Logan: Wolverine

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Drama / Sci-Fi

USA, 2017, 137 min

Děj se odehrává v roce 2029, kdy se již noví mutanti dávno nerodí. Logan (Hugh Jackman) se stará o nemocného Charlese (Patrick Stewart), který při záchvatech ztrácí kontrolu nad svými schopnostmi. Jednoho dne vyhledá Logana Gabriela (Elizabeth Rodriguez), která ho požádá o pomoc, ale on ji napoprvé odmítne... Před zhlédnutím snímku jsem viděl pouze jediný trailer, který dokázal pořádně navnadit a zároveň neprozradit nic zásadního. Ve filmu tak na diváka čeká nejedno překvapení a za návštěvu kina jsem rád. Jackmanova rozlučka s rolí, kterou hrál poprvé v X-Men (2000) a poté v dalších osmi filmech, dopadla nad očekávání.(12.3.2017)

Obdivuhodná osobní oddanost ikonické postavě, která dalece převyšuje všechny, kterým bylo dopřáno vystoupit z ohmataných sešitů na velké plátno, v péči nanejvýš průměrného realizátora, který se veze na pohodlném ratingu a hrdinu dře do krve prvoplánově natolik, že ta cesta k čitelnému konci skrze instantní depresárium je až příliš okatá. Že malá holka v běsu rozsápe vojenské komando, je fajn, že mě ta hořká road movie s westernovým podkresem nechá emočně na nule, už ne. Ale aspoň si Foxové (ne)vědomky odškrtli adaptaci Last of Us.(8.3.2017)

Mno co to tu máme?! Nejdrsnější a nejdospělejší Marvelovskej biják ever??? No asi jo i když já si pod pojmem akční biják pro dospělý furt představuju něco jinýho, ale pán co tasí drápky se to tady nebojí rozehrát na vážnější notu, takže aspoň to není debilita pro puboše, ale jinak mě to univerzum prostě nebere a furt to vnímám jako průměr a to je Jackman i celkem můj oblíbenec. Jenom mě to holt nevyřídilo jako většinu zde hodnotících.55%(18.3.2017)

SPOILERY. Kdeže prakticky nezfilmovatelný Old man Logan, tohle je ten správný mix, na který fanoušci tak dlouho čekali, mix Eastwooda, potažmo Nesmiřitelných, Last of us, Potomků lidí a dalších brilantních děl, které znalcům ihned přistanou na mysl. Druhý bod, který mě ihned napadl už v první scéně, je neskutečná brutalita. Ta animálnost, nekompromisnost, krev, takhle přesně má vypadat Wolverine! Divím se o to více, že jsem už viděl nespočet eRkových filmů, ovšem nemusíme chodit daleko a můžeme se hned zastavit u rozšířené necenzurované verze přechozího japonského Wolverina a uvidíme propastný rozdíl v tom, jak vypadá naprosto tuctové a papírově kalkulované vykastrované erko, kde existuje jen něco digitální krve a nic více. Tenkrát jsme za to byli rádi, ovšem to, co si všichni tři hlavní pánové připravili do rozlučky...to tu prostě a jednoduše...nikdy nebylo! Mezi Hughem Jackmanem a nemocným Patrickem Stewartem to neuvěřitelně jiskří, ten vztah starého otce a dosluhujícího rabiána Logana je tu cítit na sto honů, je to navíc celé tak neskutečně dobře napsané, že se divím, že takový film Foxové prostě nikdy předtím nepředstavili. Trio navíc doplňuje neskutečná castingová trefa. Čímž je samozřejmě neuvěřitelně talentovaná jedenáctiletá (!!!) Dafne Keen, která filmu dodává neskutečnou energii a každá jedna scéna prostě stojí za to. Ostatně v celém filmu není žádná, která by ve filmu neměla co dělat, což je ještě vzácnější, než by kdekdo řekl. Ten vztah mezi Joelem a Ellie musí být prostě inspirován zmíněným LoU, jinak to prostě není možné. Ti dva si neskutečně sedli. V podstatě jedinou možnou výtkou může být role záporáka, která je již tradičně poměrně zaměnitelná, ačkoliv pokus o budování mytologie tu cítit je (což mě mimochodem strašně překvapilo, že i přes Mangoldovy výhružky typu "kašleme na kánon" je tu mnoho citlivých, i těch méně citlivých, narážek a historek, týkajících se starších dílů a tato skutečnost prostě a jednoduše pokaždé potěší, a že těch twistů opravdu není málo). Je to možná i zmlsaností a touhou po Sabretoothovi, po kterém fanoušci hodně toužili a jelikož se hodně mlžilo, tak jsem v účast Lieva Schriebera doufal. Místo toho tu máme krom samozřejmě X-23 i X-24, což je sice velký mindfuck, jakožto důstojný protivník ale pro Logana funguje tento buldozér naprosto obstojně. To je prostě film, který nemá chybu a už se strašně těším, až si ho dám znova. Napodruhé mívám u skvělých filmů ještě lepší zážitek, kdy si libuji v již známých scénách a víc si všímám detailů. Bravo. A ta zásluha Deadpoola byla sice otravně profanovaná, ale je naprosto opodstatněná. Bez erka by tady tenhle film prostě neexistoval, jelikož by nemohl tak dobře fungovat. Viděno v kině 2x a byl to neodolatelný zážitek...10/10...[4.3.2017_Cinema City IMAX_Flora](1.3.2017)

Co nám tvůrci slíbili, to jsme dostali. Wolverine je víc než důstojné loučení Hugha Jackmana s jeho nejslavnější rolí a konečně film, po jakém fandové volali celá léta. Drsné akční scény, ve kterých se nehraje moc na pěknou choreografii, ale vítězí extrémní fyzická převaha a zvířecí zuřivost, jsou hodně fajn, filmový Logan je však spíš drama než akční film. A zatraceně dobré. Tvůrci totiž pochopili, že tu avizovanou „dospělost“ nedělají headshoty a usekané nohy, ale postavy a jejich chování. Logan ještě nikdy nebyl takhle zlomený a zároveň zajímavý, z pohledu na to, co se stalo z profesora Xaviera, vám taky nebude ani trochu do smíchu a mrňavá Dafne Keen je herecký objev z ranku Haleyho Joela Osmenta. K tomu si přičtěte skvěle fungující hudbu, westernovou atmosféru a extrémně našlapané finále a vyjde vám z toho jedna z nejzajímavějších comicsovek vůbec, která si zaslouží stát po boku Temného rytíře. Před pár lety bychom v podobný film ani nedoufali.(15.5.2017)

• - Richard E. Grant (Dr. Rice) se stal čtvrtým hercem ze seriálu Hra o trůny (od r. 2011), který si zahrál v některém filmu ze světa X-Menů. (ArsenalEagle)

• - Film je volně inspirován populárním komiksem "Old man Logan", který se odehrává v postapokaliptické utopické budoucnosti, ve které je Logan starý a šedivý. Komiks je na poměry Marvelu velmi krvavý a násilný. Film dostal rating R - mládež do 17 let smí na film pouze v doprovodu dospělé osoby. (Ratemus)

• - Ve Spojených státech amerických se film objevil celkem v 4071 kinech. Jedná se tak o nejrozšířenější film s Rkovým ratingem (omezenou přístupností) v historii kinematografie. (ArsenalEagle)