William Wallace je malý chlapec a žije se svým otcem v rodném Skotsku. Skotský král zemřel, Skotům vládne anglický král Edward I., krutý pohan zvaný dlouhán, který si podmanil skotskou šlechtu a ty, kdo se stavěli na odpor, pověsil. Williamův otec s ostatními Skoty, kteří se nechtějí smířit s krutou vládou, se snaží vymyslet jak žít lépe a bojovat proti anglické vládě. Jednou přivezou Williamova otce mrtvého. Po pohřbu si pro Williama přijede jeho strýc Argy, který ho hodlá vychovat a dát mu vzdělání… William se vrací do rodné vesnice jako dospělý muž, právě když se koná svatba. Williama hned pozná jeho kamarád z dětství Hamish Campbell a dívka Murron MacClannoughová, která mu při pohřbu jeho otce vtiskla do ruky květ bodláku. Hamish se s Williamem dá hned do soubojů, William vyhraje a také se zakouká do Murron. Zábava je v nejlepším, ale zkazí ji příjezd šlechtice, který hodlá využít právo první noci. což uzákonil král Edward I. aby šlechta měla z jeho vlády nějaké potěšení. Večer se William zastaví u MacClannoughových a žádá rodiče, aby s ním pustili Murron ven. Rodiče ji pustit nechtějí, ale Murron naskočí k Williamovi na koně a odjíždějí pryč. Dlouho si povídají a při loučení podá William Murroně kus látky, v níž si schovával celá léta květ od ní...  Druhý den přijede pro Williama Murronin otec MacClannoudh, aby s nimi jel na tajné shromáždění, ale William odmítne. Chce jen v klidu žít a rovnou se ptá, zda mu dá Murron za ženu. Otec však nesouhlasí, ale William s Murron se vezmou tajně, aby se o ni nemusel dělit se žádným vykonavatelem práva první noci... Murron je další den napadena vojáky, velitel se ji pokusí znásilnit, ale William ji pomůže a posadí ji na koně s tím, že se sejdou na jejich místě v lese. Murron však vojáci chytí, než stačí odjet z vesnice, připoutají ji ke kůlu a odsoudí za napadení královských vojáků. Velmož jí podřízne krk. William na ni zatím čeká, a když nepřichází, vydá se zpět do vesnice. Tam už na něj čekají vojáci. William za pomoci ostatních Skotů vojáky přemůže a velmože zabije. Po tomto boji se k Williamově skupině přidávají i další skotské klany, které už také nechtějí žít v pod vládou krutého anglického krále. Začnou válčit proti Angličanům a těm, kdo králi slouží. William se stává jejich vůdcem... (TV Prima)

spawes

Vrcholné dílo Mela Gibsona. Jak režie, tak on sám coby skotský národní hrdina bojující za nezávislost své země. Neotrlým způsobem se dle potřeby odchýlil od historických faktů, což ale ani historiky nemusí štvát (nakonec to dopadlo, jak mělo). Příběh je přetkaný realistickým ztvárněním nejen boje (krve tam je dost, ale neměl jsem pocit, že to je to hlavní) ale i romantikou a jemnou něhou. Povedeně vykresluje, jak se asi mohlo žít v té době ve Skotsku. Nechybí tam ani humor ani zrada.... ani typické deštivé počasí a tuny bláta. Najdete tam perfektní a většinou historicky věrné kostýmy, nábytek, zbraně a i ukázky z bojové taktiky. Vše je nádherně obaleno orchestrálním soundtrackem, který se mimochodem dá s úspěchem poslouchat i samostatně. ()

Mountain

Tak toto je velkofilm! Úžasné herecké výkony (skvěle vybraní herci!), propracovaný děj, výprava a emotivní hudba a prostředí. Mel Gibson ve své dvojroli hlavní herec-režisér převedl svoji vizi na filmové pátno tak, jak se nám o tom do té doby ani nesnilo: syrově, něžně a hlavně poutavě.... až tak, že dlouhé stopáže jsem si skoro ani nevšimla - dokonce i Wallisovo řečnění, tedy motivační řvaní na spolubojovníky, je v mezích. Koukání na tento film patří prostě k zážitkům. ()

hotentot

Silný film. Pri filmoch nezvyknem roniť slzy, ale tu mi nejaká ta slza stiekla po líci. Úžasný Mel Gibson, ktorý predviedol svoje herecké umenie a aj to, že réžia mu ide skvelo. Film mal svoj poriadok a aj napriek jeho dĺžke sa mi dobre dívalo na tento umelecký skvost. Mám rád filmy, ktoré majú hlbokú myšlienku a svoj odkaz. Čo je človek bez slobody ? Ďakujem za tento film. ()

paulusm

Mel Gibson a zase Mel Gibson hlavní role a režie ve svém druhém režírovaném filmu a je to takováhle bomba.Velmi silný příběh o hrdosti, lásce ,síle a boji za svobodu dotvořený působivou hudbou. Při popravčí scéně na konci filmu a výkřiku ,,FREEDOM,, nezůstane oko suché. V žánru historických filmů se jedná o to nejlepší co bylo natočeno. ()

kingradek

Filmy se dělají především pro lidi. Ne každý je při historickém dramatu obeznámen s tím, jak prameny danou událost popisují. Po shlédnutí filmu jsem prohledal všemožné zdroje informací, abych si ověřil, jak to opravdu bylo. Něco ve filmu je fikce, ale základní linie je věrohodná a o provedení a výpravě je zbytečné pochybovat. Pro mě nejlepší historický film, který jsem viděl. Uvítám, když se Mel ještě někdy do těchto pro jině zrádných vod znovu vydá. Kdyby byla šesta hvězda, tak ji ode mě má. ()

mpet

Pokud někdy někdo pochyboval o schopnostech Mela Gibsona, tak tento film mu je musel vyvrátit. Výborná režie, úžasná atmosféra filmu, skvělí výběr herců a velice dobrý scénář dali vzniknout tomuto jedinečnému historickému dramatu, které ve svém žánru jen těžko najde konkurenci. ()

ivvi

Aj keď Škótsko je národ patriotov a sú patrične hrdí na historické postavy ako William Wallace a Robert the Bruce, tento film sa v samotnom Škótsku nestretáva s takou obľubou, na akú by sa čakalo. Dôvod prečo je taký, že tento film sa historických faktov nedržal, iba sa nimi inšpiroval a aj napriek tomu je označovaný ako historický. Nech to vezme čert, Gibson je pán herec a ešte väčší pán režisér. Tento film som videla x krát a zakaždým ma chytí za srdce. Film plný inšpirácie o sile pravdy, viery, lásky, odvahy…a zrady. Teší ma, že zlaté deväťdesiate roky sa ešte stihli zaobísť bez množstva efektov a zeleného plátna, rovnako ako pri tomto filme, čo je cítiť v podobe špecifickej atmosféry, v ktorom sa dej odohráva. Snažím sa nájsť nejakú chybu, ale žiaľ neúspešne. Je to srdcovka. ()

dranesy

Nejlepší, nejhezčí a nejúžasnější film, který jsem s Mel Gibsonem viděl. Jeho výkon se mi líbí a po historické stránce jsem také velmi uspokojen. Gibson opravdu zvládl všechnu tu zoufalost, nenávist i lásku zahrát a jako William Wallace dokázal vybojovat svobodu skotům ! ()

SNAKExxx01

3 min naviac,a mal by som dlhý 3 hod film. A Predsa by mi to NEvadilo.Je to silný príbeh o osudovej láske ,slobode, zrade a spravodlivosťi.Mel Gibson v tomto snímku na mňa zapôsobil ako režisér.A priznám sa,že nejedna slza mi z oka vypadla. ()

Magnomous

Aj ked sa vela ludi stazuje, ze je tento film historicky nepresny (co je sice pravda), tak na tento film nedam dopustit. Krasny, rozvijajuci sa dej, velmi sympaticka hlavna postava, vyborne suboje, vyborna hudba a koniec filmu na ktory nikdy nezabudnem. ()

J.Trinity

Velice skvělý historický velkofilm. Mel Gibson se posadil podruhé ve svém životě na režisérskou židli a hle co vzniklo, nejlepší film roku. ()

Beliel

Sečteno a podtrženo. Mel Gibson = Statečné srdce. Svobodaaaaaaaaaaa !!!!! Drsní Skotové a nadřazení Angličané. Z toho nikdy nemůže vzejít nic dobrého. Historii mohu a zde je o ní velmi dobře postaráno. Neskutečně mrazivé a fascinující dílo z rukou Mela Gibsona. Bravo! Hudba při které máte husinu na prdeli. V mém TOP 10! ()

PaKo1980

Tak já vím že dneska už to asi tolik lidí k telce nenatáhne, ale v dobách premiéry... Mno, v kině jsem na tom byl myslím asi 12x, pak jsem na to nepočítano koukal v bedně a stále je to pro mě filmová bomba. A pořád mu fandím a pořád řvu FREEEDOOOM. ()

Oxytocin

Statečné srdce patří mezi moje srdeční záležitosti s výtečností v různých směrech. Je mi líto, že opakovaným koukáním je pro mě William Wallace již trochu časově náročnější. ()

marty1996

Pro mne film jak má být. Herecké výkony byli dobré. Bitvy krásně nafilmované,a hezky sestříhané, ale především mne zaujala hudba, která byla výborná. Příběh jde od A do Z má dobrou zápletku a skvělý závěr. Pro někoho by se mohla zdát délka filmu záporem, mě však vyhovovala. Jediným záporem jsou historické nesrovnalosti, to se však přes všechny klady dá zanedbat. Film získal zasloužené oscary. Doufám, že se ještě někdy podobný film natočí. ()

Speedy115

To je on mého srdce šampión, tento film v mém srdci navždy zůstane a i kdybych ho shlédl milionkrát tak motivační řeč Williema Wallace a následovný řev Skotských hrdinů nikdy neomrzí. Slza ukápla několikrát po sobě. SVOBODA!!! PS: Český dabing je příšerný nedoporučuji. ()

A_Shearer

Patetická sračka přesně podle omezeného Gibsonova amerického mozečku. Historické nesmysly bych zas tak neřešil, ale ten film nemá jediné nosné sdělení (freeeedom podaný v nesnesitelně klišoidním kýči za něj opravdu nepovažuju), je prázdný jak laserová malůvka na stěně mizerný restaurace. Nic než pozlátko líbivosti a brutality. Prachy to ale určitě hodilo velký. ()

Krásné svátky a PF 2024

Krásné svátky a PF 2024

24.12.2023

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

16.11.2021

Dwayne Johnson si splní sen

Dwayne Johnson si splní sen

30.08.2018

Dwayne „The Rock“ Johnson (Mrakodrap, Hercules) získal roli v chystaném snímku Roberta Zemeckise (Let) The King, který bude vyprávět příběh historického krále Havaje Kamehameha I., objevitele a… (více)