Wolverine (nebo také Logan), je mutant, který má drápy na každé ruce. Díky nim může bojovat. K tomu se jeho jakékoliv rány na těle rychle regenerují, ale on tím pomaleji stárne. Momentálně žije osamělý život v době, kdy mutanti již téměř na světě vyhynuli. Dělá řidiče, ale často pije alkohol. Jednoho dne mu do limuzíny nastoupí mutant Pierce a chce, aby s ním spolupracoval. Logan Pierce odmítne, jelikož pozná, že to dobrý člověk. Vydá se za dalším z mutantů, Profesorem X (nebo také Charlesem). Jsou staří přátelé a Logan mu přivezl léky, bydlí společně na hranici s mužem jménem Caliban. Charles je těžce nemocný, trpí záchvaty a ztrácí paměť. Když má záchvat, paralyzuje to všechny lidi kolem něj. Caliban řekne Loganovi další den, že si všiml jeho pití a také, že se jeho rány hůře hojí než dříve. Snaží se mu pomoci, ale Logana to naštve. Přijde mu na telefon anonymní zpráva, že bude vyzvednut u motelu Svoboda. Na místo proto dojede. Objeví se tam žena Gabriela s malou dívkou Laurou. Gabriela mu řekne, že ví, že je Wolverine. Poprosí ho, aby je s dcerou Laurou odvezl pryč. Její přítel jí chce zabít a Lauru odvést. Dá mu za to 50 tisíc dolarů. On tedy souhlasí. Když pro ženu a Lauru další den přijede, Laura je pryč a Gabriela je mrtvá. Odjede zpět domů, ale přijede tam za ním Pierce. Řekne mu, že chce Lauru. Najednou někdo Pierce bouchne do hlavy. On upadne a za ním stojí Laura. Charles se s ní seznámí a vezme jí dovnitř, zjistí, že je mutantka. Logan mu pak řekne, že musí okamžitě odejít. Pošle Calibana, aby Piercovo tělo nechal vedle silnice. Když ho však Caliban odveze, Pierce se probudí a přijede mu na pomoc mnoho ozbrojených mužů. Logan balí věci a uvidí, že k němu jede několik aut s muži. Nestihne však odjet. Je zajat a pár mužů jde dovnitř pro Lauru. Pak ale uslyší hluk, vyjde Laura, hodí Piercovi a ostatním hlavu jednoho z nich a poté se s nimi začne prát. Má stejné drápy jako Logan, ale i na nohou. Uteče a všichni za ní běží. Začne bojovat o svůj život a Logan jí pomůže. Nakonec se mu podaří i s Laurou a Charlesem před Piercem a jeho muži ujet. Pierce zajme Calibana a začne ho vyslýchat. Chce, aby mu pomohl najít Lauru, ale on odmítne. Začne ho proto mučit. Logan si vezme Lauřin telefon, kde je video od Gabriely. Zjistí, že je sestra v ústavu, kde se narodily malé děti, není matka Laury. Všechny děti jsou mutanti a nikdy nesmějí jít ven. Trénují je jako vojáky, vše vede Doktor Rice. Mají DNA od otců mutantů... (TV Prima)

Recenze (1 565)

Matty

„There's no living with a killing. There's no going back from it.“ Deadpool (a před ním třeba Kick-Ass) využil Rkového ratingu k infantilnímu blbnutí. Logan je dospělé drama s oscarovými ambicemi (které jsou místy až příliš zjevné), v němž občas někdo někomu utrhne hlavu. Symbolicky je to právě Wolverine, který se před sedmnácti lety zasloužil o to, že komiksové filmy začaly být v Hollywoodu brány vážně, kdo nyní názorně dokládá, jakou evoluci žánr během uplynulých let prodělal. Teprve čas ukáže, nakolik game-changing filmem, uzavírajícím jednu a zahajujícím jinou etapu (podobně jako v případě westernů například Divoká banda), Logan bude. ___ Film se přes svou rozmáchlou stopáž drží mnohem víc při zemi než jiné superhrdinské bijáky. Diváky si snaží získat malým množstvím věrohodných postav se srozumitelnými motivacemi, ne epickou akcí (akční scény jsou nejen velmi syrové a „zemité“, k čemuž napomáhá nízko umístěná kamera, ale bohužel také poměrně nepřehledné). Vyprávění je oproti Nolanovým Batmanům velmi přímočaré – po celou dobu se drží hlediska hlavního hrdiny –, čehož ovšem dokáže využít ve svůj prospěch. ___ Logan je portrétem světa, který přestal věřit na hrdiny a šťastné konce. Lidé si nedůvěřují a za jediný validní argument považují nabitou zbraň. Moc mají v rukou korporace zapojené do vojensko-průmyslového komplexu, pro které jsou lidé (zejména chudí lidé) jen další odpočitatelné položky. Jackmanův vyhořelý renegát, kterému už na nikom a na ničem nezáleží, dává této společenské letargii (blbé náladě, chcete-li) konkrétní tvar. Podobně jako Clintu Eastwoodovi v nejedné roli mu přitom stačí tvářit se otráveně a cedit mezi zuby slova „shit“ a „fuck“. Film se sice drží hesla o dětech coby naší budoucnosti, ale těmito dětmi jsou příznačně potomci migrantů a navíc mutanti (tedy „jiní“), čili osoby v dnešní Americe dvojnásob nežádoucí. Zemí zaslíbenou je pak přirozeně Kanada. ___ James Mangold je zřejmě první režisér, který dokázal naplno využít potenciál superhrdinských narativů vypovědět nejen o univerzálním souboji dobra a zla, ale také o době, ve které žijeme (opět se zde nabízí paralela s westerny, které začaly být ke komentování přítomnosti využívány někdy v 50. letech, kdy vznikl mj. v Loganovi citovaný Shane). Na rozdíl od dřívějších filmů jako Temný rytíř povstal nebo Návrat prvního Avengera nejde o pár narážek na aktuální politickou situaci, Logan je společenskou nevolností prorostlý, projevuje se v melancholickém tónu i v rozjímavém tempu vyprávění (vždy ale včas nakopnutém další akční sekvencí). ___ Nevybavuji si, že bych kdy nějaký komiksový film prožíval takhle intenzivně, natož aby ve mně tak dlouho dozníval. Možná je to mou aktuální náladou, možná dobou, v níž přesně takové nepatetické příběhy o tom, že se si musíme pomáhat, mají smysl. Každopádně bych se nezlobil (a nedivil), kdyby se z tohohle nekompromisního zúčtování se žánrem stala podobná klasika, jakou jsou dnes třeba Nesmiřitelní. 90% ()

Tosim

"Staří" Singerovi X-Men mě bavili méně pro nedostatek většího nadhledu, Rattnerovy jsem už neviděl. Z těch novějších jsem uchcával z První třídy, dost mě zklamala Apokalypsa. Wolverine je tohle můj první a je potřeba dodat, že na pilu reality i přehánění tlačí tvůrci poněkud moc, takže Logan musí být pijan a člověk, který nevěří v budoucnost, ideálně když sem tam schytá nějakou tu ránu, na druhou stranu je to furt statečnej bijec, takže je potřeba předvést pořádná jatka. Špatné to není, ale také to není něco, co by mě zatlačilo do sedačky hlubším přístupem k postavám nebo vyprávění jako takovému (ať už se to týká filmu samotného, nebo celého univerza X-Men). 70%. ()

Isherwood

Obdivuhodná osobní oddanost ikonické postavě, která dalece převyšuje všechny, kterým bylo dopřáno vystoupit z ohmataných sešitů na velké plátno, v péči nanejvýš průměrného realizátora, který se veze na pohodlném ratingu a hrdinu dře do krve prvoplánově natolik, že ta cesta k čitelnému konci skrze instantní depresárium je až příliš okatá. Že malá holka v běsu rozsápe vojenské komando, je fajn, že mě ta hořká road movie s westernovým podkresem nechá emočně na nule, už ne. Ale aspoň si Foxové (ne)vědomky odškrtli adaptaci Last of Us. ()

POMO

Dospelácky akčný biják, ktorý pracuje s postavami a emóciami ako v epickej dráme. V realistický lokalitách nabitých atmosférou, s akciou ako od Jamesa Camerona, a s najlepšie fungujúcou, ultra temnou Beltramiho hudbou ever (na samotný posluch to ale nebude). Plus k tomu jeden soundtrackový šláger z Tarantinovho Djanga. Komiksovkám dávam 5 hviezd raz za pár rokov. ()

verbal

To je zase ale v aleji nablito! Podle velkohubého cákání zdejších entit na všechny strany by jeden řekl, že jde pomalu na homixovou událost tisíciletí. Ano, je to dospělé, vyspělé, syrové a místy i surové, ale až příliš často to i vypadá, jako by naturalisticky akčního Mangolda skopl ze stoličky Refn ve snaze unudit navnaděného diváka xmrti nepřiměřeně dlouhým a unylým artovým cestofilmem, a táhne se to jako tchýnin chrchel. Něco jako honění s nezataženými adamantiovými drapáky. Zpočátku příjemné, ale když už se trochu rozohníte a začnete si to užívat, pořežete si, kurva, stehno. Velkým plusem je samozřejmě konečně homix, který není primárně určen pro náctileté retardy, jenž se však ve snaze o ýbrsofistikovaný scénář sem tam urval z žánrového řetězu a změnil se v umělecky otravné existenciální lkaní obstarožního rosomáka nad tím, jak už ta regenerace, dopiče, není tím, čím bývala. Každopádně kornatějící Australané vypadají asi všichni stejně, tudíž Džekmen zahrál toho Gibsna perfektně, záporák je dostatečně slizce záporný, adamantiová řezničina uspokojivě brutální a potěšil i terminální heavyend. Mít to místo půl třetí hodiny tak devadesát minut bez všech těch přiblblých poct starým, nudným a kýčovitým zápaďákům a neustálého sahání artovým hnědopichům do rozkroku, odpovídalo by to možná místní stádové masturbaci. ()

• Hugh Jackman řekl, že tímto filmem končí s rolí Wolverina, kterého ztvárnil 9krát během 17 let a stal se tak prvním hercem, který ztvárnil stejnou komiksovou postavu v nejvíce filmech. (Ratemus)
  • Slnečné okuliare aké nosí Donald Pierce (Boyd Holbrook) sú RAY-BAN Gold Matte RB3447 50 ROUND METAL Brown lenses 50mm. (tommylup)
  • Hugh Jackman přiznal, že se díky fyzické přípravě jednalo o vůbec nejnáročnější film o Wolverinovi, který kdy točil. (ArsenalEagle)