Metro

Rusko, 2013, 132 min

Co vše se může stát v metru? Napínavý boj o přežití v hlubinách metropole. Milostný trojúhelník v podobě atraktivní ženy, jejího životem uondaného manžela a bohatého bezskrupulózního milence představuje zápletku téměř banální. Milostný příběh se však zvrtne v nečekané drama, když se oba sokové ocitnou ve stejném vagonu metra v moskevské ranní špičce, které se řítí přímo do katastrofální potopy. Na původní rodinnou krizi se tak rychle nabaluje masový boj cestujících o přežití, jenž se svádí v potemnělých tunelech, skýtajících nejedno překvapení... Půdorys ruského filmu obnovuje to nejlepší z populárních katastrofických formátů jako Dobrodružství Poseidonu (1972) či Denní světlo (1996), které přesazuje pro 21. století do mnohem dynamičtější a pro ruskou kinematografii typicky syrovější polohy. Kineticky vyvedený film si s nadhledem pohrává s pravidly žánru, přitom mu nechybí dramatický spád. V prvním plánu sledujeme zkoušku mezilidských vztahů, které dohromady svádí kalamita. Ve druhém plánu Metro vypovídá o rozpadu zaostalé infrastruktury a společenských nešvarech ruské společnosti, kriticky ovšem také upozorňuje na odvrácenou stranu nezkrotné urbanizace. (Česká televize)

jprmusic

Sovětská příšernost. Po technické stránce se ještě objeví občas záblesk, ale jinak je to běs. Nejhůř z toho vychází ta bloňďatá pipina. Vzít si to zoufale nesympatický trdlo by se dalo ještě omluvit mladickou nerozvážností, ale mít za milence takový hovado je opravdu úlet ()

DonBraso

Silné tři hvězdy do Ruska.Rusové mají svůj smysl pro humor a tady bylo na místě,připsat i komedie,protože hold,ta sranda tam je a tak trochu typické pro rusáky nebo pro ty,kdo už viděl pár filmů v ruském balení.Takže jsem spíše čekal,co nám kluci z východu naservírujou a vcelku jsem byl spokojený.Triky byly povedené,herci šli,kamera místama parádní,dialogy občas na bodu mrazu,hudbu jsem nepostřehnul a jako katastrofický film v metru pěkný.70% ()

Mikecat

Výborný herci, výborná kamera, efekty, príbeh a na rozdiel od amerických sračiek má aj myšlienku a ducha. Manželský trojuholník nebýva vždy jednoduchý a môže sa všelijak zamotať a nakoniec aj rozmotať. ()

Styxo

Zaujímavý film, určite som sa pritom nenudil a prežil som aj tú dĺžku. Celkový dojem mi pokazil ten milostný trojuholník alebo ako to nazvať, proste sa mi to do takéhoto (katastrofického) filmu moc nehodí. Aká je predsa už len náhoda, že sa manžel a milenec stretnú v jednom metre pri toľkom množstve ľudí :D. To už skôr príbeh tých dvoch mladých ľudí čo sa stretnú v metre a po prežití katastrofy budú navždy svoji bol lepší. Každopádne dobrá ukážka toho, ako to v tom Rusku vyzerá... tri hviezdičky si to určite zaslúži ()

jack_scott

Film, pěkně ukazující mimochodem současné Rusko - což je asi největší deviza filmu. Jinak je to jen průměrný, byť zajimavý katastrofický snímek. Je takových málo, proto tak relativně vysoké hodnocení! :-) 60% ()

route60

Na Ruský katastrofický film jsem byl opravdu zvědav a on opravdu není vůbec špatný, když vemu mnohé filmy na toto téma co občas běží v TV je Metro svěží vánek se slušnou výpravou, triky a herci, hlavně dějem připomínajíci filmy tohoto žánru ze 70. let minulého století, není to dokonalé ale film potěší každého fanouška tohoto žánru. ()

Jas3

Velmi dobře vystavěná a natočená sekvence havárie. Jen ten úplný závěr trochu slabý.. A do metra již nikdy více :) ()

Facerr

No pááni, Rusáci se docela vytáhli.Tenhle katastrofickej kousek s romantickou zápletkou má celkem koule. Nechybí nápad, napětí, charakterově vyprofilovaný role a výborný (i když někdy trochu přehnaný) záběry alá Hollywood. Pochopitelně s veškerou Ruskou syrovostí, tragičností (mrtvejch jak srač..) a "ruskvostí", ať už jde o elektronkový vybavení z šedesátých let v metru, nebo rigidní soudružský manýry. Na druhou stranu se mi líbilo, že ani těmhle věcem se tvůrci nevyhýbali a světu nanaservírovali jenom trapnou reklamu na dokonalý společenství, jak bývavalo v jejich "propagačkách" zvykem. Možná i to je jeden z důvodů, proč brát Rusko vážně i ve filmařský oblasti. ()

Virusman666 odpad!

Opičárna Hollywoodských béčkových tzv. katastrofických filmů se rusákům celkem zdařila, bavil jsem se jejich amatérstvím, co neošlehnu neumím, že? ... ()

megajalec

Film z ruskej produkcie bol príjemnou a vítanou zmenou. Metro nesklamalo, malo napätie, atmosféru. Trochu ma možno iritovalo to vybavenie a prístroje pracovníkov metra, ktoré vyzeralo ako z roku 1954. ()

AndysekAndys

Žádný, ani z největších béčkových katastrofických filmů mě ze začátku ne-nezaujal tolik jako tenhle, ani jsem se nedodívala, jak jsem se nudila. Odpady dávám pouze výjimečně, takže jedna. ()

kikin01

Tááák a rozjíždíme se Metrem s číslem 2013. Špatný to určitě nebylo a na plný počet by si to tento film musel fakt zasloužit, ale že se mi to líbilo tak akorát, to jo. Pro dobré katastrofické filmy mám slabost, a i když hrdinové moc sympatičtí nebyli, tak tím se nenechám odradit a zůstanu pro dobrý pocit na čtyřce, už kvůli tomu hafáčkovi, kterého mi bylo tak strašně líto. ()

bazmat

Možná by se mělo do popisku přidat mysteriozní, protože takhle mimo mísu se vlaky, voda a bohužel i většina postav bez přispění nadpřirozených sil nikdy chovat nebudou. Nový rozměr perfektního načasování (všechny akce se odehrávají na desetinu vteřiny přesně tak, aby odvrátily nebo naopak přinesly katastrofu) jen podtrhuje nedostatek invence scénáristů. Tvůrci si prostě vzali to nejhorší ze všech katastrofických filmů a splácali to dohromady. Dvě hvězdy zachraňuje jenom linie podváděného manžela a milujícího otce, kterou by bylo nejlépe vystřihnout ze stupidního tunelu a rozehrát pořádně v samostatném filmu. ()

mokrasek

Pro mě určité překvapení. Právě proto, že je to je ruský film, u kterého jsem navíc cítil, že je tam jakási přidaná hodnota, nehodnotím 3, nýbrž 4. ()

Legie

V tom co současná filmová produkce nabízí mě Metro velice mile překvapilo. Chvilkama je šablonovité, ale to se u těchto filmů dá očekávat. Těch 132 minut uteklo jak voda :) ()

Muf911

Chtěl jsm tto vidět. Ještě jsem neviděl ruský film ze současnosti, navíc mám katastrofický žánr rád. A ty ruský vlaky metra jezděj i v Praze, takže je mi to téma tak trochu blízké. No, ale jinak je to shit. Totální brak od scénáře po herecké výkony. Nelogické chování hlavních postav, několikrát opakovaný motiv, že záchrana přijde pár vteřin potom, co zachraňovaní zrovna odešli jinam. Jedno klišé střídá druhé, vše korunuje přeslazený happy end. Už na začátku je vám jasné, které postavy jsou postradatelné a kdo přežije. Ale jak říkám, kdo má rád katastrofické filmy, ať si to dá ()

xpandelx

K tomuto filmu som sa dostal tak, že som dostal požiadavku o jeho preklad, ktorý som nakoniec aj úspešne dokončil.Jedná sa o katastrofický film, ktorý sa odohráva v ruskej metropole.Dej sa prelína romantickou zápletkou medzi úspešným podnikateľom a manželkou hlavného hrdinu.Film má dosť dobré obrátky a zvraty.Každopádne nemusí byť pre každého nakoľko použité efekty nemusia každému vyhovovať. ()

Vomaczka

Já ti nevím. V Rusku jsem nějakej ten pátek nebyl, vlastně žádnej pátek, ale pochybuju, že je to diametrálně odlišný od metra v Praze. Voda v Rusku má totiž pěkně zvláštní a zmrdský schopnosti. Jestli totiž nezatejká do uliček a do děr, tak jak dělaj v Rusku klystýr? Navíc banda ukecanejch hrdinů, co nemaj při umírání nic lepšího na práci než drškování a krmení nějakýho vořecha totálně kašle na nějaký zachraňování se, radši si daj příjemnou procházku brouzdalištěm ve svetru v metru v retru. A ta otravná pizda na povrchu, co se musela kromě oplzlýho kravaťáka vyspat i se zkušebním komisařem z autoškoly, protože jinak si nejde vysvětlit její řidičské neschopnosti, ta je taky pěkně na facku cihlou. Nejsympatičtější postavou tak zůstává opilý stařešina a prorok zkázy pekelné, vládce kolejí a levné vodky, soudruh Sergej. A nesmíme zapomenout na trenéra bleskových pokemonů, který velmi ochotně pouští 220 voltíků do lidí v metru a doufá, že jim to nic neudělá. Bohužel v tomto filmu však neplatí heslo vyvolených "Lepší zůstanou", a tak si dvě hodiny přejete, aby všichni chcípli. ()