Reklama

Reklama

Jim Grant je právníkem v poklidném městečku Albany. Po smrti manželky vychovává sám svou dvanáctiletou dceru Isabel. Když FBI zatkne Sharon Solarzovou, hledanou členku protiválečných radikálů, změní se náhle i Jimův život. Novinář Ben Shepard se začíná zajímat o případ Solarzové a díky svému kontaktu v FBI se dozví, že by měl kontaktovat kamaráda Solarzové a také Jimova bývalého klienta, Billa Cusimano. Cusimano je zklamaný, že Jim nechtěl Sharon obhajovat a svěří to Benovi, který zavětří, protože nechápe, proč by si Jim nechtěl vylepšit prestiž na takovém případu a cítí tento případ jako příležitost vyniknout a jeho nadřízený souhlasí, aby se tím zabýval. Okamžitě jede za Jimem a začne mu na toto téma klást nepříjemné otázky, ale Jim odpovídá jen vyhýbavě. Ben se vydá po stopě jako ohař. Zjišťuje, že Jim Grant před rokem 1979 neexistoval a jeho pravé jméno je Nick Sloan, který je již třicet let hledaný pro zastřelení pracovníka banky, kterou se svou tehdejší přítelkyní Mimi Lurieovou vyloupil. Benovi dochází, že Jim, Mimi i Sharon byli všichni členové protiválečné radikální organizace Weatherman a že Jim nechce Sharon obhajovat, protože by tato skutečnost vyšla najevo. Napíše o tom článek do novin a tím upozorní FBI na Jima. Ten to předpokládal a tak vzal svou dceru Isabel a odjeli z domova, aby se vyhnul zatčení. Ubytují se v newyorském hotelu, kde Jim spatří ve zprávách, že je celostátně hledaný. Kontaktuje svého bratra Daniela a požádá ho, aby vyzvedl Isabel a vzal ji k sobě. V obálce má veškeré dokumenty o poručnictví. Jimovi se podaří uniknout z hotelu, i když už je obklíčený FBI, která sleduje Daniela. Sharon odmítá hovořit s FBI, hodlá mluvit jen s Benem. Nelituje toho, co v minulosti dělala, tehdy cítila, že je to správné, ale dnes se sama chtěla vzdát kvůli svým dětem. Už dál nemohla snášet ten tlak, jen čekala, až budou děti dostatečně velké, aby to pochopily a zároveň ještě dost malé na to, aby se s nimi mohla setkat i po návratu z vězení. Při rozhovoru se zmíní, že Jim a Mimi nebyli jen kolegové v organizaci, ale také milenci. Ben zajde i za Danielem, aby ho vyzpovídal, ale Daniel je naštvaný, Ben se k němu vloudil pod záminkou, že mu chce něco sdělit a teď ho vyslýchá. Ben stále přemýšlí proč Jim, který rozhodně věděl, jak má zmizet, nevzal s sebou svou dceru. Podle něj to může znamenat jediné – vypadá to, že je nevinný a chce očistit své jméno a vrátit se. Ben je chytrý a dochází mu, že Jim hledá Mimi, která tehdy byla v bance s ním. I přes nesouhlas svého šéfa se pustí po Jimově stopě... (TV Prima)

(více)

Videa (10)

Trailer 1

Recenze (238)

Madsbender 

všechny recenze uživatele

Podobne ako v Hrdinoch a zbabelcoch sa Redford nebojí zájsť do ohrádky kontroverzie a vytiahnuť tému, ktorá Američanov trochu páli. Tentoraz je to domáca fronta vietnamského konfliktu, ktorej niektorí aktéri sú stále v hre. Jedným motívom je minulosť, ktorá vás vždy doženie, druhým kritika vojny vo Vietnam, a tretím kolízia hodnôt a manipulácia s verejným portrétom osôb, ktorých sa chce štát zbaviť v súčasnej Amerike. Len škoda toho úbytku tempa v druhej polovici, vďaka čomu film začína nudiť. Viac v recenzii. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Nemám rád kebyzovanie, no pre teraz si ho neodpustím. Film sa radšej mal volať "Pravidlá premlčania" a venovať sa otázke, či čin spáchány v dávnej minulosti je potrebné stále po rokoch trestať väzením. Najmä v protiklade s preukázateľne sporiadaným životom páchateľa. Aký je po takto strávených rokoch vlastne výchovný motív trestu? U ľudí, ktorí zločin spáchali v puberte a neskôr žili čosi celkom iné? Redford namiesto toho ponúka príbeh pobehujúceho starca. Prekvapuje pritom iných dôchodcov. Všetko exkumpáni z protivojnovej grupy, neváhajúcej v mene mieru kedysi dávno aj prepadávať banky a klásť bomby. Za pätami má otravne drzého pisálka a všetko monitorujúcu FBI. Všetko v mene zistenia, či starček kedysi kdesi bol alebo nebol. V hre je pokračovanie jeho hrania sa s dcérou. Plusom je pár výpovedí bývalých členiek radikálnej grupy o neúnosnej mocenskej politike kapitalizmu, neštítiacej sa vrážd a zločinov. Čiže dôvodov, prečo rovnaké prekračovanie zákonov zo strany odporcov moci je z ich pohľadu oprávnené. ()

Reklama

kaylin 

všechny recenze uživatele

V současné době, kdy vznikají film jako "30 minut po půlnoci" nebo "Argo" jsou "Pravidla mlčení" přece jen jednodušším dílem, které tolik nenadchne. Chce nám ukázat, jak hluboko mohou sahat různé intriky, jak jedna událost dokáže ovlivnit životy ostatních, ale je to prostě moc jednoduché, moc laskavé. Kdyby Redford přitvrdil, mohl z toho být zajímavější hon na jednoho člověka, ale takhle je to jen politický thriller, který úplně nenaplňuje dnešní potřeby. Ač nezávislý, pořád velmi hollywoodský. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/05/pravidla-mlceni-2012-50.html ()

Remedy 

všechny recenze uživatele

Žurnalistická posedlost „sólokaprem“, dávné hříchy z minulosti a v popředí všeho ušlechtilý rodičovský motiv, který je klíčem a možná i zdánlivým všelékem. Ten film je dobrý i na úrovni střetu generací, kdy se LaBeoufova postava může něco přiučit „o životě“ od té Redfordovy a vlastně i naopak. Ve výsledku jde mnohem více o jakési lehce meditativní krimi-drama, které není nijak thrillerově strhující a v podstatě neobsahuje žádné akční scény. Jenže Robert Redford to prostě celé utáhne a má k ruce herce, ke kterým až na jednu výjimku chovám téměř bezmeznou úctu. [75%] ()

Figu 

všechny recenze uživatele

Skvěle obsazený Redfordův thriller. Opravdu do svého bijáku nacpal spousty známých tváří a nebylo to určitě na škodu. Úžasný výkon Gleesona, Jenkinse i Sarandonové. Za mě teda boduje i jindy nekvalitní LaBeouf. Je tu napětí, tempo i myšlenka. A to, že občas při běhu Robert vypadá směšně není na škodu. Tak se člověk i trochu zasměje. Za mě palec nahoru! Díky Robe! 70% ()

Galerie (29)

Zajímavosti (3)

  • Natáčení probíhalo ve Vancouveru. (Terva)
  • Film měl premiéru 6. září 2012 na 69. Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách, kde Robert Redford získal dvě ceny Giovani Giurati del Vittorio Veneto Film Festival Award a Open Prize. (Terva)
  • Identifikačné číslo na chvoste policajnej helikoptéry vo filme bolo N7241P. Rovnaké číslo bolo použité aj v snímke Rituál (2006). Do tretice môžeme na toto číslo naraziť vďaka tomu, že ho malo skutočné lietadlo, ktoré havarovalo v roku 1985. (MikaelSVK)

Související novinky

Robert Redford šéfuje Capovi a S.H.I.E.L.D.-u

Robert Redford šéfuje Capovi a S.H.I.E.L.D.-u

30.03.2013

Filmový svět čeká na Blackova Iron Mana 3 – čerstvé zprávy tvrdí, že film bude v Číně, kde se částečně i natáčel, uveden v mírně odlišné verzi, a nebude cenzurovaná, ale naopak, obohacena o další… (více)

Reklama

Reklama