Americký zabiják

Americký zabijak

Akční / Thriller

USA, 2017, 112 min

• POMO

Ďalší zbytočný young-Jack-Ryan-wanna-be klon túžiaci po Bourneovom úspechu. Trailer klamal, o love na džihádskych teroristov je to iba prvú štvrťhodinu, ktorej kraľuje fakt silná plážová scéna. Zvyšok filmu je o rutinnom stopovaní výrobcov nukleárnej bomby, ktoré kvôli klišé, (ne)súvislostiam a nezaujímavým postavám prezývate. Čo očakávali tak zvučné producentské mená od tak slabého scenáru?? Hlavný klučina priemer (potivník Taylor Kitsch lepší) a Michael Keaton si z toho pamätá iba výšku honoráru.(13.9.2017)

To je zase v alejích nablito... Po odjebu zdejších kino odborníků jsem se radši připravil na něco nekoukatelnýho, ale ono to kupodivu tak hrozný nebylo. Jasně občas je to trochu ukecaný a tahá se do toho politika plus děj je trochu neprůhledný, ale kdo tvrdí, že je tu málo akce tak si lže do kapsy. Přestřelky jsou celkem nekompromisní a Rko dostatečně využité hlavní hrdina v pohodě nijak mě neiritoval škoda, že záporák nemá pořádný prostor a Adkins má dle očekávání jen štěk, ale jinak rozhodně neurazilo dávám pohodových 60%(3.11.2017)

Z Amerických scénáristů akčních filmů mám dojem, že do chemie přišli na základce jenom v hodině, kdy se probíralo plutonium a do zeměpisu, když se bralo Rusko. No ale budiž, my si tady zase hrajeme na jejich hepyendy. Chválím trailer, protože je lepší lhát než bonzovat, chválím akční scény (především tu romantickou na pláži) a chválím Keatona, který teď v Hollywoodu frčí jako Kovy na Jútubu. Jo, viděl jsem ten dokument, takže vím, že kovy nejsou dneska už jenom chemické prvky. Kovy by tu situaci tady vyjůtuboval, Mitch ji naštěstí rozstřílel a rozsekal, což je mi jasně sympatičtější, ovšem víc než film na jednu noc z toho nebude. No ale toho Keatona teď asi budu odebírat...(25.9.2017)

Realističnost ustupuje do pozadí, o slovo se hlásí akčnost. Film si to může dovolit, nebyl natočen na základě žádné skutečné události, jen podle románové předlohy, které se (údajně) drží jen sporadicky. Mladík Mitch Rapp si přísahal pomstu. Už je to necelé dva roky, co mu islámští teroristé navždy vzali jeho sexuální hračku. Od té doby je každý, kdo je zarostlý huňatým vousem, večer splývá s tmou, pro něj nepřítelem. Zaslepen nenávistí chce eliminovat každého, kdo se dorozumívá arabským jazykem. Kdoví, jak by to s ním bylo dál, kdyby se ho neujal zkušený mentor nad mentory, bývalý příslušník "tuleňů", tvrďák nad tvrďáky Stan Hurley, který zapřísahal celý život likvidaci "alláhových" teroristů, a pro něhož je mučení v zajetí rajskou procházkou, jak se budeme moct přesvědčit. Ještě než půjde Mitch do své první oficiální a CIA posvěcené akce, bude muset absolvovat náročný dril ve výcvikovém táboře. Pak už mu nic nebrání v rozletu. Cílem jeho první a jediné mise je rozprášení teroristické buňky, v jejímž čele stojí taktéž bývalý "tuleň", kterého navíc Hurley dobře zná, neboť ho vycvičil, ten nyní na oplátku chystá jaderný útok. Hantýrkou se mu říká "Duch". To, že je scénář samé klišé, neznamená, že by režisér nedokázal udělat nic pro to, aby film bavil. Vměstnal do něj od začátku až do konce dynamický ráz i náboj, který přímým vypálením stále nezadržitelně pádí vpřed. Jeho dráhu mu nezpomalují ani dialogy, nikde se film zbytečně nezakecává, prostě pořád se něco děje. Po scenáristické stránce se to ve filmu dost mele, není divu, když na něm dělali hned čtyři, poměrně renomovaní scenáristé. Každý do akčního mlýna přispěl jiným žokem mouky. Přes bláznivou akci je zde Michael Finch, který určitě psal většinu akčních pasáží, serioznost chtěl udržet Edward Zwick, je i známým režisérem, který dokonce kdysi dávno natočil i film na téma terorismu, Marshall Herskovitz je také takový ten realisticky založený scenárista a Stephen Shiff dává přednost náročnějším látkám. Jde ale hlavně o to, že každý z těch čtyř je odlišným typem scenáristy, tudíž na režisérovi bylo, aby to celé stmelil, což se zázračně podařilo. Michael Cuesta je v drtivé většině televizní režisér, který má na kontě z filmového hlediska jen "Kill the Messenger", je tedy na pochvalu, že film se nedrží v tv intencích, dostal k dispozici rating R, který využívá s vervou, průstřely jsou explicitní, dojde i na výše zmíněné mučeníčko. Film se s ničím nemaže, má super tempo, dynamickou laťku nasazenou proklatě vysoko a akční fazona je bravurní. Nechybí i občasné zvraty a překvapivá úmrtí. Ve filmu nechybí ženský element, který je celkem výrazně zastoupen, divák může hádat, kdo z trojice Shiva Nagar, Charlotte Vega a Sanaa Lathan vydrží nejdéle. Tahounem se stal Dylan O´Brien, subtilní zdechláček, který v klučičí sáze Maze(l) provádí partě hošanů obratnou felaci, jenže zde je všechno jinak. Je tvrdý, není to dvojsmysl, chce se prát a akčně si užívat. Michael Keaton, který prožívá herecké obrození, je fajn, Taylor Kitsch v záporné roli nic nekazí. Co film nezvládl, je jeho závěr, netvrdím, že je úplně sprasený, jen to vyvolalo dojem, že zbylo pár dolarů na závěrečnou CGI akci na moři, kde je flotila, snažící se zpacifikovat výbuch jaderné nálože. Prostě tohle bych si odpustil. Film šlape, až na ten zbytečně bomba(stický) závěr, který je koncepčně dost mimo. Známky neubírám, bavil jsem se nad očekávání. 10/10(25.10.2017)

• Yoshitsune

V podstatě jako V Utajení, akorát bez mysteriozní stránky a kulantnějšího hrdiny. Né že by O'Brien byl špatný herec, to on je dobrý herec, ale když se tam kolem něho, pohybují třímetrový chlapi, kteří mají na rukou svaly až k prasknutí, (nabouchaný Adkins) a ve tváři výraz ala Terminátor, tak oproti nim O'Brien prostě a jednoduše působí směšně. Je to tady půl na půl, trochu špionské sledovačky a pak zase trochu akce, ta bitka v hotelu je asi nejlepší. Osobně bych ve filmu, preferoval méně akce a pak si ji schovat až na konec, tady je rozmístě v klasickém stylu a tím pádem je to i dost předvídatelné. Co je rozhodně super, je ta romantická stránka v polovině filmu, závěrečný výbuch, mučení bylo geniální, bitka v hotelu, plážový masakr a to je vlastně tak nějak všechno. Ty věci, co sem vypsal sou hrozně super, ale sou to takové drobečky, od koláče který, před vámi už někdo snědl a to se prostě nedělá. On by to, ani vlastně nebyl, špatný film, ale po skončení filmu, cítíte že to mohlo být víc chlapský, víc živější, víc napínavější a taky víc vyhrocenější. Keaton je tady totálně super, Adkins má kupodivu dostatek prostoru, ale mohl být na druhé straně, Kitsch super záporák, má to v hlavě dobře porouchaný a Shiva Negar je kus. Je škoda, že Adkins ve svých filmech, nedostává taky takovou tématiku, lokace, charismatické záporáky a větší rozpočet, tady by to dal s přehledem a hodnocení by bylo i podstatně vyšší.(14.9.2017)

• Laxik

Dost dobře odehrané béčko, které se bere až moc vážně. První půlka v čele s už mnohokrát vychvalovanou střílečkou na pláži slibuje zábavu ve stylu protiteroristických 96 hodin, ta druhá film mění v přihlouplou, nenápaditou a nudnou trapárnu.(25.9.2017)

Slušná akční oddychovka, která má hodně silný úvod na pláži a parádní konec na moři ( ten výbuch byl super ), jinak prostředek filmu bohužel padá do stereotypu. Vedlejší role Scotta Adkinse potěšila, škoda jen že nepředveld nějakej ten slušnej fight.(15.9.2017)

Solidní akční jednohubka s atraktivním hereckým obsazením, kterou ovšem značně sráží průhledný a místy i zmatený scénář. American Assassin se také může "pochlubit" nedostatečným vyprofilováním postav, takže i silný herecký ansámbl nemá téměř co hrát. Je to velká škoda, jelikož potenciál být další překvapivou akční jízdou zde vážně byl. „He’s a warrior, one of the best I’ve ever known.“(15.10.2017)

• carly

Za normálnych okolností by som tento typ filmu ani neopľula. Ale Dylan.... A to, čím si prešiel kvôli filmu po fyzickej aj mentálnej stránke a ako preniesol postavu Mitcha Rappa na plátno je dychberúce. Samotná postava a jeho absolútna strata ľudskosti a hranie sa na osud, či boha, vyvoláva skôr zimomriavky. Ťažko sa pozerá na film, v ktorom nemáte komu fandiť. Asi od siedmej minúty som si priala, aby ich Taylor vyhodil všetkých do vzduchu. Ale po vizuálnej stránke to bolo fakt pekné.(19.9.2017)

Začátkem si mě to strašně získalo nejen protože je to dost aktuální téma, ale protože se to nebálo napálit drsnou a zároveň dojímavou akci hned tam kde měla být - na začátek. V průběhu to sice chvilkami celkem ztrácí dech, ale díky neohleděným tvářím, kvalitní akci včetně bojových scén a výborné hudbě, si mě to dokázalo udržet. ... GA Cinema(19.9.2017)

• majo0007

Na začiatok sa dalo pozerať, od polovice sa to potopilo ako bomba vo filme. Logika povedala báj-báj. Repríza nehrozí.(16.10.2017)

• Lefty86

Velké zklamání, první trailer který jsem viděl sliboval klasický akčňák, výpravu za pomstou zavražděné snoubenky. Ona se z toho zvrtla moderní slátanina s debilními dialogy, zase šlo o plutonium, jaderný bomby jako všude. Film ve kterým i jindy skvělý Michael Keaton vypadá jako ochotník je špatný od základu. Začátek super, od 15. Minuty strmě dolu! Adkinsův štěk jako bonus. 40%(17.9.2017)

• Gogo333

Dylan mě baví jako Stiles v Teen Wolf, jeho Labyrinty taky nebyly špatné a tak jsem byl zvědav jak dopadne tento film. Z trailerů to vypadalo slušně, hlavně Keaton a chytl mě boj proti teroristům. Bohužel ve filmu se boj proti teroristům odbude prakticky v první půl hodince a pak se jde po Mitchově předchůdci, který zběhl. Potěšil Adkins, že se opět dostal do kina v nějakém větším filmu, bohužel stejně jako v Doctor Strange, toho moc nepředvede a je odstaven v první polovině filmu. Akce je ucházející, bohužel příběh mě moc nezaujal, postavy tomu taky moc nedaly a hlavně sem čekal z trailerů trochu něco jiného. Původně jsem chtěl jít za 3*, ale ten konec to totálně zabil a víc jak 2* si to nezaslouží.(20.9.2017)

Ľahko stráviteľné akčné béčko, ktoré si neláme hlavu nad scenáristickými blábolami a dejovými stereotypmi. Jednoducho to do vás nasolí z prvej a máte vystaranú necelú dvojhodinku makareny zlámaných kostí, letiacich guliek s minimálnou dávkou výstrahy a na rad prídu aj nejaké tie okázalejšie detonácie. Občas povznesú osoh príjemné prekvapenia, občas čosi nečakané. Na mojej krvotvornej mienke to určite nezanechalo trvalé následky syndrómu American Sniper.(14.9.2017)

Americký zabiják by hrozně moc chtěl začít novou sérii ve stylu Jasona Bournea. Bohužel se mu to však daří velmi těžko. Začnu tím, že kdo viděl trailery může je brát jako sestřih best of. Kdo chce něco víc šeredně se spálí. Akčních scén se najde několik které jsou fajn- většinou jde o pěstní souboje na blízko které funguji dostatečně. Jakákoliv revoluční přestřelka ve filmu chybí. Nejlepší je závěrečný fight mezi Mitchem a Ghostem který v podstatě všechno vyvrcholí. Jakákoliv revoluce však chybí. Dylan O´Brien je fajn ale v podstatě mu chybí nějaké vyšší charizma a mnohem lepší je Taylor Kitsch jako záporák který se taky může více vyhrát. A nejlepší z obsazení je jasně mentor Michael Keaton který každý film zvedá výš. Občas je ten film až hrozně moc hloupý- Ať už tím jak funguje výcvik, jak se záporák dozvídá z ničeho nic věci jen tak vědět nemůže a závěrečná akční scéna s výbuchem je jedním jasným škubáním za vlasy. Hlavním problém, však vidím v tom, že mě vůbec nezajímalo co se na plátně děje. Ať už kohokoliv mučili či vraždili bylo by to prostě jedno. A když mi nesejde na tom co se ve filmu děje... něco je špatně. Není to špatný film ale vyloženě dokonalý není a to velmi. Což je škoda, protože potenciál byl.(14.9.2017)

• alisa.upir

Tohle bylo fakt strašný zklamání. Podle traileru jsem se těšila na úplně jinej film, než na čem jsem byla v kině. No a v tom kině jsem při koukání na tenhle film usnula. To myslím mluví za vše... A ten film je fakt kokotina s prominutím, určitě byste radioaktivní plutonium, ke kterýmu přiložíte dozimetr a hned vám to pípá na X metrů, tahali v batůžku na zádech, obalený jenom dřevěnou slámou, bez jakejchkoli následků... Mně většinou chyby v filmech až tak netankujou, jsou to prostě zfilmovaný pohádky/příběhy, no, ale některý kokotiny mě fakt dovedou vytočit.(15.10.2017)

Takový akčňák ve stylu Bourne/Bond, který neurazí, ani nenadchne. Líbil se mi slušný rozjezd, ten byl na vyšší úrovni než průměrný zbytek filmu. Potěšil závěrečný, velice efektní vodní výbuch. :D(6.11.2017)

Dobrá akční oddechovka.(18.9.2017)

Příběhy od Vince Flynna mám rád a jeho hrdinu Mitche jsem si oblíbil skoro stejně jako Reachera od Childa, a tak jsem s obavami čekal, jak dopadne masakrování další knižní předlohy...Nakonec to dopadlo téměř dobře, filmaři si upravili příběh knihy k obrazu svému, děj posunuli z přelomu osmdesátek a devadesátek blíže k současnosti a hlavního hrdinu nechali hrát Dylanem O'Brienem, který není tak do očí bijící přehmat jako Cruise v roli Reachera. Příběh se odvíjí ve slušném tempu, akční scény jsou na hraně uvěřitelnosti a herci hrají jako běžný hollywoodský průměr. Navíc příjemně překvapil Michael Keaton v roli Stana Hurleye...Takže suma sumárum se mé hodnocení motá mezi dvěma a třemi hvězdami.(12.10.2017)

za sebe beru za největší chybu obsazení hlavní postavy Dylanem O'Brienem. Já mu tu mlátičku prostě nevěřím. Obzvlášť když jde do akce s Adkinsem (o kterém všichni víme že pozér není). Celkově děj úsměvný a občas i hloupý, ale ne nudný a urážlivý, takže za sebe jsme spíš zklamaný (čekal jsem víc) než naštvaný.(15.10.2017)

<< předchozí 1 2