Monsieur Lazhar

• Slovensko Pán Lazhar (festivalový název)

Bachir Lazhar je alžírský přistěhovalec v Kanadě. Je přijat na základní školu, aby nahradil učitele, který tragicky zemřel. Zatímco si žáci ve třídě vyrovnávají se ztrátou svého učitele, nikdo z nich si neuvědomuje, jak bolestný je život Bachira a ani to, že mu stále hrozí deportace. Film Monsieur Lazhar líčí setkání dvou vzdálených světů a sílu sebevyjádření. (Kryšpín)

laik_60

Nesmelý, introvert, bývalý kaviarnik sa po rodinnej tragédii ocitá v Kanade, kde s "papiermi svojej manželky" robí učiteľa. Sám sa učí s deťmi vychádzať porozumieť im a získať ich rešpekt, napokon aj získal. Fellag hral veľmi presvedčivo, a citlivo. Prehnaná kanadská školská politika kde sa "deťmi narába ako s radioaktívnym odpadom" (výrok učiteľa telocviku na zmienku o zákaze fyzického kontaktu pedagóga s učiteľom (nesmie objať, pohladiť, nie to ešte nebodaj poľutovať) ()

Šuplík

Ako povedal môj kamarát, tomuto filmu k dokonalosti chýbal už len obesený Bašír Bazár... Ale vážne, námet je to zaujímavý a herecké výkony nie sú vôbec zlé. ()

chelseaman22

Zatracená nuda se zatraceným imigrantem nejspíš ze Sýrie. Otravná zápletka, jež spočívala v oběšení nemotorné slečny učitelky, jíž hráblo, a tak se o velké přestávce po druhé vyučovací hodině oběsila na náhrdelníku z Orsey. Film jsem přerušovaně sledoval tři týdny. Nestálo to za to. ()

farmnf

Philippe Falardeau, chlapče, kouzelníku! Jak jsi to dokázal? Mezi mantinely, zcela úzkými (kanadská škola plná rozmazlených malých hajzlů) natočit takto hezký, smutný a až politicko-sociální příběh. Rozuměl jsem tomu tak, že psychoterapií toho araba byl styk s dětmi, neboť jeho děti byly v Alžíru na popel. Film má mnoho poselství, jedním z nich je, zda potrhlý ženský jsou skutečně to pravé, co by nás mělo připravovat do života. Režisérsky i herecky zvládnuto na jedničku. ()

Tosi

Příběh Monsieura Lazhara začíná smrtí, ale končí objetím. Je to příběh alžírského přistěhovalce, který pomáhá školní třídě vyrovnat se s velkou ztrátou, avšak i on sám zná bolest v srdci z první ruky. A tak si s podmanivým humorem a důstojností pomáhají v konečném důsledku navzájem a tím se pro mě jejich příběh stal naprosto okouzlujícím. ()

YumiOkami

super začátek semestru, pan doktor nám pustil tenhle film a řekl, "napište si do poznámek, co vás šokovalo!". po nálezu oběšené učitelky jsme všichni kolektivně zalapali po dechu. pěkné :D ()

noriaki

Monsieur Lazhar je silný film o vážných věcech, natočený natolik přirozeně, že vypadá skoro až obyčejně. Ale takový už je život, obejde se bez bombastických momentů, scén vypjaté hysterie, nebo osudových lásek o kterých by básník napsal sbírku sonetů. A stejně má schopnost dělat šrámy na duši a navždy nás poznamenat. Výborný snímek, ve kterém zazářil jak jeho protagonista, tak malá Sophie Nélisse. ()

Tomatáš

Velice silný film, jehož tvůrci uchopili hned několik závažných společenských témat a nenásilnou formou je zapracovali do dramatu s velkým D. Nemá cenu se více rozepisovat, stačí pouze vřele doporučit. PS: Opět se mj. potvrzuje jeden s názorů, že ač učitel není "olicencovaný", závisí především na tom, zda v sobě má to potřebné kouzlo..jiskru, která pak přirozeně přeskakuje na žáky v jakékoliv podobě. ()

vitekpe

Sledovat filmy ze soucasneho skolstvi (a ukazuje se ze to plati o celem "zapadnim" svete) nahani vetsi hruzu nez horory...ucitele fakt obdivuju, to jsou zoldaci dneska. Hlavnim duvodem me odvahy ke sledovani tohoto filmu z prostredi skoly byla ucast Sophie Nélisse...na tuhle mladou slecnu bude dobre davat si pozor. Pokud se neco nesemele, tak z ni bude jednou skutecna hvezda. To je moje predpoved... :-) P.S.: Mohamed Fellag potesil v roli ucitele, zahral presvedcive a pekne. ()

Ilhan

I když ten film je zajímavý a dobře utíká, prostě nemám rád filmy bez nějakého výraznějšího rozuzlení, vyprávění bez pořádného konce. ()

Vasyl

Docela sympatickej Arab, docela sympatická škola. Docela sympatický vyučovací postupy a dokonce docela sympatická parta 11letých Quebečánků. Asi už jsem toho viděl moc, ale tyhle filmy o vnitřním utrpení a vyrovnávání se s blablabla mě nebaví. Spíš nechápu proč se takový filmy vůbec točí. To lidi nemají nemají v životě dost starostí? Radši bych se pobavil nad tím, jak noví Lemieuxové a Brodeurové jedou na školní výlet, hrajou divadlo nebo hokej, než když budou psát referáty o násilí a navštěvovat dvakrát týdně psychologa. Jestli já se na ty filmy ze školního prostředí příště nevyseru. ()

gezper

Nenápadné, citlivé, dospělé, civilní, dobře zpracované, pomalé, nikam nespěchající drama. Zároveň i kritika na současný vývoj ve školství, resp.již jeho hodně pokročilé vyhrocené stádium, kdy dítě je nedotknutelné, rodiče jsou často v nepřátelském postoji vůči škole, v ústech s větou směrem ke kantorovi: "máte jen edukovat, né vychovávat!". A to jsou v tomhle filmu ještě všichni 12-ti letí dost na uzdě. Učitelský sbor se přehnaně bojí, donucen společností a jejími svazujícími zákony, nějakého bližšího souznění s dětmi. Což je ve výsledku paradoxně k jejich škodě, nikoliv na jejich obranu. Dvě paralelní roviny - osobní i pracovní - učitele imigranta, kde obě jsou naladěny na tragickou notu, se dobře, tiše a vzájemně doplňují a ovlivňují, i když povětšinou jen jedním směrem (osobní -> pracovní). PS: a i když to opravdu není komedie (jak bylo zpočátku mylně označeno), tak takový tělocvikář na poradě docela trefně pobavil [80%] ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 6/10 ... Didaktický potenciál: 5/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()

finkie

Zdařilá člověčinka. Narozdíl od řady zde komentujících se mi naopak zdálo, že té jímavosti bylo místy až příliš. Přeci jen nemám úplně rád, když se ze mě někdo skrze roztomilé traumatizované dětičky snaží vymáčknout slzičku, což tady bylo především v závěru dosti nápadné. Ale jinak to bylo pěkné, dobře natočené a zahrané a coby dramatizace rozporu mezi "common sense" učitelstvím ze staré školy a hyperkorektní femino-byrokratickou pedagogikou 21. století občas dokonce i poučné. ()

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky