Pravidla mlčení

(festivalový název)

• Austrálie

Thriller / Drama

Kanada, 2012, 116 min

S Redfordovými filmami mám často problém.Je zástancom hodnôt starej školy, ktoré sú mi ukradnuté a neustále miešanie filmu s politikov mi tiež vadí, tak pri jeho predošlom filme, ako tu (pričom tu o ňu ani nejde). A predstaviteľ LaBeoufovej role mohol byť výraznejší (ako LeBeouf).Mohlo ísť o silnejší súboj charakterov... Ale ten megacasting!To je to hlavné! Zhruba polovicu filmu, s odstupom dvoch-troch scén, pribúdajú známe tváre - jeden lepší herec za druhým a vďaka cameo efektu film nenudí, aj cez pomalšie tempo.Z obsadenia som vedel iba o Redfordovi, LaBeoufovi a Brit Marling a že pôjde o Fugitive verziu Broken Flowers prevrátenú naruby som netušil, tak to na mňa zapôsobilo presne ako malo.Tentokrát nenápadná Martinézová hudba, dialógy super napísané a ešte raz: ten casting!Všetci do jedného moji favoriti a dokonca aj decko ok.A Shia, keď som si zvykol že hrá inú úlohu ako som čakal, tiež. Štyri hviezdičky a sklamanie z nevyužitia témy vo filme Dlh, týmto nahradené.(5.6.2013)

• Fretakata

Klasicky politicky thriller s obsadenim, ktore stavilo na istotu (nemladneme veru, nemladneme...). Formalne je solidne spracovany. Obsahovo .. hmm.. mna nepresvedcil. Ludia, ktori sa za mlada angazovali v protestoch proti vojne vo Vietname a v socialnych protestoch sa rozprchli po krajine, niektori ziju so zmenenou identitou. Medzi nimi aj nespravodlivo stihany pravnik (Redford), pretoze on sa prepadu banky, kde zastrelili straznika, nezucastnil. Jedna z ucastniciek prepadu (susan Sarandon) sa rozhodne vydat sa policii a pri tom neumyselne spusti dej, ked je vyzradeny aj Redford. Ten si zopakuje utekove sceny z mladosti. Ak bez dablera preskakoval plot - slusny vykon na ten vek. Najviac mi to pripominalo Tri dni kondora. Viac nepisem, nech neprezradzam, je to novy film. Dalo sa to v kine bezbolestne prezit, ale raz stacilo. Ja Redforda vymazavam z oblubenych.(12.11.2012)

Robert Redford pořád utáhne film,navíc si ho i zrežíroval.Na začátku film navodí poměrně solidní atmosféru,ale po polovině tomu fakt dochází dech.Navíc celý založený na celkem banální zápletce,čekal sem něco tajemnějšího,tim pádem i dynamickej konec.Neni tam.Film plyne celkem pomalu,a já se po hodině a půl filmu začal dokonce koukat na hodinky.50%.(13.10.2013)

• Martin741

Podpriemerny priserne nudny film tak trochu so spionaznou zapletkou od rezisera CervenehoForda /Tece tudy Reka, Ordinary People/. Pribeh miestami priserne nudi a divak stale caka kym sa film rozbehne - no a naraz koniec. Nuda k posrani, alebo odborne- zase nieco pre vystudovane filmove teoretiky- elitare. 35 %(11.11.2014)

Robert Redford má stále energie na rozdávání a nebrání mu v tom ani vrásky zbrázděná tvář. Mladší herce hravě strčí do kapsy. Od začátku bylo jasné, kam se celý film ubírá. Přidání většího dílu napětí by nebylo na závadu. Ale nepřipadalo mi, že by se film vlekl, protože mimo Redforda tu hrají i další herci, které mám ráda.(23.3.2015)

• - Identifikačné číslo na chvoste policajnej helikoptéry vo filme bolo N7241P. Rovnaké číslo bolo použité aj v snímke Rituál (2006). Do tretice môžeme na toto číslo naraziť vďaka tomu, že ho malo skutočné lietadlo, ktoré havarovalo v roku 1985. (MikaelSVK)

• - Film měl premiéru 6. září 2012 na 69. Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách, kde Robert Redford získal dvě ceny Giovani Giurati del Vittorio Veneto Film Festival Award a Open Prize. (Terva)

• - Natáčení probíhalo ve Vancouveru. (Terva)