Ragtime

Psychopatický vrah, rozvodové intriky, tvrdohlavý pianista a zběsilý čas nových přeměn v adaptaci románu E. L. Doctorowa.  Ragtime - neboli roztrhaný čas. Takový je i příběh zachycující hroutící se životní styl 19. století a nastupující čas proměn počátku 20. století (jenž později ústí do šokujících zkušeností 1. světové války). První chvíle filmu otevírá vražda, kterou má na svědomí milionářský floutek. Jeho žena se stává "hlavní" figurou v následných rozvodových intrikách. Třetí důležitou postavou příběhu je náhle úspěšný černošský pianista, který není ochoten se dál krčit před manýrami některých omezených bělochů a chce vzít zákon do svých rukou... Románový bestseller spisovatele E. L. Doctorowa se stal předlohou čtvrtého amerického filmu režiséra Miloše Formana. Za kamerou přitom stál další náš úspěšný filmový tvůrce Miroslav Ondříček. Jejich společnou zásluhou zůstal v literárním přepisu důraz na vykreslení dobové atmosféry i na herecké obsazení (za pozornost stojí především James Cagney ve své poslední roli komisaře Walda). V malých rolích se ve filmu mihnou Jan Tříska a Pavel Landovský. Snímek byl nominován na Oscara v osmi kategoriích, nezískal však ocenění v žádné z nich. (oficiální text distributora)

Kvasekus

Dlouhá stopáž filmu trochu ubírá...Nicméně Formanův rukopis je tam znát, mě se jeho filmy prostě líbí. Protentokrát jsou to ale slabší čtyři hvězdy ()

Brooks

Prvú polhodinu roztrieštené, rozprávané v štýle "od každého trochu", postupom času smerujúce väčšinu pozornosti na divácky najvďačnejšiu linku okolo charizmatického Rollinsa jr. Tá je dejovo najzaujímavejšia a najemocionálnejšia, so silným vyvrcholením. Ostatné sú viac-menej do počtu, zaberajú sotva pár minút z celkovej stopáže a chýba im výraznejší dramatický oblúk. Obzvlášť ma to mrzí u postavy žida Tateha, ktorého osudy previazané s nástupom a popularizáciou kinematografu by si zaslúžili väčší priestor. Dobrí herci, úchvatná výprava, nádherné kostýmy Theodora Pišteka. Ragtime sa vyjadruje k pálčivej téme, čo sa cení, ale pôsobí trochu rutinne a krotko. A remeselne štandardne. Za mňa asi najmenej zaujímavý Formanov film. ()

Duke90

S očekáváním, že se bude jednat o spíše nudnou záležitost, mě tento Formanův snímek mile překvapil. Tedy jak se to vezme - mile - protože samotné téma už zase tak milé není a když pominu lehce roztříštěnou půl hodinku, kdy se se všemi postavami teprve seznamujeme, vychází mi Ragtime jako perfektní drama s vynikající plejádou mnoha známých (tehdy ještě dost mladých) herců. Rád jsem viděl ve své poslední roli Jamese Cagneyho (Veřejný nepřítel, Bílý žár) a v okamžiku několika málo vteřin jsem zaznamenal i tvář Jacka Nicholsona. Určitě jedno z nejpůsobivějších dramat o rasové diskriminaci. ()

Amonasr

Atraktivní podívaná, atraktivní prostředí, silný hlavní příběh i zajímavé vedlejší příběhy, filmařsky dokonalé zpracování. Je to snad až moc dokonale podané, působí to jaksi barvotiskově a přes dobrý spád a dostatečně napínavé vyznění tomu chybí skutečná hloubka a opravdovost, aby divák s postavami opravdu dýchal. Jednotliví nositelé děje až příliš zapadají do typových škatulek, z nichž byli vytaženi - vnitřní svět skutečných živých lidí bývá rozporuplnější, než je zde většinou předkládáno. Hollywoodsky naprosto profesionální kousek, ne ale o moc víc. ()

Arccos

Kdyby se film věnoval pouze hlavnímu dramatickému motivu, bylo by to mohem lepší. Jenomže hlavní zápletka se rozvine až téměř po hodině filmu. Kromě ní sledujeme rovnou několik submotivů, které dohromady nespojuje téměř nic. Samy o sobě mohly být zajímavé, ale zde jsou zcela zbytečné. Film vznikl podle knihy, tam prolínání těchto motivů možná nějak funguje, tady ne. ()

Jehan

Při vší úctě k režisérovi a literární předloze, při všem obdivu k hercům a výpravě, u vědomí, že jsme na tento film za komančů jeli do Dresden, kde nebyl Forman zakázaný, tedy při tom všem konstatuji, že jsem se těšil na konec filmu. ()

kubilov

Jednoznačným a nepopiratelným plusem Ragtimu je jeho situačně-dobové zakotvení a vykreslení nenapodobitelné atmosféry konce dlouhého devatenáctého století, kdy se svět turbulentně měnil, což samozřejmě znamenalo eskalaci napětí a konfliktů reformistů a konzervativců. Středobodem a symbolem tohoto civilizačního přerodu pak byla městská džungle hlavního města světa – New Yorku, kde se podstatná část filmu odehrává. Na druhé straně mi přišlo, že film ztrácel ve druhé polovině dost znatelně dech a celkové vyznění té černošské otázky mě spíše zklamalo. Lanďák čtvrtou hvězdu nevybojoval. ()

Pete

Líbila se mi ta roztrhaná, rozkouskovaná zápletka, jejíž jednotlivé dílky a postavy se spojují až během času. Forman tradičně skvěle vede herce, výprava a kamera bez chybičky. Ale je to příliš zdlouhavé, s některými zbytečnými (bílými) postavami. Dnes by ze stejné předlohy zřejmě vznikla minisérie na HBO, kde by vedlejší podzápletky dostaly naopak ještě více prostoru.. ()

Jack.Pott

Film o hovně: Hlavní hrdina - Walker obětuje svůj život, život své ženy a zabije i další lidi proto, že odmítá setřít hovno ze sedadla svého automobilu. Jinými slovy mu to nedovoluje jeho pýcha, jeho ego - prostě hovno. Sám pak své absurdní chování opodstatňuje před vůdcem černošské komunity takto: "Človek nemůže bojovat za svá práva, za lepší svět nenásilím, pokorou, shovívavostí vůči jiným. Takto idealisticky to prostě nemůže fungovat - protože žijeme jen na planetě Zemi." Zde se fatálně mýlí: Právě proto, že žijeme jen na nedokonalé planetě Zemi, nemůžeme čekat ani dokonalou spravedlnost, ani dokonalou svobodu - musíme být zkrátka vůči nedokonalosti našeho světa shovívaví, pokorní a občas jeho brutalitu mírnit tím, že na ni nezareagujeme brutalitou. Jedinec, který pro sebe nekompromisně požaduje spravedlnost a svobodu, nakonec sám způsobuje velké zlo. Jako Walker, jako bratři Mašínové. Je nejen směšný (ragtime), ale i nebezpečný. Tuhle zajímavou myšlenku šlo ale podat lépe, je to zbytečně zdlouhavé. ()

bobin

Působivý obraz Ameriky 20. let. I když název evokuje jazzový hudební směr, téma filmu je vlastně rasismus a netolerance. Snímek má sice 8 oscarových nominací, ale jeho námět mě neupoutal. Navíc je to celé rozvleklé a celý film je zbytečně dlouhý. ()

Gortyna

Základní téma jako v Jewisonově filmu V žáru noci a neméně mistrné dílo. Forman se pozná ve scéně, když policajti honí v bytě zrůdného hasiče a propadne se pod nimi postel. ()

Jur_a

Altmanovské hemžení postav nemusí Forman zvládat tak geniálně, ale dodává mu jiné lidské kvality. Zpočátku zmatený příběh točící se kolem několika milostných linek vyvrcholí nakonec pouze tou s největším společenským přesahem. Ač je možné hledat v jednotlivých linkách paralely a chápat tak příběh jako více sourodý, neubránil jsem se malému zklamání, když se pořádného climaxu dočkala jen jedna a zbytek byl v půlce opuštěn a skromně dořešen na vedlejší koleji. I tak ale věřím, že právě Formanův cit pro postavy a lidské bytosti dokáže člověka u filmu udržet a k tomu ho i dojmout. Za mě perfektní poslední dva záběry. ()

Renswo

Ragtime: film je príkladom čo sa dialo v 30 rokoch v Amerike a sleduje životy najmenej štyroch rôznych rodín. Časom sa film sústreďuje na Afroameričana. Mladý Afroameričan verí že bude súčasťou “amerického sna”. Má prácu nové auto krásnu mladú ženu no...Cestou domov narazí na rasistických belochov a pre zly vtip sa všetko vymyká spod kontroly. Spravodlivosť , uznanie a život bez ponižovaní a rešpektu je takmer nemožný. Incident zo skupinou rasistou ho prinúti bojovať v rasistickej spoločnosti a všetko , čo nasleduje , je rovnako silne a fascinujúce , ako sa muž snaží nájsť spravodlivosť. Film je super, čo mi trochu vadilo bola prvá hodinka , kde sa preplietavaju príbehy a vnímal som to dosť chaoticky. Určite by som film odporučil ľuďom ktorý sa zaujímajú o to , aký život sa žil na prelome storočí. ()

gu-staff

Docela mne překvapilo poměrně nízké hodnocení. Ale je pravda, že já jsem četl (několikrát) nejprve knihu, a film viděl až dnes, tudíž jsem trochu ve výhodě. A musím přiznat, že stylová hudba mi tu opravdu citelně chyběla. Nicméně plejáda hereckých osobností, silný příběh, nádherné kostýmy, dobová atnosféra na mne dýchala každým záběrem. Jenom toho Ondříčka bych zrovna za tohle na Oscara nenominoval, souhlasím s Civalem. A když se filmem mihl S.L. Jackson coby člen gangu, a M.(Chicago Hope) Patinkin, příjemně mne to překvapilo. Věděl jsem, co bych ve filmu chtěl vidět, a viděl jsem. Moc příjemný večer, za mne 90%. ()

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (více)