Pravidla mlčení

(festivalový název)

• Austrálie

Thriller / Drama

Kanada, 2012, 116 min

SPOILER (i když malej) .... Teorie o hodných teroristech je docela fajn. Docela fajn je taky nápad o novináři, který zjistí nezjistitelné. A fajn je vlastně i to, že vše dobře dopadne. Jenže tohle všechno, zabalené do rádoby zamotaného děje, který rozmotá divák detektivek a thrillerů vcelku rychle, se nakonec nejeví tak fajn a logické. Hodní teroristi jsou jen někteří, a bůh ví, "kdo komu a za co je toho zub", novinářovy pohnutky neznáte a vlastně ani nevíte, jak na některé věci přišel (najednou je ví) a dobrý konec nebyl žádán. Já nevím, prostě mám dojem, že roztrhané stařecké koutky Roberta Redforda mě nepřesvědčí, že je to, co je, a že tomu neschází snaha nabídnout divákovi pochopit jednání postav.(26.5.2013)

S Redfordovými filmami mám často problém. Je zástancom hodnôt starej školy, ktoré sú mi ukradnuté a neustále miešanie filmu s politikov mi občas tiež vadí, tak pri jeho predošlom filme, ako tu (pričom tu o ňu ani nejde). A predstaviteľ LaBeoufovej role mohol byť výraznejší (ako LeBeouf). Mohlo ísť o silnejší súboj charakterov... Ale ten megacasting! Zhruba polovicu filmu, s odstupom dvoch-troch scén, pribúdajú známe tváre - jeden lepší herec za druhým a vďaka cameo efektu film nenudí, aj cez pomalšie tempo. Z obsadenia som vedel iba o Redfordovi, LaBeoufovi a Brit Marling, a že pôjde o Fugitive verziu Broken Flowers prevrátenú naruby som netušil, tak to na mňa zapôsobilo presne ako malo. Tentokrát nenápadná Martinézová hudba, dialógy super napísané a ešte raz: ten casting! Všetci do jedného moji favoriti a dokonca aj decko ok. A Shia, keď som si zvykol že hrá inú úlohu ako som čakal, tiež. Štyri hviezdičky a sklamanie z nevyužitia témy vo filme Dlh, týmto nahradené.(5.6.2013)

Ve filmu jsou dvě scény, ve kterých Robert Redford běhá a vypadá při tom značně komicky, ale jinak umí hrát a režírovat ještě pořád zatraceně dobře. Zajímavý příběh o americké a hodně umírněné verzi německé RAF, o které jsem dosud neměla ani tušení, nenabízí žádnou velkou akci nebo šokující rozuzlení, ale solidní herecké výkony a atmosféru.(22.9.2013)

Důkaz toho, že spojení Redford a politický thriller není automaticky zárukou podívané o trvalé hodnotě. Chtěl jsem vědět, jestli ušlechtilé ideály mohou stvořit něco jako „hodného teroristu“, či jestli je svědomí vytrvalejší běžec, než minulost, ale odpovědi jsou servírovány poněkud jalově. Hereckých es je v balíčku přehršel, ale doktoru Kimbleovi chybí jakýkoliv Samuel Gerard a celá ta odysea za očistou vlastního jména probíhá podobně, jako poslední útěk hlavního hrdiny - bez kondice, zápalu a momentu překvapení.. Bumblebeeho vodič Shia se ze škatulky klaun opět nevymanil, ale oceňuji, že i když připomínal vedoucího rubriky Vanilkové rohlíčky z časopisu Květy, byl před slovutnou FBI stále o krok napřed..(5.12.2013)

• Morholt

No sešla se tu velká jména několika generací, takže herecká úroveň je nadprůměrná, ale to samo o sobě nestačí. Jestliže se o filmu píše jako o thrilleru, čekám napětí a mrazivou atmosféru, ale ani jedním Company You Keep nedisponuje. Spíše se jedná o nudné a táhlé drama o muži, jehož dohnala minulost a on se teď snaží svůj minulý život očistit. Mnoho zbytečných scén, mnoho natahovaných dialogů a akce, která tomu pomalému tempu mohla dodat nějaký říz, se nekonala. Ono se také není čemu divit, když v rolích uprchlíků se vyskytují důchodci, trpící po několika rychlých krocích dýchavyčností. Tohle si Redford za rámeček nedá. 30%(11.5.2013)

• - Identifikačné číslo na chvoste policajnej helikoptéry vo filme bolo N7241P. Rovnaké číslo bolo použité aj v snímke Rituál (2006). Do tretice môžeme na toto číslo naraziť vďaka tomu, že ho malo skutočné lietadlo, ktoré havarovalo v roku 1985. (MikaelSVK)

• - Natáčení probíhalo ve Vancouveru. (Terva)

• - Film měl premiéru 6. září 2012 na 69. Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách, kde Robert Redford získal dvě ceny Giovani Giurati del Vittorio Veneto Film Festival Award a Open Prize. (Terva)