Logan: Wolverine

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Drama / Sci-Fi

USA, 2017, 137 min

Poctivá a vyzretá filmová komixová dráma, nie pre teen diváka. Výborná, tvrdá a autentická rozlúčka s dvoma najikonickejšími postavami X-MEN. Akčná a krvavá, no napriek tomu dojímavá jazda, ktorá uspokojí každého pravého fanúšika Logana. Veľmi dôstojná bodka za skvelou dlhoročnou etudou jedného z najikonickejších komixových (anti)hrdinov vôbec. Nature made me a freak. Man made me a weapon. And God made it last too long.(8.6.2017)

Obsahuje spoilery! „Ocko...“ Už po prvej scéne mi bolo jasné, že TO tam je. A bolo. Vedel som, akú víziu chceli Jackman s Mangoldom zhmotniť, ale napriek tomu som bol prekvapený, že sú AŽ TAKÍ pomalí a neakční. Iste, akčné scény v tomto skvelom, krásnom filme sú. Nie je ich najmenej a sú zvládnuté perfektne, dynamicky, pútavo. Ale Logan nie je akčný film. Viac času strávi rozhovormi, čo by mohlo byť strašné, keby... keby neboli všetky tie postavy skvelé. Najväčšia záťaž bola na úžasne „opustenom“ Jackmanovi, Stewartovi a od prvého momentu strhujúcej Dafne Keen, ale svoje si uhrajú aj záporáci, farmárska rodina a v neposlednom rade mrazivý Stephen Merchant ako nádherne desivý Caliban. Výborné postavy, vynikajúce dialógy, dobré hlášky. Plno výnimočných scén, parádne zvládnutá „apokalyptická“ atmosféra, suverénna réžia, nekompromisný prístup, viacero prekvapivých dejových vedľajších línií (deti, X-24) a v neposlednom rade nádherná (svojím spôsobom) krvavosť. Mínusov veľa nie je, snáď len občas hapruje logika (na konci toľko zázračných schopností a až na tri výnimky nie sú využité proti vojakom? Prečo Logan nezarábal tak, že Profesora X vzal do kasína? A s akým plánom vlastne išli vojaci prvý raz za Laurou? Pekne ju poprosiť, či pôjde s nimi?). Veľmi sa mi páči celá tá myšlienka, urobiť z nezničiteľného Wolverinea smutného Logana, odvrhnutého a (polo)zabudnutého, samého, s nočnými morami, upíjajúceho bolesť a smútok v alkohole a v neposlednom rade s odporným adamantiom, ktoré mu predĺžilo život o desaťročia, ale teraz ho pomaly, ale o to zákernejšie, zabíja. „Ešte nie je neskoro.“(2.3.2017)

Mno co to tu máme?! Nejdrsnější a nejdospělejší Marvelovskej biják ever??? No asi jo i když já si pod pojmem akční biják pro dospělý furt představuju něco jinýho, ale pán co tasí drápky se to tady nebojí rozehrát na vážnější notu, takže aspoň to není debilita pro puboše, ale jinak mě to univerzum prostě nebere a furt to vnímám jako průměr a to je Jackman i celkem můj oblíbenec. Jenom mě to holt nevyřídilo jako většinu zde hodnotících.55%(18.3.2017)

Excelentná záležitosť. Čítal som názory typu "super, ale sú tam aj slabé scény". Ja som teda žiadne slabé pasáže nezaregistroval, pre mňa je to film bez jediného falošného tónu. Nie je to taký ten "plný filmový zážitok", ktorý pobaví, ohúri, dojme a vypľuje vás z kina vyjúcich nadšením, skôr film, ktorý si prežijete s hrdinami, na konci ste možno aj trochu unavení, ale postupne vo vás tá cesta (do ktorej prirodzene zahrniete aj Wolverinove osudy z predošlých filmov) dozrieva a má veľmi dlhý dozvuk. Akčné scény sú intenzívne (úplne všetky), ale veľmi sa ma dotýkala aj tá starecká melanchólia, príbeh o ľuďoch, čo nie sú príbuzní, ale dokážu byť rodina aj celé to rámovanie komiksovou líniou, postapo ozvenami a samozrejme Jazdcom z neznáma (to je predloha filmu Shane, toho westernu, ktorý pozerajú v telke a neskôr citujú). Jackman si nemohol vysnívať dôstojnejšiu rozlúčku so svojou životnou úlohou.(4.3.2017)

Viac, než dôstojné rozlúčenie Jackmana s Wolverinovou postavou. Čistá a skvelá demonštrácia toho, že hodnotné komixové filmy nie sú o dvoch hodinách efektov, ale o obsahu vo forme zdeleného príbehu a myšlienok. Čím viac sa žáner zbaví digitálneho sajrajtu, tým ľudskejšie filmy môžu vzniknúť. Logan je jedným z nich, po dhlšej dobe. Je mi smutno. 17 rokov stačí na to, aby Vám určité veci prirástli k srdcu. Aj preto nie za 5.(3.3.2017)

• - Komiks, který se ve filmu několikrát objevil, vytvořil Dan Panosian speciálně pro tento snímek. (ArsenalEagle)

• - Vo filme sa objavujú psie známky a katana, ktoré sú referenciu na staršie X-Men filmy. Rovnako sa postava Calibana (Stephen Merchant) objavila už vo filme X-Men: Apocalypse (2016), kde ju stvárnil iný herec (Tómas Lemarquis). (erkoo_cinema)

• - Sabretooth mal pôvodne malú úlohu, kde pomáha Wolverinovi (Hugh Jackman), X-23 (Dafne Keen) a profesorovi X (Patrick Stewart), po tom čo prídu do Oklahomy. Bola tu tiež scéna, v ktorej sa Logan stretne s druhom "podzemnej dráhy" pre mutantov. Obe boli odstránené, nakoľko tím za filmom nechcel mať vo filme množstvo cameo roličiek, tiež veľký počet mutantov. (slavo_held)