Caesar je šimpanz, se kterým jsme se seznámili před třemi lety ve velmi úspěšném filmu Zrození planety opic. Tehdy právě on, jako první z lidoopů, získal mimořádně vysokou inteligenci a to kvůli pokusům s ještě neschváleným lékem na Alzheimerovu nemoc. Chytrý lidoop se stal senzací, ale zároveň předznamenal zásadní revizi pohledu na to, kdo je skutečným pánem tvorstva. Příběh Úsvitu planety opic začíná deset let poté, co se Caesar se smečkou dalších uprchlých lidoopů ukryl v hlubokých lesích poblíž San Francisca. Lidstvo v mezidobí prakticky zdecimoval agresivní virus, jehož první příznaky se objevily na konci prvního dílu. Těm, kteří virovou pandemii přežili, navíc hroutící se svět stavěl do cesty další nečekané překážky. Území uvolněné lidmi postupně obsadil národ geneticky pozměněných lidoopů, v jejichž čele stojí právě Caesar. Síla a schopnosti Ceasarova království narůstají, postupně vzniká nová civilizace řídící se novými zákony a pravidly; civilizace, která si dokáže představit Zemi bez lidí. Planetu opic. Lidé, kteří přežili, se snaží narůstající opičí dominanci narušit a vrátit se na vrchol evolučního žebříčku. Začíná boj o moc, boj o to, kdo bude vládnoucím živočišným druhem na Zemi. Obě strany sice dosáhnou křehkého příměří, ale jen nakrátko. Napětí mezi lidskou a lidoopí komunitou narůstá, sílí i boj o moc uvnitř obou skupin. Tohle napětí může vyřešit jen fatální střet, po němž bude zcela nezpochybnitelné, kdo se stal vládcem planety Země. (Cinemart)

JajinkaBec

Nevzpomínám si, kdy naposledy se ode mě druhý díl (rozuměj pokračování) dočkal pěti hvězd. Pokud vůbec někdy. Ale je to tady a já se za to vzdor ostatním zde relativně přísným hodnocením nestydím. Společenství opic, do kterého můžeme nahlédnout, je grandiózní. Stejně jako poněkud morbidním způsobem i společenství lidí, které se hrabe ze samého dna své existence. Lidé a opice. Obě rasy chtějí hlavně přežít. Chtějí domov, rodinu a budoucnost. Jenže jak už historie prokázala, dvě silná společenství na téhle planetě mohou jen těžko fungovat. Čekání na to, kdo zažehne tu první jiskru, je doslova vzrušující stejně jako následné rozuzlení. Co je pro mě rovněž naprostá bomba, že triky neslouží coby samoúčelný nástroj vzbuzování údivu (jak to tak u amerických blockbusterů bývá), ale jako obratný prostředek charakterizace postav s omezenými schopnostmi vyjadřovat se verbálně. Caesar je pro mě jednou z top hlavních filmových postav vůbec. Konec filmu jasně směřuje k dalšímu pokračování a já se už nemůžu dočkat. ()

nula87

Narozdíl od Zrození je to vlastně jenom triková akčňárna, nic víc. Trikově úžasná, to ano, ale to nemůže vynahradit skoro totální absenci příběhu. 60% ()

Plastík

Tohle se mi moc líbí, tohle zpracování. Ale ve skutečnosti mě úplně drtí, myslím v tom příběhu, že to podělá vždy jen pár jednotlivců, kteří se chytí touhy po moci či po pomstě. Plný počet hvězdiček. ()

helrohir

Tento film u mňa vzbudzoval v prvom rade veľké očakávania, pretože v "Zrodení..." sa autorom podarilo nakopnúť túto sériu do netušených výšin a ďalšie rozvinutie príbehu bolo určite veľkým ťahákom. No a nemôžem povedať, že by som sa nejako sklamal, ale až tak nadchnutý som nebol. Hlavne ma mrzelo odsúvanie ľudí a ich osudu na vedľajšiu koľaj. Veď z výnimkou pár retrospektív sa o nich nič zaujímavé nedozvieme. Jednoducho povedané, opice mali až príliš veľa priestoru, pričom ich sociálny život a emocionálne chvíľky s rodinkou nie sú tým pravým, čo by malo zastávať tak výraznú pozíciu v rámci celého filmu. Avšak celkové vizuálne aj charakterové spracovanie opíc, najmä ich vodcu Ceasara či "záporáka" Kobu pôsobí až neuveriteľne realisticky a ani na chvíľku som nemal dojem, že sa pozerám len na prázdny digitálny výtvor. Záverečná akcia je tiež fajn, hoci jej chýba ten emocionálny náboj a šok, ktorý zdobil záverečnú akciu v predchodcovi. Herecké (ľudské) obsadenie je trocha nevyužité a tým pádom nedáva priestor na nejaké zapamätania hodné výkony. Jednoducho zhrnuté, ten prístup k tvorbe deja sa od "Zrodenia" zmenil možno až príliš rapídne, ale keďže ide o prechodový diel, akceptujem tento film ako opodstatnenú súčasť celku. 75%. ()

PAVLIS

50% Grafici si asi pěkně mákli, v zásadě ani režie není špatná, ale ten scénář, ta schematičnost jak z nějakého Arnoldova bijáku z osmdesátých let, s tím se těžko dělají zázraky. ()

regentor

Pokud by měla skutečně takto vypadat naše budoucnost, potom už je lepší když to tady celé shoří .Parta nýmandů,pitomců a neumětelů kteří přežijí nákazu poněvadž jsou imunní..patrně vůči vlastní neschopnosti , se ubytuje v rozvalinách Frisca. Do svého čela si nezvolí vedení(třeba i formou uzurpace moci ,aspoň by to mohl trochu dramatický prvek) pouze tam mají jednoho "Pepkavyskoč" co to tam v podstatě "řídí" .S takovýmto přístupem se pak těžko divit tomu, že si nejsou schopni zorganizovat své společenství. Nezabezpečí si ani perimetr svého útočiště a když už vyrazí na průzkum tak narazí.Od této chvíle, tedy od začátku vyprávění se z celého příběhu stává ekologicko-morální patos jestli pocházíme z opice nebo jsme ji stvořili v laboratoři jako produkt výzkumu na Alzheimra či další nemoci.Opičáci naopak mají svou tlupu zorganizovanou téměř dokonale asi jako dilematický protiklad těm lemplům z Frisca .Střet je tedy nevyhnutelný. Pokud to zatím byla selanka , pak bude hůř.Mluvící opice (K čemu jim to vlatně bylo? Jen aby divák pochopil několik málo dialogů,aha) mají na svém území přehradu která umí vyrábět elektřinu.Zázrak! Opičáci mají zase zdravotní problém paňmámy šéfa. Nastal čas na spolupráci. Na obou stranách však existuje parta která si nepřeje vzájemné soužití. Jak objevné! Stupidní scénář plný blábolů , jen namátkou uvedu jeden. Idioti z Frisca používají k výrobě energie generátory ale kontak s nějakou další skupinou navážou až se připojí energie z elektrárny ..asi není elektřina jako elektřina nebo to jen režisér a scénarista nechápou..Pokud už se tedy na snímek podíváte, použijte ho jako instruktážní video jak nesvěřit svůj život do rukou několika dementů kteří trénují střelbu zbraní na Hummera ale netuší co činí protivník.Nelogický ,velmi slabý odvar žánru postapo kdy jakési morální pohnutky jsou základní premisou celého filmu.Jedna upocená hvězdička za masky a několik málo povedených scén. ()

marek29

Úsvit? Jedno velké překvapení. Měl jsem předsudky vůči opicím. Nevím proč, od dob kdy jsem v TV letmo zahlédl první filmy typu Planeta opic z pravděpodobně let 60.-70., jsem netoužil je vídět ještě někdy. Jaké bylo moje překvapení, když jsem sjel právě Úsvit (na Mallorce došly všechny ostatní filmy v NB) :) Nejde jen o hnusný opičáky, ale také o boj s lidma, napětí v té akci a uvědomění si jak moc agresivní jsme, i když už to dávno není pro přežití potřeba. Za poutavost dávám zasloužené 4*. Film byl s dabingem, ale protože je většina jen citoslovce a zvuky, nevadilo to vůbec. Doporučení na shlédnutí po zásluze a pro mě samotného začít od prvního dílu, kor když do kin šla teď třetí část. ()

Blazkowicz

Lepší než jednička, ale už je to spíš takový mainstream, protože nějaká originalita nebo dobré nápady, těch je ve filmu dost málo. Většinu času je to fakt jakože klasický blockbuster jak se říká. Sice ubylo retardovaných věcí ve scénáři i tak mi ale pár věcí vadilo. Třeba opice co umí střílet, ale zapomněli nabíjet. Nebo proč se vždycky najde nějaký retardátor s předsudky a totální ignorancí faktů. Opice řekli beze zbraní, stejně tam ale bude týpek, který si zbraň vezme. Asi nemá rád opice. Ale proč, když mu nic neudělali a očividně jsou rozumnější než on. Starosta zas nechápe, že existuje dobrý a špatný šéf opic. Radši bych viděl Garyho Oldmana jako hlavní postavu, protože to co předváděl Jason Clarke, bylo hrozné a jeho tvář bude velmi rychle zapomenuta. Kde ho vyhrabali, je mi záhadou. Možná by to nedávalo smysl, ale nejlíp by udělali, kdyby tam zůstal James Franco. 4* ()

PlysovyMacko

Opičí príbeh dominuje nad tým ludskym. Cezar je plnokrvna postava oscilujuca medzi ochranou svojho národa a dôverovanim ľuďom. Koba pohanany nenávisťou je výborný zaporak a scéna kde predstiera, že je hlúpa opica alebo finálna konfrontácia sú najlepšími momentami. Film je pocitovo dlhý a ma hluché miesta. ()

nemer

Film je ze začátku roztahaný až běda. Nevidět pochvalné recenze, snad bych i opustila kino. Menší sestřih by neškodil, první asi půlhodina navozuje dojem amerického cajdáku pro slabomyslné...později zmizí (alespoň většinou) typická sladkobolná američnost, která z filmu čiší, a film je o poznání...zajímavější, děsivější? Záleží na úhlu pohledu. Pro mne je to depresivní film, kde si už po tisící osmé člověk uvědomí marnost veškerého toho pachtění... Jistě lze ocenit, že si film bere na paškál konkrétně pána tvorstva a jeho příbuzné (tedy jedno a totéž, vždyť celé lidské dějiny jsou dějiny krvelačné, násilnické opice) a vůbec biologickou podstatu života. Finální marnost, kterou biologické limity nakonec vždycky přinášejí. Právě díky možnosti chápat film i jako kritiku biologična dávám 4 hvězdy * (v tv by to byly 3). Skončí jedna perverzní civilizace/forma života, aby se vzápětí vynořila nová, minimálně stejně úchylná, jako byla ta předtím...bludný kruh. Opici=člověka prostě nepolidštíš. Primární podstata života = násilí a přesila. Proto bych si přála, aby se alespoň na filmovém plátně jednou objevil vítězný Skynet :) ()

Bredly

Komentář doplním, jakmile vstřebám všechny dojmy a vzpamatuji se z doposud nejlepšího kinozážitku tohoto roku, a možná nejen tohoto... tenhle film mě neskutečně emočně vyždímal ()

Fiijay

No tak tohle bylo hodně slabý, hrozný dialogy, opičí dialogy byly taky dlouhé, že už to zavánělo opileckou groteskou, iritujici opičák záporák a iritující blbec člověk. Jedničku si sice už tolik nepamatuju, ale mám takový pocit, že byla o dost lepší už možná i kvůli Jamesi Francovi a ne tak velkému zaměřování na opičí druh. 65% ()

elCarda

Jsem nadseny. Film ma skvelou atmosferu a ohrome funguje po vsech strankach. Jak emocni - budovani vstahu naprosto odlisnych kultur (a to tak ze i druhovych) tak napeti a akce jsou perfektni. Navic to ma extremni dvousmysl, kdy film vas vede smerem abyste fandili hlavnim postavam, ale tim, ze vite jak lidstvo nakonec dopadne vlastne zenete lidstvo do zahuby... Ten "zly" co se obetoval pro lidstvo se skutecne pro lidstvo obetoval a kdyby mu to vyslo - nebyla by planeta opic.... Zaverem chci vyzdvihnout to, ze jsem neskutecne rad, ze ziju v dobe tak technologicky rozvinute, ze umoznuje zhmotnit neco takoveho tak strasne realisticky.... ()

wallax

Prvá časť vytorila skvelé pozadie pre postavy (najmä Caesara a jeho kumpánov z rodu opíc) a uviedla nás skutočne silným spôsobom do novej trilógie. Druhá časť dramaticky zobrazuje dôsledky ktoré môžu nastať ak zvieratá získajú ľudskú "inteligenciu" a všetky veci ktoré spolu s ňou prichádzajú - pocit moci nad všetkým živým aj neživým, myšlienka nadradenosti nad všetkým okolo nás. Inteligencia - symbol pána tvorstva, symbol dokonalosti ktorým sme sa sami počastovali a uviedli sa na vrchol stupnice. Lenže inteligencia prináša so sebou aj snahu o prežitie druhu. A keď sa stretnú dva silné, dominantné a rovnako inteligentné druhy, pričom každý chce prežiť...vtedy nastáva problém. Jediná vec ktorá môže zastaviť krviprelievanie je Ceasarova láska k ľudstvu a jeho súcit. Veľmi pekne zobrazené medzidruhové aj komunitné vzťahy. Caesarova snaha dôverovať ľudom, naopak Kobova nedôvera a ich ľudské protipóly. Tak ako si dali záležať vo vykreslení vzťahu Caesara a Willa v prvom dieli, tak tu si dali záležat práve na vzťahoch komunít. Druhý diel je dôstojným nástupcom prvého a nemusí sa vôbec za niť hanbiť, napriek akčnejšej povahe. ()

gaara1

O trochu slabší než Zrození planety opic, ale film určitě není nudný a fanouškové si v něm najdou to svoje. 4 hvězdy. ()

Jadro

Mal som úplné blbé obdobie, no keď som v kine začal s touto mňamkou, na dve hodiny som nevedel myslieť na nič iné... Nech rýchlo bude trojka... PS: Snáď tak som nečakal ani na ukončenie Pána prsteňov :-) ()

Světová premiéra hudby z Jurského světa

Světová premiéra hudby z Jurského světa

25.01.2016

Kdo svede Válku o planetu opic?

Kdo svede Válku o planetu opic?

26.08.2015

Když v roce 2011 ožila filmová série o Planetě opic, jen málokdo od ní čekal takový kritický a komerční úspěch. Zrození planety opic vydělalo 481 milionů dolarů, Úsvit planety opic pak dosáhl až na… (více)

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky