Logan: Wolverine

• Nový Zéland

• Irsko

Akční / Drama / Sci-Fi

USA / Kanada / Austrálie, 2017, 137 min

Mno co to tu máme?! Nejdrsnější a nejdospělejší Marvelovskej biják ever??? No asi jo i když já si pod pojmem akční biják pro dospělý furt představuju něco jinýho, ale pán co tasí drápky se to tady nebojí rozehrát na vážnější notu, takže aspoň to není debilita pro puboše, ale jinak mě to univerzum prostě nebere a furt to vnímám jako průměr a to je Jackman i celkem můj oblíbenec. Jenom mě to holt nevyřídilo jako většinu zde hodnotících.55%(18.3.2017)

Co nám tvůrci slíbili, to jsme dostali. Wolverine je víc než důstojné loučení Hugha Jackmana s jeho nejslavnější rolí a konečně film, po jakém fandové volali celá léta. Drsné akční scény, ve kterých se nehraje moc na pěknou choreografii, ale vítězí extrémní fyzická převaha a zvířecí zuřivost, jsou hodně fajn, filmový Logan je však spíš drama než akční film. A zatraceně dobré. Tvůrci totiž pochopili, že tu avizovanou „dospělost“ nedělají headshoty a usekané nohy, ale postavy a jejich chování. Logan ještě nikdy nebyl takhle zlomený a zároveň zajímavý, z pohledu na to, co se stalo z profesora Xaviera, vám taky nebude ani trochu do smíchu a mrňavá Dafne Keen je herecký objev z ranku Haleyho Joela Osmenta. K tomu si přičtěte skvěle fungující hudbu, westernovou atmosféru a extrémně našlapané finále a vyjde vám z toho jedna z nejzajímavějších comicsovek vůbec, která si zaslouží stát po boku Temného rytíře. Před pár lety bychom v podobný film ani nedoufali.(15.5.2017)

(obsahuje spoilery) Koncentrované obrazoborectví. Mangold se rozhodl svléknout do trapné nahoty naše ikony z dětství. Sledovat Logana je blockbusterovou variací na dospívání, které provází prozření, že rodiče také chybují, nejsou nejmocnější a zdaleka vše neví. Nebo snad lépe řečeno na okamžik, který přichází trochu později: když si u rodičů z ničeho nic všimneme, že jsou staří a zranitelní. Co jsme si pamatovali, byli stále stejní a pak najednou člověk mrkne, něco mu sepne a vidí to jinak. __ Člověka zbavuje pohodlí síť drobností, které naše hrdiny postupně činí křehkými : když Charles mluví z cesty a nemá se pod kontrolou a ve světle svého vězení se zdá lehký, jak list papíru, s dětským chmířím místo vlasů. Když sprostě kleje, prost vší své dříve samozřejmé majestátní elegance. Když na Wolverinově těle zaznamenáme první jizvu, věčné pokulhávání a kašel... Zdá se to stejně nepravděpodobné, jako že uvidíme Supermana sedět u krbu v županu, protože ho trápí revma. Je to stále především blockbuster - příliš dlouhý, někdy předvídatelný a v akčních scénách lehce tupý. Ale i tak je snímek něčím vlastně trochu tvrdý k divákům. Konfrontovat pocit síly a nepřemožitelnosti z dětských představ a vzpomínek s pohledem na odcházející legendu je zkrátka něčím silné a zde to fungovalo.(16.7.2017)

Logan: Wolverin je taková pěkná tečka za tím naším příběhem. Celé osazenstvo kina to pochopilo jednotně a pochopila to i biletářka, když mi svítila baterkou do ksichtu a ptala se, kam jdu s tím kuřetem. A s tím salátem... Povídám jí, to není salát, ty vole, to je mangold! A ona prej, di do prdele s mangoldem, tady se smí žrát jen kukuřice. Ty kokot, povídám jí, Mangold je režisér toho filmu, né asi! Mangold je fakt borec, ale to už jsem jí neříkal, to říkám vám. Já ho fakt žeru. Vykřesal z komiksu film, který by mohl bavit i dospělý, aniž by vykřikovali "to je nereálný, pyčo!" vždycky, když Wolverínovi vyjedou z rukou nože Smart Clever z Horstova teleshopinku.Ne, vážně, je to peckovní podívaná, která nudí jen chvílemi.(4.3.2017)

Skvělý nápad s "postapokalyptickým" nebo spíše "postkomiksovským" světem, v němž jsou superhrdinové již za zenitem, bez ambicí a nepotřební. Následné zpracování tématu mi ale nepřijde nijak oslnivé. Zkrátka fajn příběh vyhořelého, nasraného a lehce alkoholického Wolverina, který má na krku senilního dědka a malého nezvladatelného haranta. Taková lehce nadprůměrná pohoda, která podle mě ničím extra nevyčnívá. Emocionální katarze taky průměr, takže nechápu ten povyk okolo... 7/10(15.4.2017)

• - Spoiler: Pro čtenáře komiksů není smrt Wolverina (Hugh Jackman) žádnou novinkou. V různých komiksech byl zabit mnohokrát, poprvé již v roce 1981, kdy jej Sentinel („Days of future past“) zasáhl energetickým výbojem. Jindy Wolverine obětoval svůj život při magickém rituálu nebo byl usmrcen Thanosem („Avengers“), který změnil jeho kostru na gumu a Wolverinovo tělo se zhroutilo. Za dalšími konci Wolverina stáli Beast, Storm či Magneto. Wolverine byl také roztržen Hulkem na dvě poloviny a takto ponechán více než 3 roky. Tento drobný incident však přežil. (Boly)

• - Logan (Hugh Jackman) sa vo filme usmeje celkovo 3 krát. (MikaelSVK)

• - Sabretooth mal pôvodne malú úlohu, kde pomáha Wolverinovi (Hugh Jackman), X-23 (Dafne Keen) a profesorovi X (Patrick Stewart), po tom čo prídu do Oklahomy. Bola tu tiež scéna, v ktorej sa Logan stretne s druhom "podzemnej dráhy" pre mutantov. Obe boli odstránené, nakoľko tím za filmom nechcel mať vo filme množstvo cameo roličiek, tiež veľký počet mutantov. (slavo_held)