Nadějné vyhlídky

• Velká Británie Great Expectations
Ukázka z filmu 3

Epizody(3)

Nákladná adaptace klasického románu Charlese Dickense, v níž se ze sirotka Pipa s pomocí záhadného mecenáše stává džentlmen. Jednoho chladného zimního dne narazí 11letý sirotek Pip na uprchlého trestance Magwitche. Magwitch vyděšenému hochovi přikáže, aby ukradl ze strýcovy kovárny pilník na odstranění okovů. Když se Pip vrátí, kromě pilníku přinese i jídlo - nevinné gesto dobroty, které má pro oba nevídané důsledky. Tento působivý příběh s prvky mysteriózního thrilleru vypráví o posedlosti, korupci, odplatě, vykoupení a odpuštění. Na pozadí všeho totiž stojí šibenice. Ukazuje, co uděláme, co budeme riskovat a jak daleko zajdeme kvůli lásce. (Viasat)

ondrula

No to zase bylo něco! Dost jsem se na tenhle seriál těšil (měl jsem Velká očekávání čili Nadějné vyhlídky). Jednak proto, že jsem namátkou shlédl scénu ze slatí, kde se grázl pere s vojákama a jednak jsem nedávno dočetl knihu, která je v podstatě částečným životopisem Ch. Dickense, takže mi tento mikroseriál přišel vhod. Měl jsem pravda nejasné tušení, že zápletky v románech (jak si pamatuju ze středoškolský četby, kdy jsem na to měl ještě žaludek) z poloviny 19. století jsou nehorázný kraviny, ale zase jsem se uklidňoval, že tak hrozný to bejt nemůže, protože úvodní scéna, jak už jsem naznačil, byla úchvatná. Zkraje mě celkem zarazilo, že ústřední postava je opět sirotek, jakoby se snad Dickens na jiné postavy ani nemohl rozpomenout, a taky atmosféra kovárny uprostřed bažin (jak logické!) byla trochu mimo. A jak se děj odvíjel dál, sral mě seriál čím dál tím víc. Jednak tedy hereckými výkony, neboť homosexuální Pip a přitroublá Scullyová, byli vážně na pěst a především pak debilní zápletkou, protože (spoilers!) nástup Pipa na zámek, aby na něm mohl být vykonáván emocionální teror - jak se v druhé půli vysvětlí - WTF? Dickens je pak proslulý nejen sociálním podtextem svých románů, ale i jako "mistr" překvapivých zvratů a nečekaných odhalení. Zde se nabízí, že největším překvapením bude odhalení tajemného dobrodince, který Pipa z bažin poslal rovnou do Londýna mezi společenskou smetánku, aby se tam mohl donekonečna buransky ztrapňovat, ale že se z patrona nakonec vyklube kriminálník, kterýmu Pip v dětství dal kousnout koláče, to by vážně nikoho nenapadlo; je to sice šokující, ale jen za tu cenu, že je to taky pěkně debilní. Vrátím - li se ještě k hereckým výkonům, pak mi přišlo, že Gillian Anderson ve své psychopatické roli dokazuje, že hrát neumí, zatímco David Suchet hraje naprosto výborně a jedna * ode mě patří právě jemu. ()

Shedom

Suverénny úvod zruinuje nástup Pipa "staršieho". Totálny castingový laps, ktorý by som do perfekcionistov z BBC nepovedala. A o to viac zamrzel. Nemôžem si pomôcť, ale na Douglasa Bootha som sa takmer nemohla pozerať a pôvodne som s hodnotením chcela ísť oveľa nižšie, krásna výprava, ostatné obsadenie a samotný príbeh však predsalen chytili za srdce. Oscar Kennedy - dokonalý. ()

NickBrychova

Perfektně spracovaný román, napínavé a překvapující až do úplného konce. Ohledně výkonu Douglase Bootha - nepřišel mi vůbec špatný, na roli, kdy se z mladého, nesmělého neználka stane doopravdový gentleman, se mi perfektně hodil. 5/5 ()

Evander

Výborně zfilmovaná kniha. Sice tu chybí hodně detailů, které by stály za zmínku, ale jsem si vědom, že do tří hodin se všechno zkrátka dostat nedá. Narozdíl od jiných adaptací, tato knihu skutečně kopíruje, nevymýšlí si ani nepřidává. Jsou to jen drobné detaily, které bych udělal jinak, takže v úhrnu to vidím na krásných 90%. Jedno malé rýpnutí na závěr si ale neodpustím, v knize je Estella popisovaná jako nadpozemsky krásná... ()

marusshhka

Poslední díl mě přesvědčil, abych zvýšila hodnocení. Ale hlavní představitel se mi naprosto nelíbil, nehodil se:-(. Škoda... ()

Margerie

Chudák Dickens se musí obracet v hrobě. Na tomhle seriálu je totiž jediná krásná a povedená věc - úvodní titulky. (1) Velmi špatný výběr herců. Dospělý Pip působí jako latentní gay, dětská i dospělá Estella mají do oslnivé krasavice opravdu daleko, kovář Joe má přece vypadat jako prostý muž s dobrým srdcem, ne jako přitroublé prasátko ze střední třídy, a k slečně Havishamové se snad i bojím vyjádřit - Andersonová neumí hrát, její maska je přehnaná a nevěrohodná, celé to působí, že si spletla žánr a drží se role ledové královny z nějaké béčkové pohádky s honosnými kostými. Ano, kulisy jsou skvělé, hlavně dům sl. Havishamové se povedl, ale toť vše. (2) Ponurou atmosféru opravdu není vhodné zachovávat po celou dobu! Použité filtry sice jsou v některých scénách působivé, ale Dickens opravdu nenapsal dílo, které by po celou dobu bylo naplněné jen mlhou nad blaty či v Londýně. Když má někdo nadějné vyhlídky, svět tak nějak zrůžoví, a to je patrné i z knihy. Ze seriálu má ovšem celou dobu člověk pocit, že to skončí špatně, je to vlastně takový spoiler. Respektive byl by to spoiler, pokud by seriál končil stejně jako kniha. Jenže tvůrci se z toho po vzoru Hollywoodu rozhodli udělat takový menší happy end. (3) Na rozdíl od filmových adaptací velkých knih mají ty seriálové obrovský potenciál v tom, že nemusí docházet k přílišnému zplošťování a zjednodušování děje. Tady je to ovšem využito v takové míře, až je mi z toho do breku. Tolik vynechaných důležitých scén, tolik zbytečných scén přidaných. Je mi jasné, že ani do tohohle seriálu nebylo možné narvat vše, ale tohle bylo opravdu moc. Vztahy mezi postavami nebyly prokreslené, nebo byly dokonce zcela zrušené. Řada dickensových důležtiých zvratů byla sice zachována, ale bylo zcela změněno to, jak k nim dojde (např. odhalení toho, kdo jsou Estellini rodiče). Když si k tomu přidáme špatně vykreslené charaktery hlavních postav, je jasné, že už pomalu hovoříme o odpadu. (4) Dávám jednu hvězdičku za celkem povedený první díl, propadák jsou až zbylé dva díly, a další hvězdičku za místy perfektní atmosféru a kulisy a za perfektně zahraného Magwitche. Víc opravdu nemohu. P.S. Ještě si neodpustím malou doušku pro uživatele ondrula: Jedním dechem říct, že se zajímáš o Dickensův život a že tě překvapilo, že hlavní postavou je tu opět sirotek, to je mírně řečeno na pováženou. A označit dokonale propracovaná velká díla 19. století, která jsou schopna pojmout lidských život v celé jeho šíři a zachytit obrovské a ironické zvraty, k nimž v našich životech dochází, za kraviny a debilní zápletky, to je opravdu známka vysoké vzdělanosti. ()

Koskakoska

..hororové atmo parádní !!! ..ale hlavní postava Pip :-) hrůza, neseděl mě ani v jednom momentě :-) ..naopak Gillian Anderson byla 100% ()

LucyZ

Nemám ráda Dickense, ale první díl mě přesvědčil, abych se podívala i na pokračování. A musím říct, že mě celkem nadchly. Výborná kamera, výprava, dokonce i scénář, herecké výkony - Gillian byla kouzelná. Jediné, co mě na sérii vadilo, byl výběr představitele Pippa, byl mi neskutečně protivný. ()

Eldir

Nadějné vyhlídky jsou jednou z mých nejoblíbenějších knih z ostrovů a tato adaptace mě dost potěšila. Atmosféra, herci, výprava... všechno mě dost bavilo a nemám nejmenší pochybnost, když dávám bůra. Je skvělé, že znovu zfilmovali román, který se jako jediný vymyká Dickensoným ostatním pracím. ()

Mirischka

Moc pěkné dílo. Pochmurná nálada se povedla na jedničku a i výprava nebyla špatná. Na mě ale byla tahle minisérie trochu moc roztahaná a kdyby měla o půl hodiny méně, rozhodně by to nebylo špatně. Herci taky velice zajímavě zvolení, jen mě trochu mrzí Dougles Booth. Ne že by byl špatný, ale prostě někdy je lepší do role hlavního představitele vzít někoho trochu ostřílenějšího a ne téměř začátečníka. Tady to zachraňovala jen jeho opravdu krásná tvář, takže možná příště to už bude lepší. Ale i tak ten čas za to stál. ()