Vlastička umřela. Vesnický kostel, pohřební kočár tažený koňmi, farář, obyvatelé Olšan a souputníci zvláštního života Bohumila Stejskala (Boleslav Polívka), multimilionáře z vůle Boží, z Dědictví I. Trochu zestárli. Bohumil (Boleslav Polívka) taky trochu zestárl. Přibyly mu majetek, starosti, kilogramy a děti. Ztratil ženu svého života. Hraje hudba, zpívá místní ženský sbor Křepelky, jehož byla Vlastička členkou (a Bohuš je sponzorem). Smrt známého sbližuje. Všichni jsou smutní, nebo tak aspoň vypadají. Za zdí hřbitova zastavil starší Mercedes a z něj vystupuje rovněž zestárlá „hérečka" Irenka. Pozoruje pohřeb přes zeď, dovnitř se neodváží. Odjede před koncem obřadu... Smuteční hostina v Bohušově sídle. Jsou tu všichni, které známe z původního filmu. Zjišťujeme, že Bohuš si postavil ohromné sídlo ve farmářském stylu obklopeném zoologickou zahradou. Má rád svou dceru (Anna Polívková) a visí na šestiletém vnukovi, jehož učí jízdě na koni. Má vlastní chov koní a považuje se za odborníka na to. Už sedm let nepije a celkem si zvykl na peníze. Bohuš je smutný, ale smutek v jeho podání má velmi výstřední podobu. Téměř každá promluva se mu proplétá s pohřební řečí a duch Vlastičky postupně výrazně vstupuje do jeho mysli i jednání. Vlastička dávala jeho životu řád...vnutila mu kázeň. Teď je zase Bohuš sám. A smutný. Je na čase vrátit se ke kořenům...k flašce. Po sedmi letech se Bohuš zase napije. A bude to jízda, během které se bláznivě zamiluje do herečky, málem se stane filmovým producentem a majitelem zámku, málem přijde o vnuka, málem uvěří, že Vlastička pořád žije, přijde o několik miliónů, rozbije v přímém přenosu finále soutěže Hvězdy tančí, aby nakonec pod tlakem dcery a věrného přítele Arnošta (Arnošt Goldflam) dobrovolně našel klid a sebe samého v protialkoholní léčebně v tichém rozjímání s bláznivým JUDr. Strážným (Jiří Pecha). Velká jízda... i tak by se film mohl jmenovat, kdyby nenavazoval na už tak proslavený název dílu prvního. (oficiální text distributora)

Martin741

Sklamanie na celej ciare, alebo tragicky Bohus Stejskal bez stipky povodneho humoru. Povodny film Very Chytilovej Dedictvi aneb Kurvahosigutntag bol akousi moralitkou, ktora mala vystihnut ponovembrove casy, a jednak to bola kritika /a trochu aj varovanie/ pred "blbmi s radiovkou", ked sa dostanu k obrovskemu majetku a moci. Dedictvi 2 vsetko toto chyba. Vlastne ono toho chyba viac. Ale zacneme pekne poporiadku. Z povodneho hereckeho osadenstva mi chyba Jozef Kroner /v 1-ke mal len vedlajsiu ulohu/, chyba Leos Sucharipa, a co je najdolezitejsie, chyba pani reziserska Chytilova /Kopytem sem, Kopytem tam, Panelstory/. Viem, ano, ma 85 rokov,a uz by to po fyzickej stranke nezvladla, ale Robert Sedlacek proste na pani Chytilovu nema. Ani talentom, a bohuzial, ani snahou. Dalej. Snahy o hlasky boli fajn, ale casto ostalo len pri snahe, zasmiat sa velmi nebolo comu, hlasky boli silene, a miestami to aj vypadalo, ze sa hercom velmi do toho nechce. Hlasky typu : "Kurva, to je samy led v te sklenici, a zadny chlast v ni" proste na kultovu Dedictvi aneb Kurvahosigutntag nemaju. Z filmu jednoznacne citit kalkul a dost snahu zarobit peniaze /Polivka ma pokial mi je dobre zname, milionove dlhy, farma B. Polivku skrachovala a znacka Valasske Kralovstvi zanikla/, aj ked je pravda, ze mi Polivka z hercov vadi asi najmenej. Bohus v jeho podani casom zmudrel, stal sa z neho laskavy a unaveny alkoholik /skoncil na protialkoholickej liecebni/. Z ostatnych hercov vyzdvihujem cameo Karla Gotta, ktory je pre mna stale celebritou, a na svoju 75 -ku vyzera sakra dobre /a hlas mu sakra sluzi/. Malu minirolu tu mal aj Milan Lasica /Srdecny pozdrav ze Zemekoule, Tri veterani/. Zvysok hercov -ano, aj Goldflam, aj precenovany Donutil - su nevyrazni, mdli a matni. A este jedna vec. Pokial som sa chcel dozvediet, ako fungoval ranny kapitalizmus 90. rokov, vzdy som si pozrel Dedictvi 1. V dvojke uz nic take nie je : ziadna reflexia doby, a zobrazenie toho, ako sa doba zmenila. To je jednoznacne na skodu. Dalsia vec. Pokial Dedictvi anebKurvahosigutntag kritici zvozili pod zem, oba narody si film oblubili a napokon zludovel. U dvojky evidentne nic take nehrozi. Nic to, ceske filmy su tam, kde su, a skor sa zameriam na kvalitu prichadzajucu z EU /Aki Kaurismaki, Herzog, Balaguero/ nez na CZ filmy. Aspon, ze som sa na Dedictvi 2 ani netesil. 28 % ()

M.i.k.e

ačkoliv jsem si již dopředu myslel něco o dojení mrtvé krávy a byl jsem vnitřně připravený,že mě druhé Dědictví nase.e,jsem nakonec rád,že výsledek není až taková hrůza.Srovnání s jedničkou není moc na místě,protože zatímco jednička byla komedie plná kultovních hlášek,dvojka je hodně hořká,plná nostalgie a nad humorem spíše převládá trapnost.Nejednou jsem si vzpomněl na pokračování Sněženek a machrů,které to měla v rámci očekávání úplně stejné a výsledek byl prakticky také totožný.Ať už Bolek Polívka stvořil tohle z jakéhokoliv důvodu,je vidět,že do toho dal hodně ze sebe a popsal tak prakticky svůj osud.Jen by mohl být v reálu natolik soudný,že dopadne jako Bohouš a ne jako prapodivná mátoha viděná v Pohlreichově Ano šéfe...50% ()

Figu

Nic jsem od toho nečekal, naopak jsem to bral tak, že není co ztratit. Bolek je klasicky vulgární, to mám rád. Příběh byl laciný stejně jako u jedničky. Hlášky byly, ale je jasný, že už to nikdy nebude jako kdysi. Moderní novodobý český filmy moc nemusím, kouknout na Dědictví jsem však bral jako takovou svoji malou povinnost, vždyť jedničkou dodneška žiju, denně si její hlášky užívám a nevědomky chvíle co chvíle vypouštím z huby. A jako bonbonek pro mě bylo vidět po tolika letech Bohumilovi kamarády, kolegy a všechny známosti. 70% ()

kaposlav

Môj komentár prichádza dva dni potom, čo som to videl, ale o to striezvejši. Rozumiem tomu, že Bolek Polívka mal a možno aj ma finančne problémy, ale toto sa asi radšej nemalo stať. Priznám sa, že som to nedopozeral. V čase hodina a pár minút som to vypol. Scénar bol biedny a humor takmer žiadny. Bolek sa na toto pokračovanie dobre nepripravil a asi počítal, že vtipné hlášky prídu samé od seba. Boli tam nejake náznaky, ale nič moc. Najviac sa sústredil asi zohnať všetkých čo hrali v prvom diely a sú ešte na žive a paradoxne to bola asi chyba. Poniektorí asi vyšli z cviku a vo filme pôsobili ako hokejoví veteráni na lade. Viaceri čo to videli skôr ako ja, tak si rozhodne nechválili a tak som bol dosť opatrný a nečakal som takú pecku ako bol prvý diel, ale aj tak som bol sklamaný. Dúfam, že sa aspoň vyriešili finančné problémy Polívku, keď zrejme väčšina, čo si zakúpila lístok do kina odchádzala sklamaná. Hodnotenie 37% je celkom blízko objektivity. ()

rakovnik

V letošním roce proběhla reinkarnace kultovního filmu Věry Chytilové. Druhé pokračování, pod scénáristicou taktovkou "Bohuše", nemá s prvním filmem nic moc společného. Spíše jsem si říkal, zda se nejedná o dokumentární film o tom, že Bolek Polívka má problémy s alkoholem a jeho ranč je v exekuci. Co je ale s prvním filmem společné, je obsazení. Postavy jsou ale velmi křečovitě naistalovány do "děje" (viz Karel Gott, Miroslav Donutil, strážný anděl - doktor), dá-li se o výpovědi alkoholika vůbec říci děj. Navíc, když už tedy Vlastička umřela, nechápu, proč ve filmu byla. Obsazení, snažící se kopírovat původní film, mělo zřejmě přilákat diváky, jinak v něm nevidím smysl. Jediný rozumný krok provedla "herečka Irenka", která odmítla natáčení proto, že se jí nelíbil scénář. Celkově vzato je film velice slabý svým dějem (tedy nudný), nevtipným scénářem (což je u údajné komedie kardinální nedostatek!), mátožností postav a jejich významem a vlastně i samotným Bohušem, kterému už zůstala pouze lahev a trapnost. ()

peiton

Som fanúšikom Dedictví (mám ho aj v TOP Crazy Comedy),ale s týmto ma nahnevali.Videné len a len zo zvedavosti.Nuž,ale veľký comeback legendárneho Bohouša sa nekonal.To by musel režisér kúzelníkom byť,aby vrátil naspäť tú dobu a veci s tým súvisiace..Zásadná informácia!!Toto by nefungovalo ani ako samostatný film,nieto ako pokračovanie.Snímok obdržal nové handry,nič viac.Jedna hviezda aspoň za tú snahu.Nech má. ()

Hennes

Proč někdo dopustil to, že se klasika a první díl, jehož hlášky zlidověly, dočkal ubohé a hodně slabé "dvojky". To by se stávat nemělo, pane Sedláčku a Bolku, proč?? ()

Havaj8

Ani sem na to moc koukat nechtěl, protože jsem nevěřil, že by se to mohlo alespoň minimálně přiblížit prvnímu dílu. To byla prostě legendární, ne-li kultovní podívaná. V tomhle případě se snažili po 20 letech, ani nevim o co. Příběhově to byla mizérie, ze scény se skákalo na scénu, aniž by to dávalo smysl. Všechny postavy tam byly prakticky do počtu, bez jakýhokoli využití. A nebýt Bohuše a jeho občasnejch hlášek, asi bych se unudil. Bohužel úplně zbytečný pokračování, který ani nemuselo vzniknout. ()

Stanley

Po všech stránkách katastrofální škvár! Jediné, co v průběhu sledování může nešťastného diváka aspoň trochu osvěžit a obohatit, jsou příjemné záběry letní přírody, ale o tom tahle totální fraška přece být neměla... ()

MA.KI

Přestože se rozhodně o průser nejedná, přesto tímto pokračováním legendárního Dědictví Sedláček šlápnul vedle. Dědictví dvojka se nedá srovnat ani s původním filmem Chytilové, ani s předchozím počinem Sedláčka. Nese se v nostalgickém tónu a disponuje několika povedenými situacemi, nicméně směřuje víceméně odnikud nikam a nemá žádnou přidanou hodnotu. Bohušu, kurva se neříká! (A Roberte, příště o dost líp!) ()

bourec

Docela nepovedenej film,kterej jasně ukazuje,jak Polívka vyklízí pozice,neni vlastně ani moc vtipnej,a v mnoha scénách se vykrádá z prvního Dědictví.40%. ()

Rodriguez

Nebylo to zas tak špatné jak jsem očekával. Bohužel to ani nepředčilo mé očekávání a "Comeback" Bohuše se opravdu nekonal. Velká škoda, protože autoři projektu z tohoto tématu mohli vyčerpat daleko víc. Zápletka je jednoduchá, herci ucházející, lokace též, ale Bolek nemůže (ani za pomocí Karla Gotta) utáhnout celou (neuvěřitelnou) stopáž filmu! Nejvíce (a opravdu od srdce) jsem se zasmál ve scéně, kdy jde Bouhouš do nóbl restaurace s Jitkou Čvančarovou a číšník Jaromír Dulava je obsluhuje. Je to snad jediná nezapomenutelná pasáž celého tohoto projektu! Ještě mě napadají dvě méně vtipné - s tím jak jeden pracuje a čtyři koukaj a pak se smradlavým kamarádem v blázinci. Pro mě velmi slušných 50% ()

Streeper

Čekala jsem hrůzu a dočkala jsem se příjemné komedie, u které jsem se ze srdce zasmála. Velice si vážím toho, že Bolek Polívka do filmu zařadil nám známé postavy z prvního dílu ale hlavně, že scénář si napsal sám a řekla bych, že tak 85% scénáře je založena na jeho životě a osobních zkušenostech. Proto mě film mile překvapil. ()

laik_60

len z úcty k Bolkovi pridávam jeden bod. Nepodarené pokračovanie tak úspešného filmu ako bol ten prvý film svedčí o tom že dva krát to isté nemusí byť to isté. Snaha o Polívkov návrat do čohosi, čo sa nedá, alebo sú v tom jeho povestné dlhy ??? no neviem či takouto "sebapareflexiou" s nimi pohne, skôr naopak. ()

necisty

Ač jsem do toho nevkládal příliš velké naděje, tak je druhé dědictví obrovským zklamáním. Když už ne převratný děj o pro mě naprosto nesympatické osobě Bohuša, tak aspoň kopu srandy, ne? Bohužel ani toho jsem se nedočkal a přestože jsem při excelentním nástupu kroutil hlavou, co že se vám všem na tom tolik nelíbilo, tak jsem později pochopil. Je velká škoda, že se toho už neúčastnila paní Chytilová, protože právě tady lze spatřit, že to ona předešlý díl táhla nahoru. Tady to přes všechny skvělé herce Bolek naopak táhl dolů, děj je prostě na nic. ()

zette

Musim pochvalit kameru, ktera vyprodukovala hezke obrazky. Jako u vetsiny ceskych pocinu je nejvetsi slabina scenar, Polivka musi byt hodne zoufaly... Nechapu, jak se Veskrnova-Havlova mohla nechat premluvit ke sve roli? Jeji postava sice nema moc co hrat, herecky vykon je ovsem zraly na Zlatou malinu. Gotta mam rad, v Dedictvi je ale dost nasilne nasroubovany do deje. Divak se mozna parkrat pousmeje, vice z filmu sotva dostane. Jelikoz patrim k tem, kteri pamatuji neuveritelny boom jednicky, tak budu shovivavy a dam dve hvezdicky. ()

PROCESOR

Je mi to líto, ale bohužel nemůžu jinak. Jak byla jednička, nadčasová komedie plná legendárních scének, tak je dvojka přesnej protipól. V 1. byl Bolek i když chlastal roztomilej-vtipnej-tady už je jen hnusnej-odpornej-trapnej. Za celej film sem se zasmál 1x. Možná bych to zařadil na základku do občanský výchovy a pouštěl, jako protialkoholní osvětu, co za pár let udělaj prachy a chlast z "burana". ()

papaJA21

Jestli to mohl někdo zvládnout, věřím že je to Sedláček. Bohužel film je zcela v nostalgické režii Bolka Polívky a ta nostalgie po dvaceti letech prostě nefunguje. Všechny fory a situace jsou jako přes kopírák, takže bohužel musím konstatovat že žádné velké překvapení se nehodí. Sedláčka mám rád, ale to byl vyloženě krok špatným směrem. Snad mu to nezlomí vaz. ()