Logan: Wolverine

• Austrálie

Logan: Wolverine

• Nový Zéland

Sci-Fi / Akční / Thriller / Drama

USA / Kanada / Austrálie, 2017, 137 min (Alternativní: 122 min)

Předem upozorňuju, že v žádném případě nejsem fanouškem X-menů. Ano, sice jsem je téměř všechny viděl, ale dívám se na ně pouze kvůli všeobecnému filmovému rozhledu a taky proto, abych kámošům v hospodě na otázku „už jsi viděl nový X-meny?“ mohl odpovědět „myslíš ty, kde se ta piča z hladových her mění na modrou piču z hladových her a zlej bubák v brankářský přilbě nechá levitovat stadion, protože je na všechny strašně naštvanej a myslí si, že přemístěním fotbalovýho hřiště se všem pomstí? Jo, ty jsem viděl.“. Takže Logana jsem v kině navštívil pouze kvůli místním nadšeným výstřikům a zcela výjimečně mě tahle banda buzerantů nezklamala! Jo, trošku mi tam přišly úsměvný ty videoherní side quests typu „nažeň stádo koňů zpátky do ohrádky“ nebo „běž k bodu B spravit vodojem“, jak kdybych byl někde v Zaklínačovi, ale ve své velkorysosti jsem tyto kosmetické lapsy schopen přehlédnout. Určitě si ale nepřipouštím, že tahle temná depresivní prasárna pochází z toho trapného zmutovaného univerza a proto jsem film vnímal jako samostatný, dějově nezávislý a modrýma pičama neposkvrněný biják o starém chlápkovi, kterému z rukou vyjíždí mečíky. V tomto kontextu dokážu přimhouřit všechny tělesné otvory a napálit tam tu zasranou pětku. Přesně takhle si totiž představuju stylovou moderní kinozábavu a s radostí mohu prohlásit, že jsem po dlouhé době divácky naprosto ukojen, což je zásluhou především té fantasticky hrající jedenáctileté holčičky, která si můj penis získala prakticky od prvních okamžiků. A to i přes to, že je na můj vkus už trošku stará. (PS pro ty bystřejší: Všimli jste si mých hodnocení za poslední dobu? Samý čtyřky a pětky… to proto, že jsem si letos konečně zašukal!)(7.3.2017)

Upřímně nedokážu pojmenovat důvod, proč LOGAN, byť k tomu všemy kroky směřuje, není pětihvězdičkový film. Hugh Jackman hraje zcela epicky, Dafne Keen je rozhodně jednou z budoucích top pubertálních hereček. Příběh rozhodně není klasická X-Men záležitost, ale Mangold ho dotáhnul do zatím nepoznaných, osobnějších a méně fantastních výšin. Mluva ve filmu je mírně jadrná (zde mě trochu zarazil překlad, ve kterém si jeho autor do mnohých vět přidal mnoho několik extra "čuráků" a "zmrdů" navíc) a násilí necenzurované, akční scény (hlavně ona kličová scéna z Loganova a Profesorova doupěte) skvělé a dokonce místy trochu dojemná (??). Jen ten Boyd Holbrook není tak super jako v NARCOS a Marco Beltrami se zřejmě po poslechu soundtracku k SICARIO nechal jen maličko inspirovat v dunivých dronech, ale potuď vše vpohodě. Možná si to vyžaduje opakované shlednutí. Mimochodem tu poctu UNIVERSAL SOLDIER (první pokus o likvidaci Wolverinova klonu na žačím stroji) respektuju! 89%(24.3.2017)

Logan: Wolverine Final Tribute. James Mangold natočil snímek, který vzdává tu nejlepší možnou poctu jednomu z nejdrsnějších a nejlepších Marvelovských filmových superhrdinů. Výborné obsazení, jemuž kromě borce Jackmana vévodí nemluvná Dafne Keen, či v roli sexy záporáka Boyd Holbrook. Naprosto precizně a dokonale propracované akční scény a car chases. Konvoje vozidel v prašné a vyprahlé krajině mi připomínaly scény z nového Mad Maxe. Scénář a dialogy občas možná zavání lehkým patosem a žánrovým klišé, není jich však zase tolik a dají se lehce přehlédnout či snad prominout, protože tohle je přece sakra Wolverine!:) Mezi vrcholy filmu rozhodně patří Kick-Ass souboj Wolverine X:) Wolverine, znovunabytí regeneračních schopností za pomocí séra a kolosální závěrečný souboj v lese. A možná dojde i na Weapon X. Závěrečná scéna, kdy Laura vezme kříž a... jsem si říkala, co to jako s tím křížem dělá a pak to přišlo 😭 Jo, tekla mi slza:) A myslím, že jsem v kině nebyla sama. Překvapivě to bylo nejvíc lidí, co jsem kdy na Marvel Movies zažila, co zůstali až do konce, jestli nebude nějaká "after credits scene." A písnička Hurt od Johnnyho Cashe dostává s tímto filmem zcela nový význam. Thank You, Mr. Jackman, že jsi vytvořil Wolverina, věnoval mu 17 let a že jsi nám přinesl osm filmů, ve kterých jsi stále dokazoval, že Wolverine ve tvém podání byl, je a bude ten nejlepší. ALWAYS.(2.4.2017)

Pokazil mi to zbytečně vulgární Profesor X... Vyšší přístupnost přece nemusí hned znamenat, že i takováto důstojná postava, která ve filmu rozhodně má důstojné scény, najednou začne mluvit s odpuštěním jako kanál. Jinak jsem ale spokojený, zahráno i natočeno (obzvlášť při vzpomínce na předchozího Mangoldova Wolverina) je to přímo výborně a bojové scény se vyrovnají těm nejlepším, do nichž Wolverina zapletl Bryan Singer - jen jsou krvavější, což není na škodu, ačkoliv tedy nepatřím k těm, kterým "to celou dobu chybělo". Také se mi líbilo, že trailery (které mě nijak tedy zvlášť nenadchly) nevyzradily vše a Logan má v rukávu docela hodně trumfů.(3.3.2017)

Obdivuhodná osobní oddanost ikonické postavě, která dalece převyšuje všechny, kterým bylo dopřáno vystoupit z ohmataných sešitů na velké plátno, v péči nanejvýš průměrného realizátora, který se veze na pohodlném ratingu a hrdinu dře do krve prvoplánově natolik, že ta cesta k čitelnému konci skrze instantní depresárium je až příliš okatá. Že malá holka v běsu rozsápe vojenské komando, je fajn, že mě ta hořká road movie s westernovým podkresem nechá emočně na nule, už ne. Ale aspoň si Foxové (ne)vědomky odškrtli adaptaci Last of Us.(8.3.2017)

• - Spoiler: Pro čtenáře komiksů není smrt Wolverina (Hugh Jackman) žádnou novinkou. V různých komiksech byl zabit mnohokrát, poprvé již v roce 1981, kdy jej Sentinel („Days of future past“) zasáhl energetickým výbojem. Jindy Wolverine obětoval svůj život při magickém rituálu nebo byl usmrcen Thanosem („Avengers“), který změnil jeho kostru na gumu a Wolverinovo tělo se zhroutilo. Za dalšími konci Wolverina stáli Beast, Storm či Magneto. Wolverine byl také roztržen Hulkem na dvě poloviny a takto ponechán více než 3 roky. Tento drobný incident však přežil. (Boly)

• - Věk Laury, který je uvedený v Lékařské zprávě, je skutečný věk herečky Dafne Keen. V době natáčení ji bylo opravdu 11 let. (Jelen)

• - Když Charles kouká na pokoji na western říká, že film je skoro 100 let starý. Ve skutečnosti to je 76 let, protože film byl natočený v roce 1953 a Logan se odehrává v roce 2029. (Habansz)