Logan: Wolverine

Logan: Wolverine

• Irsko

• Nový Zéland

Sci-Fi / Akční / Thriller / Drama

USA / Kanada / Austrálie, 2017, 137 min (Alternativní: 122 min)

„There's no living with a killing. There's no going back from it.“ Deadpool (a před ním třeba Kick-Ass) využil Rkového ratingu k infantilnímu blbnutí. Logan je dospělé drama s oscarovými ambicemi (které jsou místy až příliš zjevné), v němž občas někdo někomu utrhne hlavu. Symbolicky je to právě Wolverine, který se před sedmnácti lety zasloužil o to, že komiksové filmy začaly být v Hollywoodu brány vážně, kdo nyní názorně dokládá, jakou evoluci žánr během uplynulých let prodělal. Teprve čas ukáže, nakolik game-changing filmem, uzavírajícím jednu a zahajujícím jinou etapu (podobně jako v případě westernů například Divoká banda), Logan bude. ___ Film se přes svou rozmáchlou stopáž drží mnohem víc při zemi než jiné superhrdinské bijáky. Diváky si snaží získat malým množstvím věrohodných postav se srozumitelnými motivacemi, ne epickou akcí (akční scény jsou nejen velmi syrové a „zemité“, k čemuž napomáhá nízko umístěná kamera, ale bohužel také poměrně nepřehledné). Vyprávění je oproti Nolanovým Batmanům velmi přímočaré – po celou dobu se drží hlediska hlavního hrdiny –, čehož ovšem dokáže využít ve svůj prospěch. ___ Logan je portrétem světa, který přestal věřit na hrdiny a šťastné konce. Lidé si nedůvěřují a za jediný validní argument považují nabitou zbraň. Moc mají v rukou korporace zapojené do vojensko-průmyslového komplexu, pro které jsou lidé (zejména chudí lidé) jen další odpočitatelné položky. Jackmanův vyhořelý renegát, kterému už na nikom a na ničem nezáleží, dává této společenské letargii (blbé náladě, chcete-li) konkrétní tvar. Podobně jako Clintu Eastwoodovi v nejedné roli mu přitom stačí tvářit se otráveně a cedit mezi zuby slova „shit“ a „fuck“. Film se sice drží hesla o dětech coby naší budoucnosti, ale těmito dětmi jsou příznačně potomci migrantů a navíc mutanti (tedy „jiní“), čili osoby v dnešní Americe dvojnásob nežádoucí. Zemí zaslíbenou je pak přirozeně Kanada. ___ James Mangold je zřejmě první režisér, který dokázal naplno využít potenciál superhrdinských narativů vypovědět nejen o univerzálním souboji dobra a zla, ale také o době, ve které žijeme (opět se zde nabízí paralela s westerny, které začaly být ke komentování přítomnosti využívány někdy v 50. letech, kdy vznikl mj. v Loganovi citovaný Shane). Na rozdíl od dřívějších filmů jako Temný rytíř povstal nebo Návrat prvního Avengera nejde o pár narážek na aktuální politickou situaci, Logan je společenskou nevolností prorostlý, projevuje se v melancholickém tónu i v rozjímavém tempu vyprávění (vždy ale včas nakopnutém další akční sekvencí). ___ Nevybavuji si, že bych kdy nějaký komiksový film prožíval takhle intenzivně, natož aby ve mně tak dlouho dozníval. Možná je to mou aktuální náladou, možná dobou, v níž přesně takové nepatetické příběhy o tom, že se si musíme pomáhat, mají smysl. Každopádně bych se nezlobil (a nedivil), kdyby se z tohohle nekompromisního zúčtování se žánrem stala podobná klasika, jakou jsou dnes třeba Nesmiřitelní. 90%(2.3.2017)

Kdo by to byl řekl, že nejlepší film o stařecké senilitě, alzheimerovi a podobných piškuntáliích bude právě komiksový film o věčně nasraném rosomákovi s kovovejma drápama? Je to totiž skvělá filmová rozlučka nejen s Wolwerainem, ale i s profesorem X a světem Xmanů jako takovým, jelikož se začíná být zdát za filmovým zenitem. Jackman i Stewart si to nevýsostně užívají a přestože je někde na patře cítit pachuť z toho, že to prostě není a nemohl být Old Man Logan, jakým je komiks (dokonale odporný gang rodinky kvesmilných, vidláckých hulků a další rozkošnosti), je to naprosto skvělé, nekompromisná krvavé roadmovie s jednou k**va ikonickou postavou s kovovejma drápama.(15.3.2017)

Jediný X-Men, který dostal to, co všem předchozím chybělo. Přesah syrové reality a smrtelnosti. Je to zároveň první film ve kterém divák hned od začátku dost vehementně tuší, že se ne všechny postavy dožijí konce, ale primárně půjde o to, zda si konec zaslouží důstojný, či nikoliv. S dalšími superlativy bych šetřil. Rko je fajn, akce je přehledná a řádně krvavá, nechybí pár skvělých scénáristických nápadů, ani dobrá odlehčující vata ve stylu hašteření hlavních protagonistů. Logan nabízí nemilosrdný pohled na naše oblíbené hrdiny a tenhle letargiký šok způsobuje extrémně vysoké hodnocení. Je to povedené, ale na devadesátku hodnocení je to příliš málo vrstevnatý film, který pojednává o příliš málo věcech. Je to v podstatě "jen" road movie o hledání sebe sama, potažmo nepoznaného tepla domova. Drápy určitě nedělají rozdíl čisté třídy.(3.3.2017)

Mno co to tu máme?! Nejdrsnější a nejdospělejší Marvelovskej biják ever??? No asi jo i když já si pod pojmem akční biják pro dospělý furt představuju něco jinýho, ale pán co tasí drápky se to tady nebojí rozehrát na vážnější notu, takže aspoň to není debilita pro puboše, ale jinak mě to univerzum prostě nebere a furt to vnímám jako průměr a to je Jackman i celkem můj oblíbenec. Jenom mě to holt nevyřídilo jako většinu zde hodnotících.55%(18.3.2017)

• sniper18

Som síce ten posledný fanúšik komiksoviek a to hlavne Marveloviek, ale Logan ma predsa len celkom zaujímal, Wolverine je jeden z minima komiksových postáv, proti ktorému prakticky nič nemám, je to zaujímavá postava veľmi dobre zahraná charizmatickým Jackmanom, pričom sa mi páči, že je to prirodzený drsniak, ktorý sa navyše aj drží celkom pri zemi a síce som ani zďaleka nevidel všetky filmy z tohto univerza, veril som, že hlavne rozlúčka s ním bude stáť za to a navyše je prvýkrát podporená aj eRkovým ratingom, ale nakoniec sa teda nebolo vôbec na čo tešiť. V prvom rade musím pochváliť, že aj Logan sa skutočne stále drží na uzde, nie je to žiadna infantilná prefarbičkovaná omaľovánka, ako klasický Marvel, s ktorým som to už pred rokmi definitívne vzdal a šancu som dal vlastne len tým jeho najvyhypovanejším predstaviteľom, teda minulý rok Deadpool, ktorý ma ale nakoniec tiež veľmi sklamal, lebo to bol zase len taký teenagerský nezmysel s jednou obstojnou akčnou scénou a pár dobrými narážkami a teraz Logan, ale ten zlyháva v niečom úplne inom. Nie je to ani trápne a ani infantilné, iba jednoducho len strašná nuda. Film je až neskutočne priamočiary, takže tá vyše dvojhodinová dĺžka je dosť veľkým problémom, tu sa len postavy zoznámia a neustále presúvajú z jedného bodu na druhý, no keby to bolo aspoň nápadité alebo rozmanité, ale stále je to úplne o tom istom. Jedine zoznámenie sa s farmárskou rodinou sa mi ešte možno trochu páčilo, ale to zaberie len nepatrný úsek filmu, po ňom film opäť prejde do úplne stereotypných koľají, kde mu to vydrží až do konca, takže aj ľutujem, že som film videl vo večerných hodinách, lebo celú druhú polovicu, kedy mi už bolo jasné, že z toho nič lepšie nebude som už musel bojovať so spánkom a to sa mi teda v kine nestáva. Takže až na tú spomínanú časť som tu nenašiel ani jedinú sekvenciu, ktorú by som dokázal označiť za nadpriemernú. A dosť tu zlyhávajú aj vzťahy medzi postavami, Hugh Jackman je sám o sebe bez väčších problémov a jeho vzťah s Patrickom Stewartom sa mi celkom pozdával, na pomery komiksoviek je to až prekvapivo netradičné a dospelé, ale veľkým sklamaním je práve tá chémia medzi ním a dievčaťom, na ktorej bol pritom film očakávane postavený. Čakal som, že si k sebe postupne budú nachádzať cestu, ale oni sú si prakticky neustále úplne ukradnutí a zmení sa to vlastne až v závere, kedy mi už bolo všetko jedno. Inak celkom mi sedeli záporáci, hlavne Boyd Holbrook, ale skôr by sa uplatnili v nejakom serióznom akčnom filme o špeciálnych jednotkách, tu ich bola celkom škoda. A film nanešťastie poriadne zlyháva aj v akčných scénach. Po vizuálnej stránke nemám problém a opäť môžem pochváliť hlavne to, že sa držia pri zemi, lenže všetky tie bitky sú prakticky úplne rovnaké. Neustále veľmi podobná choreografia, žiadne lepšie nápady a ešte ani tie drsnosti za moc nestoja, vždy je väčšina zabití úplne nevýrazná alebo mimo záber a tých pár digitálne prerazených hláv tiež nemá moc čím zaujať. Takže možno tie zo dve počiatočné akčné scény som ešte pozeral aspoň s nejakým záujmom, ale potom ma už nudili aj tie. A James Mangold to aspoň po tej režijnej stránke zvládol celkom slušne, okrem kvalitnej vizuálnej stránky sa snaží aj o nejaké tie emócie a dokonca aj nejaké tie dialógové sekvencie majú svoju hĺbku. Takže netvrdím, že by som Loganovi neprial úspech, práve naopak, ako každému eRkovému filmu, aby sa producenti tohto ratingu konečne prestali obávať. Ale inak všeobecné nadšenie určite nezdieľam, podľa mňa to bola síce pekne natočená a dobre obsadená, ale stále len stereotypná naťahovaná nuda. 42%(9.3.2017)

• - Slnečné okuliare aké nosí Donald Pierce (Boyd Holbrook) sú RAY-BAN Gold Matte RB3447 50 ROUND METAL Brown lenses 50mm. (tommylup)

• - Spoiler: Pro čtenáře komiksů není smrt Wolverina (Hugh Jackman) žádnou novinkou. V různých komiksech byl zabit mnohokrát, poprvé již v roce 1981, kdy jej Sentinel („Days of future past“) zasáhl energetickým výbojem. Jindy Wolverine obětoval svůj život při magickém rituálu nebo byl usmrcen Thanosem („Avengers“), který změnil jeho kostru na gumu a Wolverinovo tělo se zhroutilo. Za dalšími konci Wolverina stáli Beast, Storm či Magneto. Wolverine byl také roztržen Hulkem na dvě poloviny a takto ponechán více než 3 roky. Tento drobný incident však přežil. (Boly)

• - Sabretooth mal pôvodne malú úlohu, kde pomáha Wolverinovi (Hugh Jackman), X-23 (Dafne Keen) a profesorovi X (Patrick Stewart), po tom čo prídu do Oklahomy. Bola tu tiež scéna, v ktorej sa Logan stretne s druhom "podzemnej dráhy" pre mutantov. Obe boli odstránené, nakoľko tím za filmom nechcel mať vo filme množstvo cameo roličiek, tiež veľký počet mutantov. (slavo_held)