Pravidla mlčení

(festivalový název)

• Austrálie

Thriller / Drama

Kanada, 2012, 116 min

Hraje v tom tucet známých herců, za kamerou navíc na vše dohlíží ostřílený Robert Redford, a přesto to příliš nefunguje. A mizerně to drží pohromadě. Námět je jednoduše nezajímavý. Režie je utahaná. Členové radikální skupiny, ambiciózní novinář, velké konspirace a takové až retro situace, které by divák zařadil spíš někam do devadesátých let. Plnokrevný starosvětský thriller si představuju kapku jinak, hlavně ne tak suše. Na druhou stranu i přes patrné výtky smekám nad šestasedmdesátiletým Redfordem za kamerou i před ní. Přesto zlatý Uprchlík Andrewa Davise. Tohle je snadno zapomenutelný kousek, který Redford nenechá/nedovolí svým divákům si náležitě užít. PS: LaBeouf mi do téhle mužnější role nesedl!!(6.9.2013)

Film s mimoriadne peknou prírodou na to, že ide o politický thriller. Aj keď omnoho viac charakterový než akčný. A celkovo trochu netradičný. Napokon aj obrátiť čln a rozlúčiť sa tak so spomínanou prírodou a hlavne slobodou, bolo síce očakávane čestné gesto, ale zvolené s ozajstnou gráciou. Ako vlastne väčšina tunajších scén. Scenár ma celkovo nijak nešokoval (ani v tom jednom momente, kedy mal), no už vôbec nepôsobil dojmom šušťania papiera. Príbeh ľudí, ktorí už sú unavení z idealizmu a stotožnení so zodpovednosťou nad svojimi činmi, mi naopak znel úprimne ako odovzdaný povzdych nad krutou realitou.(1.8.2015)

Prosty pomník staromodniho idealismu, rodinnych hodnot a vecnych revolucionaru, co veri v lepsi zitrky a krizove vypravy za svou pravdu. Film, ktery vypadl z prelomu sedesatych a sedmdesatych let, kam vizualne i ideove patri. A ani ostentativni googlovani ci kluk z Transformeru na tom nic nezmeni. P. S. Neodpustim si povrchni estetickou poznamku: Robert Redford je porad ten zlaty americky chlapec s modryma ocima, co nestarne. 70%(21.4.2013)

• honajz

Na můj vkus až příliš dlouhý a předvídatelný film. Během úvodní čtvrthodiny je vlastně naprosto jasno, kam film bude dál směřovat, on pak také další hodinu a půl tím směrem jde, a nakonec to skončí, jak se dalo čekat. Chápu, co chtěl RR říci, například o dnešních mladých, kteří nejen, že nemají ideály, ale jde jim jen o senzaci, ale ani by za takové ideály nebojovali. Že navzdory teroristickým aktům oni aspoň drželi tehdy před 30 lety při sobě. Jenže žádná scéna nepřekvapí, vše je jak z brožurky Jak natočit politický thriller snadno a rychle, chybějí nějaké napínavé a nepředvídatelné pasáže, prostě jen sledujeme, jak se film šine tempem motoráku ke svému závěru, užíváme si starých herců, někdo si užívá Shiy, mně se líbila kamera a výprava filmu, ale to je asi tak vše. Znovu to rozhodně vidět nemusím. Jo, a taková úvaha na závěr - stát se to v ČR, všechny trestné činy jsou již několikrát promlčeny, takže by staříky nikdo nehonil.(4.10.2013)

V současné době, kdy vznikají film jako "30 minut po půlnoci" nebo "Argo" jsou "Pravidla mlčení" přece jen jednodušším dílem, které tolik nenadchne. Chce nám ukázat, jak hluboko mohou sahat různé intriky, jak jedna událost dokáže ovlivnit životy ostatních, ale je to prostě moc jednoduché, moc laskavé. Kdyby Redford přitvrdil, mohl z toho být zajímavější hon na jednoho člověka, ale takhle je to jen politický thriller, který úplně nenaplňuje dnešní potřeby. Ač nezávislý, pořád velmi hollywoodský. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/05/pravidla-mlceni-2012-50.html(4.5.2013)

• - Natáčení probíhalo ve Vancouveru. (Terva)

• - Identifikačné číslo na chvoste policajnej helikoptéry vo filme bolo N7241P. Rovnaké číslo bolo použité aj v snímke Rituál (2006). Do tretice môžeme na toto číslo naraziť vďaka tomu, že ho malo skutočné lietadlo, ktoré havarovalo v roku 1985. (MikaelSVK)

• - Film měl premiéru 6. září 2012 na 69. Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách, kde Robert Redford získal dvě ceny Giovani Giurati del Vittorio Veneto Film Festival Award a Open Prize. (Terva)