MINDHUNTER: Lovci myšlenek - Série 1

(série)
USA, 2017, 8 h 19 min (Minutáž: 34–60 min)

Tvůrci:

Joe Penhall

Předloha:

Mark Olshaker (kniha), John Douglas (kniha)

Hudba:

Jason Hill

Jonathan Groff, Holt McCallany, Hannah Gross, Anna Torv, Cotter Smith, Cameron Britton, Alex Morf, Joe Tuttle, Peter Murnik, Joseph Cross, Jesse C. Boyd (více)

Epizody(10)

Dva agenti FBI se na konci 70. let ve snaze pomoci rozvoji kriminalistiky odhodlali ponořit do psychologie vraždy a přiblížit se znepokojivě blízko skutečným netvorům. (Netflix)

Forsberg11

Veľmi vydarený seriál, ktorý má síce pomalší rozbeh a po prvej časti som musel predýchavať mierne sklamanie... no potom sa už nalodíme na pohodlnú filmovú loď plnú všelijakých prekvapení. Každý diel je precíznejší než ten predošlý, dialógy sú nadpriemerne dobré a bež ohľadu na to, kto stojí za kormidlom, je každá časť vždy maximálne originálna a pútavá. Konečne poriadny seriál o skutočných masových vrahoch, ktorý sa snáď dočká ešte mnohých vydarených sezón. Bolo by nadmieru žiaduce aby sme sa dočkali aj trocha krvi. Aj napriek jej absencii v prvej sezóne má odo mňa Mindhunter vrelé odporúčania. 80 %!! ()

Tjaden

Toto spojení Netflixu a Davida Finchera vyústilo v lahůdku pro každého "fanouška" sériových vrahů a forenzní psychologie. Pomalé, neakční avšak perfektně mrazivé vyprávění, jehož ústředním motivem jsou rozhovory s existujícími sériovými vrahy, jejichž herečtí představitelé jsou do svých rolí neskutečně trefně vybráni. Pokud vám něco říkají jména Edmund Kemper, Richard Speck či Jerry Brudos, přijdete si na své. V podstatě se jedná o sledování historického vývoje profilování sériových vrahů, avšak díky režii Finchera a spol. se jedná o skvělou krimi/ thrillerovou podívanou. Vytkl bych možná až zbytečně velký prostor, který je věnován osobním životům hlavních postav, ačkoli chápu, že tvůrci chtěli mimo jiné ukázat, jak dokáže čas strávený ve společnosti zvrácených zločinců poznamenat lidskou psychiku. Věřím, že slíbená druhá série udrží nastavenou laťku. ()

klukluka

Výborný. Snad jen, že dostaly hodně prostoru záležitosti, které se v rámci 1. série nevyřešily. Pokud by 2. série z nějakých důvodů nakonec nevznikla, tak by z tohoto malého mínus byl celkem průser a já osobně bych se rozhodně nerozpakoval snîžit tomu hodnocení. ()

Hanys_

Technicky parádní, protože Fincher samozřejmě. Dialogové scény s vrahy taky pecka. Jenže krom toho mi to celé přišlo až moc neosobní, soukromý život všech zúčastněných nezajímavý, a ikdyž jsem si k tomu tu cestu chtěl najít, nešlo to. Za mě prostě zklamání. ()

Disease

Fajn dobová konverzačka o počátcích profilování zločinců. Výhodou i nevýhodou je absence napětí, čili se dá na rozdíl od jiných sledovat s mezipauzami. ()

Yardie

Zajímavý seriál inspirován skutečností, resp. se jí celkem věrně drží. Syrová a komorní atmosféra, vyšperkované rozhovory jak s vyslýchanými, tam mezi hlavními protagonisty, občas s nějakou vtipnou hláškou. Nicméně, nechytlo mě to až nějak extra - úplně jsem si nedokázal k někomu vytvořit vztah, bylo to takové sterilní, bez šťávy, nevím, jak to přesně vyjádřit. Trošku mi i vadí osobní linky, nepřijde mi, že to v seriálu k něčemu je. Je to takových lepších 70%. Howgh! ()

Garch

Prvotní dojem: Fincher rozmělněn. Hodně umluvené. Úvodní titulky schválně velmi nepříjemné, kvůli podprahovým záběrům. Pokud jste naladěni na pomalý precizní styl práce, užíváte si dialogy, výbornou kameru, pečlivé reálie, dobovou věrnost i maximální snahu o pravdivost. .....PS A ta skvělá muzika :-@ (třeba závěrečná z druhé epizody). .... PPS dokonce se není třeba bát dabingu. ()

Lukin413

Vynikající psychologický thriller, celou ústřední trojici i většinu vrahů je radost sledovat. Vyniká pak hlavně Cameron Britton. ()

FeriusParfax

Tak tohle byl hodně dobrý seriál. Začátek se teda podle mého trošku vlekl, ale jak se vyšetřování a do toho super zajímavý výzkum rozjížděl, rozjížděla se i moje chuť se dívat dál a dál. Hlavní trio mi bylo vcelku sympatické. Hlavně starší agent. Ten mladý nafoukaný jelimánek nakonec zjistil, že pýcha předchází pád, takže předpokládám, že ve druhé sérii dost zkrotne. Rozhovory s vrahy byly něco naprosto úžasného. Ty jsem hltala. Klidně bych jich i přidala na úkor osobních životů, které nejsou snad v žádném seriálu žádoucí. Proto nechápu, proč to tam pořád někdo cpe. Moc se mi líbilo to nahlédnutí do mysli psychoušů. I když je stejně asi nikdy nikdo úplně nepochopí, trošku vhledu do jejich mysli byla velmi zajímavá podívaná. Moc by mě zajímalo, jak to bylo s panem ředitelem alias lechtačem dětských nožiček. Mně to teda normální taky úplně nepřišlo. Dost mi to připomínalo Slizouna z dokumentu Cena zlata... Jinak v seriálu všechno perfektně hrálo. Scénář, atmosféra, zvolená hudba, zajímaví zločinci, herci (dokonce i ti ve vedlejších rolích). Ihned jsem se vrhla na další sérii. A jestli bude stejně dobrá, jak tato, tak se můžete třást nedočkavostí na moji další recenzi. Přijde zřejmě velmi brzy. Možná dokonce oželím pondělní jógu, jak mě ten seriál chytil. Ooo a málem bych zapomněla na nejepičtější samokopačky, co jsem kdy viděla. :) ()

Hpatrik

Tak tady se to všechno téměř dokonale sešlo. Skvělé obsazení, velmi dobrý scénář, kamera, prvotřídní výprava a hrstka zručných režisérů. Výsledkem je návyková, velmi atmosférická podívaná, ve které není o silné momenty nouze. Poslední díl série není ani tak finále, jako příprava na další sérii. Škoda, nějaké výraznější, dramatičtější vyvrcholení série by tomu slušelo víc. ()

Stíba

Skvělá hlubinná studie specifické lidské duše, která mě pohltila atmosférou, stylizací a vším mezi řádky nevyřčeným ale pro citlivého diváka dobře čitelným. Seriálová podoba dává prostor něčemu co by ve filmu nemělo možnost vyznít. Tohle má velký potenciál na několik velmi kvalitních sezon. ()

chrispe

První série měla podle mého názoru vážně dobrý rozjezd, aby pak upadla na vývoji pitomé postavy. No pitomé je asi moc silný slovo, ale já si prostě nemůžu pomoct, poslední tři díly ztratily atmosféru a rozdělit parťáky tak brzy a jednoho (pro mě sympatičtějšího) těžce upozadit, nebyl dobrej nápad. Každopádně Billovi v podání Holta McCallany jsem naprosto propadla. Ten je TAK SKVĚLE zahranej. Anna Torv mě provokuje zejména svým vzhledem, protože v ní prostě vidím Katherine Parkinson. :D Jsem zvědavá na další řadu, ne že ne. Ale trochu se bojím, že nenaskočí v atmosféře a ději té první poloviny první řady, ale bude pokračovat ve stopách posledních třech dílů. A ty mě zkrátka bavily o dost... o dost míň. ()

aR3Zz

Nejsem fanouškem (natož znalcem) sériových vrahů, tak neumím ocenit obsah většiny epizod. Stejně tak neholduji psychologii. Bylo to ukecané a místy ukecanější. Ani pozitivní, ani negativní. Prostě takové "ze života", ale přitom zdaleka ne "z našeho života". 65% ()

LuW

Mindhunter se mi trefil do vkusu a baví mě od začátku do konce! Úžasná atmosféra sedmdesátek a “good fellas” z FBI, soukromé příběhy agentů, vyšetřování případů a výslechy sériových vrahů, to všechno graduje do dramatu, který mě nutil dívat se jeden díl po druhém se zatajenym dechem a užívat si mazlika Eda Kempera, který u pizzy vypráví, jak přesně odříznout oběti hlavu... finále bylo perfektní a na druhou sérii jsem se těšila jak babka na důchod! ()

J.e.r.e.c

Člověku se jen zřídkakdy poštěstí, aby si při sledování filmu nebo seriálu říkal: „Tak tohle natočili přímo pro mě!“ Já měl ten pocit naposledy (dost překvapivě) u Rogue One a jsou to jedny z nejopojnějších chvilek, který si jako divák můžete užít. Ale pokud se jedná o dílo, které se zabývá vznikem psychologické profilace sadistických vrahů v 70.letech u FBI, a v kolonce režisér vidím jméno Fincher, tak jsem ani nic jiného čekat nemohl. A - stejně jako u v lecčems podobného Zodiaca - jsem dostal opět víc, než jsem si mohl přát. Je třeba upozornit, že tohle rozhodně není seriál pro všechny. Nejsou tu žádné akční scény, ani jiné divácky vděčné atrakce (snad až na tu trochu sexu), jen stovky dialogů, z nichž většina se točí kolem toho, jak uvažují ti nejvyšinutější lidé na světě. I proto je Mindhunter skvělý název, který dokonale vystihuje podstatu tohoto díla. Každý jistě nebude uchcávat blahem jenom z toho, že se před ním objeví podivný člověk jménem Ed Kemper a bude mu vykládat, jak je masakrování lidí náročná práce, ale čím víc toho o sériových vrazích víte, tím víc tady budete jako doma. Mindhunter je totiž až puntičkářsky přesný, co se týče odkazů i konkrétních citací, tohle, přátelé, zdaleka není fikce! Zhruba do poloviny seriálu jsem cítil až závislost, kdy jsem se v podstatě celý den už od rána těšil jen na to, až si v jedenáct večer pustím další díl. Pak tenhle pocit intenzivního poblouznění přeci jen malinko opadl, hlavně kvůli epizodě č.6, která má jen půlhodinku a působí mezi ostatními spíš jako výplň, ale později se vše zase vrátí do starých kolejí a poslední dvě části, kdy se režie znovu ujal Fincher, už opět chladně masakrují až do nejintenzivnějšího finále, jaké je v téhle branži k vidění. U jiných seriálů mi pokračování spíš vadí, ale tady se za něj modlím. 100 % ()