Paulette je zapšklá stará babka žijící sama v paneláku na předměstí Paříže. Důchod má malý, exekuce jí zabavila skoro všechen nábytek, odstřihli jí telefon a ona neví, jak dál. Jednoho večera se stane náhodným svědkem pochybného obchodu. Vidí v tom znamení osudu a rozhodne se, že začne prodávat hašiš. A proč by ne? Paulette byla kdysi cukrářkou. Její smysl pro obchod i kuchařský talent jsou pro ni dostatečnými trumfy, aby našla originální řešení k provozování svého nového „povolání“. Přesto ale není jednoduché stát se ze dne na den dealerem! (oficiální text distributora)

Trailer 1

genetique

Perníková babka. Francúzi na to išli s nemravným šarmom, ale chcelo to viac dravosti a gangsterského čierneho humoru. Nápad nebol zlý, no chýbala tomu hutnejšia realizácia, babka to herecky zvládala a tak bola škoda nevyužitého potenciálu. Inak ale nápadité a hlavne svižné, no a skončí to celé skôr, než si uvedomíte, že to začína byť otravné. 60%. ()

Tommassi3

"Otče Battiste, zhřešila jsem !!" - "Zase jste hodila sousedům šváby do jídla ??" - "Něco horšího !!" ;) Když pominu fakt, že jsem se musel dlouhou dobu přemlouvat, abych strčil placku s obrázkem dost nesympatické babky v šátku, kterou podle všech mně známých informací přivedl nedostatek peněz k myšlence dealovat trávu, no, doba si žádá svoje, kdysi chudoba naučila Dalibora housti, což by ovšem nebyla taková legrace, do dvd přehrávače, musím uznat, že mě Hašišbába kupodivu dost bavila !! Když se totiž povznesete nad samotnou absurditu příběhu vyhnanou na nejvyšší míru, přičemž tvůrci očividně spoléhali na to, že ona předeslaná primární idea bude již sama o sobě natolik vtipná, že utáhne film, v němž jinak vyloženě vtipné situace chybí, což mě osobně dost překvapuje, jde přeci o francouzskou komedii, která vždy spoléhala na sílu dialogů, které když nefungují, jsou nahrazeny gagy či zvolna přecházejí v crazy komedii založenou na několika nedorozuměních, dostanete velmi příjemný snímek, který si neklade jiné cíle než pouze pobavit.. Všechny ostatní prvky coby ryze současné francouzské bolístky, na něž tvůrci upozorňují, ať už jde o rasové problémy, drogovou problematiku či všudypřítomnou zadluženost, která se u těch nejstarších stává opravdu fatálním průserem, totiž scénárista a režisér v jedné osobě Jérôme Enrico pouze naťukne, a využívá jako prostředky obnažení charakteru Paulette, a následně je nechává ležet bez využití !! Škoda, že se divák nemá šanci více ztotožnit s hlavní hrdinkou, která se musí každému nexenofobnímu divákovi vyloženě příčit, nicméně díky stopáži i tomu, že Enrico nezachází do hloubky, Hašišbába nesklouzává k moralizování, nenudí, naopak i díky solidnímu soundtracku Michela Ochowiaka působí opravdu velmi svižně, a tak se vlastně to zkratkovité finální rozuzlení dalo celkem logicky i očekávat.. Že Vám jméno Michel Ochowiak nic neříká ?? Když prozradím, že se jedná o pseudonym, za nímž se skrývá oscarový režisér Michel Gondry, není třeba dodávat víc.. ()

Dzeyna

Hodně kvalitní snímek! Bernadette Lafont je vážně frajerka! Hodně dlouho jsem neviděla takhle nabitou a energickou starou herečku. Příběh je výborně vymyšlený a divák se nenudí ani chvilku, jelikož to jede jak na horské dráze. Paříž, hašiš, muffiny = Paulette. Nejde jinak než doporučit, skvělá podívaná. ()

klukluka

Milej film, pochopitelně víc komedie než drama a naštěstí to nadávkovali tak, aby se člověk víc smál než bál. Rád bych takto pohodově pojal i svůj koment, ale nutí mě to se od této linie odchýlit. Ten film byl totiž o jednom závažném celoevropském neduhu - chudých důchodcích (problémem mladých rodin a francouzským megaproblémem s přistěhovalci se tady teď zabývat nehodlám). Paulette si s ním poradila, to bylo prima, ale dál se to týká desítek miliónů lidí a výhledově i mě a celé řady z vás. Všichni přitom asi hašiš prodávat nebudeme. V tom případě ale nemáme nárok na solidní existenci. A když si přijdeme do elektra prohlédnout televize, tak nás poženou ode dveří, protože budou vědět, že jsme tam jen na čumendo. Nedávno mi navíc jeden odborník říkal, že televize budeme nucení měnit v průměru tak jednou za 5 let. Ne proto, abychom měli lepší, ale abychom se měli vůbec na co dívat. Ty "staré" aparáty nebudou pracovat v nových systémech. Set top boxy prý byly jen začátek. Tak uvidíme... se na ulici při dealovačce. :-) ()

Matthew01

Skvělá oddechovka. Je to takové reálné nakouknutí do dnešní Francie. (veselé, ale i jistém slova smyslu smutné) Film po chvilce v táhne do děje a všechno v tu ránu začnete prožívat s hlavní hrdinkou. Její nezdary a její úspěchy a doslova jsem se přistihl, jak jí fandim a držim palce, aby její podnikání vyšlo. Viděno v rámci Festivalu francouzských filmů v Lucerně a musim podotkout, že byl úplně plný sál. 80%. ()

Související novinky

Dny francouzského filmu

Dny francouzského filmu

10.02.2013

Ve dnech 14. až 20. 2. v kině Lucerna a 21. až 24. 2. v kině Atlas proběhne přehlídka Dny francouzského filmu. V Lucerně ji odstartuje jeden z nejskloňovanějších snímků posledních dnů, film Michaela… (více)