Král Artuš: Legenda o meči

• Velká Británie King Arthur: Legend of the Sword (více)

Novinka režiséra Guye Ritchieho velmi osobitě a nadčasově vypráví klasický příběh formou nové akční fantasy. Když je v Artušově dětství zavražděn jeho otec, zmocní se koruny Artušův strýc Vortigern (Jude Law). Artuš, oloupený o následnické právo prvorozeného syna, vůbec netuší, kdo ve skutečnosti je, vyrůstá v tvrdém prostředí městských uliček. Když se mu ale podaří vytáhnout meč z kamene, obrátí se mu život vzhůru nohama a musí vzít na vědomí svůj skutečný původ. (Freeman Ent.)

MsUtahraptor

Takhle má, milé děti, vypadat epická akční fantasy. Nejen oko potěšující vizuál a kvalitní hudba. Dokonce ani to, a solidní příběh s trojrozměrnými postavami. Záleží i na formě. V tomhle případě prolínání vyprávění s retrospektivním pohledem na zmiňované události nebo naopak předpokládaného sledu událostí s jejich skutečným průběhem. Něco takového film krásně oživí a diváka upoutá, i navnadí na případné další shlédnutí. Bravo! ()

Sdoom

Musím definitivně uznat, že se s Guyem Ritchiem míjím, protože od Podfu(c)ku nenatočil jediný film, který by se mi opravdu líbil. Nejsem nějaký puritán, abych opovrhoval moderně natočenou legendou o králi Artušovi. Problém ale je, když je režisér megaloman s tendencemi všechno hnát do extrému. Dvě hodiny našlapaného akčního nářezu natočeného v typickém Ritchieho stylu zrychlených časových sekvencí a s komentováním děje. Bohužel už nezbylo místo pro nějaké rozvíjení charakterů, postavy jsou naprosto ploché a jejich osudy mi byly úplně ukradené. Neustálá snaha o vtípky mi taky přišla kontraproduktivní, být to pořádně temná fantasy, byl bych radši (nějaké náznaky tam byly). Akční sekvence byly často velmi nepřehledné, takže jsem byl rád za časté zpomalovačky. :-) Tohle by mohla bejt fakt super počítačová hra, jako film to ale nefunguje. Toho digibordelu tam bylo fakt přehršel na můj vkus. Méně je někdy více, Guyi! (4k UHD blu-ray, orig.) ()

adam9

Z rychlého střihu bolí oči, z příběhu jsem nepochopil nic kromě základní premisy, k hlavní postavě jsem si vybudoval skoro až antipatii a vyvolání hnusného hada bylo pro mě konečnou. V kině jsme místy usínal, asi jsem na horším filmu ještě nikdy nebyl. ()

Benedygtus

Sama zvucna jmena, ale skutek nejak utek..Mozna ani ne tak skutek, jako spis nejaka vyprava - dej. Clovek, ktery o Artusovi slysel jen to, ze ma mit v ruce Excalibur, odchazi z kina s otazkami a s prapodivnym pocitem. "Kdo je pani v jezere? Kdo je pani v utrobach hradeb? Kdo je vlastne Merlin? Proc tam neni? a proc...a vlastne PROC?!" Pritom veskere odpovedi se v knizni predloze nachazeji a vse dava tak nejak smysl a ma to svuj nezamenitelny puvab. Predchozi snimky, ktere se pokousely zachytit tento pribeh na tom tak nejak byly lepe (Prvni rytir 1995, Merlin 1998). Postavy, ktere vidime na platne uctyhodnou chvili jsou strasne plosi a vlastne vam ani nedaji sanci si ziskat vase sympatie, protoze o nich nevite zhola nic. Marne premyslim, jestli jsem vubec takove pocity u filmu zazil. Artus je pro me srdcovka, Kral Artus a rytiri kulateho stolu byla hned druha kniha, co jsem v detstvi precetl a nekolikrat jsem se k ni vracel. Musim vsak podotknout, ze pribehy(knizni a tento film) se dost lisily a ja sam byl z pocatku ztracen. Ackoliv nastup byl impozantni tak byl svym zpusobem prazdny a nedotykal se me zadnym zpusobem, skoro mi prisel az komicky misty, protoze jsem videl jen mocny mec a prekazku pred nim a to asi nikoho nijak zvlast nedchne... Nadchne to ve chvili, kdy se s nekym stotoznite sblizite. A to se za celych 126 minut filmu nestalo ani tomu Artusovi, ktery me svou vizazi(az se sam divim) vubec nevadil. Neni to zklamani, ale z tak vynikajiciho pribehu, ktery nestarne slo vytriskat o mnoho, o mnoho vic. 3* ()

hefoo

Guy Ritchie je úplny šialenec! Nevidel som trailer ani nič takže som čakal skôr prepadák ale...po úvodnej scéne som si povedal: "Aha kuu...va tak to bude úplne niečo iné ako som očakával" a ono to tak bolo. Guy Ritchie nám naservíroval temnú, zdrcujúcu, nekompromisnú a testosterónom nadupanú legendu o Kráľovi Artušovi a Exculiburu. Ten film budete buď milovať (ak pristúpine na Guyovu hru) alebo nenávidieť. Ja som naňu pristúpil a bol to neskutočný zážitok. Až taký zážitok, že som chvíľami mal v očiach slzy od vzrušenia a testoterón mi bublal v žilách až som skoro vyskočil zo sedačky. Bravo! (Pár hercov z GoT potešilo :))) ) ()

KoRner

Štvrtu hviezdu davam za najvyraznejsi soundtrack poslednych rokov. Fakt špička. Ultramoderne fantasy, s dobrym hrdinom a najmocnejsim Excaliburom, aky kedy bol na platne. Len ten dej ma podobné zaporacke klise, ako priemerna bondovka a to ma každú chvíľu hnevalo. Za technické spracovanie jasných 5*, za dejové slabé 3*. ()

Finskej

Moderní politická korektnost ve výrobě filmů je zkrátka peklo. Moderní a vlastní osobité pojetí mýtu je, v podání některých, taky peklo. A když logika pláče a herecký výkon se scvrkne na "uáááááááá! vpřed!", ani dynamický rokový klip to nezachrání, ani "fuuuuj! had!" to nevylepší. Jak to, že se ještě nahlas neřeklo, že určitý problém Guye Ritchieho spočívá jednoduše ve faktu, že moc neumí točit filmy? ()

Lukoboss

Většinou kombinace typu historickej film a moderní pojetí jsou hrozný průsery. No, když to ale vezme za pačesy G. Ritchie a zkombinuje Podfu(c)k, RocknRollu a právě historický fantasy založený na legendě, vznikne z toho úplně šílenej náhul, kterej prostě začne a jede, dokud nejsou závěrečný titulky. Není tam moc nějakej prostor na podřimování, a přitom to není ani zběsilá akce v jednom tahu. Navíc se tam objevujou takový ty hláškový a vtipný scény a mimo jiné moderní soundtrack, což by v takovým filmu asi málokdo čekal. Jo, je to tam a sedí to tam jak prdel na hrnec. Nemám moc co dodat, snad jenom že jsem to vůbec nečekal a byl jsem mile překvapenej. P.S.: A taky je fajn, že krále Artuše nám někdo ukázal jako kluka z ulice, ze kterýho se nejdřív stal namachrovanej zlodějíček a majitel bordelu, než přišel ke kamenu a vytáhl z něho meč!! :) ()

wooozie

Král Artuš je to nejstylovější a nejzábavnější akční fantasy bořící veškeré mýty s takovou chutí, že na milovníky klasických středověkých filmů půjdou nejspíše mdloby. Naopak všem lidem, kteří hledají originalitu v na jistotu jedoucím Hollywoodu, srdce zaplesá. Toto nahláškované fantasy má úplně všechno, co od letního bijáku čekáte a ještě mnohem víc, včetně skvělé roličky pro Davida Beckhama a navíc je to vše doprovázeno naprosto dokonalým soundtrackem, který vám bude znít v hlavě ještě dlouho po konci filmu. Nic moc našlapanějšího letos v kině už asi opravdu neuvidíte. ()

DavidS.

Ritchie nenatočil film, ale sestříhal seriál a odprezentoval torzo, protože možná doufal, že zakládá sérii, ale to by musela proběhnou zcela jiná kampaň a materiál musel mít osobitost...Pojmutí legendy jako další gangsterky mi připadá jako nedostatek invence a nikoliv vítaná a smysluplná inovace...I samotné vizuální pojetí raně středověkého/fantasy světa je kompilátem nesourodých obrazů s Babylónskou věží, mostem Ponte Vecchio i římským Koloseem...Postavy si odskakují ze Hry o trůny nebo Robina Hooda...A Charlie není takový charismatický ranař, abychom mu uvěřili všechno to gerojství, frajeřinu i vtípky...O to větší škoda, že například postava čarodějky je nevyužitá a řada obrazů působivá... ()

666Carnage

Rock and rolla s mečema. Charlie Hunnam si odskočil od šéfování motorkářského gangu zablbnout s pár rytíři od kulatého stolu. Dvě hodiny se neustále něco děje a má to fakt grády. Sice je to spíše fantasy než kdy dříve ale moc dobrý. Akce je fakt ostrá a v takovým Imaxu to muselo být hodně cool. Když jsem viděl první řežbu Erica Bany s démonem byl jsem nadšen. Fakt super souboj a démon vypadal jako jezdec z apocalypsy. Co se mi fakt líbilo byl hudební doprovod. Už od prvních dvou minut je vidět, že to je Guy Ritchie. Dělá si to po svém a dělá si to sakra dobře. 75% ()

Fordzy

Smíchejte Snatch, Holmese a Artušovské legendy a dostanete King Ritchie: Legend of the Style! Takto by měl znít opravdový titul filmu, který by v pohodě fungoval bez Artuše i bez meče, ale nefungoval by bez Ritchieho osobitého rukopisu. Jako vždy Ritchie exceluje v humorných i akčních scénách. Kdo miluje Ritchieho, tak tentokrát dostane tak velkou nálož mistrova neuvěřitelného stylu, že kvůli plnému vychutnání všech detailů jsem si film musel pustit dvakrát a některé scény i desetkrát. Ritchie si Artušovskou legendu přetvořil do Hard Rockové verze, která obsahuje velký slony, hady, ženské Merliny, dvě kulervoucí akční full CGI scény bez střihu, dvě boží intra, sexy moderní kabáty spoustu vtipných odkazů na legendu a dostatečně korektní partu kulatých rytířů čítající Sira Černocha, Armence, Číňana a lukostřelce Malíčka z GOT, to podpořené božím soundtrackem a nejlepším královským pasáčkem koz Charliem Hunhamem. 85% ()

iXtr3m3

Temné, aj napriek nízkej prístupnosti a málo krvi dostatočne drsné. Určité momenty a scény spolu so zvolenou hudbou vypeckované na maximum. Síce viackrát predigitalizované, ale tie schopnosti Excaliburu su fantastické, v podstate je to komix, nie fantasy... :) Charlie sa na to hodí, je to dokonalu drzý "fracek", ktorému sa dostane do rúk takmer nezvládateľná sila, ktorú musí skrotiť, inak ho to dostane. Fakt dobrý film. Iný ako je u Ritchieho bežné, ale zároveň iný a odlišný od klasickej americkej konkurencie. Pokračovanie kvôli zrodu okrúhleho stola by som si dal... :) ()

NifKor

Co říct prostě Guy Ritchie to zvládl a ještě líp než jsem čekal. Příběh pro mě byl dobrý i víc než dobrý, Charlie Hunnam zahrál Artuše úžasně. Hudba byla suprová. Vedlejší herci taky byly dobří. Krále Artuše jako ten příběh o něm jsem měl vždycky rád a jsem rád, že tohle nedopadlo tak, že bych už neměl rád Krále Artuše, ale oblíbil jsem si ho ještě víc nevím jakto, ale pro mě ještě stále ten film neni tak dobrý abych mu dal 5 hvězd neboť se zde nečo uřčitě najde a nebude toho málo, ale i přesto se ten film povedl a proto mu dávám 4 hvězdy. 8,5/10 ()

Nassau

It's quite dangerous being one of you lot, isn't it? You're good with animals, aren't you? They have a word for that, don't they?... Mage... I thought your team was outlawed. Never met one of you in the flesh. I thought you'd be taller... and have a beard. (9/10) ()

Chmur

Chvílemi super podívaná – skvělá kamera, hudba, dynamika. S artušovskou legendou má film společnou pouze podobnost některých jmen. Člověk musí tuhle divokou jízdu od známých příběhů krále Artuše zcela oddělit, jinak by musel zoufale tlouci hlavou o sedačku před ním. I přes to je film dost velká a podivná slátanina a několik silných momentů to moc nezachrání. ()

joora1

Hodně osobité fantasy, které mělo doslova brutální rozjezd, ale postupně lehce upadlo do průměru. Možná za to může porce digitálních triků nebo to, že se člověk už všeho přejí na začátku. Rukopis Ritchieho je znát. Rychlé střihy alá Sbal prachy a vypadni používá s oblibou. Škoda jen, že z toho nevyždímal víc. Přiznám se, že v půlce filmu jsem se někdy nudil. ()

Han22

SPOILERY! Další zpracování Artušovské legendy a jako v každé verzi co jsem viděl úplně překopané. Uther Pendragon padne rukou svého zrádného bratra, malý Artuš vyrůstá v Londýně, pardon Londyniu mezi chátrou a stává se z něj ukázkový pouliční gangster. Proti Vortigenovi pak místo regulérní války podniká spíše teroristické útoky nebo guerilovou válku a bojuje za pomocí lúzy. Ač ve filmu nechybí magie, obří nestůry a Excalibur je tentokrát opravdu mocnou zbraní, stejně to vypadá jako mix mezi Ritchieho gangsterkami a reálným středověkem. Dopomáhá k tomu i zvláštní styl vyprávění, kdy vidíme plán akce v prostřizích s tím, jak by to vypadalo, postavy zasahují do flashbacků, občas zazní dravá či zvláštní hudba a občas si režisér pomůže rychlým střihem či ruční kamerou. Mělo by mě to prznění legendy a žánru vlastně strašně štvát, ale kupodivu se mi to celkem líbilo. Ritchie je skvělý režisér, který prostě umí, Jude Law je přímo ďábelský (doslova), boje s Excaliburem v ruce či souboje s monstrem s kosou jsou parádní. A i ten Charlie Hunman se mi v hlavní roli docela líbil. ()

Charlie Hunnam najde psího kámoše

Charlie Hunnam najde psího kámoše

25.05.2020

Málokterý herec by si zasloužil více práce než právě Charlie Hunnam. Hvězda seriálu Sons of Anarchy, nebo snímků Král Artuš: Legenda o meči či Gentlemani za sebou doposud nemá jediný komerční hit, v… (více)

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

Sherlock se znovu porve s Avatarem

Sherlock se znovu porve s Avatarem

08.05.2018

Možná už jste na to zapomněli, ale na konci roku 2009 šel proti Avatarovi do kin Sherlock Holmes. Modrásci skončili jako nejvýdělečnější film všech dob a dvojka dorazí 17. prosince 2020 (ano, po… (více)

Ritchie chystá novou gangsterku

Ritchie chystá novou gangsterku