Český žurnál (TV seriál)

Czech Journal

Dokumentární

Česko, 2013–2020, 28 h 20 min (Minutáž: 52–84 min)

Vít Klusák, Filip Remunda, Martin Dušek, Jan Keller, Václav Bělohradský, Radovan Klučka, Jana Lorencová, Jana Bobošíková st., Jiří Krytinář, Aneta Langerová, Ivan Langer, Karel Schwarzenberg, Miloš Zeman, Daniel Hůlka, Petr Rychlý, Václav Marhoul, Václav Klaus, David Černý, Filip Renč, Ladislav Špaček, Věra Čáslavská, Marie Rottrová, Petr Nečas, Roman Smetana, Petr Novotný, Olga Path Štiplová, Pavel Novotný, Christopher Lambert, Andrea Kalivodová, Iveta Bartošová, Kateřina Kristelová, Tomáš Kratochvíl, Jan Kraus, Pavel Bém, Željka Suková, Dana Morávková, Aleš Suk, Bohuslav Svoboda, Andrej Babiš, Martin Stropnický, Jean Reno, Matěj Stropnický, Miloš Zeman (a.z.), Andrea Culková, Anna Šabatová, Leonid Iljič Brežněv (a.z.), Saša Uhlová, Tomio Okamura (a.z.), Jan Vlasák, Tereza Dočkalová, Tomáš Janáček

Hodnotím Spřízněni přímou volbou. Ufff, z lidí ale padají nesmysly, když mají najednou odůvodnit něco, co je sice zásadní skutečnost, ale jim to nestojí ani za zamyšlení. Nejlepší mi připadal ten kulisák s prostým emotivním: "Mám z něj takový pocit temna." Smutný je politik, který přivede zoufalého dokumentaristu k výkřiku: "Jak můžete být tak komunikačně neobratný." Bojme se věcí příštích.(7.4.2013)

Pozoruhodný a rozmanitý cyklus. Vážné a střízlivé je to jen výjimečně (Ukrajina), často je to spíš sebeironické (ze svého hrdiny - Smetany - neváhají udělat Švejka), někdy i formátově kousavé (etika snímání v Bulváru). Velká většina dílů je ale každopádně režijně zvládnutá. Ba co víc: i v jednom z režijně NEzvládnutých dílů se z natočeného vykřeše dobrý a o mnohém vypovídající materiál :) (zpovídaní na útěku v Rozezlených Lidicích). __________ Jednotlivé díly: I - Tanvald ****, Rozezlené Lidice ***, Pančování ****, Přímá volba ****, Smetana *****; II - Bulvár *****, Gadžo ****, Zločin Opencard **, Horník! **, Obnažení ***; III - Zrození ***, Babišův Matrix ****, Ubytovny ***, Afghánistán ***, Daleká Ukrajina *****; IV - Český Alláh***, Výchova k válce ****, Zájem dítěte *****, Exekuce ****, Krtek a Lao-C' ***; V - Hranice práce *****, Spolužáci ****, Teorie rovnosti **, Děti státu *****.(6.8.2013)

• lubospoti

Celý projekt je dokumentárně víceméně průměrný.Když ale budu hodnotit pouze díl Tanvald,tak musím říct,že takhle špatný dokument už jsem dlouho neviděl.Autoři se naoko snaží dát prostor všem,ale ve finále je opak pravdou.Přijde mi to,jako kdyby o problémech filharmonie točil dokument člověk,který jednou v rádiu zaslechl úryvek koncertu vážné hudby.(11.3.2013)

Po Smetanovi, Tanvaldu a Lidících s konečným hodnocením ještě vyčkám. Nicméně už v této chvíli je potřeba ocenit odvahu k otevírání naprosto aktuálních témat a formální otevřenosti při práci s natočeným materiálem, který má opravdu velký potenciál. Projektům Klusáka s Remundou fandím, obzvlášt když se jim tentokrát podařilo spolupracovat se zkostanatělou ČT, a jen doufám, že se neozve nějaký "příkaz shora" a povede se odvysílat všech 5 dokumentů. Na další části se velmi těším!(17.3.2013)

„To, že je Roman Smetana hrdinou dnešní doby o ní vypovídá víc než výsledky dnešních voleb,“ říká ve finální části dokumentu ve volebním štábu ODS Pavel Blažek. A má vlastně pravdu. Pravda je ale také to, že takového "hrdinu" prostě Češi potřebovali. Někoho, kdo jim konečně ukáže, že nadávat na situaci z tepla hospody není to pravé ořechové. Sám dokument pak mapuje relativně nedávné zvraty v této kauze a umně dokazuje její absurditu.(29.10.2012)

• - Předpremiéra filmu proběhla 27.11.2013 v českobudejovickém klubu Kredance v rámci programu o lidských právech. (MTHRFCKR)

• - Prvního promítání filmu se zúčastnil i Hayato Okamura (bratr Tomia Okamury) a údajně i Ruy Okamura (syn Tomia Okamury). Ruy Okamura po celou dobu promítání a následné diskuze nepromluvil, na rozdíl od jeho strýce. (Rollo_Tomasi)

• - Název filmu odkazuje na dokument Karla Vachka Spřízněni volbou (1968), který také popisuje atmosféru kolem volby nového prezidenta. (Gooffy)