu nedokáže rozhodnout, jestli bude vyprávět o něm a jeho nechutných činech, nebo bude nahlížet do jeho vylízaný makovice. ()

Marze

Krimikomedie to moc nebyla, spíše portrétní studie jednoho detektiva. Kokainu je poněkud moc. Je to dobře natočeno, ale tento typ filmů je nuda. ()

Arsenal83

Český názov vystihuje film najlepšie, je to fakt sviňák. McAvoy už niekoľkokrát dokázal, že sa na podobné psycho roly veľmi dobre hodí. Mne trochu propomínal Christiana Balea v Americkom psychu. Snímok má mnoho politicky nekorektných vtipov i trochu ľakavých momentov. Nečakajte tu nejakú elegantnú dejovú líniu, je to skôr šok a neočakávané situácie. Veľmi dobrý scenár. ()

Papekus

Musím říci, že jsem po přečtení popisku čekal naprosto něco jiného, než jsem pak dostal. A byl jsem docela příjemně překvapen a James McAvoy hraje naprosto maniakálně. Poslední třetina mi přišla asi nejslabší, více se mi líbil začátek ve stylu spousta drsných scének - at již viuzálně, verbálně či významově. Na film jsem se díval ve vlaku a cestující vedle mě mi koukal přes rameno - asi po 20ti minutách to nevydržel a zeptal se, co že to sleduji, že je to slušné maso. A to měj jen obraz bez zvuku :) ()

Yardak

Drsný a velmi nekorektní snímek plný lidské špíny, kterou do "dokonalosti" vytahuje svým ďábelským projevem James McAvoy. James v posledních letech hraje ve výborné formě a zde to znovu dokazuje (co takhle dostat nějakou cenu?)! Kromě slušné režie a zajímavé předlohy bych ještě vyzdvihl hudbu Clinta Mansella, jež ke snímku neskutečně sedla. Film je chvílemi hřejivý i chladný jako celé Skotsko:o)). Five filthy stars! ()