Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• Česko Stoletý stařík, který vyskočil z okna a zmizel (více)
Švédsko / Rusko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Německo, 2013, 109 min

Kamera:

Göran Hallberg

Hudba:

Matti Bye

Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg, Jens Hultén, David Shackleton, Ralph Carlsson, Georg Nikoloff, Alan Ford, Simon Säppenen (více)

Allanu Karlssonovi je 100 let. V domově důchodců, kde v tomto věku tráví svůj zbývající čas, pro něj chystají velkou narozeninovou oslavu. Ale vitální stařík ještě nechce zůstat v bačkorách v křesle. Má docela jiné plány. Rozhodne se pro útěk. Poté, co vyleze z okna, se vydává na úžasný a naprosto nepředvídatelný výlet... Shodou náhod se mu do rukou dostane kufr plný peněz. Než se naděje, má v patách gang zločinců, sem tam se objeví nějaká mrtvola a mezi společníky, které na své cestě přibere do party, je i velmi neskladná slonice. Kromě toho po něm samozřejmě pátrá policejní sbor v čele s nepříliš schopným komisařem. Pro kohokoliv jiného by to bylo životní dobrodružství, ale s podobnými věcmi už má Allan bohaté zkušenosti. I když se nikdy nezajímal o politiku, byl nechtěně hlavním aktérem mnoha důležitých událostí 20. století. Bezděčně se podílel na vynálezu atomové bomby, stal se dobrým přítelem několika amerických prezidentů a mezi jeho další "známé" se při jeho životní pouti zařadili i Stalin, Churchill, Mao Ce-tung nebo Kim Ir-sen. (Bioscop)

Wiikii

Takový švédský Forrest Gump, říznutý Big Lebowskim vypravěčským stylem. .. Nebylo to špatný, ale čekal jsem to vtipnější. .... HODNOCENÍ: 65% (3*) ()

johny89

Hezký film, kde je možná příliš moc náhod, nicméně, pokud to člověk nebere moc vážně je to v pohodě. Nejvíc mě pobavila scéna s Reaganem, kde komentuje zeď na zahradě a Gorbačov si myslí, že mluví o Berlínské zdi. Naivita a možná i hloupost hlavního hrdiny mi silně připomněla výborný film Byl jsem při tom. ()

Martin741

Kvalitna europska kinematografia este nevymrela a hoci sa tu Spajdrdementom a podobnej luze zacalo akosi podozrivo darit, stale tvrdim, ze SK a CZ porovnavacia baza je Europa, od Portugalska a UK po Rusaky na vychode. Tentokrat ide o vybornu skandinavsku dobrodruznu komediu. Ma vyborny roizbeh, slusne dialogy a pohodove tempo. Skoda len, ze v strede sa film jaxi chvilami zadrhava a dialogy sklzli do vatovo planeho plkani, ale to sa da zniest bez problemov : 77 % ()

BarryLyndon

Hodně zábavná švédská blbina. Nízkorozpočtový mix Forresta Gumpa, Járy Cimrmana a místy to mělo feeling Waltera Mittyho. Jestli jste si mrouskali pod vousy při scénách, kdy se Hitler podepisuje Indianu Jonesovi, Forrest Gump si potřásá rukou s Kennedym nebo Jára Cimrman přestřihává dráty Marconimu, tak tady si přijdete na své. Je to takový milý, dobrodružný, rozverný, nedá se na to zlobit v žádném ohledu, snad jenom je to děsně klišoidní, což se ani nesnaží skrývat, naopak si to samo ze sebe v tomhle ohledu dělá srandu a to je dobře. :-) Když jsem zmiňoval nízkorozpočtovost, tak se to výpravou popralo hodně statečně, hodně mne bavily masky. Stalin vypadal jako James Edward Olmos a hlavního záporáka Alana Forda evidentně zbalili na place Sweeneyho a nechali ho odehrát prakticky stejnou roli i tady. :-) V kině fajn zážitek. 8/10 ()

Nach

Velice černá komedie, která trochu kříží upřímnost Forresta Gumpa s barvou humoru Horší než smrt a vyprávěním podobné (nikoli však tak dokonalé) Jean-Pierre Jeunetovi. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je rozhodně filmem u kterého se zasmějete, stejně jako tu a tam zapřemýšlíte. Přesto slabiny tohoto snímku, kterých si všímám, mi nedovolují mu udělit plný počet hvězd. Hlavní postavy jsou rozhodně zajímavé a i když se nijak zásadně nevyvíjí, rozhodně proti nim špetku špatného slova nemám. Co však považuji minimálně za politováníhodné je práce s vedlejšími postavy. Většina z nich, zvláště hloupé dvojče Alberta Einsteina stály by za to, kdyby měli ve filmu více prostoru. Bohužel a není to případ jen zmíněného jména, většina postav se ve filmu ukáže jen proto, aby hned pak zase bez vysvětlení zmizela. Filmu jako celku to na vyprávění nic neubírá, ovšem zůstává na patře jistá pachuť, lítost promarněných šancí. Přesto zhlédnutí tohoto snímku doporučuji. Na současný komediální žánr přeci jen lepší kousek. 75% ()

apacka

Nemůžu si pomoct, ale už jsem to někde viděla, a když píšu "viděla", nemyslím "četla". Run, Allan Karlsson, run! feat. Ex Drummer. U úvodní scény jsem se skoro počurala, což je slušné entrée jakéhokoliv filmu. ()

Streeper

Takový trošku Forrest Gump, ale z jiné zimě. Knižní předlohu k filmu jsem nečetla, ale v budoucnu se na ní chystám, každopádně mě film nezaujal tak, jak bych očekávala. Ani jednou jsem se nezasmála, je tam spousta černého humoru, který mi někdy vtipný přijde, někdy ne. Ani namaskování hlavního herce, co by stoletého staříka mě nijak neoslovilo. ()

joker.george

Svou svérázností, způsobem vyprávění a hlavním hrdinou mi to připomínalo Forresta Gumpa (očividně nejsem jediný). Ale téměř jsem k němu v myšlenkách neodbíhal, protože Stoletý stařík stojí na vlastních nohách a má plno vlastních nevšedních nápadů, nejen výbušných zápletek a osobitého vtipu, který rozséval celou dobu, takže jsem se nechal rád jím bavit. ()

Pitam

Poté, co jsem si zde přečetl mnoho opěvujících komentářů, byl jsem na ten stoletý zázrak docela zvědavý, ale nakonec se stal z mého pohledu pouze nafouknutou bublinou. Jde o severské raod movie v čele se svérázným staříkem, který se rozhodl (věren svému životnímu mottu "nepřemýšlet, ale konat") oslavit své sté narozeniny výletem do neznáma, přičemž rozpoutal sled místy až absurdně vykonstruovaných událostí navzájem propletených karikaturami všech možných lidských povah a vlastností. Zároveň nám stařík během této cesty vypráví svou životní historii, v níž se zejména díky své zálibě vyhazovat věci do vzduchu stal nejednou účastníkem, ale i přímým tvořitelem světových dějin. Jenže při sledování jeho vzpomínek napříč celým 20. stoletím je až příliš patrná inspirace ve Forrestu Gumpovi. Naproti tomu bláznivý příběh ze současnosti zase hodně připomněl Knockin' on Heaven's Door a tvůrci si půjčovali i z mnoha dalších filmů. Nedá se jim ovšem upřít originální zpracování, velmi povedené herecké výkony, a také dobře padnoucí severský černý humor, který z plátna doslova srší. Nicméně celkově pro mě tak trochu zklamání. ()

Crawler-D

Nejednoznačný humor vyplývající už z knižní předlohy to má ve filmové podobě ještě těžší, když představuje skandinávskou kopii Forresta Gumpa. Potíž je, že se vše vsází na samotnou absurdnost vývoje příběhu, ale dílo by potřebovalo dravější režijní přístup, který by dokázal lépe pracovat s komediálním timingem. ()

C0r0ner

Srovnání s Forrestem je trošku přehnané, ale prdel to byla, ne že ne. Akorát to chtělo ještě víc přidat na fórech, protože takhle se občas našlo hluché místo, které celý film dost brzdilo. Seveřané nicméně opět ukázali, že mix dramatu a komedie je jim vlastní a dokáží z něj vytěžit hodně slušnou zábavu. 90% ()

sulimo

To se takhle sejde Cimrman, Forrest Gump a švédskej humor (doteď jsem netušila, že vůbec existuje) a vytvoří jednu bájo komedii o jednom stoletém takřka idiotovi, co přežil uplně všechny a všechno, a to díky svému daru omylem likvidovat všechny a všechno. I když to v poslední třetině (máme ten hokej žejo, tak ať to vyzní aktuálně), ztrácí trochu dech kvůli přemnožení postav a natahování celkem jednoduché zápletky téměř za hranici snesitelnosti, jedná se i tak o sakra povedenou záležitost, protože, jak bylo výstižně řečeno ve slavné Tropic Thunder, nejlepší je : "look retarded, act retarded," a zároveň zůstat "not retarded". ()

zette

Naposledy jsem se v kine podobne nasmal u Krotitelu duchu, jako maly kluk nekdy v osmdesatych letech. Film ma dve dejove linie, jednu pritomnou, ktera resi uprk Allana z domova duchodcu, ziskani kufru s padesati miliony svedskych korun a jeho blaznivou tour po Svedsku s jeho novymi kamarady a v patach mu je motorkarsky gang, kteremu onen kufr patri. Druha prolinajici se linie mapuje dlouhy zivot Allanuv, ktery je nemene vtipny a zajimavy. Da se souhlasit s nazorem, ze se jedna o takoveho druheho Forresta Gumpa, ale v nekompromisne skandinavskem kabatu, ktery alespon podle me dava komedii novy rozmer. A dle reakci divaku v ostravskem Minikine jsem nebyl jediny, ktery se bavil! Bez vyhrad! ()

Martrix

Velké zklamání. Myslím si, že současný boom švédské literatury, kdy je každá druhá kniha bestseler a přitom nemá žádnou jinou přidanou hodnotu nežli fakt, že je psaná !severským! autorem, přesahuje i do kinematografie. Tedy aspoň v tomto případě. Filmový divák unuděný americkými plackami bez přesahu, nebo "českou ruletou", kdy může čekat cokoliv, ale málokdy to skončí spokojeností, pak s povděkem sáhne po švédském filmu, který není artový (synonymum pro filmy, kterým většina lidí nerozumí a bojí se jich, což je velká chyba distributorů). A protože je takový film téměř vždy lepší, než ty americké sračky (jak jinak, vždyť je to severský film!!!), rozhazuje hvězdičky a pěje chválu. Tak jako existují pojmy jako eurosong, nebo europivo, tak Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel, je znamenitý příklad eurofilmu. A to není lichotka. Vše je vykonstruované a promyšlené, nic nepřečnívá, nic nechybí, není třeba přemýšlet...vše na zlatém podnose. Já se tedy nebavil. Ba ani ohromený jsem nebyl...prostě jsem tvůrcům neuvěřil a těch pár dobrých momentů mi bylo málo... . Mělo to vypadat jako švédský Forest Gump, ale chyběla tomu laskavost...vlastně to bylo spíš tak na efekt a na zasmání, ale emoce to ve mě neprobudilo. Nuda, myslím emoce není, ne? ()

Wormboy

Jonassonova kniha je genialna a ponuka vynikajucu zabavu od zaciatku do konca. Filmova adaptacia je vsak len velmi slabym odvarom toho, co ponuka povodne dielo. S velkym smutkom som sedel v kine a sledoval ako v knihe perfektne vypointovane vtipy na velkom platne odznievaju do stratena. Mozno divakovi, ktory predlohu necital, je co ponuknut, to vsak zial nie je moj pripad...sklamanie. 2,5/5* ()

Gabbo

Co Vám tady budu povídat, každý už tu stejně napsal, že jde o variaci na Foresta Gumpa, ale americký kýč je nahrazen typickým severským humorem, který ja opravdu můžu. Škoda jen pár hlušších míst, které mi však brání dát plnohodnotnou pětihvězdu.. ()

laik_60

sto rokov prežívaných v nesmierne náhodných okolností, z ktorých vždy "vybŕdol" bez akéhokoľvek šrámu na tele a na duši (teda okrem vazektómii na začiatku filmu). Milý film so spústou vtipných pasáži, častokrát ústiacich v absurdnom humore (príbeh so slonicou). ()

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík