Český žurnál (TV seriál)

Czech Journal

Dokumentární

Česko, 2013–2019

Vít Janeček

Vít Klusák, Filip Remunda, Martin Dušek, Jan Keller, Václav Bělohradský, Radovan Klučka, Jana Lorencová, Jana Bobošíková st., Jiří Krytinář, Aneta Langerová, Ivan Langer, Karel Schwarzenberg, Miloš Zeman, Daniel Hůlka, Petr Rychlý, Václav Marhoul, Václav Klaus, David Černý, Filip Renč, Ladislav Špaček, Věra Čáslavská, Marie Rottrová, Petr Nečas, Roman Smetana, Petr Novotný, Olga Path Štiplová, Pavel Novotný, Christopher Lambert, Andrea Kalivodová, Iveta Bartošová, Kateřina Kristelová, Tomáš Kratochvíl, Jan Kraus, Pavel Bém, Željka Suková, Dana Morávková, Aleš Suk, Bohuslav Svoboda, Andrej Babiš, Martin Stropnický, Jean Reno, Matěj Stropnický, Miloš Zeman (a.z.), Andrea Culková, Anna Šabatová, Leonid Iljič Brežněv (a.z.), Saša Uhlová

Po Smetanovi, Tanvaldu a Lidících s konečným hodnocením ještě vyčkám. Nicméně už v této chvíli je potřeba ocenit odvahu k otevírání naprosto aktuálních témat a formální otevřenosti při práci s natočeným materiálem, který má opravdu velký potenciál. Projektům Klusáka s Remundou fandím, obzvlášt když se jim tentokrát podařilo spolupracovat se zkostanatělou ČT, a jen doufám, že se neozve nějaký "příkaz shora" a povede se odvysílat všech 5 dokumentů. Na další části se velmi těším!(17.3.2013)

• igi B.

Šašský čur:a:nál v praxi... Hahaha, ejhle jak protekční pražská čudlárna projevila zase jednou svou občanskou angažovanost. Dokumentární? Tak leda (snad maličko krom pátého dílu) lacině rádobykontroverzní kvazipolitická homovidea. Pochcat! - - - - - (Sledováno z plezíru na jeden zátah 16.4.2013, hodnocení cyklu jako celku 207., komentář zde s úšklebkem a pohrdáním jako devatenáctý - 16.4.2013)(16.4.2013)

Hodnotím Spřízněni přímou volbou. Ufff, z lidí ale padají nesmysly, když mají najednou odůvodnit něco, co je sice zásadní skutečnost, ale jim to nestojí ani za zamyšlení. Nejlepší mi připadal ten kulisák s prostým emotivním: "Mám z něj takový pocit temna." Smutný je politik, který přivede zoufalého dokumentaristu k výkřiku: "Jak můžete být tak komunikačně neobratný." Bojme se věcí příštích.(7.4.2013)

To je tak špatná dokumentární série, že by se na ní lidi neměli dívat ani dnes, natožpak za pár let, kdy už nebudou chápat, o co v těch dokumentech jde. V jednotlivých dílech není moc vysvětleno, o co se jedná, takže divák, neznalý tématu, se snadno ztratí. Velmi nekvalitní, amatérské + natažení na 50 minut = obrovská ztráta času... Kdo žil v roce 2012 a občas se podíval na zprávy, může tyto dokumenty s čistým srdcem vynechat...... Doplněno po třech letech: tahle série se postupně vyvinula v něco, co velmi rád sleduju a co mi doplňuje moje představy o české společnosti a o jejích jednotlivých problémech. Na první pohled banální tvorba, která ale ve výsledku donutí k zamyšlení.(27.4.2013)

Pozoruhodný a rozmanitý cyklus. Vážné a střízlivé je to jen výjimečně (Ukrajina), často je to spíš sebeironické (ze svého hrdiny - Smetany - neváhají udělat Švejka), někdy i formátově kousavé (etika snímání v Bulváru). Velká většina dílů je ale každopádně režijně zvládnutá. Ba co víc: i v jednom z režijně NEzvládnutých dílů se z natočeného vykřeše dobrý a o mnohém vypovídající materiál :) (zpovídaní na útěku v Rozezlených Lidicích). __________ Jednotlivé díly: I - Tanvald ****, Rozezlené Lidice ***, Pančování ****, Přímá volba ****, Smetana *****; II - Bulvár *****, Gadžo ****, Zločin Opencard **, Horník! **, Obnažení ***; III - Zrození ***, Babišův Matrix ****, Ubytovny ***, Afghánistán ***, Daleká Ukrajina *****; IV - Český Alláh***, Výchova k válce ****, Zájem dítěte *****, Exekuce ****, Krtek a Lao-C' ***; V - Hranice práce *****, Spolužáci ****, Teorie rovnosti **, Děti státu *****.(6.8.2013)

• - Díky reakci svého okolí se rozhodla Kateřina Kristelová na sociální síti Facebook komentovat scénu s Pavlem Novotným. Zkráceně se vyjádřila v tom smyslu, že o kameře samozřejmě dobře věděla, k odvysílání svých záběrů dala svolení a že šlo jenom o hru, která jí živí, ale není ji možné brát vážně. (Olík)

• - Ke scéně s Kateřinou Kristelovou se na sociální síti Facebook vyjádřil i Pavel Novotný. Řekl doslova, že si Kristelová zaslouží respekt za to, že dala svolení k odvysílání. (Olík)

• - Prvního promítání filmu se zúčastnil i Hayato Okamura (bratr Tomia Okamury) a údajně i Ruy Okamura (syn Tomia Okamury). Ruy Okamura po celou dobu promítání a následné diskuze nepromluvil, na rozdíl od jeho strýce. (Rollo_Tomasi)