Pohledný a úspěšný vědec Will Caster (Johnny Depp) má velký celoživotní sen: vytvořit stroj obdařený umělou inteligencí i schopností vnímat emoce, který by dokázal soustředit kolektivní vědění a vědomí lidstva. Jeho kontroverzní experimenty z říše snů mu přináší slávu i nepřátele. Extremisté z řad odpůrců umělé inteligence se ho pokusí zastavit a spáchají na něj atentát ve chvíli, kdy je jeho dílo téměř u konce. Sami tím však „božský experiment" uspíší a Will osobně se v projektu transcendence stane hlavním hrdinou. Pro jeho ženu Evelyn (Rebecca Hall) a dalšího vědce Maxe (Paul Bettany) zde totiž neleží otázka, zda je to možné, ale zda je to správné. A co se vlastně stane. Willovo vědomí připojí k super počítači a obřímu vesmíru umělé mysli, kterou sám vytvořil. Důsledky záhy pocítí celý svět. Willova původní touha obsáhnout vědění celého světa se však rychle mění v jiný cíl: získat nad celým světem kontrolu. (Bontonfilm)

Sawy

Ten námět se dal uchopit z tolika inspirativních a podnětných úhlů, že je až s podivem, jak nezajímavý film se z Transcendence vyklubal. A rozhodně bych neházel všechnu vinu na Pfistera. Ten sice moc osobitosti a kreativity v rámci svého řemesla neprojevil, ale minimálně film obdařil působivou vizuální stránkou a dohlédl na to, aby si držel jakés takés tempo. Což je s podivem vzhledem k tomu, jak příšerně je ten film napsaný. Kontrast mezi jeho meditativní atmosférou a do očí bijícími logickými lapsy je vyloženě bolestný. Trumfy v podobě vysokého rozpočtu, velkých hereckých jmen a zajímavé synopse jsou utopeny v naprosto nekoncepční břečce replik bez valného smyslu, žánrově Transcendence nefunguje a celá struktura filmu působí amatérsky, jako by scénárista vůbec netušil, jak vystavět příběh tak, aby fungoval alespoň na těch nejzákladnějších úrovních (vztahová, dramatická, dialogová...). Paradox je, že v určitých ohledech je cítit potenciál. V rámci mainstreamových hollywoodských velkoprodukcí působí Transcendence minimálně neotřele, proto je obrovská škoda, že si tady někdo nedal víc práce, protože šance na minimálně slušný film tu rozhodně byla. V této podobě je ale i průměrné hodnocení příliš vysoké, protože tady nefunguje příliš mnoho věcí. 50 % ()

Shaqualyck

Láska mezi kapkami nanobotů. Zelenější romanci, aby jeden pohledal. Akorát že lidi přišli "na Nolana" a pak se nestačili divit, že na to šel jeho debutující kameraman Wally Pfister tak trochu oklikou... ()

Lacike

Fascinujúci film. Tak blbý a pritom sa tvári tak inteligentne. Najviac ma bavilo prvých 40 minút, ktoré síce pracujú s klišé ale robia to funkčne. Potom sa ale postavy začnú správať debilne. Z časti je to podané tým skratkovitým podaním a z časti sa proste správajú debilne. No a po zvyšok filmu sa tam dejú veci, ktoré sú divné, ale aspoň nie sú príliš predvídateľné a film nenudí. Zaujímavé je, že na spracovanie tohto námetu by stačilo pár mega, ale keďže mali štedrý rozpočet, tak tam museli zakomponovať nejaké akčné a trikové scény. Ale tie pôsobia ako divný mix Expendables a Transformers. Síce je zaujímavé akciu sledovať, ale k filmu príliš nepasuje. S hercami je to podobné. Nemajú to poriadne čo hrať, ale ich charizma tie postavy dostatočne utiahne. Keby som od filmu očakával nejakú novú filozofickú Vesmírnu odyseu, tak by som bol asi nasratý, ale vďaka mizerným ohlasom som mal nízke očakávania a roky som film odkladal. Nakoniec ma to ako priaznivca sci-fi celkom bavilo. Zábavná tupá jednohubka.  5/10. ()

maseer2

výborný námět + plejáda hereckých hvězd + uznávaný kameraman na postu režiséra = obrovská očekávání.. a co z toho vylezlo? naprostá ptákovina.. škoda slov, snad jen, že takhle velkolepě do hajzlu spláchnutý potenciál tu už pěkně dlouho nebyl.. a ty, Pfistere, mazej okamžitě zpátky za kameru! ()

BoPo

Romantický prequel Matrixu určený pre ľudí, ktorí Matrix nikdy nevideli. Účasť mien ako Johnny Depp, Morgan Freeman, Cillian Murphy totálne nevyužitá, a teda zbytočná. Scenár mal dosť logických trhlin a vlastne sám sabotoval vysvetliteľnosť jednej či druhej varianty odpovede na hlavnú otázku filmu. ()

Tommassi3

"Profesore Castere, takže vy chcete stvořit Boha ?? Vlastního ??" - "To je dobrá otázka.. Ale nedělá tohle člověk odjakživa ??" ()

Borrtex

Jako režisérský debut to nebylo špatné. Mělo to myšlenku, děj, i docela snesitelné herce. Jakožto milovník Nolana jsem si nemohl nevšimnout lehkého "Nolanovského" nádechu, který Wally Pfister získal pravděpodobně díky tomu, že Nolanovi dělal dlouhou dobu věrného kameramana, a tak se i leccos přiučil. Bohužel, nepřiučil se toho tolik, aby on sám dokázal natočit kvalitní film. To co natočil je dějově ochuzený jednotvárný a trošku zbytečný scifi paskvil, který v konečném výsledku o ničem nevypovídá a nemá vlastně ani žádnou pointu. 45% ()

CiTrus007

Po prvních negativních kritikách jsem od Transcendence příliš mnoho neočekával, i tak jsem ale byl hořce zklamán. Film zbytečně roztahuje děj půlhodinového konverzačního pořadu do dvou dlouhých hodin. Aby se divák nenudil, vyplňuje Pfister přidaný čas Morganem Freemanem, švenky na hi-tech datacentra s děsivě problikávajícími monitory, umělou lovestory s Rebeccou Hall, nudně filosofickými konverzačními scénami a Nolanovskými přelety po přírodě. Tyto záběry mají bohužel spolu s extrémně předvídatelnou zápletkou přesně opačný efekt, než by si režisér přál, a tak jsem byl nucen většinu filmu prozívat. Johnny Depp se před kamerou narychlo otočil jen na začátku a pak až úplně na konci a v obou případech od něj nebyla vidět žádná velká snaha o věrohodný herecký výkon. I když vizuálu (který nese viditelnou stopu Christophera Nolana) nemohu moc vytknout, scénář, herci i střih jsou hluboko pod průměrem. 5/10 ()

Johny_fork

Námět je zajímavý, ale Wally Pfister se bohužel více soustředí na zajímavé záběry, než na udržení nějakého napětí, či rozumného děje. Škoda. ()

Terva

CITÁT - V Bostonu jde prý z části proud a v Denveru prý dokonce fungujou i telefony.......Johnny Depp v příběhu, který si klade otázku: Může nás naše, čím dál vyvinutější technologie zničit? Stanou se stroje inteligentnější než bůh? Tedy výrobce? Už teď je prokázáno, že I.Q. "hommo" na celé planetě začalo klesat. Můžou za to PC a chytré telefony? CITÁT - Zjevně logicky neuvažujou........ Řešení se najde a je to vlastně jednoduché. Pro kontrolu umělé inteligence vložte lidskou mysl. PINNWILL (TranscenDepp) si pak uvědomí sám sebe a začne.....ale co vlastně začne? CITÁT - Je tam někdo?........ Nečekejte frašku jakou měl Joaquin Phoenix se svou ONE. Tohle je preciznější a vynesený až do oblak a to doslovně. Umělá mysl dokáže milovat, cítit, nenávidět a zabíjet i tvořit. Čím více jsem snímek sledoval, tím více jsem měl naježené chlupy. CITÁT - Snažíte se vytvořit Boha?......... CHYBA VE FILMU: Když přijede Evelyn (Rebecca Hall) ke sluneční elektrárně okolo 96 minuty, jsou vidět stíny, které vrhají solární panely. Jenže je také vidět, že slunce svítí z druhé strany než by mělo. V dalším záběru dokonce stíny nejsou...... Jinak je to suprácky vytvořený scénář.Chtělo to jen trochu víc hudby a ne tak monotonní zvuky. ()

JohnCZ

Je fakt, že pár logických děr a nedotažeností vinou zkratkovitého scénáře by se ve našlo, ale sakra ta myšlenka je natolik zajímavá, že bych se nezlobil, kdyby ji tvůrci zpracovali ve formě seriálu. A hnedle by mohla mít Battlestar Galactica po stránce sociologického a filozofického přesahu konkurenci. O to víc mě totiž mrzí, že Transcendence nevyužívá ani z poloviny svého potenciálu a svým netypickým přístupem spoustu diváku odradil. Ale že je Transcendence blbej a nebo nudnej? Asi jsem viděl jinej film. ()

joehot odpad!

Jop, tak takové zlo jsem dlouho neviděl. Moje hodnocení se nevztahuje k filmu samotnému (ten by byl tak na 40-50%), nýbrž k absolutně promarněnému potenciálu. Z látky na geniální jedno-dvouřadý seriál vznikl podprůměrný film s nesympatickými postavami (vyjma Paula Bettanyho), vyzněním o boji za zdevastovanou planetu a metaforou na ukřižování, který je i přes tyhle vrstvy jen a jen na hovno. ()

corpsy

Môžem tu napísať dlhočiznú recenziu, pri ktorej vás budem nudiť podobne veľkolepo, ako tento film. Už v úvodných záberoch nás režijný debutant Wally Pfister presvedčí o tom, že máme pred sebou jeden z najprepálenejších projektov poslednej doby. Ide o kratučké, spomalené snímanie odtrhujúcej sa kvapky. A sme doma. Naozaj netuším, prečo štúdio pustilo do výroby takýto scenár ( možno si mysleli, že meno NOLAN priláka davy aj na prehliadku diapozitívov ) a ešte v takomto prevedení. Ak je človek unavený, zaspí aj pri svojom obľúbenom filme a tu sa to znásobuje niekoľkokrát. ()

PauloZ

Námětově nemám nic proti, ale hujersky si nechali projet scénář pod rukama a to jest velká škoda :( Nebýt Deppa, který zařídil přísun diváků, tak je to béčkové scífko s Áčkovým vizuálem. Herecký kádr je sice i mimo Deppa velmi bohatý, ale i tak se nejedná o nic velkého. Místama je to pěkné a efektní, ale ten scénář je zkrátka velmi vlažný. Za dvě hodiny mi Transcendence nenabýdla pořádnou chvilku napětí ani úžasu. 3* s odřenýma ušima. PS: Včera viděná Coherence je úplně jiné scifiózní kafe. ()

berny2468

Je to totální blbost. To je to co mě po shlédnutí tohohle napadlo jako první. A když o filmu začnu uvažovat více dojde mi, že moje první myšlenka byla správná. Ne, že by to nemělo zajímavou myšlenku, která se projevila hlavně na konci. Nechápu jak do tohle mohli přemluvit tolik skvělých herců. Pro mě zatím nejlepší film, který ukazuje co by mohlo způsobit UI, je Terminator. Wally Pfister je skvělý kameraman, ale na režisérskou židli by si již sedat neměl...20%. ()

schizmo

View na film Transcendence by jsme mohli uzavřít velice rychle - na drama je to málo dramatický a na sci-fi málo scifický. Ale tak jednoduchý to nebude. Začnem od lesa - už dlouho se nestalo, že by se Johny Depp propůjčil tak kontroverzní roli. Po všech těch Edvardech, Sparrowech a jiných "ksežránírolích" tu sice máme pěknou řádnu záporáků (Blow, Public Enemies, Dark Shadows), kterým ale chtě nechtě stejně fandíte, že? Jenže tady vlastně nevíte, jestli je jeho role záporná a do samotného konce to vlastně ani nezjistíte a stejně asi dost záleží na osobní interpretaci. Pokud jsem mluvil o sci-fi, myslím, že téma, které sice bylo před drahně lety načato v Terminátorovi 3, by si zasloužilo zcela jiné uchopení, protože námět je to miliónovej. Jenže hroť ho na ploše 2 hodin, když hážou klacky pod nohy morální hledisko a láska. Konec možná působí trochu kýčovitě, ale pro mě, jakožto pro milovníka dramatických okamžiků, to je nakonec jediné správné vyústění, v jaké jsme mohli doufat. Mé očekávání tedy zůstalo někde napůl cesty a osobně doufám, že tohle ožehavé téma bude někdy zpracováno mnohem zásadnějším způsobem! ()

maddy

Her (Hollywood's Big Budget Brainless Version). Vážne, tá story aj so všetkými zvratmi je takmer na vlas totožná akurát sa odohráva v inom prostredí. Až sa čudujem kto od koho opisoval, pretože neverím, že je len náhoda, aby sa v intervale jedného roka v Hollywoode objavili dva takéto námety. Každopádne, Transcendence bol jedným z mojich najočakávanejších počinov tohto roka. Bol tu prísľub celkom originálneho, navyše inteligentného sci-fi so zaujímavým filozofickým podtextom. Žiadna preplácaná akcia, ale dôraz na prepracovaný príbeh. Taká „nolanovka bez nolana“, ktorý film len producentsky zastrešil, aby si ho mohol jeho kameraman zrealizovať. Natešenie bolo obrovské a možno až príliš naivne som veril aj v druhé Inception. Po zhliadnutí sa mi až nechce veriť, že snímok na ktorý som sa tak dlho tešil mohol dopadnúť tak, slušne povedané, hlúpo. Ústredná myšlienka o uploadnutí vedomia do počítača môže byť kto vie ako zaujímavá, keď nemá oporu v prepracovanom scenári. Ten je jedným z najslabších článkov, inak pomerne sľubného námetu, ktorého nanajvýš účelovú vykonštruovať ešte o to viac podporuje do seba zahľadený prístup Pfistera, ktorý je doslovne presvedčený o svojej výnimočnosti (a ten pocit srší skutočne z každého záberu). V rukách však nedrží žiaden filozofický, tobôž inteligentný snímok. Na ten je Transcendencia až príliš naivná, zidealizovaná, dokonca až nelogická a namiesto podnetov k debatám a zamysleniu prezentuje len tie najtriviálnejšie otázky, ktoré nijako do hĺbky nerozpracováva. Množstvo zaujímavých tém je síce cítiť v pozadí, ale sú príliš povrchne naznačené a nijako nerozvíjané (vyšší evolučný vývoj ľudstva vďaka technickému pokroku, nadradená pozícia jedinca, vzťah medzi človekom a počítačom atď.). Namiesto toho sa z Transcendence stáva béčková báchorka o inteligentnom superpočítači, ktorý ohrozuje ľudstvo. S čím súvisí aj fakt, že film je skôr ako sci-fi thrillerom, ktorý sľuboval trailer skôr komornou dialógovou drámou, čo by nebol najmenší problém, keby sa v ňom pohybovali komplexné postavy, o ktoré má divák záujem a fungovali hlbšie emócie. Bohužiaľ, aj tu badať režisérov pôvod v profesii kameramana. Pfister totiž postavy skôr nezainteresovane sníma kamerou ako by s nimi pracoval. Trpí tým hlavne ústredné duo (Johnny Depp / Rebecca Hall), na ktorom nanešťastie ale stojí celý film. Nefunguje medzi nimi absolútne žiadna chémia, pôsobia skôr ako dvaja nezainteresovaní účastníci a divákovi na nich nezáleží. Všetky scény, v ktorých Rebecca Hall narieka, kričí, bedáka vyznievajú úplne do prádzna a nedarí sa vybudovať opodstatnené zdôvodnenie ich konania (hlavne Hall, ktorá zanietene nasleduje každý pokyn jej manžela - Deppa). Tých pár osvedčených hereckých tvári – Morgan Freeman, Cillian Murphy, Kate Mara plní skôr epizódne úlohy, objavujú sa účelovo len tam kde je to potrebné, ale v celkovom deji nemajú zmysel. Ich postavy sú ploché a viac menej bezvýznamné. Zaujme akurát Paul Bettany, ale aj ten v druhej polovici ustúpi do úzadia; a ústredná Rebecca Hall, ktorá s prehľadom zvláda emocionálne scény, avšak tie režisér nedokáže predať smerom k divákov, takže jej snaha je skôr márna. Johnny Depp je tento krát vyslovený miss-cast, otravný a bez akejkoľvek charizmy. Neviem, či mu úlohy zamaskovaných gašparov (Piráti z Karibiku, Lone Ranger, Dark Shadows ...), ktorým sa posledný roky venoval tak udreli na hlavu alebo ho mám problém vnímať v inej úlohe iba ja, ale prišlo mi, že civilného vedca podáva štýlom Jacka Sparrowa – jeho nejasná reč, prízvuk a prapodivná gestikulácia na mňa pôsobili mierne nepatrične (ešte šťastie, že sa dosť skoro pobral „do počítača“, kde mu stačil jeden kamenný výraz tváre). Tu však školácke režisérske chyby nekončia. Pfister totiž nie len nezvláda pracovať s hercami a podať zmysluplný príbeh, ale nedarí sa mu film zatraktívniť ani po vizuálnej stránke. Triky sú síce nanajvýš vierohodné (nanotechnológia a znovu obnovovanie vecí), ale dohromady sú tu asi tak tri-štyri trikové zábery v samotnom záverečnom akčnom zúčtovaní, takže to v dnešnej dobe, kedy ide do kín každý druhý víkend iný blockbuster nikoho neohúri. Vôbec nechápem, kde sa tu podel ten 100 miliónový rozpočet? (jedine tak na výplatnú pásku tradične drahého Deppa). Vizuál síce ani pri najmenšom nepôsobí lacne (na snehobielych laboratóriách ani nešlo nič pokaziť), ale strašne sterilne, bez nápadu. Nebadať ani pôvodné kameramanské povolanie režiséra, nakoľko vizuál neosviežuje žiadnom výraznou kamerovou hrátkou alebo pútavejším záberom a pár záberov na krásy prírody sú už takmer štandardnom. Chýba výraznejšia scéna a tých pár spomalených kvapiek vody, ktoré sa snažia navodiť dojem niečoho „umeleckého“ (za film otravne asi 4x!) doslovne iritujú. Vo výsledku je to tak jedno naduté nič, v ktorom sa nevýrazné postavy pokúšajú o osudovú tragi-romancu s filozofickým presahom netušiac ako dementne napísaný scenár držia v rukách. Problémom je, že to netuší ani režisér a túto banálnu historku predáva ako inteligentné sci-fi rovnajúce sa/napodobňujúce samotného Nolana. Transcendence však aj napriek tomu nie je možné jednoznačne odsúdiť ako úplnú blbosť, pretože tá ústredná myšlienka je skutočne zaujímavá, prekvapila aj záverečná-ekologická pointa a minimálne prvá polovica má slušný potenciál, ale nabudúce nech sa do podobných námetov nepúšťajú dvaja debutanti. Jeden, ktorý ledva vyšiel scenáristickú školu a druhý, ktorý nabral bujaré ego, že to zvládne aj sám potom, čo mu niekto kto vie režírovať len prikazoval natáčať pohyblivé obrázky. Nie, Pfister, točiť hercov na pokyny iného a pracovať s nimi, aj s celkovým príbehom nie je to isté! Vráť sa radšej ku kamere! Transcendence tak nie je možné brať ako zábavné guilty pleasure na to sa berie po celý čas smrteľne vážne (nie je tu ani jeden vtip alebo odľahčená scéna!), ani ako ambiciózny pokus o inteligentné sci-fi na to stojí na chabých scenáristických základoch (a osobne dúfam, že Paglena už po tomto nepustia k ničomu, nakoľko dokázal solídne zabiť jeden z najlepších námetov za posledné obdobie). O najhorší tohtoročný film sa rozhodne nejedná ako sa tu snaží pár užívateľov prezentovať (popravde už som videl tento rok aj o mnoho horšie), len je to najpremrhanejšia príležitosť na originálny film za posledné roky (a vyhliadky pritom vyzerali tak nádejne). Tie dve hodiny som sa výrazne nenudil a aj pomalšie tempo mi skôr vyhovovalo, ale tých 40 logických lapsov za minútu sa jednoducho nedá prehliadnuť. CELKOVO: 2* (4/10) / PS: len pár postrehov z nezmyselného deja (nasledujú SPOILERY): Prečo, keď chcú teroristi a FBI Willa (Depp) zastaviť nepodnikajú 2 roky žiadne kroky a nechajú nech „bez povšimnutia“ vybuduje v centre Ameriky hyper-tech serverovňu so solárnymi panelmi, na ktorú rozhodne potreboval zaobstarať odniekiaľ aj hromadu materiálu? Prečo sa nikto nezaoberá tým, čo tam ten objekt robí a ako len tak čisto z nenazdajky vzniká? Prečo sa počas tej doby nikto nezaujíma, kde zmizla manželka zavraždeného vedca? Prečo sa počas tej doby nikto nezaujíma, kde zmizol jeho vedecký kolega, ktorého uniesli teroristi? Prečo sa počas tej doby nikto nezaujíma, kde zmizli procesory z najmodernejšieho počítača sveta? Prečo vie Will prečítať zloženie každej bunky, každú emóciu, myšlienku v tele/mozgu jeho manželky, ale keď do seba uploadne vírus tak nič netuší? Prečo, keď je Willova nanotechnológia (ktorá je na neho “myšlienkovo“ priamo napojená) roznesená po celom svete už vopred neodhalil plán, ktorý na neho prichystali teroristi/FBI? Prečo, keď Will robil všetko len kvôli láske k Evelyn sa choval celý čas podozrivo a svoje nanajvýš čisté úmysly (obnova ekosystému našej planéty, odstránenie znečistenia a pod.) jej nemohol odhaliť hneď na začiatku? A to nehovoriac o tom, že internetoví užívatelia si budú do Transcendence kopať ešte pekne dlho vďaka hláškam typu: „Musíme vypnúť celý internet, to znamená súčasne odpojiť od elektriny všetky hard disky na svete, aby sme ho zastavili“ alebo „Uploadneme jeho vedomie do počítača, podobne ako sa uploaduje pesnička“ (nie sú to presné citácie, ale je to niečo v tom zmysle, presné formulácie si nepamätám a ani sa mi ich nechce spätne dohľadať). () (méně) (více)

baribal

Tak tomuhle chybělo už jenom málo.. k odpadu! Hmm, tak produkoval to Nolan jo? To sem poznal podle Freemana a Murphyho, ale jinak by to poznat nešlo. Banda slušných herců jejichž postavy jsou tak ploché, že žehlící prkno tiše závidí. Základní myšlenka není nijak rozvinuta, Deppova virtuální postava planetu zemi vlastně vůbec neovládá a jenom svým blábolením vymývá mozky. Prostě je to vyjádření strachu před přetechnizovanou společností, kdy si lidstvo kope samo svůj hrob. Ale je to podané tak primitivně, tak směšně a amatérsky, že se tomuhle filmu musím vysmát. No holt když pan režisér je kameraman, tak se nedá nic dělat.. a jeden z dokladů stupidnosti filmu.. koho by napadlo s počítačem (i když nefunkčním) zarážet dveře, aby se neotevírali? Tohle je taková kravina, že si hned radši pustím "Byl jednou jeden.. vynálezce".. ()

Sherlock jako Deppův brácha

Sherlock jako Deppův brácha

27.05.2014

Reboot Battlestar Galacticy má scenáristu

Reboot Battlestar Galacticy má scenáristu

11.04.2014

Seriálová válka lidí a Cylonů začala už v Battlestar Galactice z roku 1978, její nejpamátnější okamžiky však přišly až po roce 2003. Stejnojmenná televizní minisérie totiž nastartovala temnou… (více)

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Avengers 2, Prometheus 2, Spider-Man 3 a 4...

Avengers 2, Prometheus 2, Spider-Man 3 a 4...

19.06.2013

Co nového u pokračování (nejen) komiksových hitů? Nebudeme to zbytečně natahovat. Sin City: A Dame to Kill For mělo mít premiéru letos v říjnu. Rodriguez a Miller ale údajně pořád nedotočili a to je… (více)