Logan: Wolverine

• Austrálie

Logan: Wolverine

• Nový Zéland

Sci-Fi / Akční / Thriller / Drama

USA / Kanada / Austrálie, 2017, 137 min (Alternativní: 122 min)

Slába bohu, že to není Marvelovka! Naprosto bez očekávání jsem šla do kina na Logana a opravdu jsem Logana dostala. Podle mě nějaká akce v tomhle filmu vůbec není důležitá, nakonec ani ta cesta není důležitá. Důležitý je samotný Logan a jeho život. Vracím se k němu i tři dny po promítání, takže to mělo smysl. Dostaneme shrnutí celé Wolverinovy ságy v podobě starého utrápeného muže, který v podstatě chce jen v klidu dožít, což mu ovšem není přáno, protože najednou dostane na starost kromě vysloužilého mutanta i mutanta maličkého. Navíc tenhle malý mutant je mu neuvěřitelně podobný. Hugh Jackman je neuvěřitelný herec, co všechno dokázal zahrát, všechny ty emoce, co se zákonitě v jeho postavě musely vířit, vyplavaly u něj napovrch a divák naprosto věděl na čem je, pokud není emociální pařez. Skvělé rozloučení s ikonou. Velmi silné 4*, třeba po dalším zhlédnutí zvednu na 5.(3.3.2017)

Konečně (dík DEADPOOL?) se dělají i komiksárny pro rozmazlený dospělý co se jdou do kina bavit, a ne tam muset trpět dvě hodiny stamilionový trikový panďulácký #homo otravy, s tím, že si pak za odměnu (za kilo) odnesou speciál kelímek s jedním z nahoněných plochých superhrdinů, kam bych rád tak nachcal, naflusal a trochu nasral. Jo, až tak mě Marvel otrávil blitkou všech těch týmovek o hovně, tak jsem rád (ač jsem nikdy nebyl x-mení), že se tu nadává, propichují lebky, cáká krev, chcípne sem tam dítě, hlavní postava půlku filmu neurvale trpí bolestí ran a životem, všelijak dál kvalitní, přesto je to blockbuster. Tyhle filmy nemusí být dělaný pro nudný ovčí párečky, sluníčkový americký rodinky a vymývat přitom mozek zbytku lidstva... "And I looked, and behold a pale horse, and his name that sat on him was Death, and hell followed with him." (JC)(1.3.2017)

Upřímně nedokážu pojmenovat důvod, proč LOGAN, byť k tomu všemy kroky směřuje, není pětihvězdičkový film. Hugh Jackman hraje zcela epicky, Dafne Keen je rozhodně jednou z budoucích top pubertálních hereček. Příběh rozhodně není klasická X-Men záležitost, ale Mangold ho dotáhnul do zatím nepoznaných, osobnějších a méně fantastních výšin. Mluva ve filmu je mírně jadrná (zde mě trochu zarazil překlad, ve kterém si jeho autor do mnohých vět přidal mnoho několik extra "čuráků" a "zmrdů" navíc) a násilí necenzurované, akční scény (hlavně ona kličová scéna z Loganova a Profesorova doupěte) skvělé a dokonce místy trochu dojemná (??). Jen ten Boyd Holbrook není tak super jako v NARCOS a Marco Beltrami se zřejmě po poslechu soundtracku k SICARIO nechal jen maličko inspirovat v dunivých dronech, ale potuď vše vpohodě. Možná si to vyžaduje opakované shlednutí. Mimochodem tu poctu UNIVERSAL SOLDIER (první pokus o likvidaci Wolverinova klonu na žačím stroji) respektuju! 89%(24.3.2017)

• sniper18

Som síce ten posledný fanúšik komiksoviek a to hlavne Marveloviek, ale Logan ma predsa len celkom zaujímal, Wolverine je jeden z minima komiksových postáv, proti ktorému prakticky nič nemám, je to zaujímavá postava veľmi dobre zahraná charizmatickým Jackmanom, pričom sa mi páči, že je to prirodzený drsniak, ktorý sa navyše aj drží celkom pri zemi a síce som ani zďaleka nevidel všetky filmy z tohto univerza, veril som, že hlavne rozlúčka s ním bude stáť za to a navyše je prvýkrát podporená aj eRkovým ratingom, ale nakoniec sa teda nebolo vôbec na čo tešiť. V prvom rade musím pochváliť, že aj Logan sa skutočne stále drží na uzde, nie je to žiadna infantilná prefarbičkovaná omaľovánka, ako klasický Marvel, s ktorým som to už pred rokmi definitívne vzdal a šancu som dal vlastne len tým jeho najvyhypovanejším predstaviteľom, teda minulý rok Deadpool, ktorý ma ale nakoniec tiež veľmi sklamal, lebo to bol zase len taký teenagerský nezmysel s jednou obstojnou akčnou scénou a pár dobrými narážkami a teraz Logan, ale ten zlyháva v niečom úplne inom. Nie je to ani trápne a ani infantilné, iba jednoducho len strašná nuda. Film je až neskutočne priamočiary, takže tá vyše dvojhodinová dĺžka je dosť veľkým problémom, tu sa len postavy zoznámia a neustále presúvajú z jedného bodu na druhý, no keby to bolo aspoň nápadité alebo rozmanité, ale stále je to úplne o tom istom. Jedine zoznámenie sa s farmárskou rodinou sa mi ešte možno trochu páčilo, ale to zaberie len nepatrný úsek filmu, po ňom film opäť prejde do úplne stereotypných koľají, kde mu to vydrží až do konca, takže aj ľutujem, že som film videl vo večerných hodinách, lebo celú druhú polovicu, kedy mi už bolo jasné, že z toho nič lepšie nebude som už musel bojovať so spánkom a to sa mi teda v kine nestáva. Takže až na tú spomínanú časť som tu nenašiel ani jedinú sekvenciu, ktorú by som dokázal označiť za nadpriemernú. A dosť tu zlyhávajú aj vzťahy medzi postavami, Hugh Jackman je sám o sebe bez väčších problémov a jeho vzťah s Patrickom Stewartom sa mi celkom pozdával, na pomery komiksoviek je to až prekvapivo netradičné a dospelé, ale veľkým sklamaním je práve tá chémia medzi ním a dievčaťom, na ktorej bol pritom film očakávane postavený. Čakal som, že si k sebe postupne budú nachádzať cestu, ale oni sú si prakticky neustále úplne ukradnutí a zmení sa to vlastne až v závere, kedy mi už bolo všetko jedno. Inak celkom mi sedeli záporáci, hlavne Boyd Holbrook, ale skôr by sa uplatnili v nejakom serióznom akčnom filme o špeciálnych jednotkách, tu ich bola celkom škoda. A film nanešťastie poriadne zlyháva aj v akčných scénach. Po vizuálnej stránke nemám problém a opäť môžem pochváliť hlavne to, že sa držia pri zemi, lenže všetky tie bitky sú prakticky úplne rovnaké. Neustále veľmi podobná choreografia, žiadne lepšie nápady a ešte ani tie drsnosti za moc nestoja, vždy je väčšina zabití úplne nevýrazná alebo mimo záber a tých pár digitálne prerazených hláv tiež nemá moc čím zaujať. Takže možno tie zo dve počiatočné akčné scény som ešte pozeral aspoň s nejakým záujmom, ale potom ma už nudili aj tie. A James Mangold to aspoň po tej režijnej stránke zvládol celkom slušne, okrem kvalitnej vizuálnej stránky sa snaží aj o nejaké tie emócie a dokonca aj nejaké tie dialógové sekvencie majú svoju hĺbku. Takže netvrdím, že by som Loganovi neprial úspech, práve naopak, ako každému eRkovému filmu, aby sa producenti tohto ratingu konečne prestali obávať. Ale inak všeobecné nadšenie určite nezdieľam, podľa mňa to bola síce pekne natočená a dobre obsadená, ale stále len stereotypná naťahovaná nuda. 42%(9.3.2017)

Excelentná záležitosť. Čítal som názory typu "super, ale sú tam aj slabé scény". Ja som teda žiadne slabé pasáže nezaregistroval, pre mňa je to film bez jediného falošného tónu. Nie je to taký ten "plný filmový zážitok", ktorý pobaví, ohúri, dojme a vypľuje vás z kina vyjúcich nadšením, skôr film, ktorý si prežijete s hrdinami, na konci ste možno aj trochu unavení, ale postupne vo vás tá cesta (do ktorej prirodzene zahrniete aj Wolverinove osudy z predošlých filmov) dozrieva a má veľmi dlhý dozvuk. Akčné scény sú intenzívne (úplne všetky), ale veľmi sa ma dotýkala aj tá starecká melanchólia, príbeh o ľuďoch, čo nie sú príbuzní, ale dokážu byť rodina aj celé to rámovanie komiksovou líniou, postapo ozvenami a samozrejme Jazdcom z neznáma (to je predloha filmu Shane, toho westernu, ktorý pozerajú v telke a neskôr citujú). Jackman si nemohol vysnívať dôstojnejšiu rozlúčku so svojou životnou úlohou.(4.3.2017)

• - Spoiler: Aj napriek tomu, že sa film odohráva v roku 2029, vyskytujú sa tu relatívne nedávne modely áut. Výnimkou je modifikovaná limuzína Chrysler 300, identifikovaná ako modem 1924. (Spowner)

• - Ve filmu se objevily hned dva předměty z předchozích samostatných snímků o Wolverinovi. Adamantiová kulka, kterou má Logan (Hugh Jackman) stále u sebe, z prvního samostatného snímku X-Men: Origins Wolverine (2009) a samurajský meč z filmu Wolverine (2013), který můžeme zahlédnout nad Wolverinovo postelí v opuštěné továrně, kde se s Charlesem (Patrick Stewart) schovávají. (ArsenalEagle)

• - Celosvětová premiéra proběhla 17. února 2017 na Berlínském mezinárodním filmovém festivalu. (BMW12)