MINDHUNTER: Lovci myšlenek - Série 1

(série)
USA, 2017, 8 h 19 min (Minutáž: 34–60 min)

Tvůrci:

Joe Penhall

Předloha:

Mark Olshaker (kniha), John Douglas (kniha)

Hudba:

Jason Hill

Jonathan Groff, Holt McCallany, Hannah Gross, Anna Torv, Cotter Smith, Cameron Britton, Alex Morf, Joe Tuttle, Peter Murnik, Joseph Cross, Jesse C. Boyd (více)

Epizody(10)

Dva agenti FBI se na konci 70. let ve snaze pomoci rozvoji kriminalistiky odhodlali ponořit do psychologie vraždy a přiblížit se znepokojivě blízko skutečným netvorům. (Netflix)

Najt

První série je skvělá. Tým se dá dohromady, začne pracovat na výzkumu, vyslýchá vrahy, vyšetřuje vraždy a celé to graduje k emocionálnímu výbuchu Holdena. Kdo je ale ten knírač ze začátku téměř každé epizody mě není jasné. ()

Mkartaylas56

*Koment obsahuje drobné spoilery, takže pokud nechcete nic vědět dopředu, tak doporučuji přečíst až po shlédnutí série.* Jako co naplat, čekal jsem od Mindhuntera mnohem víc a dle mého je první série přeceňována. Co každopádně nemohu popřít je fakt, že David Fincher a jeho parta odvedla kvalitní práci co se týče kvality režie, protože řemeslně je tento seriál zatím opravdu dobrý. Jinak jsem ale čekal (vzhledem k tomu, že se o tomto seriálu píše jako o thrilleru) více napínavých situací, očekával jsem, že si velmi oblíbím postavy, což se tak úplně nestalo a jednoduše jsem čekal něco víc, než jen psychologické rozbory vražedných psychopatů. Navíc několik věcí, o kterých by se čekalo, že se ke konci vysvětlí proč byly do scénáře zasazeny (např. kočka nebo chlap/psychopat, co byl skoro vždycky na začátku epizody) se zkrátka nevysvětlí a já opravdu netuším, zda budou mít nějaký větší prostor a úlohu ve druhé sérii, což mě celkem štve. Ještě nakonec bych chtěl podotknout, že tímto komentem nechci říkat, že mě série nebavila nebo že byla špatná, to rozhodně ne (navíc díky poslednímu dílu se celkem těším na druhou sérku), ale zkrátka a dobře jsem měl mnohem větší očekávání a chtěl jsem jen dát najevo mou lehkou frustraci. Doufám tedy, že mě druhá série bude bavit o něco více. Hodnotím 75%. ()

ACDCKL

Člověk nesmí očekávat seriál ve smyslu Myšlenky Zločince, CSI či jakýkoliv akční detektivní seriál. První série se vyloženě věnuje vzniku oddělení na zkoumání psychologie vrahů a člověk s tím musí počítat, že to může být pro někoho nudné a zdlouhavé, ale přesně takovýhle typ seriálů neuvěřitelně chybí. Seriál, co zkoumá psychologii, mysl bez přehnané akce. Je tu znát ruka Davida Finchera, jak jsem již někde psal, na co tento pán šáhne, je to mistr kus a zde to platí také. No nic, jdu stahovat další sérii, tady to je jasných 5*. ()

adamix

Atmosféra sedemdesiatok, ktorá tu bola toľko vychvaľovaná je nulová. Nebudeme si nahovárať, je to netflixácky seriál a tie, aj keď prekvitajú kvalitou (zopár), postrádajú atmosféru doby, v ktorej sa dej odohráva. Je to seriál zväčša pre nás - mladé publikum - bažiace po všetkom, čo vyzerá moderne, aj keď sa to tvári staršie. Až na kostými a repliky všetko pôsobí, akoby sa dej odohrával v súčasnosti s postavami so súčasnou mentalitou, nehovoriac, že seriál odhaľuje hlavnú psychologičku ako lesbičku (klasika). Fincherov rukopis viditeľný len v druhej a poslednej epizóde a seriál ma popravde pilotnou epizódou moc nenadchol. Prečo? Lebo Netflixovské kritériá. Nasilu pchaný sex, priveľa intelektuálnych myšlienok, playboy v hlavnej roli a nepresvedčivá atmosféra. A potom prišiel pohovor s Kemperom. S neistého playboya sa stal uvedomelý vyšetrovateľ a čuduj sa svete aj ten seriál začal byť pútavý. Nevidíme tu len rozhovory s vrahmi, ale aj priame vyšetrovanie niekoľkých incidentov a dokonca aj Holdenovu premenu v zaujatého perfekcionistu, ktorého priam fascinuje ten zločin, aj keď si to sám nechce priznať. Tvorí dobrý policajný pár s jeho sarkastickým, zato charakterným parťákom so zásadami Billom Tenchom. Seriál má dobré ústredné postavy, vlastne všetky, nerátajúc vypočítavú partnerku - mrchu Holdena Forda. Pútavosť je základnou črtou, každá epizóda má niečo do seba, či už vtip, tajomno alebo dokonca hororové sekvencie obzvlášť z výpovedí vrahov či prerosprávania kriminálnej scény. Nuda bola ojedinelá. Asi len pri prvej epizóde ale začiatkom druhej seriál naberie perfektný obrat. A posledný cliffhanger dokazuje, že druhá séria bude rovnako bohatá a pútavá. Možno o triedu lepšia. ()

AgnesDee

Je opravdu úžasné vidět, že i v dnešní době se mezi tvorbou unylých a líných detektivek točící se pořád dokola v tom samém najde i seriál, který nejen, že pootevírá dveře psychologii zločinů, ale zároveň seznamuje diváka s opravdovými zločinci, kteří jsou mnohem děsivější než ti televizní. A není to jen psychologie skutečných postav, ale i těch smyšlených, která je propracovaná do nejmenších detailů, dá se s nimi sympatizovat i nechápat je zároveň, protože žádný člověk není jen černobílý. David Fincher v křesle režiséra i producenta dodal tomuto projektu zvláštní kouzlo, nádhernou práci s vizuálem a úžasně pracuje s napětím. Chápe, že látka není jednoduchá a dokáže jí dodat až hororovou atmosféru, kterou u detektivních příběhů často postrádám. ()

kubas369

8/10. No tohle jsem vlastně nečekal. Moje očekávání bylo v tom smyslu, ok budou se bavit ve výslechové  místnosti s vrahy a asi retrospektivně budeme svědky brutálních vražd, prostě taková ukecanější verze skvostu jménem Sedm. Jenže mi tu sledujeme vznikající manuál jak se těmhle magorům dostat na kobylku a ta brutalita tu je jen v náznacích. Jako nejsem proti, protože je to fakt dobře napsaný a natočený, jen jsem čekal, že se mi ta temnota bude chtít dostat více do hlavy, jako těm dvěma agentům a to se neděje. Prostě to není tak úderné jak jsem čekal, ale zatím jsme v půlce, tak se uvidí. ()

swinevenca

Tvůrci posadili seriál do vyšetřovací místnosti a přesně po deseti hodinách, uprostřed otázek, jeho výslech přerušili, aniž by z něj dostali přiznání, že je vinný úspěchem. Prostě věří, že umí klást správné otázky, že z něj to přiznání dostanou třeba za dalších deset hodin a že těch prvních deset nebude ztraceným časem. Sice se jim nedaří držet Holdena úplně pod kontrolou, ale paradoxně jeho cynismus zabírá stejně jako Billova pragmatická lidskost, takže jsem o vině na myšlenky se specializujícího nimroda přesvědčen i já jakožto nestranný pozorovatel. Ale pořád mám trochu nutkání ctít presumpci neviny. ()

Dejf4

Nářez. Takhle si představuji krimi/drama. Je to vypiplané do sebemenšího detailu. Od kamery, atmosféry, a ta práce s postavami a dialogy to je velká třešnička na dortu. Nemám slov a kdybych měl zhodnotit dvěma slovy = Civilní, temné! 9/10 ()

PaTeXx

Trošku mě zaráží ten sled po sobě jdoucích scén bez nějaké pořádné kompoziční výstavby, což se projevilo i na završení první série, které nikomu nic moc neřeklo. Fincherův podpis jde ale pořádně znát a to se mi kurva líbí. ()

mich4l.b

Když přežijete první dvě tři epizody, tak to už asi dokoukáte, ale je to teda značně akademický a zrovna veselý pokoukání to taky není. ()

Pavelkedar

Až posledni tři epizody naprosto Super. Vyjímečný psychoseriál svým zaměřením a tematikou okolo vzniku profilování zločinců. Privátní rovina jednotlivých postav sqělá, ale to se daří poslední dobou u všech Kvalitních seriálů..... ()

stalkicz

Totalne prehypovany serial. David Fincher patri mezi moje nejoblibenejsi rezisery a serialu se neda uprit remeslna kvalita, nicmene to zacne postupem casu nudit. Jonathan Grof je v hlavni roli vylozene slaby. Dokoukano ze zvedavosti. ()

boss123

David Fincher je veľký režisér. Jeho filmy mám rád a vždy sa jedná o kvalitné diela po všetkých stránkach. Drží si svoj štýl a, keď pozerám jeho filmy tak je ľahké podľa niekoľkých znakov spoznať, že sa jedná o film v jeho réžii. Čo dokáže len málo režisérov a David Fincher sa podľa mňa zaraďuje medzi najlepších. Teraz, ale ku jeho seriálovému dielu s názvom Mindhunter. Hneď, ako som sa dočítal, že jeho tvorcom je David Fincher s niekoľkými ďalšími režisérmi a, že zopár časti je aj v jeho vlastnej réžii vedel som, že si tento seriál musím pozrieť. A urobil som dobre. Mindhunter je kvalitný seriál od kamery, hudby cez mrazivú atmosféru a pocit autencitity až po veľmi dobre vybranú ústrednú dvojicu detektívov agenta Holdena Forda a Billa Tencha. Tí dvaja sa spolu dopĺňajú a vládne medzi nimi dobrá chémia. Postupne sa obaja menia pričom viac by som povedal, že sa zmení agent Ford. Nesmiem zabudnúť ani na doktorku Wendy Carrovú, ktorá dotvára ústredné trio. Aj v tomto diele je patrny Fincherov štýl. Stačí mu málo, aby dokázal vytvoriť až nepríjemnú atmosféru, a to mu ku tomu stačí len rozhovor so sériovým vrahom bez toho, aby divák nejakú jeho vraždu videl. Budovanie atmosféry je zvládnuté na jednotku a konverzácie či už medzi postavami alebo so sériovými vrahmi taktiež. Seriál ide do hĺbky detailné skúma psychiku nie len hlavných postáv. Možno mi v prvých častiach vadilo pomalšie tempo, a to, že sa toho na začiatku veľa nedialo, ale potom sa to zmenilo. To je tak všetko ku negatívam. Čo ešte na záver dodať. Asi len toľko, že David Fincher má opäť nesklamal a veľmi sa teším na druhú sériu. Seriál určite odporúčam, ale ak niekto od toho očakáva akčné naháňačky a rýchle tempo tak by mal hľadať inde. Mindhunter je seriál, ktorý sa nikam neponáhľa a neskĺzne do typickej kriminálky. Je pod dohľadom pevnej ruky Davida Finchera a ten sa drží svojho štýlu a servíruje ďalšiu tentokrát seriálovú lahôdku. A ja tomuto seriálu rád dám 5 hviezd a 90%. ()