Kapitán Whip Whitaker (Denzel Washington) je velezkušený pilot, kterému sebeprudší turbulence ani nestojí za zvýšení hlasu či adrenalinu v krvi. Když během rutinního letu jím pilotované dopravní letadlo vlétne do mohutné bouře, chladnokrevně ho vyvede do bezpečí, za což si vyslouží potlesk 96 cestujících a šesti členů posádky. Radost je předčasná, letadlu postupně začnou vynechávat funkce, je čím dál neovladatelnější a Whip se odhodlá k šílenému činu – otočí ho vzhůru nohama, což ho má déle udržet ve vzduchu a mezitím se pokusí najít co nejvhodnější místo k přistání. Před rovným pásem louky ho znovu otočí a ve dvousetkilometrové rychlosti sedne na zem. Jako zázrakem přežije 96 lidí. Když se Whip posléze probudí v nemocnici, dozví se, že se stal národním hrdinou. Adorace ale trvá jen do chvíle, než padne klíčová otázka: Co dělal kapitán před osudným letem? V tu chvíli pro něj začíná nový boj. Boj, který nakonec bude těžší než ten, který svedl se živly a neovladatelným letadlem. (oficiální text distributora)

castor

Chlast je svině. Tyhle řádky píšu zrovna v době, kdy mě bolí hlava po včerejší oslavě. Jenže zatímco u mě bude další podobně laděná akce až třeba za několik měsíců, pilot Whip Whitaker je ožralej dennodenně. A flašku v ruce nedokáže pojmenovat jako flašku v ruce. Je moc fajn vidět u hraného filmu po dlouhých letech jméno Roberta Zemeckise, který poslední roky platit za technologického inovátora. U silných dramat (Trosečník, Forrest Gump) ho přesto vidím mnohem raději. Flight přesně takový je, to „divácky“ zásadní si navíc odehraje hned v úvodu. Zběsilým manévrem totiž zachrání v porouchaném letadle na devět desítek lidí, jenže hrdinou je jen částečně, protože v krvi měl známky chlastu a koksu. A to úřady přehlížet nebudou. Výsledek se velkým gestům a zásadním americkým poselstvím docela brání. Alespoň v první polovině určitě. Jenže scénář (mimochodem si ho všimli i filmoví kritici) nejprve namixoval solidní drámo, kdy pilotovo charisma a jistota v kokpitu jsou v protikladu s jeho mizerným charakterem a kdy narkomanka-pilotova nová láska ještě chce vidět světlo v tunelu, pak ovšem ubral na rytmu. Velká výzva před Whipem teprve visí, pro ostatní toho ale scénář moc nevymyslel. Boj narkomanky Nicole se závislostí tak prakticky „neexistuje“, Whipova rodina je v ději téměř zbytečná, kámoš John Goodman mi do příběhu navíc moc nesedl. Přesto tu máme sympaticky civilní film, který před kamerou jednoznačně táhne Denzel Washington a za ní spolehlivý Zemeckis. Sice to moc neustál s délkou a s několikerým poplácáváním po ramenou, a pevné místo v mé filmotéce mít zřejmě nebude, přesto tu máme nezpochybnitelně silný film, řemeslně a herecky precizní, kterému kvality nikdo neupře!! ()

viperblade

Pamatuju si, když v kinech hrály trailery na tento film, že jsem si říkal, že to vypadá zajímavě, Zemeckis je schopný režisér, Denzel je více než schopný herec a John Goodman je... John Goodman. Nicméně jsem tomu nevěřil tolik, abych na to šel a teď, když jsem tento film zhlédl, musím pochválit můj filmový smysl, že mi nedovolil zbytečně utratit peníze. Flight začíná hodně dobře, samotná havárie je natočena mistrně, jenže... po ní to je jedná velká nuda, u které jsem se několikrát nachytal, jak si říkám, že by ho měli zavřít. Můj problém s tímto filmem opravdu byl, že jsem se nedokázal ztotožnit s hlavním hrdinou natolik, abych mu věřil, že se chce polepšit a přestat chlastat. Nemyslím si, že by to byla chyba Denzela, spíše si myslím, že scénář by potřeboval trošku upravit a film sestříhat o dobrou půlhodinu. Jo a Johnu Goodmanovi se mohl dát taky větší než cca 10minutový prostor... Zkrátka a dobře, tohle je definice filmu, který uvidíte jednou a nemáte žádný důvod si jej pustit znovu i přesto, že své kvality má. 55 %. ()

*CARNIFEX*

LET vykresľuje krásne prepojenie vzájomných osudov medzi narkomankou zmývajúcou vlasy v kaderníctve a pilotom, alkoholikom, ktorý neuveriteľným manévrom zachráni pri leteckej havárii 96 zo 102 ľudí na palube. Obaja sa všemožne vyhrabávajú z dna drog a chľastu, pričom jediné po čom túžia je láska, neha a porozumenie. Doplňujúca postava dealera dodáva filmu ten správny komediálny šmrnc. Kapitán potápajúcej sa "lode" obvinený z niekoľkých trestných činov, ktorého prípad je viac medializovaný ako víťazstvo Johanky z Arku. Kapitán potápajúcej sa "lode", ktorý je pod väčším drobnohľadom ako pápež, si kupuje drogy ako na nejakom Baníckom jarmoku. Apropo: s obsahom alkoholu dva a pol promile a dávkou koksu v tele by človek neodtiahol ani kolobežku z miesta vozíčkara pred Tescom. Samotný manéver hodný akurát tak vzdušného "rogala" nebudem ani komentovať. Úprimne povedané som sklamaný ako už dávno nie. Toľko vzývaní v boha a jeho osláv vďaky zato, že neumrela celá posádka, to bol snáď zlý sen. AKO JA LEN TOTO NEZNÁŠAM. Boh chcel nehodu, boh chcel aby na mol ožratý pilot vykonal manéver od J.J Abramsa, čím si jednoznačne vyslúžil postavu hlavného pilota vesmírnej lode Star Trek. Opäť raz zem s hviezdami posiatou vlajkou v zastúpení spravodlivých ľudí môže vysloviť tú otrepanú sračkovskú frázu - BOH ŽEHNAJ AMERIKE. AKO JA LEN TOTO NEZNÁŠAM. Srdcervúce priznanie ožrana v závere mne slzičku z ľavého oka nevynorilo. Nuž, zrejme som cynik, ktorý už má týchto úprimných amerických "potleskov“ vyobrazujúcich spravodlivosť, plné zuby. Plusmi sa tak stáva len herecké obsadenie, výkon Denzela a video záber z mobilu, čistejší a stabilnejší ako z najlepšej HD kamery, vyrobený dobrým, statočným americkým kresťanom počas omše - GRC!!! ()

ripo

Prvých a posledných 15 minút mali svoju kvalitu. Ale to všetko, čo bolo uprostred .... (a to je 100 minút), to bola strašná nuda ... ()

troufalka

"Nemusíš mě učit, jak mám lhát o svým pití. Já vím dobře, jak o tom mám lhát, dělám to celej svůj život."                    Rozvláčný americký film s náboženskými vsuvkami. ()

PinokKio

Těšil jsem si na film o hrdinovi podobného ražení, jakým byl pilot od řeky Hudson .. o tom, jak ho budou děti s mávátky vítat na besedách, politici si s ním potřásat rukou a plácat ho po zádech a přeživší z letu ho nosit na ramenou, jenže místo toho jsem musel víc jak dvě hodiny koukat na lidskou trosku, která ani neumí pořádně vychutnat moji milovanou vodku. Nakonec mu ještě rupne v bedně a v tom svém deliriu tremens se napraví a vysměje sám sobě. Paráda, ale když už bych si s někým chtěl zachlastat, tak raději s Cagem ve Vegas. [OSCAR 2013] .. nominace pro Denzela Washingtona a za originální scénář. Pche .. za scénář? Co je originálního na chlapovi, který se neumí porvat se svým vnitřním démonem a denodenně mu odpouští? Sorry, ale to nemysleli akademici vážně. A Denzel? Ale jo, nominaci si zasloužil, ale byli tu chlapi, co uměli chlastat líp .. ()

freddy

Jsou drogy a alkohol špatné? Mohou ovlivnit pracovní výkon někoho, kdo bez nich už zřejmě nedokáže fungovat? To je hlavní problém, který tento film nastoluje. Hlavní hrdina pod vlivem alkoholu a kokainu totiž dokázal jako pilot dopravního letadla v tomto filmu zachránit 96 lidí, přičemž obětí bylo pouze šest. A divák se postupně dozvídá, že k nehodě by došlo ať už by řídil střízlivý či nadraný pilot, že téměř žádný pilot by nedokázal s tímto letadlem v takovém stavu přistát, atd. Kdyby byl tedy hlavní hrdina střízlivý a nebyl zdrogovaný, byl by hrdinou. Jenže logicky vyvstává další otázka. Dokázal by hlavní hrdina to, co dokázal, kdyby nebyl pod vlivem? Trochu mě mrzí, že touto otázkou se film nezabýval, ale film měl být asi především odstrašujícím případem pro všechny alkoholiky a drogově závislé lidi, a kdyby bylo, byť jen částečně, naznačeno, že hlavnímu hrdinovi jeho závislost paradoxně pomohla, asi by to nebyl moc dobrý příklad. Ale to jsem se nechal jen unést svými myšlenkami. Dějově to byl film zajímavý, inspirativní, a ani na maličký okamžik jsem se u něj nenudil. Denzel Washington předvádí obdivuhodný herecký výkon, film nemá jediný nedostatek a jako takový funguje naprosto perfektně. A ani závěrečná moralita mi příliš nevadila, i když k hlavní postavě mi zrovna toto příliš nesedělo. A ještě jednu věc mám na srdci. Snad nikdy jsem v žádném díle (film, kniha, seriál) nenarazil na postavu, které bych tak fandil a zároveň jí nenáviděl. I za to si jak scénárista, tak Denzel Washington zaslouží mou absolutní úctu. Jsem tedy rád, že jsem si k tomuto filmu našel cestu a uděluji mu maximální hodnocení v podobě pěti hvězd. ()

Hild

Robert Zemeckis je zpátky, pro někoho možná nudné a obyčejné drama o tom, jak si alkoholik musí přiznat, že je alkoholik, pro mě však téměř dokonalé drama, které právě díky pevnému uchopení Zemeckise a dobrému scénáři v žádném dialogu neztrácí náboj a navíc Denzel Washington dokáže utáhnout všechno, právě on posouvá celý film o úroveň výš. Celá pasáž s pádem letadla je perfektně natočená a líbilo se mi celé to téma, kdy člověk sice může zachránit spoustu životů, ale někdo zkrátka musí zaplatit za ty, které zachránit nedokázal a vše je jen boj o peníze, ve kterém pro nějaké hrdiny zkrátka není místo. Jsem šťastná, že se Robert Zemeckis vzpamatoval, vykašlal se konečně na ty své pokusy s technologiemi a vrátil se k tomu, co mu jde nejlépe, tímto filmem ukázal, že na něho ještě zapomínat nemáme. Silné 4* ()

Spooner

Je sice hezké, že Robert Zemeckis konečně nechal stranou rádoby revoluční animováne ptákoviny a vrátil se tam, kde mu to šlo vždycky nejlepé. A takové scéna havárie letadla ukazuje, že to má stále ještě v paži. Bohužel si ke svému návratu vybral podprůměrný scénář o totálně nesympatickém alkoholikovi, který Zemeckisovi naprosto podráží kolena. Vznikla tak stopáží naprosto přepálená moralitka, ve které je spousta linek a postav tak nějak navíc (ex-feťačka a Goodman, který vypadá jak z naprosto jinýho filmu) a klišovitých scén, ze kterých je vám Roberta až líto. Tenhle scénář zkrátka nezachránil ani on a ani skvěle hrající Denzel.50% ()

Wacoslav1

No co bylo toto za kokotinu? dalsi film kterej nema v cervenych cislech absolutne co pohledavat vychlastanej a vyfetovanej Denzel predvede zazracnej manevr skoro vsechny zachrani ale i tak ho ty svine chtej potopit on dela vsechno proto aby se tak nestalo a nakonec svedomi zahryze a potopi se sam jako sorry ale mame tu dalsi zplacaninu vyustenou do naprosto predvidatelnyho a za kazdou cenu nasilne nasroubovanyho patetickyho konce Washingtonovy coby prosedivelymu cernymu trpiteli tu nezeru ani dobrej den a jak to cely dopadne s tim sebepokanim mi bylo jasny uz nekde v pulce filmu navic ta scena kdy se borec pred tim zaverecnym slysenim vyleje jak hovado a aby byl ready tak jeho obhajci zavolaji jeho kamose se kterym vysnupe par lajn a oni mu pak za to jeste zaplati tak to bylo doslova WTF to ma bejt jako seriozni drama jo? no nevim ja cekal ze dostanu nejakej strhujici film z poradnymi technickymi detaily a serioznim zpracovanim a misto toho sem obdrzel priblblou moralitu na tema alkohol a drogy jsou svinstvo no tak to je teda sakra slaby ne ze by to vylozene neslo dokoukat to zase ne ta uvodni pasaz je slusna a mohli ji klidne zdramatizovat a protahnout na ukor ty nudy a zabijackych dialogu ktery vyplnujou zbytek filmu ale od Zemeckise bych teda cekal vic ()

Davies182

Denzel válí: s letadlem sudy ve vzduchu, přičemž když poté dojde na černou skříňku, ukrývá se v ní démon jménem alkoholismus. A já po letech znovuobjevil, jaký je Zemeckis důvtiplný režisér... ()

gogo76

Zemeckis sa nikam neponáhľa, neviem, či tak dlho hľadal vhodnú tému na zfilmovanie. Každopádne vybral minimálne dobrú tému. Po výbornej adrenalínovej havárii lietadla, vlastne už i počas nej sa v duchu pýtate. "Tak a teraz je to hrdina alebo ožran zrelý za mreže?" Táto dilema drží celý film nad vodou, aj keď nejakých 20-30 minút po havárii film trochu stráca dych. D. Washington je tradične stávka na istotu. Samotný záver pred súdom, kde sa pri pohľade na mŕtvu kolegyňu v kapitánovi niečo zlomí, mi veľmi nesadol a zdalo sa mi, že iba "efektívne" naplnil ten typický poučný záver "ala hollywood". Neviem prečo režisér zvolil to najmenej zaujímavé ukončenie príbehu. Aj preto slabé štyri hviezdy. 70%. ()

Xmilden

Pili, jsme a budem. Denzel v krásné alkoholové romanci se vyznává se ke své nejmilejší lásce. Pasáž je přepálená a některé scény s Kelly Reilly bych vystříhal. Vlastně možná celou její postavu bych vyhodil. Nepřišlo mě že by měla pro příběh nějakou podstatnou roli. Nejlepší scéna je samozřejmě na začátku (zřícení letadla). Já si ovšem náležitě vychutnal i závěrečné vyšetřování, kde dává Denzel velmi pádnou odpověď na otázku proč je tolik ceněným hercem. ()

kinej

Pro svět filmu je asi dobře, že se Zemeckis vrátil od pochybných digitálně animovaných projektů. Obzvlášť první části Letu, kdy je zachycena osudová nehoda, je toho důkazem. Osudné události jsou natočeny tak svižně a „jakoby autenticky“, že jsem si až po dobu sledování filmu nestihnul uvědomit, jako moc to vše působí nereálně (i když stejně kolikrát působí i epizody Leteckých katastrof). I několik dalších minut po nehodě je film velice poutavý, nejen dějem, ale i filmovou řečí, střihem, poutavými záběry, užitím hudby, jako by sám režisér oslavoval svůj návrat k živým hercům. Pak ale film začne trochu doplácet na přemrštěnou stopáž. ozvlášť pak v závěru jsem měl dojem, že je sdělováno trochu víc, než je třeba a ten patos v závěru si také mohli odpustit. V celku ale velice slušný film, který je dobré alespoň jednou shlédnout. ()

cheyene

Zemeckisův Let mi docela dobře sedl na moji filmovou náladu a možná i proto nemám sebemenší důvod hodnotit hůř. Denzel Washington hraje klasicky výborně, jeho postava je zajímavá a bavil mě i samotný děj. Havárie letadla byla dobře zpracovaná a následné vyšetřování a líčení jednání kapitána bylo opravdu záživné. Potěší i soundtrack. ()

Jamal

Denzel Washington zahrál skvěle a dle mého na Oskara má, takže to ještě může zamotat již tak "jistým" pořadím. Uvěřil jsem mu každej moment. Podle mě nějaké scény hrál opravdu pod vlivem alkoholu. Jinak zajímavý příběh, dobře a přesvědčivě natočený osudný let a předvídatelný konec, ale to vůbec nevadí. Podobná havárie Alaska Airlines Let 261 se opravdu stala s tím, že dopadla katastroficky a nikdo nepřežil, kapitán onoho letadla si nejspíš před letem nešlehnul, a na palubě nechlastal, tudíž neměl takovou kuráž a reflexy jako měl kapitán Whip. Film mě velice mile překvapil. ()

nunka

Lepšia dráma s výborným Washingtonom. Rozjazd stál naozaj za to. Letecká havária natočená veľmi realisticky a od tohto bodu sa scenár uberá viacerými smermi. Alkohol, postraumatická porucha, pavučina lží a mnoho sebaklamu + nejaký ľúbostný príbeh atď atď, na konci však zostávajú len "americké emócie". Bohužiaľ. ()

Fiftis

Let je Denzelovou krasojazdou, elegantne riadenou Zemeckisom, ktorý vie vštepiť každej scéne adekvátny rytmus a nebyť tej dlhej stopáže ... a nebyť toho politicky korektného záveru ... a nebyť tej náhlej dávky poučenia, ktorá film trochu zbabelo, no pochopiteľne vytiahne z šedej morálne zóny a urobí z neho uvedomelý biják pre celú rodinu, mohli sme tu mať ďalšiu klasiku. ()

Zemeckis a miniaturní druhá světová

Zemeckis a miniaturní druhá světová

20.06.2017

Denzel opět akční, Equalizer našel režiséra

Denzel opět akční, Equalizer našel režiséra

22.02.2013

Kdo si zalétá s Denzelem?

Kdo si zalétá s Denzelem?

29.09.2011

Robert Zemeckis konečně učinil rozhodnutí. Věděli jsme, že se po rozpačitých reakcích na své animované pokusy nakonec vrátí k „živé akci“. Byl spojován se spoustou projektů, ale nakonec definitivně… (více)

Zemeckis na lovu mořských příšer?

Zemeckis na lovu mořských příšer?

29.07.2011