William Wallace je malý chlapec a žije se svým otcem v rodném Skotsku. Skotský král zemřel, Skotům vládne anglický král Edward I., krutý pohan zvaný dlouhán, který si podmanil skotskou šlechtu a ty, kdo se stavěli na odpor, pověsil. Williamův otec s ostatními Skoty, kteří se nechtějí smířit s krutou vládou, se snaží vymyslet jak žít lépe a bojovat proti anglické vládě. Jednou přivezou Williamova otce mrtvého. Po pohřbu si pro Williama přijede jeho strýc Argy, který ho hodlá vychovat a dát mu vzdělání… William se vrací do rodné vesnice jako dospělý muž, právě když se koná svatba. Williama hned pozná jeho kamarád z dětství Hamish Campbell a dívka Murron MacClannoughová, která mu při pohřbu jeho otce vtiskla do ruky květ bodláku. Hamish se s Williamem dá hned do soubojů, William vyhraje a také se zakouká do Murron. Zábava je v nejlepším, ale zkazí ji příjezd šlechtice, který hodlá využít právo první noci. což uzákonil král Edward I. aby šlechta měla z jeho vlády nějaké potěšení. Večer se William zastaví u MacClannoughových a žádá rodiče, aby s ním pustili Murron ven. Rodiče ji pustit nechtějí, ale Murron naskočí k Williamovi na koně a odjíždějí pryč. Dlouho si povídají a při loučení podá William Murroně kus látky, v níž si schovával celá léta květ od ní...  Druhý den přijede pro Williama Murronin otec MacClannoudh, aby s nimi jel na tajné shromáždění, ale William odmítne. Chce jen v klidu žít a rovnou se ptá, zda mu dá Murron za ženu. Otec však nesouhlasí, ale William s Murron se vezmou tajně, aby se o ni nemusel dělit se žádným vykonavatelem práva první noci... Murron je další den napadena vojáky, velitel se ji pokusí znásilnit, ale William ji pomůže a posadí ji na koně s tím, že se sejdou na jejich místě v lese. Murron však vojáci chytí, než stačí odjet z vesnice, připoutají ji ke kůlu a odsoudí za napadení královských vojáků. Velmož jí podřízne krk. William na ni zatím čeká, a když nepřichází, vydá se zpět do vesnice. Tam už na něj čekají vojáci. William za pomoci ostatních Skotů vojáky přemůže a velmože zabije. Po tomto boji se k Williamově skupině přidávají i další skotské klany, které už také nechtějí žít v pod vládou krutého anglického krále. Začnou válčit proti Angličanům a těm, kdo králi slouží. William se stává jejich vůdcem... (TV Prima)

joffreydepeyrac

Muziku Jamese Hornera poznám neomylně a víte proč? Protože tam pokaždé zazní pár tónů ze Statečného srdce :-) O tom, jak vykrádá druhé a hlavně sám sebe se toho napsalo už dost, ale tenhle soundtrack považuji za jeden z nejlepších ve filmové historii. Gibsonovi jsem věřil každý záškub ve tváři a filmu jako takovému nechybí vůbec nic, tím méně český dabing :-) ()

Kubislav.Zob

Každá emoce, každá schopnost cítit nějaké city, všechno to co je v mém "suchařském" těle uzavřeno dokázal film rozproudit jako ne moc věcí. Vzal to od podlahy. Střídáčka dobrých a krásných s těmy špatnými a smutnými ve skvělé souhře. Skvělé! ()

killer1992

Takhle nějak si představuju správný hollywoodský historický velkofilm. Je to epické, je to výpravné, má to všechno co to má mít, od charismatického hl. hrdiny, přes efektní bitvy, nějaký ten romantický prvek, působí to syrově a špinavě, tak jak by středověk působit měl. A alespoň v základech se to drží historických faktů. Přece jen je to historický film, nikoliv dokument, tak se dá tvůrcům odpustit, že pro efekt Skotům třináctého století navlékli kilty, že bitva i Stirlingu proběhla bez onoho legendárního mostu, Wallace měl románek s anglickou princeznou a nebo že jeho smrt byla zobrazena mnohem "humánněji" než jaká byla ve skutečnosti. Krom toho také společně se Skálou první filmy, které jsem viděl na svém prvním VHS přehrávači. ()

ffiikkyy

((94%)) Film neskutečně skvěle zahraný a současně zrežírovaný nestárnoucím Melem Gibsonem. Srdceryvný příběh o síle svobody, lásce, dobrodružství, přátelství a utlačování. William Wallace byl prostě skotský frajer a Mel ho zvádl zahrát bravůrně!! Z písní v tomto snímku mi jde pokaždé mráz po zádech. Krásná Sophie dodává filmu ten správný šmrnc. Na tenhle film se kdykoliv a v jakékoliv fázi děje vždy moc rád podívám a je to jeden z mála filmů, který mě dokázal i rozbrečet :)) Svoboduuuuuu!!! ()

Jardinnn

Statečné srdce je film, který ztvárňuje příběh o legendární postavě jménem William Wallace. Historie je sice oproti filmu trochu jiná, přesto však Mel Gibson natočil historické dílo, které má skvělou atmosféru a které je pro mě víc než jen film. Statečné srdce a jeho soundtrack je pro mě srdcová záležitost! ()

hami

Poprvé jsem ho viděl v r.1995 a hned jsem věděl, že nemůže být jen tak překonán. Úžasná hudba, skvělé obsazení, scénář. Patrick McGoohan jako Longshanks - král Edward I byl excelentní, takhle si představuji nemilosrdného vládce země té doby. Za mě nejlepší historický film vůbec. Výsledek asi překvapil i samotného Gibsona. ()

Megahead

Kvalitný veľkofilm s presvedčivými hereckými výkonmi, zaujímavým príbehom/dejom a kvalitnými scénami od romantických častí v začiatku filmu až po bojové pole s bojovými scénami. ()

Vencelides

Nemám rád Anglii.Tento snímek hodnotím styprocenty,protože ve mě zanechává jakéhosi bojovníka.Samozřejmě bez řežisera blázna (který má ovšem všech 5 velice pohromadě) by to nebylo,co to je ! I když je to psychopat,miluju tento film a jsem ochoten pro něj i zemřít ! + hudba na úrovni nebe,kam já se nedostanu,kdybych měl psát dále,rozpadnu se .. kdybych mohl tak se i pochčím ale při plném vědomí tohle nepraktikuji. ()

evita_

Tak krásne a tak smutné zároveň...Ona nemala zomrieť, on nemal už vôbec zomrieť :((( Popraviť všetkých zradcov a starému dedovi keby chcela tvár okamžite odpadnúť a hlavne veľmi veľmi bolestivo. Ale inak som veľmi mierumilovný človek a prajem ľuďom len to najlepšie...Im nie...Skvelý nápad, krásna krajina a nekonečené odhodlanie bojovať za to, čomu veril aj keď bojoval proti väčšine. Taktika pri bitkách bola zvolená bravúrne. Tlieskam a dávam všetky palce hore. ()

Jirkacek

Snímek Statečné srdce patří se svými 170 minutami mezi nejdelší, které jsem se odhodlal si pustit, jelikož se vždy obávám nudných pasáží. Zatímco u jiných filmů se víceméně mé obavy naplnily, tento inspirovaný skutečnou historickou postavou Williama Wallace, který se v 13.století postavil do čela odporu proti anglickému králi Eduardovi I., mezi ně skoro nepatří. Jen občas, ale opravdu pouze sem tam, milostné a romantické scénky na několik minut zdržely statečného skotského hrdinu v boji proti angličanům. Bitvy tvořily podstatnou část z děje a za to, jak je tvůrci dokázaly přenést na filmové plátno, mají můj obdiv. Byla to paráda dívat se na dvě vojska jak stojí na louce naproti sobě a čekají na povel k útoku. Všichni měli dokonalé kostýmy, takže i část štábu starající se o brnění, skotské kilty a další oděvy, by si zasloužila metál. Samotný příběh skotské legendy byl poněkud upraven, ale kdybych si nepřečetl jak to ve 13. století opravdu bylo, filmařům bych bezmezně věřil. Musela to být krutá doba, kdy lidský život těch nejchudších neměl valnou hodnotu - tedy ne pro angličany, kteří Skotsko tehdy okupovali. Nedivím se tedy obyvatelům severní země, že povstali proti jejich nadvládě, i když to původně vlastně v úmyslu neměli, jelikož prvotně jeden z nich - William Wallace v podání skvělého Mela Gibsona - chtěl jen pomstít krutou smrt své novomanželky. I v již zmíněných bitvách režisér nám divákům ukázal bez zástěrky hrůzy tehdejších válek, takže nebyla nouze o stříkající krev z podřezaných hrdel a bodných či sečných ran, useknuté končetiny či probodnuté vojáky meči, kopími a v jednom případě i parožím. Z dalších rolí bych zmínil francouzskou princeznu Isabelle, kterou si zahrála nádherná Sophie Marceau. Ta si sice vzala za muže anglického prince a následníka trůnu Eduarda II., tajně však obdivovala Williama Wallace a dokonce jej informovala o chystaných akcích krutého krále Eduarda I. Jeho nesmiřitelná povaha a řada vlastních rozhodnutí vedla právě ke slavnému skotskému povstání a tím pádem i vzniku tohoto výborného filmu o 700 let později. Myslím, že se toto veledílo musí líbit každému - ženám kvůli sympatickému hrdinovi a romantické lásce, mužům pro naprosto perfektní ztvárnění bitev a snad pouze malé děti bych k filmu nepouštěl. Na takové krutosti mají určitě ještě času dosti ! Statečné srdce tak jednoznačně hodnotím za jeden z nejlepších válečných, životopisných a historických snímků, jaké jsem dosud viděl a tak ode mne získává pět statečných hvězd *****. ()

Puxxx

Skvele urobený film, je v ňom i slušne veľká časť histórie, bojové scény, škótska krajina je naozajstná, i masky a predovšetkým výkony hercov sú vari všetky do jedného majstrovské. Len v tej histórii je trošku primiešaných pár nie skutočných vecí. Škóti sa v tých časoch už na modro nemaľovali (to je viac menej aj tak čisto keltská záležitosť). A predovšetkým postava - a najmä jej činy v tomto filme - Izabela, manželka Edwarda II. (tu ešte korunného princa), dcéra Filipa IV. Pekného a pravnučka Ľudovíta IX. Svätého, v Anglicku prezývaná Francúzska vlčica. S Edwardom bola zasnúbená síce už ako dieťa, ale svadba sa začala pripravovať až po smrti Edwarda I. roku 1307. Ona sama sa narodila v roku 1295, teda v čase popravy Williama Wallace (1305) mala desať rokov, nemohla s ním teda počať budúceho významného anglického kráľa Edwarda III. To, čo v týchto častiach hovorí film teda je iba - síce majstrovsky romanticky zhotovená - ale v skutočnosti naozaj iba fantázia. Aj keď ja osobne by som proti tomu nič nemal - Edwarda II. nemám rád, ani z pohľadu histórie, ani ako osobu. No ale dosť o histórii. Ako som napísal na začiatku - skvelý film; už som ho videl viackrát a pri každej príležitosti si ho pozerám znovu. ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Pros o milost a dostane se ti rychlé smrti. Jen řekni milost." - "Svoboda!" Mel Gibson aneb rejža a hlavní postava bojuje za svobodu. Historický film, kde je všechno: Romantika, intriky či realistické krveprolití. Všeho s mírou a funguje to. "Když dobyl York může dobýt celou Anglii." Nejlepší historický film, ač je řada události pozměněná. - 100%. ()

hmyzovrah

Statečné srdce jsem poprve viděl v roce 96 a pak ještě třikrát běhěm pěti let. V tomto období bych hodnotil 4 až 5 hvězd. Jenže jak čas ubíhá, už se mi Statečné Srdce jeví jako průměrný film, se spoustou nudných a zbytečných dialogů. Dvou zamilovaných příběhů. Také hraje v hodnocení fakt, že jsem viděl dokumenty o Williamu W. a musím dodat, že tohle nemá téměř nic společného s historií. I když jsou tam kostýmy fakt skvělé, tak vypadají úplně jinak, než v dokumentech. Dokonce ani Skotové tolik nenosili kilty, jak se ukazuje ve filmu. Ani ty válečné scény se takhle neudály a navíc Wallace neměl takové vzdělání, ale co mi zněho uděláme vzdělaného borce, ať to do filmu zapadá. Mel Gibson zahrál roli výborně, ale jeho postava byla zcela nezajímavá a fandil jsem Anglánům. ()

Skeeveq

William Wallace je skotský sedlák. Jeho otce a bratra zavraždily angličané už když byl malý. Dobře si pamatuje, že anglickému králi se nedá věřit. Když mu hned po svatbě anglický regiment hodlá znásilnit jeho manželku, neudrží se a angličanům se postaví. Tak žačne vzpoura postupně všech skotských sedláků proti anglické okupaci a skončí až bitvou u Bannockburnu, která je rozhodujícím momentum v osvobození se Skotska od anglické nadvlády. Mel Gibson je sám sobě režisérem a člověk by řekl, že se už jako skot musel narodit. A jako rodilý australan má určitě ke skotské nátuře a jejich vztahu k anglické koruně velmi blízko. Dílo je strhující. Jak je dramatické tak nepostrádá typický humor Mela Gibsona. Tento historický velkofilm získal 5 Oscarů a není třeba dodávat, že si je všechny zaslouží. Ty tři hodiny jsou tak nabité krásnou přírodou a dobrodružstvím, že utečou jak voda a Vám je líto, že už to končí. Jak? Na to se určitě podívejte. Stojí to za to. ()

LUIGISde

Inšpirované skutočnosťou, zbytočne dlhé dalo by sa to celé sformovať aj do dvoch hodín ale chápem, mohlo by to stratiť na velkoleposti. Navyše v porovnaní s faktami to je totálne mimo a tomu moc nefandím. Patriota mam osobne radšej. ()

Krásné svátky a PF 2024

Krásné svátky a PF 2024

24.12.2023

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

16.11.2021

Dwayne Johnson si splní sen

Dwayne Johnson si splní sen

30.08.2018

Dwayne „The Rock“ Johnson (Mrakodrap, Hercules) získal roli v chystaném snímku Roberta Zemeckise (Let) The King, který bude vyprávět příběh historického krále Havaje Kamehameha I., objevitele a… (více)