Stačí jedna malá lež a nic už nebude jako dřív... Čtyřicátník Lucas má za sebou rozvod a pracovní přeložení z postu učitele na vychovatele ve školce. Ale postupně se začíná upínat k optimistickým vyhlídkám, navíc má své dlouholeté přátele a v komunitě rodného maloměsta je oblíbený. Stačí ale jedna malá lež a vše začne brát za své. Kamarádství náhle nahlodává nejistota a zneklidnění, ale nikdo jakoby ani nechtěl slyšet Lucasovu verzi. Prohlubující se nedůvěra eskaluje do otevřené agresivity, ale Lucas se nehodlá vzdát a jde hlavou proti zdi. Intenzivně gradující drama naplňuje diváky svíravým napětím, zatímco bez příliš okatých schémat vykresluje nemilosrdnou štvanici na nevinného člověka, ale i jeho urputný boj za svou důstojnost. (Česká televize)

Pepinec

Tohle není ani jako když vás přejede parní válec. To je jakoby vás přejel, pak si couvnul, zaparkoval na vás a začal tancovat. Na toto téma by byla silná i přednáška v knihovně, natož pak precizní dánská verze té nejčernější noční můry, jaká se může zdát nejen tomu, kdo má státnice z pedagogiky. Velký dík patří především Madsu Mikkelsenovi, který zahrál svůj part tak brilantně, že jsem si skoro celou dobu připadal jako lyže, která balancuje na tužce a hledá těžiště. (Challenge Tour 2015, film č.10) ()

Big Bear

Ufff! Další severská nakládačka. Ačkoliv jsem podobné téma již jednou ve filmu viděl (nebudu spoilerovat), tohle zimní vánoční severské drama bylo dechberoucí. Netuše do čeho jdu, lehce unaven, začal jsem sledovat první minuty filmu. Z drobných náznaků jsem si začal odvozovat počínající průser a to se mi i záhy potvrdilo. Scénář mi velmi připomněl čarodějnické procesy, kdy snaha očistit a chránit vedla k destrukci. Udivovala mne ta síla jak jsem u filmu dostával vztek a měl jsem chuť rozkopat dveře, poslat do prdele ředitelku, v obchodě shodit pár regálů... Závěr filmu jsem již nedýchal a z konce není dobře ještě teď! Mikkelsen zase zamachroval a Lucase zahrál na jedničku s hvězdičkou. Brrr. Tohle se klidně může stát kdekoliv. Chraňme, ale buďme u toho rozumní !!! Dávám pět nábojů do kulovnice. Tohle je prostě na max hvězd! doporučuji vidět! * * * * * ()

JohnnyD

Drsná mrazivá paranoidná dráma s bohovským Madsom Mikkelsenom. PS: Chcel by som vidieť priamočiary remake s Liamom Neesonom, ktorý by na konci zobral spravodlivosť do vlastných rúk a začal krágľovať obyvateľov mesta a v poslednom zábere by vystrelil mozog tej malej suke! ()

Niles

Čo všetko môže spôsobiť jedna malá hlúpa lož od dieťaťa, ktoré chce byť možno len zaujímavé, lebo sa mu nedostáva dosť pozornosti. Mads Mikkelsen je bez debaty na Oscara. Všetko je také realistické, až si viem predstaviť, že keby sa niekde naozaj stalo niečo podobné, takto nejak by to vyzeralo. Atmosféra je tak jedinečne tiesnivá a zimomriavková, celé sa to stupňuje a scéna v kostole je už emocionálna bomba a vrchol hereckého umenia. Ten Madsov pohľad som cítil až niekde hlboko v kostiach. Práve preto mám rád severské filmy, v Hollywoode by niečo také nikdy nenatočili. ()

sheen

Takovou bezmoc bych zažít nechtěl, dechberoucí drama. Můj letošní absolutní zážitek. Reálně natočené, že si připadáte, jako by se to mohlo stát i na Vaší vesnici, mrazivá realita. ()

Disk

Jedinečné drama s precizní Vinterbergovou režií a absolutně přesným Mikkelsenem. Ovšem zážitek je to velice sugestivně nepříjemný a divák po zhlédnutí cítí absolutní bezmoc. ()

Aky

Malé děti jsou nejen roztomilá kůzlátka, ale také potvory stejně kruté jako dospělí, křivé nařčení se nesmyje tím, že se prokáže nevina, nenávist samozvaných soudců ochotných k lynči nemá nic společného s proviněním lynčovaného, ale závisí na zášti, kterou si nesou v sobě... a další pravdou zvonící postřehy. Všechno je to v tomhle krásném severském dramatu se skvělým Mikkelsenem. ()

GilEstel

Čirá voda dětských slz. Příkop strachu a nejistoty. Zrcadlo žárlivosti, vinny a sebeklamu. Noc co noc vnímáš silněji nevyslovitelné. Jsi zajatcem invaze cizích bludů, loutkou okolní hysterie, obětí anarchie citů. V té drzé naléhavosti je cítit krutý zápach absurdnosti. Jak šťastný by byl člověk bez potřeby vynalézat nová slova, nové řeči, nové pravdy. Kdo rozehrál ten ohnivý běs, co pohltí věci, zvířata i lidi. V hrdosti je pevnost odporu, co se zbortí jak středověká hradba pod dělostřeleckou palbou. Plameny požírají kus po kuse celý tvůj vnitřek. Raněná zvěř na honu neunikne ohnivým vlnám. V tichosti lesa čeká na ránu z milosti. Scénář, co nikdo nepřepíše. ()

Cappuccino

Už už sa to blížilo k plnému počtu. Už už sa situácia vo filme začala vyhrocovať k "vytúženému" . Možno som práve čakal len na extrémistickejší a zdrvujúcejší záver. Nemienim spoilerovať, ale kto videl, pochopí. Mikkelsen samozrejme fantastický a tie skoro dve hodiny ubehli jak voda. Vynikajúca dráma. ()

S.Quentin QUALE

Výborně zahrané drama, které užitím citlivého tématu zneužívání dětí vyvolává obrovskou vlnu negativních emocí, čímž se otírá o hranici pro označení "exploitation film". Na to však film hraje na příliš jemnou notu, kdy nejčastějším vyvolaným pocitem je soucit s hlavním hrdinou pranýřovaným za něco, co neudělal. Své postavy skvěle uvěřitelně zvládají chudák Mikkelsen, ďábelský andílek Annika Wedderkopp i hrdý ale zároveň rozpolcený Thomas Bo Larsen. Citové vydíračky nejsou mým šálkem čaje, navíc jsem čekal trošku výraznější zakončení, takže nad 4* jít nehodlám, ale hodnocení atakující 90% zde zcela chápu. Konzumentům silných dramat doporučuju! Update 2015: Tenhle film je sice z Dánska, ale je docela aktuální díky (otravné) kauze dětí Michalákových, protože docela slušně podtrhuje částečnou bizarnost severského přístupu k výchově dětí. ()

misterz

Tak tomuto poviem využitý námet! Neskutočne kvalitne zrežírovaná a odohraná dráma, bez jedinej chybičky. Silná dráma o tom, ako to môže dopadnúť, keď niekto prepadne mylnej myšlienke, že deti nevedia klamať, zvlášť keď sa jedná o vážnu vec. Osudný omyl. Malé deti predsa ešte nevedia posúdiť čo je vážne a čo nie, pretože tomu nerozumejú, ani nevedia posúdiť dôsledky takého klamstva. Na druhú stranu chápem aj tých rodičov. Nie je náhoda, že tento film vznikol v severskej krajine. Tam sa otázky detí posudzujú nesmierne citlivo, niekedy až príliš. A potom sa kľudne môže odohrať aj takýto príbeh. Možno by som troška vytkol ten koniec, zadalo sa mi to unáhlené, problém mohol byť riešený ešte do väčšej hĺbky. Ale to je len môj subjektívny osobný názor, niekto iný to môže cítiť inak. To rozhodne neuberá na kvalite tohto perfektného snímku. Ani neviem opísať ten hlavný pocit, ktorý vo mne film zanechal, asi najskôr ide o mix kadečoho. Klobúk dole pán Vinterberg! ()

Aidan

Drama, které bolí. Kolik životů bylo rozvráceno sexuálním zneužíváním? A kolik pomluvou? Zamlčená zneužití jsou strašná, ale zprvu třeba i nevinné lži, co rozsévající pochybnost a nedůvěru, nejsou strašné o nic míň. Vinterberg natočil skvělé filmy o obojím - Rodinnou oslavu a Hon. Ale ten druhý je aktuální zvláště dnes, kdy se médii přiživovaný přízrak pedofilie vznáší v kostelech a školách a kdy se tváří v tvář Blesku a TV Nova presumpce neviny stává iluzí. ()

pornogrind

Mnou dlouho odkládaný film. Věděl jsem, že půjde o kvalitku a to se taky potvrdilo. Na 5 hvězd bych to přece jenom čekal o trošku víc emotivnější. Silné 4 hvězdy to jistí. ()

Vančura

Film, který mě hrozně sral, protože nesnáším vidět, jak se někomu děje taková křivda (největší kráva byla ta ředitelka - zásadní chyba ale byla i na straně těch parchantů, kteří té holce ukázali porno - motiv, který ve filmu bohužel zcela vyšumí a nikdo se k němu již nevrací - potažmo i rodičů, kteří ve své kolosální hrůze z pedofilie během vteřiny zatratili nejlepšího přítele s bezúhonnou minulostí - btw. přišlo mi i zvláštní to jejich skálopevné přesvědčení, že děti nikdy nelžou, což snad nikdo soudný nemůže myslet vážně). To, jak se všichni k hlavní postavě (o jeho psu nemluvě) chovají, je něco příšerného, a není vůbec příjemné to sledovat. Realitě to asi odpovídá dost věrně - není nic horšího, než dav přesvědčený o své pravdě - a opět to potvrzuje důležitost presumpce neviny, kterou média i veřejnost tak rádi porušují - a Hon to vše zobrazuje velmi přesvědčivě - ale osobně na takové filmy prostě koukat nechci, a ten příšerný otevřený konec mi zasadil poslední ránu - Hon je pro mě osobně divácky vyloženě nepříjemný film, kterému jsem se měl radši vyhnout. ()

liskam

Když si malé děcko něco vymyslí, těžko se proti tomu bojuje. Když si později začnou vymýšlet i jiné děti, většinou vás zachrání pouze to, že nemáte sklep. Tím přesvědšíte úřady, ale kdo srovná poblázněné městečko které je plné myslivců ve kterém žijete...? Za mě 90% ()

mzss1

(95%) HON je bezpochyby výborný severský počin, kterému se opravdu nedá snad nic vytknout. Dlouho mi tento skvost unikal, nakonec jsem si ho jednoho dne bezmyšlenkovitě pustil. A výsledek? Absolutní spokojenost, ale je pravda, že jsem po shlédnutí o tom celý den přemýšlel. Nebyl to jen film, kterému jsem zatleskal a hotovo. Mělo to opravdu hloubku a nějakou tu myšlenku. Říkal jsem si, tak vysoké hodnocení, třeba mi to až tak nesedne a ono sedlo. Co tu čtu, tak valná většina je spokojena, sem tam ale přečtu nějaké ty výtky, že je to moc táhlé a že by to mohlo být, víc dramatičtější. To, že někomu připadá, že je tempo pozvolné, to už věc názoru. Jenže s tím já nemám nejmenší problém. Film od první do poslední minuty nabírá na obrátkách. Všímal jsem si několika detailů. Hlavní herec filmu, kdy ho celá jeho společnost odsoudí jako pedofila a úchyla si počíná opravdu s pevnými nervy. Mads Mikkelsen sehrál bravurní výkon. Viděl jsem ho jen v některých vedlejších rolích, ale třeba v takové Bondovce Casino Royale, též docela zazářil. Ostatní herci v tomto snímku bez problému – každý dokázal svou roli sehrát jak se sluší a patří. Veškeré scény mě bavily, je hrůzostrašné co dovede jedna pomatená úvaha jednoho malého děvčete, která vede k „zničení člověka“, který byl ve svém okolí považován za oblíbeného. Nemá smysl, abych jmenoval konkrétní scény, které mě pohltily. Asi největším kladem byla ta atmosféra a neskutečný, tíživý pocit, kdy jsem byl napnut jak struna – a to v podstatě po celý čas filmu. Zajímavý je i konec filmu (asi tak 5-6 min), který se odehrává po roce této „frašky“. Tam je jasně vidět, že ne každý odpustil hlavní postavě, ale nedovíme se kdo. Ani nevím, co bych vytkl nebo vylepšil. Bavilo mě to natolik, že bych snad přidal takových minimálně 20 minut navíc. Ale ne aby se zbytečně zdramatizovaly scény, ale některé bych prostě navíc přidal. Tenhle film podle mě bude působit na mě stejně dobře i při více shlédnutích. ()

Snorlax

Tomu říkám geniální kalkul! Holčička je blonďatý andílek, který trpí obsedantně - kompulzivní poruchou, za což ji divák přece nemůže odsoudit, dokonce by ji měl mít z lítosti i tak trochu rád. Sekci domácí mazlíček zde reprezentuje roztomilý pejsek, který je s každým kamarád, neboť má mimořádně srdečnou povahu. A totéž lze říci o hlavním hrdinovi, který je v kolektivu nadmíru oblíben. Alespoň mají v Hollywoodu ušetřenou práci, tohle nebudou muset předělávat, čistá vypočítavost od začátku do samotného konce jim bude vyhovovat. ()

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014