Sedmero krkavců

• Slovensko Sedem zhavranelých bratov (více)

Pohádkový příběh vychází z klasické pohádky Boženy Němcové "Sedmero krkavců". Mladá dívka na sebe bere těžký úkol. Musí se pokusit zachránit své bratry a zbavit je prokletí, které na ně uvrhla jejich matka. Je to příběh o odvaze, vytrvalosti, ale také síle slova, pravdy a opravdové lásky... Hlavní hrdinkou je mladá dívka Bohdanka, která se narodí do utrápené rodiny pekaře, jehož žena před lety v návalu vzteku proklela sedm svých synů a z těch se stali krkavci. Rodiče před Bohdankou toto rodinné neštěstí tají. Když se Bohdanka na prahu dospělosti dozví o prokletí své rodiny, rozhodne se, že musí bratry zachránit. Od místní čarodějky se jí dostane rady, že musí svým bratrům ušít košile. Ale ne lecjaké - sama bez pomoci musí natrhat kopřivy, zpracovat vlákna, utkat látku a ušít každý steh. Bohdanka se vydává na dlouhou cestu za záchranou svým bratrů. (Bohemia MP)

Ajvo

Letecké záběry jsou fajn, ale na tom byl film stát neměl, na scénáři ano: Co mi vadilo: Začátek: hlavní motiv, proč se bratři změnily na krkavce, naprosto upozaděn, přestože na tom stojí celý příběh + souvisí s tím i naprosto nudné postavy rodičů Bohdanky. a hlavně: na pochopení příběhu bylo potřeba deset? "hřebenových flashbacků" a dlouhé věty od vypravěče na začátku i na konci, aby diváci vůbec pochopili, co vlastně viděli, no to nepovažuju za dobrý způsob vyprávění. Co se mi líbilo: Remundová Sabina byla výborná "zlá" královna, té jsem to jako jediné věřil, proč dělá to, co dělá. ()

mfanta

70% - Na pohádce jsem byl v kině s pětiletou dcerou. Film se nám oběma líbil. Mně možná o trochu víc ;-) Asi největším pozitivem filmu pro mě byl způsob, jakým si Martha Issová poradila se zahráním němé dívky. Od klipu "Přemluv bábu" Marthu moc nemusím, ale tady před ní musím smeknout a konstatovat, že je opravdu dobrá herečka. Scénař filmu není úplně nejsilnější stránka, občas skřípe a pokulhává, ale vyloženě neuráží. Shodou okolností jsme zrovna v těchto dnech četli originál od Boženy Němcové a film se více méně dějově drží předlohy. Je tam navíc druhý princ a pár zápletek je tam upraveno, ale jinak děj zhruba odpovídá. A není to vůbec na škodu, protože ve starých pohádkách je ukryta lidová moudrost a není potřeba je za každou cenu upravovat, abychom jim dnes rozuměli. Sabina Remundová hrála také velice dobře. Princové nám za ženami trochu pokulhávali. ()

Hanecek

Po Svěrákových Třech bratrech jsem se domníval, že česká filmová pohádka musí obsahovat už jen hloupost, bezduchost, oplzlost a trapnost. - Takže jsem se zmýlil a jsem tomu rád! Pohádka Alice Nellis (pominu-li B. Němcovou) je hezky česky pohádková = trochu hodná, trochu veselá, trochu tajemná, maličko strašidelná, ale i krásně, pohádkově česky dojemná! Výběr herců (snad kromě Sabiny Remundové) byl perfektní, např. Jana Oľhová - při tak málém prostoru, tak silné vyjádření. Ač Marthu Issovou moc nemusím - zde byla dokonalá, zcela dokonalá (a já abych zase měnil názory). Muzika Vašo Patejdla naprosto (!!!) úžasná! Nepamatuji se, kdy jsem si krásu hudby uvědomoval během filmu! Krajina kolem pohádky dává vzpomenout na starodávnou milou spolupráci s Kolibou. Ne, ta česká filmová pohádka nezahyne jenom kvůli tomu, že někdo ztratil soudnost. Paní Alice Nellis - děkuji Vám! Za krásný film a naději! ()

archetta

Takhle má podle mě vypadat správná pohádka. Žádné zbytečné počítačové triky, sympatičtí a uvěřitelní hrdinové a hrdinky, dobrá výprava a příběh. Konečně se dozvíme, proč vlastně měla Bohdanka při trhání kopřiv mlčet. Martha Issová je hrozně sympatická a milá herečka a tahle role jí skvěle sedla. A celkově mi přišlo, že herci ke svým rolím typově pasují. ()

Vinteuil

Už jsem nad Alice Nellis zlomila hůl, protože naposledy mě bavila Tajnostmi. Ale má fascinace filmovou pohádkou, kterou je prostě těžký udělat tak, aby za něco stála, byla silnější. Scénáristicky Nellis dodala příběhu druhou nohu, takže už vyprávění nestojí jen na osudu Bohdančina rodu, ale i na osudu královské rodiny. Velmi šťastné řešení. Je tam spousta drobných i nosných nápadů (vztah matky a dcery, hřeben na vzpomínky, Bohdančina ukecanost, hnízda v jeskyni), které dělají příběh bohatým nad rámec známé dějové linky, určené postupem na výrobu kopřivových košil a lidskými intrikami. Kromě scénáře a přesvědčivé režie to stojí na Martě Issové a já jsem díky jejímu podání byla schopná zapomenout, že to je Issová, a vnímala jsem Bohdanku (zejména v části v horách). Co podle mě do celku někdy až bolestně nezapadalo, bylo herecké ztvárnění zlé královny Sabinou Remundovou. Připadalo mi trapně přehrávající tam, kde královna rozhodně trapná být neměla. A naprosto tragicky nudná byla hudba Vašo Patejdla – takhle nenápaditá volba hodně zamrzela. ()

studentice

Prijemne ceskoslovenske prekvapeni:). Pohadka obsahovala spravnou smes vtipu, napeti i dojeti. Navic zde byly nadherne prirodni scenerie. ()

vilhy

Po dlhej dobe klasicka rozpravka,, ktora ma uroven. Zivy priklad toho, ze filmove efekty vobec nie su potrebne, staci len dobry scenar, kvalitne herecke vykony a nenasilna rezia. ()

RozaF

Začátek byl pro mě rozpačitý, ale postupem času se z filmu stala úžasná podívaná, která si zaslouží všech pět hvězd, které jsou tu k mání. Evidentní záměr natočit pohádku úplně jinak než film z roku 1993 se zdařil, i když některé scény jsou ve starších Krkavcích prostě silnější (prokletí, hranice a hlavně konečná scéna návratu). Nic to však nemění na tom, že něco tak příjemného jsem dlouho neviděla a Václav Neužil je prostě borec ! ()

Ryorka

přiznám se, že jsem si to pouštěla s obavami. jednak jsem už dlouho dobrou českou pohádku neviděla a druhak Issovou fakt nemusím. o to víc jsem byla mile překvapená. ()

rewoluce

Ako sme už zvyknutí na Česko-Slovenskú tvorbu aj v tomto prípade som si myslel(podľa hodnotenia), že to nebude inak.. No kurwa ako som sa mýlil? Tak poďme po poriadku: Nápad, scénár, kostýmy a výprava na samé jednotky s hviezdičkou, čo v podstate netreba ani komentovať.. Ale pre boha živého ja sa pýtam kde DPČ. zobrala Nellis tú zvagínelú kvázi herečku, Sabina Remundová tak tomu fakticky nerozumiem.. Nieže by ostatní hrali na jednotku, to nie ba práve naopak. Nikto v tom filme nehral ani na trojku, ale táto paní.....no proste toto ani nejde hodnotiť.. Pán producent asi šetril na nesprávnom mieste keď si myslel že automechanik mu upečie pizzu! Čo sa týka samotného deja je to celkom v pohode pozerateľné, len jeden problém.. Nellis je proste chladná ako oceľ a v tomto diele jej, to bolo viacej ako zreteľné. chýbal tomu náboj, no myslím si že to bolo spôsobené práve týmito drevenými postavami ktoré tam niekto (určite znalý) obsadil.. A tak z postáv ani nie je koho vyzdvihnúť nakoľko aj tí dvaja traja čo stoja za zmienku sa vo filme na scénach veľmi neohriali.. Paní herečka Zuzana Bydžovská a dievčence Martha Issová a Kristína Svarinská boli asi skôr šťastným omylom, že ich do filmu obsadili.. Aproppo len teraz pozerám kto tam všetko hral.. :-) že Miro Noga alebo Csongor Kassai ? No asi museli hrať tých havranov, lebo ja som si ich vôbec ale vôbec nevšimol... ENJOY ()

vlcekmirek

Byl jsem zvědavý, co z této klasiky Alice Nelis udělala. Znám literární předlohu Boženy Němcové, znám film z roku 1993, který byl sice ponurý, ale v celku vydařený a tak jsem čekal, co nového se dá vymyslet. A dá. Bez kopírování amerických pseudopohádek, bez hrdinek jak z reklamy na fitko se silikony nadpozemských velikostí se dá natočit pohádka pro děti, která je zajímavá a poutavá i pro dospělé.Je pravda, že mě obsazení trochu děsilo, ale zase se potvrdilo, že není dobré soudit povrchně. Martha Issová byla Bohdankou od začátku do konce. Byla skvělá, vtipná i dojemná. Dokonce i ty kopřivy ji pálily a bylo mi jí líto. O Zuzaně Bydžovské se nedá pochybovat, to je PANÍ herečka a ostatní byli taky skvělí. Příběh se držel předlohy a, světe div se!, byl moderní a poutavý. Nenudil jsem se ani chvilku a paní režisérce a všem hercům vysílám svůj obdiv a poklonu. Mimochodem, Sabina Remundová je důkazem, že genetika je mocná. Bez urážky je to poněkud kypřejší kopie Ivy Janžurové. To není myšleno ve zlém, obě mohou být na toto pyšné. Matka se za dceru nemusí stydět. A dcera matce nedělá v žádném případě ostudu. ()

RenataD

Milá pohádka. Sice Bohdanka by mohla být mladší, ale svého úkolu se zhostila dobře. Lukáš Příkazský rozhodně nezklamal. V pohádce nechybí humor ani chvíle napětí. Film měl jenom trošku useknutý závěr, jinak moc hezká pohádka. ()

Meily

Hezké záběry, nádherná krajina, pěkný námět, ale.... Příšerný dialog - jak když se baví kamarádky na tržnici, nikoliv dialog dobové pohádky, herečka nevypadá zrovna jako mladá dívka, a ta kukuřice :D Ta to zabila :D ()

renener

Asi tomu dobre nerozumiem ked vidim tieto hodnotenia, ale cakal som poctivu cesku rozpravku, viem ze na to cesi maju ale pre mna znova sklamanie. Absolutne mi tam chybala akakolvek rozpravkova atmosfera, divni a nesympaticki herci, dialogy ako niekde na sidlisku pred skolou....asi zas snaha byt moderny. Po nejakej dobe radostneho ocakavania som zacal preskakovat pasaze a celkovy pocit - smutok z nevyuzitej sance. Dve hviezdicky za snahu a obcas peknu kameru. ()

lineker

Jsem velmi rád, že se Alice Nellis vydala proti proudu literární předlohy Boženy Němcové ( mimochodem její sociálně melancholickou prózu považuji obecně za jednu z nejhorších která na území českém kdy vznikla ) a podařilo se jí natočit svěží lehce úsměvnou pohádku, které dodávají šmrnc především civilní až nepohádkové dialogy a úchvatné slovenské exteriéry. I když Martha Issová je věkově asi někde jinde než postava jí ztvárněná působí i ve vzájemné chemii s Lukášem Příkazkým velmi sympaticky. Jsem velmi rád za každou povedenou českou pohádku. Sedmero krkavců je určitě silný nadstandard. ()

23. Český lev - výsledky

09.07.2015

Zlín metropolí filmu pro děti a mládež

Zlín metropolí filmu pro děti a mládež

28.05.2015

Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně letos slaví jubilejních 55 let. Na Kudlově, na kopci nad Zlínem, se filmy natáčí již od léta 1936, zatímco dole ve městě se už od roku 1961 koná… (více)