Český žurnál

• angličtina Czech Journal
Česko, (2013–2020), 30 h 50 min (Minutáž: 52–84 min)

Série(6) / Epizody(30)

Recenze uživatele navorski k tomuto seriálu (2)

Rozezlení (2013) (S01E02)

Přijde mi to jako pokus o napodobení stylu Klusáka a Remundy - tzn. vyprovokovat situaci, která způsobí, že se před kamerou stane něco pravdivého. Bohužel v tomhle dokumentu se pravda vyjevuje hlavně o jeho autorovi. Ten místo zachytávání podstatných autentických okamžiků raději inscenuje "dokumentární" scény (nejen tu u pomníku), které si předem vymyslel, ve vypjatých chvílích mu chybí vhodná slova a celkově to působí, jako by se mu to na place trochu sypalo pod rukama. Chybí tomu jiskra a lehkost. Na druhou stranu musím smeknout, jak krásně se podařilo zachytit rozpačitou situaci, ve které sám Martin Dušek mluví o Janě Bobošíkové a ukáže se, že ona stojí přímo za ním. True story bro. Ovšem tohle jsou přesně ty chvíle, kdy se ukazuje, že ono "rozezlení" možná nepanuje ani tak mezi místními, jako spíš mezi nepochopeným štábem a nervózními jednotlivci. Trochu divně působí i to, že nesympatické lidi (člověk z ministerstva nebo odkud nebo autoři Rozeznění), Dušek pojímá tak, jako by stál na jejich straně, jako kdyby zrovna oni byli jeho oblíbenci, což není zrovna dvakrát sympatické. Přesto všechno má ale tenhle film smysl, protože ukazuje, jak tradičně/postmoderně lze chápat pietu a v čem přesně jdou tyto dva přístupy proti sobě. ()

Gadžo (2014) (S02E02)

Trochu slabší příspěvek k tématu "ne všichni jsou stejní". Zajímavý pokus, hezky se na to kouká, ale žádný nový obzor mi to neotevřelo. ()