Kosti a skalp

• Česko Kostěný tomahawk (festivalový název) (více)

Divoký západ. Městečko Bright Hope, stojící uprostřed ničeho, zatím vytrhávala z jeho ospalosti pouze loupežná přepadení. Tuto „idylu" ovšem velice rázně utnou příslušníci indiánského kmene, kteří unesou půvabnou Samanthu. Nejedná se totiž o kmen tradiční, nýbrž... kanibalský. A také notně vyhládlý. Místní muži dávají dohromady ne právě klasickou záchrannou výpravu v čele s šerifem Franklinem Huntem (Kurt Russell), která musí za každou cenu Samanthu vysvobodit dřív, než si na ní divoši začnou pochutnávat. Krutost jejich protivníků je však mnohem větší, než si kdo dokázal představit, a jejich mise je v čím dál větším ohrožení. (Magic Box)

Flego

Filmu sa dá vyčitať zopár podivuhodností ( načo bol prológ ? ), ale azda najvačšou chybou bola neuveriteľná stopáž, ktorá posobí až únavne. Kladom je však samotný príbeh, ak by bol očistený od zbytočne naťahovaných scén, ktorý je originálny a plný netradičných dialógov. ()

BMW12

Největší poznatek, co jsem si z tohoto filmu odnesl je, že snad v žádném filmu nejsou záběry a scény takhle natahované. Ten film mohl mít v klidu o hodinu méně a mohlo to být daleko akčnější. Jenže mi přišlo, že scénář byl tak chudý a jednoduchý, že to prostě natahovali těmi nudnými záběry co to šlo. Základ filmu je dobrý, herecké obsazení taktéž, ovšem scénář je potřeba dopracovat a určitě vyměnit režiséra a kameramana. ()

honajz

Realistické reálie a v závěru až nechutné, to je vše, co dělá tento film. Jinak mi nic nedal. Na začátku tajemný úvod, i když ten miliskující se dokonalý pár mi přišel až násilně daný dohromady. Pak dlouhé, předlouhé putování, krádež koní, operace pod širým nebem, čtvrcení nahého chlapa kanibalskými divošskými indiány, ještě nějaké ty nechutnosti a konec. Kurt Russell tady vlastně ani nemá moc co hrát. A docela se divím, že skutečně nenechal povolat tu kavalérii. Ale jinak fakt ten film nic nedává, nic nenabízí, a mně pár hnusných realistických záběrů fakt pro vyšší hodnocení nestačí. ()

Pítrs85

Zapomeňte na uhlazený a věčně, jak po vyprání v Persilu, čisťounký yankeeský kaubóje, tohle je tak kurevsky špinavej a bolavej film, až jsem si po jeho dokoukání musel dojít pro Ibuprofen a spálit oblečení, co jsem měl na sobě, hlavně Patrick Wilson tady trpí tak, že si tu gangrénu musel nakonec sám uhnat (nepodceňujte sílu sugesce, fuckt). Teda jako tahle- ve svý podstatě je Bone Tomahawk docela blbost, po miliontésedmé tu máme skupinu, co zvedne prdele ze svýho zaplivanýho městečka a jde zachránit ty méně šťastné spoluobčany, tuten se navíc táhne jak chrchel po španělský křipce. A jako zabít Spauldinga sotva po deseti minutách filmu? To posrali :-) Ale na druhou stranu moc kanibalských hororů s takovýmhle obsazením nenajdeš, a když už jsme u těch kanibalů... ty vole, zlatí trpajzlíci z deštných pralesů, dobří zmrdečci. Ale jinak docela spokojenost, navíc Kurt si tu nacvičil házet kovbojský ksichty na Tarantinův novej spektákl. ()

Ivoshek

Moc nerozumím místnímu nadšení. Ten film je nuda. NUUUUUUUUDAAAAAA. Kovbojové jdou a jdou, u toho si povídají, bolí je nohy, hlavně toho s gangrénou, pak zase jdou a povídají si. Pak teda potkají kanibaly a je to trošku gore (a jako jo, pěknej gore to je, to zas jo), jenže je ho málo na to, aby to film nějak zásadně změnilo. Sliboval jsem si od toho víc. ()

SOLOM.

Přijít v dnešní době s něčím neotřelým, je opravdu velký kumšt. Zvláště když máte po ruce jen malý rozpočet (cca 1 800 000 dolarů), minimum režisérských zkušeností a hlavně si sami napíšete i scénář. Zahler se těchto překážek však nezalekl a rozhodl se divákům naservírovat opravdu nevšední podívanou. Pro mnohé se jeho kousek stal jedním z nejlepších filmů roku 2015, o čemž svědčí i docela vysoké hodnocení na internetu a povětšinou i kladné ohlasy ze strany kritiky. Opravdu dobrých westernových filmů s hororovou tématikou je však opravdu poskrovnu, takže jsem do toho šel s menšími obavami (přestože mám podobné skloubení velice rád). Naštěstí mě Bone Tomahawk nezklamal, přestože se to neobešlo bez několika výhrad, které jsem na něm našel. Nečekal jsem žádnou akční jízdu ve stylu Quentina Tarantina, ale přece jenom bych ocenil trošku živější pasáže, protože na tak dlouhou délku filmu se tu najde několik zbytečně zdlouhavých úseků, bez kterých bych se klidně obešel. K úplnému štěstí by mi bohatě stačilo takových 90. minut. Ano chápu, autor se ve svém scénáři naplno věnoval rozsáhlým dialogům a jednotlivým postavám, které měly potřebu se mezi sebou neustále hašteřit (což mu nevyčítám, občas z toho vznikly i velice humorné situace či rozhovory), ale zdlouhavé putování za nalezením úkrytu Troglodytů a osvobozením zajatců mi přišlo zbytečně natahované. Zvlášť když se následně rozpoutá opravdu vynikající boj o přežití, který by mohl závidět, lecjaký béčkový film s mnohem větším rozpočtem. Hned jak se totiž začne usazovat zvířený prach prérie, přichází na scénu kmen kanibalů, kteří se s nikým rozhodně mazlit nebudou. Nechci tvrdit, že by vám snad naháněli strach svým zjevem, ale jejich nevšední praktiky vás už zcela jistě uchvátí. Asi stejně jako gore scény, kterých tu sice není mnoho, ale patří k ozdobám celého filmu. Kupříkladu takové rozpůlení člověka se dá zařadit mezi „kulinářské“ speciality. Dalším kladem je i dobré herecké obsazení. ()

Necrotongue

Od tohoto snímku jsem čekal určitě něco jiného než celovečerní přesun z bodu A do bodu B za neustálého žvanění,ale ať už je to tím,že mám rád "tarantinovky",které jsou taky ukecané až za roh,nebo je to výkonem Richarda Jenkinse,nenudil jsem se ani chvilku.Z celé ústřední čtveřice mě nejvíc překvapil Matthew Fox,v roli Broodera se mi vůbec poprvé líbil,nikdy předtím mě žádný jeho výkon příliš nebavil.Každopádně se po úvodní půldruhé hodině děj neuvěřitelně utrhne z řetězu a nastane totální peklo,při kterém si nejedna romantická duše přijde na své,poklidná westernová road movie se náhle mění na brutální krvavou lázeň se všemi vymoženostmi. ()

luka4615

Pokud od Bone Tomahawk čekáte zběsilou přestřelku od začátku až do konce, jste na špatném místě. Film je totiž nádherně vypiplanou žánrovkou, která sází na efektivní budování vztahů a atmosféry, což zabere téměř celou polovinu snímku. Nicméně to, co se děje v polovině druhé, za to čekání vážně stojí. Co dodat víc? Snad jen to, že Bone Tomahawk je výborně namixovaným filmem, který kromě plejády hereckých hvězd nabízí i nevšední filmový zážitek. ()

JASON_X

Jako by po dvaceti letech vstal z hrobu Mrtvý muž... Myslím samozřejmě Jarmuschova Dead Mana, jehož ducha jsem ve filmu cítil. Jemu odpovídají třeba pomalé a zádumčivé dialogy, pomalý až statický děj, nebo těžkopádné a absurdní bojové scény (mimochodem jakýkoliv klan, který by bojoval taktikou našich troglodytů, by mezi okolními kmeny přežil sotva pár týdnů, a to nemluvě o jeho "stylu" života a způsobu rozmnožování). Ale pak zase režie v nečekaných okamžicích nabídne něco nečekaných (a nejarmuschovských) brutalitek, jimž vévodí šílená scéna porážky jednoho lidského samce... Absurdní, bizarní a v závěru brutální western, který mě hodně zaujal svou jinakostí, i když se ona jinakost často projevovala zbytečnou přemírou grotesknosti (tedy zbytečnou na můj vkus). ()

mm13

Veľmi dobrá partia aj partia, a i keď to nie je prvý pokus o spojenie westernu s hororom, už vôbec nie prvý kanibalský horor, nie je to ani každodenná záležitosť. Naviac od prvej scény pohlcujúca. Pár kiksov by sa našlo, hlavne vo finále pri záverečnej konfrontácii, na druhej strane sú protivníci hlavných hrdinov takí iní, natoľko z iného (prastarého) sveta, že sa v tom škoda rýpať. Rád som videl, chutilo. ()

Morholt

Nemám nic proti pomalému a strastiplnému putování westernovou krajinou, ale tady to bylo moc. A nijak zvlášť zábavná nebyla ani pasáž, která měla představit obyvatele městečka, do kterého zatnou indiánští kanibalové své drápy. A je to škoda, protože atmosféra Divokého západu tady dýchala ze všech koutů a herecké obsazení slibovalo hodně. To nejlepší tak přišlo v závěrečných čtyřiceti minutách, kdy konečně došlo k přímé konfrontaci s divochy, která stála za to, ale i po ní zůstal pocit nevyužité šance. A přitom stačilo jen osekat stopáž. 60% ()

Lucasion

"“...a spoiled bloodline of inbred animals who rape and eat their own mothers.” Obrovská očekávání, kterou mi zkazili první kritiky, že se jedná o jeden z nejbrutálnějších filmů za poslední roky. A nakonec můžu říct, že konečně jsem dostal návrat klasického Westernu, po kterém toužím už roky. Kostěný tomahawk je pro mě filmová revoluce, jako byla před lety Země bez zákona (2012). Filmová renesance než revoluce, abych byl přesný. Film se totiž vrací k drsným Westernům, které se už netočí. Příběhové vyprávění mi sedlo na jak pr*el na hrnec. Navíc atmosféře tohodle Divokého západu se jen stěží něco vyrovná. V poklidném městečku Bright Hope je jedné noci unesena manželka zdejšího farmáře (Patrick Wilson) a on se spolu s šerifem Huntem (Kurt Russell), zástupcem (Richard Jenkins) a místním lovcem indiánů (Matthew Fox) vydává na její záchranu. Jelikož jeden z nich je okatě vychloubačný, druhý starý a třetí má poraněnou nohu, tak se nejedná o záchranný tým, jak se patří. Navíc to stvoření, co uneslo manželku, nejsou zrovna běžný indiáni. Troglodyti jsou krvežíznivá zvířata, která vraždí pro potravu. Skupinka lidí je pronásleduje prérií a zatím netuší, do jakého pekla se chystají. A to, že na ně nečekají skutečné hezké věci. Vyprávění, které je velmi podobné tomu knižnímu se spoustu lidem nemusí zamlouvat. Asi jako dlouhé monology v Tarantinových filmech. Ovšem díky preciznímu vypravování a vybroušeným dialogům se z filmu stává skvělý atmosférický film. Snáze pak divák k postavám přilne a o to víc ho pak bolí, ty situace, do kterých se postavy dostanou. Následně se divák už jen modlí, aby to peklo skončilo. Hudba je místy neznatelná, ale v momentech kdy hraje, tak to stojí za to. Herecky je film skvělý. Kurt jako neohrožený šerif je velmi zajímavou postavou, tak i Matthew, který hraje lovce indiánů, nikdy nehrál lepší roli. Patrick Wilson pak předvádí parádní výkon zlomeného manžela s chromou nohou, který pouze touží najít svojí manželku Samanthu. Sam hraje Lili Simmons a musím říct, že i ta mi hraním a postavou sedí. Kromě drsné atmosféry je film skvělý i v akčních scénách. Ty nejsou kdovíjak heroické, a proto působí nekompromisně a brutálně. Šíp do ramene bolí, tomahawk z tvrdé kosti dokáže oddělit článek prstu a revolver zkrátka usmrtí. Já musím říct, že jsem dlouho neviděl takhle skvěle zvládnutý atmosférický film. Divoký západ díky kameře skvěle ožívá a díky nasvícení máte pocit, že lepší westernový film jste neviděli. Když jsem zjistil, že S. Craig Zahler vlastně natočil svůj debut. Tak musím jednoduše tleskat. Tenhle film je zkrátka drsná jízda plná brutality a krve. Pro mě jeden z nejlepších filmů roku. Díky všem potřebným atributům filmu je to zkrátka černý kůň roku. (98 %) ()

Lacike

Su filmy, ktore mi nesadnu, ale aspon chapem, co na nich ostatni vidia. U tohto filmu to nechapem. Uvod, ktory by mal trvat maximalne 20 minut tu je natiahnuty na 90 minut. Vryli sa mi vdaka tomu postavy viac pod kozu? Ani nahodou. Prave naopak. Po pol hodine mi zacali liezt vsetci na nervy. No a po 90tich minutach sa konecne dockame nejakej tej akcie. Ta je tak prepalena, az je strasne smiesna. Ale aspon som sa pri nej konecne trochu bavil na ucet tvorcov, takze predsalen to je male plus v tomto inak neskutocne nudnom filme. 2/10. ()

ScarPoul

Slušne spravený film. Nevadili my ani dlhšie pasáže v mestečku. Hoci by celý príbeh viacej sedel na 10 dielny seriál. Premyslenosť postáv je na veľmi vysokej úrovni a každého z ústrednej štvorice sa nedá nezamilovať. Hlavne Jenkins podáva jeden zo svojich vrcholných výkonov. Na konci riadne krvavé. Vo svojej nepravdepodobnosti čo sa týka záveru, aj správne atmosférické. NIektoré scény sú zvládnuté výborne. Tie v interiéroch ( ktorých je viacej) sú trochu kostrbaté. Stále ale žánrovka ako víno. S časom bude naberať na chuti. ()

PROROK14

Pred tým než som si to pustil som bol informovaný o tom, že dve hodiny filmu sú rozdelené na hodinu a pol nudy a pol hodinu masakru. Musím povedať, že až taká nuda to zas nebola, ale ani ten záver nebol zas na 6*. Postavy boli celkom zaujímavé a dialógy tak isto. Posledná pol hodina samozrejme dominovala. Tí Troglodyti mi miestami trocha pripomínali White Walkers z GoT. Páčilo sa mi, ako bolo počuť ich hlasitý rýchly dupot skôr ako ich bolo vidieť. Záver tiež obsahoval jednu surovú scénu, ktorá bola dosť autentická a nepríjemná. Komentár zakončujem konštatovaním, že by som si želal viac takýchto filmov o podobných drsných partiách ľudožrútov. ()

GeusX

Úvodní naděje o zajímavý kousek s dávkou tajemna s až krvavě hororovými prvky je rozcupována nudným putováním bez zajímavější pointy a naivně pramalou šancí návratu. V sledování mne udržela zvědavost v očekávaní oné krvavé konfrontace s "padouchy", ale to bylo tak nějak rychle odbyté. Přidat deset minut naturalisticky krvavého finále, tak bych tu třetí hvězdu nechal. (viděl jsem: 1x cz) ()

BoPo

Western nemôže byť pod 2 hodiny, pretože sa v nich vždy všetko strašne dlho rieši cestovaním na koňoch. Tu mňa našťastie putovanie nenudilo, malo správne nastavenú atmosféru, navzájom fungujúce postavy a hlavne zápletku za ktorou sa oplatí putovanie absolvovať. Malý, nízkorozpočtový film, ktorý vie dodať nadstavbu v podobe kvalitne odprezentovaných súbojov a hlavne porcovačiek tiel. Bohužiaľ film ako keby nemal záver. Na jednej strane lepšie než by človek (vzhľadom na okolnosti a rozpočet) čakal. Na druhej strany pocit premrhanej príležitosti. Veľa vecí do seba náhodne dosť dobre zapadlo, ale režisér/scenárista tomu nedokázal dať záverečnú čerešničku. ()

Johny_fork

Jednoduchá dějová linka, brutální nepřítel. Kurt Russell mě hodně bavil v roli šerifa, který před ničím neuhne a klidně položí život, když je to za správnou věc. Překrásná výprava a dobře vystupňované napětí. ()

kepiash

Kouzlo a jedinečnost tohoto filmu spočívá v tom, že jeho hlavními protagonisty jsou čtyři úplně všední chlápci a ne nějací superhrdinové co sejmou dvanáct indiánů na dva zásobníky. Naopak, Bright Hope je zcela obyčejné městečko s obyčejnými obyvateli, kteří spolu řeší běžné starosti (třeba zda jsou bleší cirkusy podvod nebo jak si přečíst knížku ve vaně), díky čemuž charakterům postav rozumíme a jsme tak velice snadno vtaženi do děje. Poměrně překvapivě tedy to nejlepší na tomto filmu není onen akční závěr k němuž putování našich pistolníků nevyhnutelně směřuje, ale atmosféra ("chemie" chcete-li), kterou mezi sebou borci mají. Výborně napsané dialogy a možná ještě lépe zahráno. Jen málo kde postavy působí tak přirozeně a realisticky jako tady. ()

Yorgos Lanthimos plánuje gotický horor

Yorgos Lanthimos plánuje gotický horor

18.12.2019

Režisér Yorgos Lanthimos (Favoritka, Humr) oznámil svůj další projekt. Bude jím gotický horor The Hawkline Monster podle knihy Richarda Brautigana. Příběh se pak točí kolem dvou pistolníků, které si… (více)

Ridley Scott chystá drsný western

30.12.2015

Star-Lord hledá tátu

Star-Lord hledá tátu

16.12.2015

Z loňských Strážců Galaxie se vyklubal obrovský hit, který se 4. května 2017 dočká pokračování. O čem bude? To režisér James Gunn tají, docela jistě ale víme, že se na plátně objeví otec hlavního… (více)