Pravidla mlčení

(festivalový název)

• Austrálie

Thriller / Drama

Kanada, 2012, 116 min

Utekám pred vládou s cieľom očistiť svoje meno bez akéhokoľvek originálnejšieho nápadu. Keď človek spracováva túto tému, je potreba prísť s niečím dychvyrážajúcim, pretože filmov s podobným námetom je už neúrekom. Ako príjemná oddychovka s kopou zaujímavých hercov to však postačilo. FYI (alebo info skôr pre neho), Robert Redford by mal prestať utekať vo filmoch lebo pri tom vyzerá ako žena.(10.6.2013)

Takové průměrné drama, které neurazí, ale ani nenadchne. Film jsem koukal na 2x, po hodince jsem to stopnul a šel se ven projít a když jsem se vrátil, tak jsem si pustil druhou polovinu filmu. Velice mě potěšil výkon Shia LaBeoufi, je to jeden z nejlepších herců své generace a i tady roli novináře zahrál velice dobře. Překvapivě musím pochválit i Roberta Redforda, já ho totiž do této doby nesnášel, ale tady na mě udělal dojem. Mělo to celkem zajímavý příběh a tenhle film hlavně táhlo skvělé herecké obsazení.(20.4.2015)

Ve filmu jsou dvě scény, ve kterých Robert Redford běhá a vypadá při tom značně komicky, ale jinak umí hrát a režírovat ještě pořád zatraceně dobře. Zajímavý příběh o americké a hodně umírněné verzi německé RAF, o které jsem dosud neměla ani tušení, nenabízí žádnou velkou akci nebo šokující rozuzlení, ale solidní herecké výkony a atmosféru.(22.9.2013)

S Redfordovými filmami mám často problém. Je zástancom hodnôt starej školy, ktoré sú mi ukradnuté a neustále miešanie filmu s politikov mi občas tiež vadí, tak pri jeho predošlom filme, ako tu (pričom tu o ňu ani nejde). A predstaviteľ LaBeoufovej role mohol byť výraznejší (ako LeBeouf). Mohlo ísť o silnejší súboj charakterov... Ale ten megacasting! Zhruba polovicu filmu, s odstupom dvoch-troch scén, pribúdajú známe tváre - jeden lepší herec za druhým a vďaka cameo efektu film nenudí, aj cez pomalšie tempo. Z obsadenia som vedel iba o Redfordovi, LaBeoufovi a Brit Marling, a že pôjde o Fugitive verziu Broken Flowers prevrátenú naruby som netušil, tak to na mňa zapôsobilo presne ako malo. Tentokrát nenápadná Martinézová hudba, dialógy super napísané a ešte raz: ten casting! Všetci do jedného moji favoriti a dokonca aj decko ok. A Shia, keď som si zvykol že hrá inú úlohu ako som čakal, tiež. Štyri hviezdičky a sklamanie z nevyužitia témy vo filme Dlh, týmto nahradené.(5.6.2013)

Film s mimoriadne peknou prírodou na to, že ide o politický thriller. Aj keď omnoho viac charakterový než akčný. A celkovo trochu netradičný. Napokon aj obrátiť čln a rozlúčiť sa tak so spomínanou prírodou a hlavne slobodou, bolo síce očakávane čestné gesto, ale zvolené s ozajstnou gráciou. Ako vlastne väčšina tunajších scén. Scenár ma celkovo nijak nešokoval (ani v tom jednom momente, kedy mal), no už vôbec nepôsobil dojmom šušťania papiera. Príbeh ľudí, ktorí už sú unavení z idealizmu a stotožnení so zodpovednosťou nad svojimi činmi, mi naopak znel úprimne ako odovzdaný povzdych nad krutou realitou.(1.8.2015)

• - Identifikačné číslo na chvoste policajnej helikoptéry vo filme bolo N7241P. Rovnaké číslo bolo použité aj v snímke Rituál (2006). Do tretice môžeme na toto číslo naraziť vďaka tomu, že ho malo skutočné lietadlo, ktoré havarovalo v roku 1985. (MikaelSVK)

• - Film měl premiéru 6. září 2012 na 69. Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách, kde Robert Redford získal dvě ceny Giovani Giurati del Vittorio Veneto Film Festival Award a Open Prize. (Terva)

• - Natáčení probíhalo ve Vancouveru. (Terva)