Logan: Wolverine

• Austrálie

Logan: Wolverine

• Nový Zéland

Sci-Fi / Akční / Thriller / Drama

USA / Kanada / Austrálie, 2017, 137 min (Alternativní: 122 min)

SPOILERY. Kdeže prakticky nezfilmovatelný Old man Logan, tohle je ten správný mix, na který fanoušci tak dlouho čekali, mix Eastwooda, potažmo Nesmiřitelných, Last of us, Potomků lidí a dalších brilantních děl, které znalcům ihned přistanou na mysl. Druhý bod, který mě ihned napadl už v první scéně, je neskutečná brutalita. Ta animálnost, nekompromisnost, krev, takhle přesně má vypadat Wolverine! Divím se o to více, že jsem už viděl nespočet eRkových filmů, ovšem nemusíme chodit daleko a můžeme se hned zastavit u rozšířené necenzurované verze přechozího japonského Wolverina a uvidíme propastný rozdíl v tom, jak vypadá naprosto tuctové a papírově kalkulované vykastrované erko, kde existuje jen něco digitální krve a nic více. Tenkrát jsme za to byli rádi, ovšem to, co si všichni tři hlavní pánové připravili do rozlučky...to tu prostě a jednoduše...nikdy nebylo! Mezi Hughem Jackmanem a nemocným Patrickem Stewartem to neuvěřitelně jiskří, ten vztah starého otce a dosluhujícího rabiána Logana je tu cítit na sto honů, je to navíc celé tak neskutečně dobře napsané, že se divím, že takový film Foxové prostě nikdy předtím nepředstavili. Trio navíc doplňuje neskutečná castingová trefa. Čímž je samozřejmě neuvěřitelně talentovaná jedenáctiletá (!!!) Dafne Keen, která filmu dodává neskutečnou energii a každá jedna scéna prostě stojí za to. Ostatně v celém filmu není žádná, která by ve filmu neměla co dělat, což je ještě vzácnější, než by kdekdo řekl. Ten vztah mezi Joelem a Ellie musí být prostě inspirován zmíněným LoU, jinak to prostě není možné. Ti dva si neskutečně sedli. V podstatě jedinou možnou výtkou může být role záporáka, která je již tradičně poměrně zaměnitelná, ačkoliv pokus o budování mytologie tu cítit je (což mě mimochodem strašně překvapilo, že i přes Mangoldovy výhružky typu "kašleme na kánon" je tu mnoho citlivých, i těch méně citlivých, narážek a historek, týkajících se starších dílů a tato skutečnost prostě a jednoduše pokaždé potěší, a že těch twistů opravdu není málo). Je to možná i zmlsaností a touhou po Sabretoothovi, po kterém fanoušci hodně toužili a jelikož se hodně mlžilo, tak jsem v účast Lieva Schriebera doufal. Místo toho tu máme krom samozřejmě X-23 i X-24, což je sice velký mindfuck, jakožto důstojný protivník ale pro Logana funguje tento buldozér naprosto obstojně. To je prostě film, který nemá chybu a už se strašně těším, až si ho dám znova. Napodruhé mívám u skvělých filmů ještě lepší zážitek, kdy si libuji v již známých scénách a víc si všímám detailů. Bravo. A ta zásluha Deadpoola byla sice otravně profanovaná, ale je naprosto opodstatněná. Bez erka by tady tenhle film prostě neexistoval, jelikož by nemohl tak dobře fungovat. Viděno v kině 2x a byl to neodolatelný zážitek...10/10...[4.3.2017_Cinema City IMAX_Flora](1.3.2017)

Na žádný díl univerza mutantů, včetně Wolverinových sólovek nebo neoblíbené Apokalypsy, nedám dopustit, a když už mám k danému filmu výhrady (Poslední vzdor), stejně si ho dokážu užít i opakovaně. Přesto si teď, půl dne po projekci, nedokážu představit, že se dále budou vyprávět příběhy z tohoto světa. Logan totiž ve sto a jednom způsobu funguje jako poslední kapitola a to ta nejlidštější a nejuvěřitelnější. Je to kapitola krvavá, nekompromisní, depresivní, ale právě proto v ní jasné poselství celé x-menovské ságy vyznívá mnohem hlasitěji, než bych se odvážil čekat. Při vzpomínce na takřka libovolnou scénu se mi svírá srdce a nostalgicky se utápím v časech, kdy jsem před sedmnácti lety vyrazil jako komiksu neznalý teenager do místního kina na cosi jménem X-MEN a v prázdném sále poprvé poznával, zač je toho adamantium. Mohl za to Hugh Jackman a ještě mnohem víc za to může může i dnes. Jenže tehdy poprvé a dnes naposledy.(4.3.2017)

Excelentná záležitosť. Čítal som názory typu "super, ale sú tam aj slabé scény". Ja som teda žiadne slabé pasáže nezaregistroval, pre mňa je to film bez jediného falošného tónu. Nie je to taký ten "plný filmový zážitok", ktorý pobaví, ohúri, dojme a vypľuje vás z kina vyjúcich nadšením, skôr film, ktorý si prežijete s hrdinami, na konci ste možno aj trochu unavení, ale postupne vo vás tá cesta (do ktorej prirodzene zahrniete aj Wolverinove osudy z predošlých filmov) dozrieva a má veľmi dlhý dozvuk. Akčné scény sú intenzívne (úplne všetky), ale veľmi sa ma dotýkala aj tá starecká melanchólia, príbeh o ľuďoch, čo nie sú príbuzní, ale dokážu byť rodina aj celé to rámovanie komiksovou líniou, postapo ozvenami a samozrejme Jazdcom z neznáma (to je predloha filmu Shane, toho westernu, ktorý pozerajú v telke a neskôr citujú). Jackman si nemohol vysnívať dôstojnejšiu rozlúčku so svojou životnou úlohou.(4.3.2017)

Na pochopení postavy Wolverina jsme tu měli bezpočet filmů. Obecně můžeme říci, že jsme všichni pochopili, jak to s Wolverinem Hugh Jackman myslel. Pořád to na sklonku devadesátých let byl jeden z prvních super hrdinů, který se objevil v Hollywoodu a za to si zaslouží obrovský respekt. Nicméně po těch všech letech s Wolverinem moc dobře chápu, proč tvůrci chtěli Wolverinovy patálie ukončit. Jednou a provždy. Doteď jsem totiž pořádně nepochopil, jak ty jeho film šly po sobě. Pravda, nikdy jsem po tom nijak závratně nepátral, ale taky mi to ve filmech nikdo moc neusnadňoval. Naštěstí je v tomto filmu námět zřejmej a není kdoví jak složitej. Naopak. Hugh Jackman se tu samozřejmě loučí se vší parádou a tak tu počítejte s naprosto parádní akcí, které dominuje postava, která mě tímto filmem dokázala přesvědčit o tom, proč bych jí neměl nikdy zapomenout. Takže díky, sbohem a šáteček.(18.12.2017)

„Nature made me a freak. Man made me a weapon. And God made it last too long.“ Hrobeček z kamení a kříž na 45°, X-Men: Requiem.. Takže po tomto fanoušci Marvelu léta prahli? Maso a krev? Dekonstrukce superhrdiny, při které drápy z adamantia prorazí víc lebek než domorodci na King Kongově ostrově, bombarduje diváka drsnou uvěřitelností (teda až na kurvujícího profesora Xaviera), přináší znepokojivé vize blízké budoucnosti, čpí společenskou deziluzí a ještě stačí mezi řádky podrobit kritice Trumpovu imigrační politiku. Jsou chvíle v životě mutantím, kdy ani Shane nepřináší útěchu.. Kde proboha Mangold byl, když Mostow a Taylor prznili živou tkáň na metalické kostře? Jackmanův návrh na nového představitele Wolverina má něco do sebe. Býčí šije, mručení a permanentně nasraný výraz by mohly Loganovi svědčit..(9.3.2017)

• - Při závěrečných titulcích můžeme slyšet píseň „The Man Comes Around“ od Johnnyho Cashe. Stejná skladba zazní i v úvodu filmu Úsvit mrtvých (2004). (efenberger)

• - Hugh Jackman řekl, že tímto filmem končí s rolí Wolverina, kterého ztvárnil 9krát během 17 let a stal se tak prvním hercem, který ztvárnil stejnou komiksovou postavu v nejvíce filmech. (Ratemus)

• - Vo filme používa Logan (Hugh Jackman) meno James Howlett, a teda skutočné meno postavy z komiksov. V minulosti ho zmienil už Sabertooth (Liev Schreiber) vo filme X-Men Origins: Wolverine (2009), keď Wolverina neustále oslovoval "Jimmy". (erkoo_cinema)