Logan: Wolverine

• Austrálie

Logan: Wolverine

• Nový Zéland

Sci-Fi / Akční / Thriller / Drama

USA / Kanada / Austrálie, 2017, 137 min (Alternativní: 122 min)

Olala, don't funk with my Wolverine. Mám nějaké výtky, jež se obecně dají zařadit do dvou kategorií: Za prvé, co je to s tím divným načasováním jednotlivých scén a jejich návazností? Jako by si už někdo chystal vrátka na prodlouženou verzi (což začíná být vážná choroba současných filmů) a/nebo si nebyl jist, co všechno do filmu ještě patří a co už se rozvíjet nebude. A ta druhá je to nešťastné kombinování čerstvého pohledu na superhrdinskou/mutantí mytologii a úmyslného rozrušování klasického dějového oblouku s největšími kýči scenáristického řemesla známými lidskému pokolení. Ale na konci jsem brečela a hudba Marca Beltramiho byla skvělá, takže radši nebudu přemýšlet, co si myslím o všech těch mrtvolách tam kolem, a budu celkem spokojená. X marks the spot.(13.7.2017)

Dospelácky akčný biják, ktorý pracuje s postavami a emóciami ako v epickej dráme. V realistický lokalitách nabitých atmosférou, s akciou ako od Jamesa Camerona, a s najlepšie fungujúcou, ultra temnou Beltramiho hudbou ever (na samotný posluch to ale nebude). Plus k tomu jeden soundtrackový šláger z Tarantinovho Djanga. Komiksovkám dávam 5 hviezd raz za pár rokov.(1.3.2017)

Uff definitivně nejbrutálnější, nejsyrovější a nejtemnější Komiks, co kdy vznikl. Desertní až westernová atmosféra je naprosto fantastická, záporáci jsou Cool a Wolverine s X23 párají a trhají na kusy vše, co příjde pod ruku. Akce je perfektní v každém ohledu a kvalita Gore je na vysoké úrovni. Scéna s černochy v baráku je jedna z nejatmosféričtějších scén poslední doby a samotné finále doslova bere dech. Lehce zamrzí, že se nejedná o příliš adrenalinovou jízdu, místy je tempo opravdu klidnější především před Finále měl režisér nohu na brzdě a humoru je zde na komix také poméně, ale atmosféra a tvrdé Rko to dokonale vynahrazují. Letos opravdu nechci sestavovat Topku, poněvadž na to, že je Březen, tak jsou zde už tři adepti na první místo. 90%(1.3.2017)

Jackman nekecal. Logan je famózní rozlučka s ikonickým superhrdinou, který konečně využívá drápy na maximum a nechává za sebou neuvěřitelnou spoušť. Tohle by samo o sobě možná bylo dost. James Mangold ale brutální akcí jen ředí westernový epos, jenž si precizně hraje s dynamikou Profesor X – Wolverine – X-23 (!!!) a nedrží se zpátky v žádném směru. Ano, je to přesně ten adamantiový biják, na který čekáme 17 let. Pokud tedy máte chuť na hutné drama, v němž se ze sebe všichni vydávají maximum, kino je naprostou povinností! (9/10)(1.3.2017)

• sniper18

Som síce ten posledný fanúšik komiksoviek a to hlavne Marveloviek, ale Logan ma predsa len celkom zaujímal, Wolverine je jeden z minima komiksových postáv, proti ktorému prakticky nič nemám, je to zaujímavá postava veľmi dobre zahraná charizmatickým Jackmanom, pričom sa mi páči, že je to prirodzený drsniak, ktorý sa navyše aj drží celkom pri zemi a síce som ani zďaleka nevidel všetky filmy z tohto univerza, veril som, že hlavne rozlúčka s ním bude stáť za to a navyše je prvýkrát podporená aj eRkovým ratingom, ale nakoniec sa teda nebolo vôbec na čo tešiť. V prvom rade musím pochváliť, že aj Logan sa skutočne stále drží na uzde, nie je to žiadna infantilná prefarbičkovaná omaľovánka, ako klasický Marvel, s ktorým som to už pred rokmi definitívne vzdal a šancu som dal vlastne len tým jeho najvyhypovanejším predstaviteľom, teda minulý rok Deadpool, ktorý ma ale nakoniec tiež veľmi sklamal, lebo to bol zase len taký teenagerský nezmysel s jednou obstojnou akčnou scénou a pár dobrými narážkami a teraz Logan, ale ten zlyháva v niečom úplne inom. Nie je to ani trápne a ani infantilné, iba jednoducho len strašná nuda. Film je až neskutočne priamočiary, takže tá vyše dvojhodinová dĺžka je dosť veľkým problémom, tu sa len postavy zoznámia a neustále presúvajú z jedného bodu na druhý, no keby to bolo aspoň nápadité alebo rozmanité, ale stále je to úplne o tom istom. Jedine zoznámenie sa s farmárskou rodinou sa mi ešte možno trochu páčilo, ale to zaberie len nepatrný úsek filmu, po ňom film opäť prejde do úplne stereotypných koľají, kde mu to vydrží až do konca, takže aj ľutujem, že som film videl vo večerných hodinách, lebo celú druhú polovicu, kedy mi už bolo jasné, že z toho nič lepšie nebude som už musel bojovať so spánkom a to sa mi teda v kine nestáva. Takže až na tú spomínanú časť som tu nenašiel ani jedinú sekvenciu, ktorú by som dokázal označiť za nadpriemernú. A dosť tu zlyhávajú aj vzťahy medzi postavami, Hugh Jackman je sám o sebe bez väčších problémov a jeho vzťah s Patrickom Stewartom sa mi celkom pozdával, na pomery komiksoviek je to až prekvapivo netradičné a dospelé, ale veľkým sklamaním je práve tá chémia medzi ním a dievčaťom, na ktorej bol pritom film očakávane postavený. Čakal som, že si k sebe postupne budú nachádzať cestu, ale oni sú si prakticky neustále úplne ukradnutí a zmení sa to vlastne až v závere, kedy mi už bolo všetko jedno. Inak celkom mi sedeli záporáci, hlavne Boyd Holbrook, ale skôr by sa uplatnili v nejakom serióznom akčnom filme o špeciálnych jednotkách, tu ich bola celkom škoda. A film nanešťastie poriadne zlyháva aj v akčných scénach. Po vizuálnej stránke nemám problém a opäť môžem pochváliť hlavne to, že sa držia pri zemi, lenže všetky tie bitky sú prakticky úplne rovnaké. Neustále veľmi podobná choreografia, žiadne lepšie nápady a ešte ani tie drsnosti za moc nestoja, vždy je väčšina zabití úplne nevýrazná alebo mimo záber a tých pár digitálne prerazených hláv tiež nemá moc čím zaujať. Takže možno tie zo dve počiatočné akčné scény som ešte pozeral aspoň s nejakým záujmom, ale potom ma už nudili aj tie. A James Mangold to aspoň po tej režijnej stránke zvládol celkom slušne, okrem kvalitnej vizuálnej stránky sa snaží aj o nejaké tie emócie a dokonca aj nejaké tie dialógové sekvencie majú svoju hĺbku. Takže netvrdím, že by som Loganovi neprial úspech, práve naopak, ako každému eRkovému filmu, aby sa producenti tohto ratingu konečne prestali obávať. Ale inak všeobecné nadšenie určite nezdieľam, podľa mňa to bola síce pekne natočená a dobre obsadená, ale stále len stereotypná naťahovaná nuda. 42%(9.3.2017)

• - Laura (Dafne Keen) je inspirovaná komiksovou postavou X-23, která se poprvé objevila v komiksu „X-Men: Evolution“ od Craiga Kyleho z roku 2014. (phoenixer)

• - V době vydání šlo o druhý nejdelší film z X-Men univerza. Delší byl už jen X-Men: Apokalypsa (2016), a to o 6 minut. (ArsenalEagle)

• - Logan (Hugh Jackman) a Charles Xavier (Patrick Stewart) se dívají na video pořízené zdravotní sestrou v Mexiku na telefonu iPhone s přelepkou SONY na místě pro reproduktor. Lze to poznat podle designu přední kamery specifické pro iPhone a stylem GSM a WiFi signálu v levém horním rohu, typickém pro systém iOS. (VinceCZ)