Smažená zelená rajčata

Fried Green Tomatoes

• slovenský

Vyprážané zelené paradajky

Drama / Komedie

USA, 1991, 130 min (SE: 137 min)

Dokonalý film, který jsem pořád odkládala a odkládala. Jsem ráda, že jsem se konečně odhodlala na něj podívat. Herecké složení bylo vlastně převážně ženské až na menší výjimky ale úžasné herecké výkony! Hlavně M.L. Parker a M.S. Masterson. Krásná doprovodná hudba po celou dobu filmu, spousta dojemných slzných scén ale také vtipných. Občas dokonce drama. Zakončení s vysvětlením dokonalé i když předvídatelné. 5*(11.9.2014)

Videl som niekoľko filmov z prostredia amerického Juhu. Aj tento k nim patrí a predsa sa od nich líši. Je veľmi pestrý. Pri troche pozornosti je v ňom možné nájsť množstvo znakov a motívov. Našťastie medzi nimi chýba ten neznesiteľný americký pátos to nabubrelé vlastenectvo a naopak vtedajší rasizmus je uveriteľný. Okrem pestrosti a vrstevnatého príbehu sú devízou herečky, okolo ktorých sa film točí. A tiež úžasná výprava, ktorá nezanedbala žiadne detaily, čo ocenil najmä kameraman. Aj keď sú štyri hviezdičky pomerne slabé, nie sú nezaslúžené.(14.5.2019)

Čím jsem starší tím víc se mi tento film líbí. Film, který zcela popírá teorie o americkém filmu plném klišé, trapně sentimentálních scén a zcela bez nosného příběhu. Tenhle snímek má příběhy hned dva, hlavní postavy hned čtyři a sentiment je podán s grácií, která nečeká, že divák promáčí balíček kapesníků. A drama je přesně rozmělněno ironií.(23.6.2012)

Krásný film. Miluju tu dobu třicátých let. Jak já říkám - dobu Steinbeckových lidiček. Ninny byla skvostná a její vyprávění také. Miluju tu scénu kdy Evelyn vystoupí z auta a podívá se u opuštěné trati na lety omšelou dávno zavřenou rstauraci.... Náhle ucítí závan, uslyší typické zahoukání americké parní lokomotivy a kolem se prožene expres... Není vidět jen tráva se vlní podél rychle projíždějícího vlaku... Vlak odjede, stébla se ustálí a je klid. ,, Viděls to?'' - Ptá se udivená Evelyn manžela... Ne odpoví manžel koukající stejně jako Evelyn na rezaté koleje a oprýskaný dům... ///////////// Někdy vidím svět jako Evelyn. - A vám co tak vidíte také tenhle film rozhodně doporučuji ! Kathy Bates je to asi nejlepší film. Pět smažených zelených rajčat! * * * * *(29.9.2012)

Ďalší z radu filmov, ktorým síce nemám čo vytknúť, ale siahnuť po vyššom, ako trojhviezdičkovom hodnotení proste nie som schopná. Vždy ma fascinuje tá pomyselná hranica toho čo pre jedného robí film výnimočným a čo sa inému príde priemerným či dokonca zlým. Skrýva sa to asi v detailoch. V drobnôstkach súvisiacich s vlastným vnútorným prežívaním príbehu, ktoré jedného oslovia, ale iného nie. Napriek tomu, že ma vyprážané zelené paradajky hlbšie neoslovili považujem ich za dobrý film. Témy, s ktorými pracuje sú zaujímavé a príbeh je dramatický, ale zase nie natoľko, aby som mohla povedať, že som to už nevidela inde a lepšie. Ale ako kniha sa to musí čitať naozaj skvele! 65%(17.5.2016)

Na první pohled nenápadné ale ve výsledku velice poutavé, hořkosladké vyprávění v prašné Alabamě dvacátých let minulého století. Velice dobré obsazení, pěkná hudba a citlivá režie. Typický "kapesníkový" film, který zahřeje.(26.9.2011)

Někdy už to tak v životě přijde, že stáří prožíváme osamoceni v nějakém zastrčeném domově důchodců bez návštěv dětí a bez přátel, se kterými by jsme si rozumněli. Jiní zase prožívají pomalu stárnoucí život v manželství vcelku neuspokojivém a nudném a hledají změnu. Když se pak vyskytne šťastná náhoda, která ovlivní takové bezútěšné životy, můžeme mluvit o životním štěstí. Prožívejte filmové životní štěstí spolu s Ninny a Evelyn a vychutnávejte si pocit radosti, který vám na konci příběhu zaplní celé vaše srdce. Mám rád filmy, které mi mají co říct a mohou dát mimo jiné novou sílu i chuť do života. A nejenom mě, ale všem lidem. Tento film patří mezi ty, na které nezapomenu.(25.10.2009)

Velice příjemný a hlavně pozitivní zažitek... 8/10(26.8.2006)

Ať si každý říká, co chce, ale mě tenhle sentimentální a dojemný příběh prostě dostal. Naprosto perfektní dámské obsazení, kde každá z hereček dává do své role všechno, což je ve výsledku pěkně vidět. Samotný příběh je nádherně odvyprávěný, nepostrádá kostru a obsahuje nespočet peripetií, takže pochvala scénáristům. Hudba Thomase Newmana, která mě poprvé zaujala v Angels in America, opět dělá své a poskytuje filmu společně s kamerou výbornou audiovizuální atmosféru. Zkrátka film, který je o životě, který není zrovna vždycky férový a dokáže pořádně zamotat s nitkami osudu.(21.7.2011)

Jedli jste někdy smažená rajčata? Je to děs, chutnají, jako když někdo něco nepěkného předžvýkal a smažil to tak dlouho, až se z toho stalo uhlí. Tento fakt ale o filmu nevypovídá naprosto nic :) Smažená rajčata byla ve své době mimořádně populárním filmem (v USA, samozřejmě) a i dnes jsou takovou modernější klasikou. Překonala popularitou svou knižní předlohu a nemohu posoudit, zda oprávněně, neboť jsem toto dílo nečetl. Každopádně co se snímku týká... Jde o vysoký nadstandard. Příběh plný nostalgie, úžasných hereckých výkonů, příběhu, kterému nechybí připomenout tak důležité věci jako je láska, přátelství, dobrodužství, ale třeba i smrt, a to vše zasazeno do prostředí jižanského městečka v Americe 30./40. let. V závěru jsem pouze zíral s otevřenou pusou. Přesně takovýto styl filmů miluji ze všeho nejvíce, a proto Smažená zelená rajčata všem srdečně doporučuji.(17.12.2011)

Nádherné ženy v nádherném filmu. Vůbec bych o něj nezavadila, kdyby rodiče nebyli v Americe a nenavšítvili Juliette v Georgii (v Alabamě - jak stojí v obsahu - se odehrává knižní předloha). Všude tam visely nápisy s fried green tomatoes (prý i moc dobře chutnají) a s kavárnou whistle stop, tak jsem holt musela film sehnat a přece na to nenechám mámu koukat samotnou:).(3.1.2011)

Výborně napsaný scénář, který je zahraný asi těmi nejlepšími herečkami, které mohli do tohoto filmu o neobyčejných přátelství vybrat. Osobitá Mary Stuart Masterson a půvabná Mary-Louise Parker, excelentní Kathy Bates a neuvěřitelná vypravěčka Jessica Tandy, bez které by Smažená zelená rajčata byla přinejmenším nedosmažená... A i ostatní osazenstvo zde není nadarmo (Stan Shaw, Cicely Tyson). Scénář připravil Jessice Tandy krásné a dojemné příběhy k vyprávění, které zaujmou snad každého. A i ona svým výkonem zaujala natolik, že byla zcela zaslouženě nominována na Oscara. Velká škoda, že tato herečka dostala šanci projevit naplno svůj talent až v 80 letech, ale buďme rádi aspoň za to. Tento snímek se mi zdá tak nějak nedoceněný a zapomenutý, x krát do roka opakují neuvěřitelné braky a tento snímek jsem přitom v TV ještě nezaregistroval. A může nabídnout nejen výborné herecké výkony, ale i znamenitou kameru, dialogy, kostýmy a také hudbu (vystoupení černošské zpěvačky v kostele například nemělo chybu). Tento film mě okouzlil a určitě na něj jen tak nezapomenu.(23.4.2009)

Takový ten nenápadný malý filmeček o přátelství, lásce, životě i smrti, odehrávající se v malém jižanském městečku a vyprávěný i zažitý z pohledu silných ženských osobností, z nichž určitě nejvíce vyniká svéhlavá a samostatná Idgie, v jejíž hospůdce najde útočiště nejedna potřebná bytost, bez ohledu na společenské postavení či barvu kůže. Nostalgicky laděný snímek sice nevyniká žádnou zvláštní originalitou, ale má moc nenásilně dojmout i pohladit, což je občas taky moc fajn.(12.1.2014)

Film se mi moc líbil. Příběh dvou kamarádek, jejichž život nebyl vůbec lehký, ale ani fádní. Trochu rodinných tragédií, trochu Ku-Klux-Klanu, jeden soudní spor. To všechno poslouchá Evelyn v domově důchodců od staré dámy. Mění se tím její pohled na svět i její život. Film nepostrádá napětí, ale ani vtip. Je skvělý a ráda si ho pustím někdy znovu.(25.5.2017)

Komediální drama jako život sám mimo jiné o tom, jak jedna stařenka a její příběhy pomůžou ženě ve středních letech změnit její nudnej život k obrazu svému. Towanda!!!! Ale to opravdu MIMO JINÉ, protože témat a problematik je tady nespočet a každej si najde tu, která mu utkví nejvíc. Film o životě, smrti, lásce, přátelství, odhodlanosti, obětování, rasismu, tajemství a o barevnosti lidskej charakterů, kdy účel někdy světí prostředky.....(17.1.2010)

Dusinko, a kolik ze berete tech hormonu??? Krasny a citlive udelany pribeh "nekde z Alabamy", ktery vas nenecha jen tak netecny.(22.5.2012)

Nádhera, krásný, milý filmeček. Tady měly být Oscarové nominace proměněny. Ta nadčasovost je neuvěřitelná, nevěřil bych, že jde o víc jak 20 let starý film. Je vidět, že Jon Avnet dal do své prvotiny asi vše, co v něm dřímalo a vykouzlil velice příjemný, dojemný film. Ještě se mi snad ani nestalo, aby mě tyhle odvyprávěné filmy z pohledu postarší osoby, která už má život za sebou, chce předat své vzpomínky a nenechat je vyhasnout, nechytly za srdce. Měl jsem trochu obavy, aby se herečky neprojevovaly až moc afektovaně, ale nakonec se i Kathy Bates udržela v toleranci :) Možná o jeden stupeň budu trochu nadhodnocovat, ale co už. :)) 85%(10.9.2012)

Dvouúrovňový příběh, v němž těžko soudit, která z těch dvou linií je lepší. Jestli ta ze součastnosti, nepříliš podstatná, kde se z puťky stává Tuwanda, bojovnice, nebo snad ta z minulosti o lásce, o člověku o rovnoprávnosti... ? V přítomnosti se sice nic podstatného neděje, ale naprosto v ní válí úžasná Jessica Tandy (jak mohla být neobjevena tak dlouho?). Přiznávám se, že jsem nevěděl, co si mám myslet o filmu s takovým komickým názvem, šel jsem do něho právě jen kvůli Tandy, ale teď po shlédnutí vím, že Smažená zelená rajčata mají svoje opodstatnění - jsou pojítkem minulého se současným, určitým sentimentem nad dávno ztraceným, ale v srdci uchovaným. Vím, stejně tak by se film mohl jmenovat Med divokých včel nebo Bitka v baru, ale jmenují se po oblíbeném jídle na americkém jihozápadě, a tak již název filmu v divákovi budí příjemné pocity, stejně jak se to daří jeho obsahu. Pohoda, klídek, rajčátko, Jessica Tandy...(23.4.2009)

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. O síle přátelství, síle ženy a v neposlední řadě o tom, že věci či lidé s námi žijí tak dlouho, dokud na ně vzpomínáme a vyprávíme o nich. Nádherně hřejivý a konejšivý film s excelujícími představitelkami všech čtyř hlavních rolí a skvělou hudbou Thomase Newmana. Kombinace Kathy Bates a Jessica Tandy byl šťastný tah režiséra Avneta, který tenhle svůj snímek dosud nepřekonal.(12.2.2008)

Už jsem za svůj život usmažila ledacos, ovšem zelené rajče ještě ani jedno. Tuším však, že s Idgie a Ruth bych do toho šla a zřejmě bez váhání. Úsměvná a láskyplná záležitost, tenhle film, o vážných věcech s příjemným nadhledem a patosem se tu zbytečně neplýtvá. A holky jsou úžasný, všechny.(22.5.2017)

Krásný film, který byl úsměvný, ale i dojemný. Všechno v něm bylo odvyprávěno s takovou lehkostí, nadhledem a velkou dávkou lidskosti. Vždycky mě nakopne a pohladí po duši. Vlastně na mě zapůsobí úplně stejně jako Forrest Gump. Pokud bych si někdy měla vybrat mezi těmito dvěma filmy, tak se budu rozhodovat velmi těžce. Kathy Bates byla výborná a stejně tak Jessica Tendy. Předlohu jsem nečetla. Budu to muset udělat. Towanda.(2.10.2014)